مجازات تهدید به آبروریزی چیست؟ | مدارک و شواهد برای اثبات تهدید به آبروریزی

یکی از مهم‌ترین مسائلی که برای همه افراد جامعه دارای اهمیت است اعتبار و آبروی آن‌ها است. در دین اسلام نیز به حفظ آبروی دیگران اهمیت زیادی داده می‌شود. گاهی برخی افراد سعی می‌کنند با استفاده از ابزارهای مختلف دیگران را تهدید به آبروریزی کرده و ترس زیادی را برای آن‌ها ایجاد کنند. این اقدام اغلب برای اخاذی از فرد مقابل انجام می‌گیرد اما در برخی موارد نیز دارای دلایل شخصی است. قانون نیز جهت حمایت از حقوق شهروندان اقدام به مجازات اینگونه افراد می‌کند که ما در ادامه قصد داریم مجازات تهدید به آبروریزی را شرح داده تا در این مواقع بتوان به آن‌ها استناد کرد.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

جرم تهدید به آبروریزی چگونه اتفاق می‌ افتد؟

باید گفت تهدید به آبروریزی بدون اینکه ضرر جسمانی یا نفسانی به فرد وارد شود اتفاق می‌افتد بلکه به حیثیت و آبروی او آسیب می‌رساند. در این جرم فرد طرف مقابل خود را تهدید می‌کند که در صورت انجام ندادن خواسته‌هایش به آبرو و حیثیت او صدمه وارد خواهد کرد. تهدید به آبروریزی با استفاده از نقاط ضعف دیگری اتفاق می‌افتد که در مورد هر فرد متفاوت بوده و می‌تواند زندگی شخصی و خانوادگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و وی را مجبور به انجام هر کاری کند.

چرا که چنین افرادی می دانند که اکثر مردم جامعه از ترس ریختن آبروی خود مسائل این چنینی را اعلام و پیگیری نخواهند کرد. تهدیدات این چنینی باعث می‌شود که زندگی روزمره افراد تحت تأثیر قرار گرفته و شاید موجب تخریب وجهه فرد در بین دوستان و آشنایان شده و در اصطلاح شرافت خانوادگی و موقعیت اجتماعی افراد را خدشه دار کند.

در این نوع تهدید ممکن است فرد اطلاعات و یا نقاط ضعفی را در مورد فرد دیگر در دست داشته باشد که مخفی ماندن آن اطلاعات از دیگران برای فرد با اهمیت است و فرد با تهدید به افشای این اطلاعات افراد را وادار به انجام خواسته های خود می کند. آگاه باشید که قانون گذار در چنین شرایطی قوانین و مقرراتی را به سود فرد خسارت دیده (تهدید شده) وضع کرده است اما متأسفانه بیشتر مردم جامعه به علت ترس از بی آبرویی و یا حتی چشم پوشی های عرفی جامعه در اکثر موارد این تهدیدات را اعلام نکرده و از پیگیری آن خود داری می کنند.

 اما باید بدانید به دلیل جلو گیری از آسیب های بیشتر در چنین مواردی بهتر است این نوع تهدیدات را به مراجع ذیصلاح ( دادگاه ها) اعلام کرده تا مراتب توسط قانون پیگیری شده و مجرم به مجازات رسیده تا دیگر شاهد چنین اقداماتی نباشیم. همچنین باید بدانید که حتی تهدیدات زبانی هم جرم محسوب شده و مشمول مجازات فرد خاطی می‌شود.

ارکان جرم تهدید به آبروریزی

تهدید به سه نوع تهدید به قتل، تهدید به ضرر جانی و تهدید به آبرو فرد تقسیم می‌شود که بحث این مقاله راجع به جرم تهدید به آبروریزی است. این جرم دارای سه رکن قانونی، روانی و مادی است که وجود هر کدام آن‌ها می‌تواند در جرم واقع شدن آن تاثیرگذار باشد. در توضیح این ارکان باید گفت:

  • عنصر قانونی: قانون‌گذار در ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی، عنصر قانونی جرم را تهدید به قتل، ضرر مالی یا نفسی و یا فاش شدن راز از سمت کسی می‌داند که با اتفاق افتادن آن‌ها جرم تهدید شروع می‌شود.
  • عنصر روانی: از دیگر ارکان جرم تهدید به آبروریزی، عنصر روانی آن است که به بیان تهدید توسط مرتکب اطلاق می‌شود. در این عنصر اهمیتی ندارد فرد تهدیدش را عملی می‌کند یا خیر بلکه قصد مجرمانه وی که باعث ایجاد رعب و وحشت در دل تهدید شونده می‌شود دارای اهمیت است.
  • عنصر مادی: برای اینکه جرم تهدید واقع شود باید ثابت کرد این تهدید بیان شده و اتفاق افتاده است. اینکه فرد فقط در ذهن خود قصد تهدید داشته باشد اما آن را عملی نکند نمی‌توان وی را مجازات نمود. البته اگر تهدید به صورت مستقیم اتفاق نیوفتد اما باعث وحشت فرد شود نیز جرم تهدید به آبروریزی اتفاق افتاده است.

مجازات تهدید به آبروریزی چیست؟

همان‌گونه که اطلاع داریم یکی از پراهمیت‌ ترین و حساس‌ترین مسائل هر شخص مربوط به آبرو و اعتبار او هست .به همین علت موارد متعددی پیش می‌آید که افراد به خاطر حفظ آبرو و شرافت خود و یا حتی ترس از ریخته شدن آبروی خود از حقوق قانونی خود صرف‌نظر کرده و پیگیر یک سری از مسائل نمی‌شوند.

آبرو و شرف هر فردی برای او دارای اهمیت زیادی است و باید در صورت تهدید به آبروریزی، آن را اعلام و پیگیری نماید. قانون نیز جهت احقاق حق افراد جامعه مواد قانونی زیادی را به آن اختصاص داده که یکی از آن‌ها ماده 669 قانون مجازات اسلامی است.

 طبق این ماده هرکس دیگری را به هر نحو به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

مطابق قانون هرگونه تهدید و همچنین اقدام به آبروریزی جرم محسوب می‌شود و با توجه به نوع جرم آن مجازات خاص خود را دارد به همین دلیل عاقلانه‌ترین کار در هنگام مواجهه با چنین تهدیداتی این است که از طریق قانون افراد پیگیر فرد تهدیدکننده شوند .در این مقاله می‌خواهیم اطلاعات کاملی در مورد انواع مجازاتی که ممکن است برای جرم تهدید به آبروریزی در نظر گرفته شود را به شما خواهیم داد تا از حق‌ و حقوق قانونی خودآگاه شوید و دچار ضرر و زیان مالی جانی و حیثیتی نشوید.

مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی

برای اینکه بتوان جرم تهدید به آبروریزی را در دادگاه به قاضی اثبات نمود باید مدارک و شواهدی در مورد آن ارائه کرد. با استناد به ماده 12 قانون تجارت الکترونیک اسناد و ادله اثبات دعوی می‌تواند به صورت داده‌پیام بوده و مورد بررسی قرار گیرد. مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی بسته به نوع و چگونگی آن تا دو سال حبس و 74 ضربه شلاق متغیر است همچنین امکان شکایت از فرد به دلیل هتک حرمت نیز وجود دارد. مجازات هتک حرمت نیز با استناد به ماده 16 قانون جرایم رایانه‌ای، حبس از 45 روز تا 1 سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال می‌باشد.

مجازات تهدید به آبروریزی از طریق انتشار عکس یا فیلم

یکی از ابزارهایی که افراد سودجو از آن برای تهدید به آبروریزی استفاده می‌کنند عکس و فیلم است. طبق ماده 17 قانون جرایم رایانه‌ای افرادی که اقدام به انتشار تصویر، فیلم، صدا یا اسرار دیگر بدون اجازه صاحب آن می‌کنند مجرم شناخته می‌شوند و می‌توان برای آن‌ها مجازات در نظر گرفت. اگر عمل وی موجب ضرر یا هتک حرمت دیگری شود مجازات آن طبق نظر قاضی از 91 روز تا 2 سال یا جریمه نقدی از 5 تا 40 میلیون ریال در نظر گرفته می‌شود که البته برخی اوقات هر دو آن‌ها برای فرد در نظر گرفته می‌شود.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

روش‌ های اثبات تهدید به آبروریزی

برای اینکه جرم تهدید به آبروریزی در دادگاه صالح مورد بررسی قرار گیرد باید آن را اثبات نمود. از جمله روش‌هایی اثبات این جرم صدای ضبط شده است که در محاکم قضایی نقش اماره را ایفا می‌کند. البته صدای ضبط شده به تنهایی نمی‌تواند ادله کافی برای اثبات جرم تهدید به آبروریزی باشد بلکه باید مدارک دیگری نیز به دادگاه ارائه نمود. متن پیامک یا هر نوع عکس و فیلمی که امکان ارائه آن به دادگاه وجود داشته باشد نیز می‌تواند به اثبات این جرم کمک کند. در نهایت علم قاضی نیز که از طریق مستندات موجود حاصل می‌شود از روش‌های اثبات تهدید به آبروریزی باشد.

ماده های تعیین مجازات قانونی تهدید به آبروریزی

مطابق  ماده ۶۰۸ قانون مجازات اسلامی: مجازات اسلامی فحاشی و استعمال الفاظ رکیک و توهین به افراد ، چنانچه موجب حد قذف ( نسبت دادن به زنا و لواط) نباشد، به جزای نقدی بین 20 تا 80 میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق ماده ۶۰۸ : برای آبروریزی درب منزل مطابق ماده ۶۰۸ توهین به افراد از قبیل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد فرد محکوم به 74 ضربه شلاق و یا ۵۰ هزار ‌تا یک میلیون ریال جزای نقدی خواهد شد.

مطابق ماده ۶۴۱: اگر شخصی به وسیله تلفن یا دستگاه های مخابراتی دیگر برای افراد مزاحمت ایجاد کند درکنار اجرای مقررات خاص شرکت ‌مخابرات، مجرم به 1 تا 6 ماه حبس محکوم خواهد شد.

مطابق ماده ۶۹۷ : اگر شخصی به  وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جرائد یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر شما را به امری صریحاً نسبت دهد و آن را منتشر کند مجرم محسوب میشود و اگر نتواند صحت آن اسناد را ثابت نماید جز در مواردی که ‌موجب حد است (منظور جرم قذف است)  محکوم به پرداخت جریمه ی نقدی بین 20 تا 80 میلیون ریال خواهد شد.

مطابق ماده ۶۶۹ : هر شخصی به هر نحوی فردی را به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او تهدید کند، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد، به مجازات شلاق تا هفتاد و چهار ضربه یا زندان از ۲ ماه تا ۲ سال محکوم خواهد شد.

مطابق ماده ۶۹۸ : هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله نامه یا شکواییه یا مراسلات یا عرایض یا گزارش یا ‌توزیع هرگونه اوراق چاپی یا خطی با امضاء یا بدون امضاء اکاذیبی را اظهار نماید. یا با همان مقاصد اعمالی را برخلاف حقیقت راساً یا به عنوان نقل ‌قول به شخص حقیقی یا حقوقی یا مقامات رسمی تصریحاً یا تلویحاً نسبت دهد اعم از اینکه از طریق مزبور به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به غیر وارد شود یا نه علاوه بر اعاده حیثیت در صورت امکان، به حبس از ۲ ماه تا ۲ سال  حبس و یا  74 ضربه شلاق محکوم میشود.

مطابق ماده ۶۹۹ : هر شخصی به صورت عمدی و با آگاهی به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می‌گردد بدون اطلاع آن شخص در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به او است بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد نماید. و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد، پس از صدور قرار منع تعقیب و یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

مطابق ماده ۷۰۰ : اگر شخصی با نظم یا نثر چه به صورت کتبی یا شفاهی کسی را تهدید کند و یا هجویه را منتشر نماید به 1 تا 6 ماه حبس محکوم ‌می‌شود.

سخن آخر

آبرو و اعتبار برای همه افراد جامعه مسئله‌ای اساسی محسوب می‌شود. بسیاری از افراد سودجو از این موضوع سواستفاده کرده و با بکارگیری روش‌های مختلف قصد فاش شدن اسرار دیگران و آزاد و اذیت آن‌ها را دارند. اغلب این اتفاق جهت اخاذی یا اجبار دیگران به انجام خواسته‌های خود انجام می‌شود و قانون‌گذار جهت حفظ رفاه حال شهروندان مواد قانونی مختلفی را جهت مجازات مجرمان تنظیم نموده است. در این مواد قانونی که در متن مقاله به آن‌ها پرداختیم مجازاتی برای جرم تهدید به آبروریزی در نظر گرفته شده که قاضی با استناد به آن‌ها حکم قطعی را صادر خواهد کرد. البته باید این جرم را از طریق ادله‌ و دلایل قانونی مختلف اثبات کرده تا بتوان کسی را مجرم شناخت.

۵ / 0 (از مجموع 0 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

۱۳ سال پدرم ترکمون کرده و مادرم طلاق گرفته حالا پدرم فوت کرده و خانواده اش اجازه نمیدن توی مراسمش شرکت کنم و تهدید کردن میخام ببینم میتونم کاریی کنم که جنازه بهشون داده نشه و اونها نتونن بدون اجازه من جنازه رو از سردخونه بگیرن آیا حقی برای شکایت و پیگیری دارم

جمعه ، 31 تیر 1401

با سلام چنانچه این افراد شما را به ضرر های مالی و آبرویی تهدید میکنن میتوانید از ایشان شکایت کنیو و این افراد حق ممانعت از حضور شما را ندارند .

چه عمل بازدارنده ای میتونم انجام بدم نسبت به کسی که پیغام تهدید فرستاده طوری که در آینده ضرر جانی و مالی و ابرویی بزنه قاصدک شکایت و اثبات نیست فقط بازدارنده هست و بگم تهدیدتون دریافت شد و اگه ضرری متوجه بنده شداز طرف شماست و یجورایی از عملی که قراره انجام بدند در آینده منصرف بشند چون بدونند که پااونا وسط هر اقدامیست.ممنون میشم راهنمایی حنید

شنبه ، 25 تیر 1401

بااحترام کاربر محترم با هرسال اظهارنامه میتوانید تمامی موارد را ذکر و اعلام نمایید درصورت تکرار شکایت کیفری خواهید نمود

من دختر بودم اولین رابطم با دوس پسرم بوده با قول ازدواج ولی خونریزی در کار نبود الان بعد تموم سدن ارطباتم با دوس پسرم منو تهدید کرده که باید گوشی که برام خریدرو بهش برگردونم میتونم ازش شکایت کنم؟ از چه راهی

پنجشنبه ، 23 تیر 1401

سلام .اگر بخواهید بابت رابطه نامشروع از ایشان شکایت نمایید خودتان هم مجازات می شوید چراکه بارضایت خود انجام داده اید اما اگر اثبات کنید رابطه با عنف وزور رخ داده است بابت از دست رفتن بکارت ارش البکاره دریافت می کنید اما اگر بخواهید بابت مزاحمتها وتهدید ایشون شکایت کنید ودرواقع منکرشوید که ایشون را نمی شناسید وگوشی از ایشون تحویل نگرفته اید ممکن است ایشون برای اثبات ادعایش (خرید گوشی وتحویل به شما )دلایلی داشته باشد واگر نتواند اثبات کند محکوم می گردد

سلام عرض ادب و احترام، ببخشید من میخواستم پیگیر این موضوع بشم، عموی من به صورتت متعدد به پدر بنده به صورت پیامکی فحاشی و تهدیداتی کرده پدرم راضی شده که شکایت کنیم لطف بزرگی میکنید به من اگه بگید چیکار باید کنیم چون واقعا آرامش از خانواده ما سلب کرده

چهارشنبه ، 22 تیر 1401

بااحترام کاربر محترم درصورتی که مدارک مثبته داشته باشید میتوانیدطرح شکایت کیفری نمایید شکواییه تنظیم و از طریق دفاتر الکترونیک قضایی اقدام نمایید

سلام من مردی ۵۳ ساله مدتی با دختری دوست بودم و در این مدت چت زیادی داشتم و تعدادی عکس از من دارد بعد از قطع ارتباط مرتب من را تهدید می کند که به همسرت زنگ می زنم یا چت ها را می فرستم برای داماد و یا پدر زن پسرت حتی حاضر شدم مقداری پول به او بدم که دست بردارد از سر من و ازش دستخط گرفتم ولی باز دست بردار نیست و هدفش ماندن من است لطفا راهنمایی فرمایید

شنبه ، 18 تیر 1401

بااحترام کاربر محترم نیاز به بررسی بیشتر دارد تا راهکار مناسب جهت مرتفع شدن مشکل شما پیدا نمود در صورت نیاز به راهنمایی میتوانید از تماس تلفنی استفاده نمایید

سلام خسته نباشید .. چند وقت پیش من یک پیامک اشتباهی به کسی دادم که گویا ایشون با برادر خانومشون مشگل داشتن و فکر کردن که پیام از طرف برادر خانومشون هست به همین خاطر شماره ی من رو به برادر خانومشون میدن بعد تماس با بنده خودم توصیح دادم که پیامک اشتباه اومده .. حالا اقایی که پیام من به گوشیشون ارسال شده قانع شدن اما برادر خانومشون مدام منو تهدید میکنه که ازم شکایت میکنه .. خاستم بدونم ایا با وجود اینکه پیام من به گوشی ایشون ارسال نشده و فقط از من ی شماره تلفن دارن میتونن ازم شکایت کنن..

شنبه ، 18 تیر 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ خیر موضوع صرفا یک سوتفاهم هست و اساسا سونیتی از جانب شما نبوده ک وصف مجرمانه داشته باشد یک پیامکی ب اشتباه ارسال شده و خود نیز بر ان واقف بوده و عذرخواهی کرده اید اگر خود را ب جای شخص مذکور معرفی و اقدامی مجرمانه بر ان مترتب بود اوضاع متفاوت میشد لیکن موضوع مطروحه حسب همین توضیحات به هیچ عنوان بطور جدی مسئله ساز نخواهد شد. در جرائم اینچنینی احراز سونیت بسیار مهم هست موید باشید

سلام وقت بخیر. اگه شوهرت با پیامک بهت تهمت بزنه یا تهدیدت کنه میتونی ازش شکایت کنی؟

شنبه ، 11 تیر 1401

با سلام بله امکان طرح شکایت با موضوع تهدید و توهین و افترا علیه همسر وجود دارد

سلام وقتتون بخیر من یک سوال داشتم من تویک قرعه کشی که بین دوستو اشناهامون برگذار میشد شرکت کردم قبل از اینکه شرکت کنم به مدیر قرعه کشی گفتم من ب پول احتیاج دارم اگ میتونی طی 2 یا 3 ماه بمن بدی من شرکت کنم ایشون گفتن که باشه یکاری میکنم و من رو حساب حرف ایشون ثبت نام کردم 5 ماه بعد که بهم پول نداد من بهش گفتم حداقل 10 تومن بهم پول بده از قرعه کشی (قرعه کشی 20 میلیونی هست) بعد مدیر قرعه کشی برای من 5 تومن فرستاد اما نگفت ک از جیله خودم. با از یکی دیگ هست این پول و باید پس بدم من رو حساب اینکه پوله قرعه کشیه خرج کردم و گفتم هروقت قرعه کشی ب اسمم بیاد 5 تومنو بهشون برمیگردونم هنوز 9 ماه از اون قرعه کشی مونده و مدیرش هرروز برای من پیام های تهدید آمیز و فحاشی میفرستن ک پولو بهشون بدم در صورتی ک نگفتن بمن پول از کسی دیگ هست من میتونم ازشون شکایت کنم؟؟

جمعه ، 10 تیر 1401

با سلام بله شما میتوانید از ایشان بابت تهدید و توهین از طریق ارسال میان‌ پیامک و میام شکایت نمایید

درود از سوی پسری که با وی قصد ازدواج داشتم تهدید به پخش عکس هایم شدم خانواده ام اطلاع ندارم میتوانم شکایت کنم؟ بدون متوجه شدن خانوادم چه کنم؟ مدام از من درخواستهای نامربوط دارد

جمعه ، 10 تیر 1401

بااحترام کاربر محترم میتوانید با عناوین مزاحمت -تهدید و نشر اکاذیب شکایت کیفری نمایید و درمورد اینکه خانواده متوجه شکایت شما خواهند شد خیر بعلت اینکه تمامی مراحل به صورت پیامک به خط شما ارسال خواهد شد

من یه دوستی داشتم با هم تولد و مهمونی رفتیم الان حرفمون شده تهدید میکنه عکس ها و فیلم هایی که با هم داشتیم رو میبرم به محل کارت نشون میدم و به بقیه هم میگم من کارم دولتیه و نگرانم بابت این قضیه میتونم از این شخص شکایت کنم بابت تهدیدش؟؟؟و اینکه اگر شکایت کنم رفتنم به مهمونی برای خودم جرم محسوب نمیشه که دادگاه خودم رو بازخواست کنه ؟؟

جمعه ، 10 تیر 1401

بااحترام کاربر محترم میتوانید بدوا با ارسال اظهارنامه جهت جلوگیری ازهرگونه انتشار اقدام نمایید

سوال حقوقی