24 آبان 1399
4

قتل های خانوادگی واحکام آن

قتل های خانوادگی واحکام آن

اصطلاح قتل های خانوادگی شامل مصادیق متعدد می شود :

قتل های خانوادگی در بیم افراد یک خانواده که دارای روابط سببی و نسبی هستند رخ می دهد و از جمله مصادیق قتل های خانوادگی (قتل خواهر،برادر،پدرو مادر، زن و شوهر به دست یکدیگر است ).

از جمله غالب ترین رویدادهایی که باعث قتل های خانوادگی می گردد مسائلی چون (اعتیاد،مسائل ناموسی ،خیانت ،ارث،حسادت،بیماری و اختلالات روانی،شرایط بد مالی و معیشتی ،توهمات و ... ) می باشد .

حال به بررسی اینگونه قتل ها توسط هریک از اعضاء خانواده می پردازیم: 

قتل فرزند توسط مادر:  

از جمله دلایل عمده ای که باعث می شود مادر دست به قتل فرزند خود بزند عواملی چون بیماری های روحی و روانی و شرایط بد معیشتی است ، این نوع قتل ها آمار پایینی نسبت به دیگر قتل های خانوادگی دارد

در صورت عمدی بودن قتل فرزند به لحاظ شرعی و قانونی حکم مادر (قصاص) است.

قتل فرزند توسط پدر : 

قتلی که از طرف پدر خانواده رخ می دهد از جمله دلایل عمده آن (اوضاع بد معیشتی ،اعتیاد،اختلالات روحی و روانی ،و عملی که بر خلاف قوانین خانواده است در صورتیکه فرزند را به واسطه ی آن عمل ننگ می شمارند ) است.

مطابق ماده 220 قانون مجازات اسلامی قتل عمدی توسط پدر خانواده مستوجب قاصا نمی باشد و فقط مستوجب (دیه) است با اینکه پدر خانواده قصای نمی شود اما باید دیه ی فرزند خویش را به بقیه ی اعضاء و اولیا دم ها پرداخت کند و خود او هم مانع از ارث بردن از فرزند می شود. 

همچنین عملی که وی انجام داده باعث برهم زدن امنیت و نظم احتماعی گردیده و از جهت جنبه ی عمومی به جز پرداخت دیه به حبس تعزیری 3 تا 10 سال بر اساس ماده 612 محکوم می شود و همینطور مطابق ماده 19 قانون مجازات اسلامی از (حقوق اجتماعی ) محروم خواهد شد .


قتل همسر:


قتل زن توسط شوهر و با بالعکس از جمله قتل های خانوادگی محسوب می شود که از آمار بالایی برخوردار است ،عوامل متعددی بر اینگونه قتل ها حاکم است که از جمله رایج ترین آنها ( خیانت ،اختلافات شدید خانوادگی ،تفاوت های فرهنگی و عقیدتی ،فقر، کتک کاری های شدید،اعتیاد،...) می باشد.


قتل توسط همسر (مرد) :


به لحاظ شرعی و قانونی به موجب ماده 630 قانون مجازات اسلامی اگر همسر (مرد) زن خود را با مرد غریبه (اجنبی ) ببیند حکم قصاص و دیه از وی ساقط می گردد البته مهدورالدم ( به قول معروف کسی که خونش حلال است ) مقتولان باید به اثبات برسد.


حال اگر به اشتباه شخصی که مهدوالدم شناخته شده بود کشته شود بر اساس تبصره 2 ماده 295 قانون مجازات اسلامی قتل عمد به شبه عمد تبدیل و مرد محکوم به پرداخت دیه می شود. 


قتل توسط زن: 


در قتلی که توسط همر(زن*) رخ می دهد معمولا ریشه در مسائل جنسی ،خیانت دارد و معمولا با معاونت و اجیر کردن شخصی دیگر جهت قتل رخ می دهد وشیوهی قتل با خوراندن سم و مسموم کردن و یا ضربات چاقو همراه است .


در این نوع قتل فردی که قاتل است به حکم قصاص محکوم و فردی که معاونت در قتل را داشته به حبس از 3 تا 15 سال محکوم خواهد شد.
قتل توسط خواهر یا برادر : 


در اینگونه قتل ها انگیزه هایی چون( روابط نامشروع ،حسادت،اعتیاد،اختلافات شدید،حس انتقام جویی،اختلافات مالی ) وجو دارد .


مجازات در اینگونه قتل ها تابع مقررات حقوقی مجازات (قصاص ) می باشد .


در صورت داشتن سوال حقوقی در سایت ما از لینک طرح سوال حقوقی در صفحه اول اقدام نمایید و یا بر روی لینک زیر کلیک کنید


سوال حقوقی

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول
سوالات مربوطه اخیر
19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
عدم مشاهده ی ابلاغ و عدم حضور در تاریخ مقرر

سلام وقتتون بخیر امروز باید مراحعه میکردم دادگاه ولی ابلاغ دیر مشاهده کردم اشکالی داره به جای تاریخ ۱۹فردا مراحعه کنم ؟ خودم شاکی پرونده بودم

19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول

سلام مجدد الان ازتون سوال کردم بابت اجازه همسر اول که باید باشه برای ثبت عقد یانه فرمودید تخلف هست برای دفترخانه وحق طلاق به زن اول سوال بنده اینه که زن اول خودشون حق طلاق وکلیه مه...

19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
پس گرفتن خودرو از داماد

سلام یک وام خرید وانت به اسم پدر زنم از کمیته امداد گرفتم و تا الان قسط وام رو پرداخت میکردم وه بعد چند ماه پلاک وانت رو به نام خودم زدم ولی چون گفتن برگه سبز الان حکم سند ماشینو د...

19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول

سلام. وقتتون بخیر. بنده همسر دوم یه آقایی هستم که ایشون زن ودوتا بچه دارند صیغه موقت هستم آیا میتونم بدون اجازه همسر اول عقد رسمی بشیم

19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
عدم امکان سلب حق طلاق از مرد

سلام.دختر 19 ساله ام با پسری عقد میشوند.پسر مطیع محظ مادرش بوده و بعد از یک ماه رابطه شان خراب میشود.جلسات متعددی همراه بزرگترهای خانواده ایشان بر گزار شد ولی نتیجه نداشت.مشاور هم...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا