مالیات قطعی - اعتراض به مالیات قطعی و نحوه اعتراض

مالیات قطعی و نحوه ی اعتراض به مالیات قطعی

بسیاری از کسبه و مدیران شرکت های مختلف و فعالان اقتصادی در هنگام مواجه با مالیات قطعی اطلاعات دقیقی ندارند در صورتی که مالیات قطعی میتواند سبب آثار بسیاری در مجموعه ی فعالیتی شما شود و در صورت عدم توجه به این مالیات ممکن است خسارات زیان باری متوجه مجموعه کاری شما شود. بر این اساس در این مطلب قصد داریم شما را به صورت دقیق با مالیات قطعی و نحوه ی اعتراض به این نوع مالیات و آثار عدم توجه به مالیات قطعی آشنا کنیم.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

مالیات قطعی مالیاتی ثبت شده و حکمی قانونی است که در اولین فرصت باید پرداخت شود.

هنگامی که مالیاتی برای یک شرکت یا مجموعه تعیین میشود در ابتدا غیرقطعی و ثبت نشده میباشد و پس از اعلام آن، پرداخت کننده میتواند از میزان آن با خبر بشود البته باید ذکر کرد که میزان مبلغی که سازمان امور مالیاتی تعیین میکند مطابق با اظهار نامه ای که پرداخته کننده قبلاً تکمیل کرده است، میباشد.

مالیات تعیین شده به شکل نامه ی تشخیص مالیاتی به پرداخت کننده ابلاغ میشود اما همچنان قطعی نمیباشد و پرداخت کننده میتواند نسبت به آن به هیأت اختلاف مالیاتی شکایت کند و تا زمان بررسی این شکایت، مالیات قطعی نمیباشد.

مؤدی میتواند اظهار نامه ی مالیاتی خود را طبق آخرین تغییرات اصلاح کند و در هنگام و یا قبل از شکایت به اداراه امور مالیاتی بدهد.

در شرایطی که مؤدی به برگه ی مالیات تعیین شده هیچ گونه اعتراضی نداشته باشد، حکم ابلاغی به صورت قطعی در پرونده ی مجموع ثبت میشود.

از آنجا که مالیات قطعی در واقع حکمی قانونی است، مؤدی موظف است در اولین فرصت نسبت به پرداخت آن اقدام کند.در صورت عدم پرداخت این حکم سازمان امور مالیاتی این امکان را دارد که مطابق با قانون با شخص پرداخت کننده یا مجموعه مورد نظر برخورد کند. از جمله این اقدامات میتوان به بلوکه کردن حساب شخص پرداخت کننده اشاره کرد.

چه کسانی موظف به پرداخت مالیات هستند؟

مطابق با اصل 51 قانون اساسی جمهوری اسلامی ، هر نوع مالیاتی ابتدا باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و مطابق با تصویب مجلس هر ارگان و مجموعه ای که مجلس تعیین کند موظف به پرداخت مالیات هستند.

همچنین لازم به ذکر است که اساس محاسبه ی مالیات ، قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات مستقیم و بودجه سنواتی می باشد.

 در چه شرایطی مالیات قطعی میشود؟

 • هنگامی که شخص پرداخت کننده مالیات در موعد مقرر به برگه ی مالیات تعیین شده اعتراض نکند مالیات قطعی میشود.
 • زمانی که شخص مؤدی نسبت به برگ مالیات تعیین شده اعتراض کند و این اعتراض در هیئت اختلاف مطرح شود، زمانی که پرداخت کننده و سازمان مالیات رأی هیأت اختلاف را بپذیرد مالیات تعیین شده قطعی خواهد شد.
 • در هر مرحله از رسیدگی به مالیات اگر پرداخت کننده و سازمان امور مالیاتی، مالیات تعیین شده را بپذیرد مالیات قطعی خواهد شد.
 • رای شورای عالی مالیاتی، برای مراجع ذی نفع قطعی و لازم به اجراست و اگر مورد قبول مؤدی نیز آن را بپذیرد و نسبت به آن شکایتی نداشته باشد، رأی داده شده منتهی به برگ مالیات قطعی میشود.
 • ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم، قطعی و مالیات موضوع آن نیز سبب رأی قطعی هیأت میشود.

اعتراض به مالیات قطعی چیست؟

همانطور که گفته شد مالیات تعیین شده بر اساس اظهارت مؤدی خواهد بود،زمانی که ابلاغیه مالیات به فرد مؤدی داده میشود این برگه، برگه ی تشخیص مالیات نام دارد که مؤدی پس از دریافت این فایل  تا 30 روز فرصت اعتراض و اقدام برای بازبینی این برگه را دارد پس به اعتراض علیه برگه ی تشخیض مالیات قطعی اعتراض به مالیات قطعی گفته میشود.

نحوه ی اعتراض به مالیات قطعی

با توجه به ماده 257 قانون مالیات های مستقیم شورای عالی مالیاتی پس از بررسی موضوع شکایت شده باید یک برگه از رأی صادر شده را به هیأت انتظامی بفرستد. این رای اگر هنگام بررسی در هیأت حل اختلاف دچار ابهام و ایراد باشد، شورای عالی مالیاتی موظف به رسیدگی به آن است. لازم به ذکر است که اعتراض به مالیات میتواند دو طرفه باشد به این صورت که هم میتواند توسط کارشناس مالیاتی و هم توسط فرد پرداخت کننده اجرا شود.

در چه شرایطی میتوان به برگه ی تشخیص مالیاتی اعتراض کرد؟

مطابق با ماده 238 مؤدی اگر نسبت به برگه ی تشخیص مالیات اعتراض دارد باید ظرف مدت سی روز این اعتراض را به صورت کتبی به اداره ی مالیات اعلام کند اگر طی موعد مقرر ظرف مدت سی روز اعتراض خود را به ثبت نرساند برگه ی تشخیص وی قطعی خواهد شد. با توجه به موارد فوق پس فرد مؤدی موظف است برای اعلام اعتراض خود 2 شرط را رعایت کند:

 1. اولاً اعتراض خود را ظرف مدت 30 روز اعلام کند.
 2. ثانیاً فرد معترض یا مؤدی معترض باید اعتراض خود را به صورت کتبی به اداره ی مالیات مربوطه برساند در غیر این صورت اعتراض وی بررسی نمیشود.

اگر مؤدی  طی 30 روز پس از ابلاغ اولیه برگه ی تشخیص مالیاتی اعتراض نکند و مهلت وی به اتمام برسد با 2 حالت مواجه خواهد شد:

 1.  هنگامی که برگه ی تشخیص به صورت واقعی ابلاغ شده باشد، این برگه ی تشخیص مالیاتی قطعی خواهد شد و دیگر فرد قادر به اعتراض نخواهد بود.
 2. در شرایطی که برگه ی تشخیص مالیاتی  به صورت قانونی ابلاغ شده باشد فرد پرداخت کننده؛ خود به خود به عنوان معترض شناخته میشود و پرونده ی وی به هیأت حل اختلاف فرستاده میشود.

لازم به ذکر است که اگر برگه ی تشخیص مالیاتی به صورت قانونی به مؤدی ابلاغ شود در این صورت چه مؤدی اعتراض داشته باشد چه نداشته باشد برگه ی تشخیص مالیاتی به هیأت حل اختلاف فرستاده خواهد شد.

پرونده ی مالیات در صورتی قطعی و مختومه خواهد شد که پرونده به هیأت حل اختلاف فرستاده نشود و فرد پرداخت کننده نامه ای مبنی بر تمکین به برگه ی تشخیص مالیات به رئیس اداره ی مالیات فرستاده و پذیرش خود را اعلام کند.

کلمات کلیدی

 • مهلت اعتراض به برگ قطعی مالیات به دیوان عدالت اداری
 • فرم اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی
 • لایحه اعتراض به مالیات عملکرد
 • مهلت اعتراض به برگ تشخیص مالیات
 • نحوه اعتراض به مالیات
 • نحوه اعتراض به مالیات ارزش افزوده
 • لایحه اعتراض به مالیات علی الراس
 • اعتراض به برگ تشخیص مالیات اجاره املاک
 • متن اعتراض به مالیات
 • سامانه اعتراض به برگ تشخیص مالیاتی
 • اعتراض به مالیات مغازه
 • تمدید مهلت اعتراض به برگ تشخیص

۵ / 0 (از مجموع 0 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام.از آخرین وقت نظارت شکایتم در دیوان عدالت اداری بیشتر از ۳ هفته میگذرد و وقت نظارت جدیدی تجدید نشده است.معنای آن چیست؟

دوشنبه ، 24 مرداد 1401

با درود و احترام . کاربر محترم ، وقت نظارت به معنای این میباشد ؛ پرونده ای که معد صدور رای نیست ؛ به موجب وقت نظارت از دستور کار دادگاه خارج نشود ...... حال ، اگر پرونده ای بعد از اینکه وقت نظارت فرا رسید ؛ تحت نظارت قاضی دادگاه قرار گیرد ؛ و نوبت دیگری لحاظ نشود ؛ معد صدور رای بوده ؛ که دادگاه نسبت به إتخاذ تصمیم شایسته اقدام می‌نمایند . موفق باشید .

سلام من معامله گر فارکس هستم چگونه درآمدم را که درحساب صرافی هست وهنوز وارد حساب بانکی نکرده ام به کارتم بریزم که شامل مالیات نشود؟حدود ۵میلیارد.آیانیاز هست حساب جدید باز کنم وشغلم را دربانک معامله گر فارکس بنویسم؟این شغل جرم نیست؟

چهارشنبه ، 19 مرداد 1401

با سلام شما باید مالیات بر درآمد را پرداخت نمایید و مشاوره در خصوص عدم پرداخت مالیات ، مشاوره غیر قانونی میباشد .

سوال حقوقی