نکات مهم در نحوه شکایت از مشاور املاک

معمولاً یک پایه ی همه ملک هایی که در کشور خرید و فروش یا رهن و اجاره داده می شوند بنگاه های مشاور املاک هستند حتی اگر خرید، فروش، رهن و اجاره ملکی از طریق انواع سایت و اپلیکیشن ها صورت پذیرد باز هم به منظور تنظیم یک مبایعه نامه رسمی و دریافت کد رهگیری باید به این مراکز(مشاورین املاک) مراجعه نمود.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

امروزه تعداد بنگاه های مشاور املاک آنقدر زیاد است که در هر خیابان می توان حداقل یک یا دو دفتر مشاور املاک را مشاهده نمود.

اما همان طورکه صاحبان این بنگاه ها می توانند در خرید و فروش ملک به شما کمک کنند و کار شما را انجام دهند در برخی موارد اگر به مسائل حقوقی آشنا نباشند باعث ضرر و زیان نیز به شخص خریدار و یا فروشنده خواهند شد.در برخی مواقع نیز این امکان وجود دارد که مشاور املاک از اعتماد خریدار و فروشنده سوء استفاده و اقدام به تخلف و کلاهبرداری نماید.

روش های شکایت از مشاور املاک با توجه به نوع تخلف شامل: شکایت حضوری در اتحادیه مشاور املاک و یا طرح دعوی در مراجع قضایی یا تعزیرات می باشد. به طور معمول مشاورین املاک در زمینه قراردادهای ملکی ازقبیل رهن، اجاره، خرید و فروش املاک تجاری و مسکونی به صورت گسترده فعالیت می نمایند.

باید به این نکته توجه نمود که بنگاه های املاک به جهت فعالیت از اتحادیه مشاور املاک پروانه کسب دریافت نموده و درصورت داشتن مجوز معتبر اقدام به فعالیت در حیطه قانونی نمایند. همانگونه که گفته شد چنانچه از سوی مشاور املاکی تخلفی صورت پذیرد با توجه به نوع تخلف، پیگیری از طریق اتحادیه مربوطه و یا مراجع قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی امکان پذیر می باشد.

روش های شکایت از مشاور املاک

 یکی از روش های شکایت از مشاور املاک در خصوص دریافت حق کمیسیون بیشتر از تعرفه ابلاغی ،عدم اعتبار پروانه کسب و تخلفات در حوزه قانون نظام صنفی، تماس تلفنی با سامانه 124 یا 3820(مختص استان مرکزی)و یا مراجعه حضوری به اتحادیه صنف مربوطه می باشد.

در روش حضوری، شخص خسارت دیده می تواند به اتحادیه صنف مشاورین املاک مراجعه و شکایت خود را ثبت نماید. با استناد به ماده 6 آیین نامه اجرائی تشکیل کمیسیون های اتحادیه صنفی (موضوع تبصره 2 بند ط ماده30 قانون نظام صنفی) ترتیب رسیدگی به شکایات در کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه به شرح ذیل می باشد:

 • کلیه اشخاص می توانند شکایت و یا گزارش خود را در مورد تخلفات‌ صنفی، به اتحادیه‏ مربوط اعلام نمایند. اتحادیه‏ موظف است موضوع را ظرف مهلت دو روز کاری رسیدگی و به کمیسیون شکایات اتحادیه مذکور ارجاع نماید.
 • کمیسیون رسیدگی به شکایات موظف است ظرف مدت یک هفته شکایات دریافتی را با حضور شاکی و متشاکی مورد رسیدگی قرار داده و نظر خود را طی یک هفته به اتحادیه برای اقدامات قانونی اعلام نماید.
 • اتحادیه موظف است حـداکثـر ظـرف مدت 3 روز کاری شکایت دریافتی و نظر کمیسیون را مورد بررسی قرار داده و در صورت احراز عدم تخلف فرد صنفی یا انصراف شاکی با اعلام مراتب، پرونده را مختومه نماید. و در صورت احراز تخلف و یا اعتراض شاکی، پرونده را از طریق واحد بازرسی و نظارت اتاق اصناف به سازمان تعزيرات حكومتي و یا ادارات تابعه آن در شهرستان ها برای رسیدگی ارسال نماید.

شکایت  از مشاور املاک در مراجع قضایی

درصورتیکه مشاور املاک مرتکب جرم از قبیل خیانت در امانت و یا کلاهبرداری شده باشد و به واسطه این جرم ضرر و زیانی به طرفین معامله وارد گردد شکایت جنبه حقوقی و کیفری پیدا خواهد نمود و مراتب باید از طریق مراجع قضایی مانند: شورای حل اختلاف، دادسرا یا دادگاه حقوقی پیگیری گردد. در این مورد شخصی که شکایتی حقوقی  از مشاور املاک دارد باید دادخواست حقوقی و یا شکوائیه کیفری تنظیم و پس از ثبت آن، شکایت خود را از طریق مراجع مذکور پیگیری نماید.

شکایت از مشاور املاک از طریق سازمان تعزیرات حکومتی

در واقع سازمان تعزیرات حکومتی یک مرجع تخصصی برای رسیدگی به تخلفات در حوزه امور اقتصادی می باشد و در برخی موارد می توان تخلفات مربوط به مشاور املاک را  از این طریق پیگیری کرد.

نکته: علاوه بر مراجعه حضوری، ثبت شکایت از طریق سایت tazirzt135.ir  در سازمان تعزیرات امکان پذیر می باشد.

 وظایف بنگاه املاک

 بنگاه املاک در خصوص تنظیم قرارداد تعهد و وظایفی بر عهده دارند که رعایت نکردن این تعهدات و وظایف از جانب بنگاه املاک تخلف محسوب می گردد.

برخی از این وظایف عبارتند از :

 • بررسی مدارک و احراز هویت، مالکیت و سمت متعاملین در هنگام تنظیم قرارداد
 • تایید امضای طرفین معامله املاک
 • درج میزان حق الزحمه در قول نامه املاک
 • ثبت رسمی معامله و دریافت کد رهگیری 
 • ارائه صورتحساب خدمات و تحویل رسید به طرفین معامله
 • مشاور بايد پروانه كسب و تعرفه حق الزحمه خدمات خود كه در اجراي ماده ۵۱ قانون نظام صنفي توسط اتحاديه ابلاغ مي شود را در محل كار خود به طوري كه قابل ديد باشد الصاق نمايد.

 • مشاور موظف است قراردادها را در اوراق مخصوصي كه توسط سازمان ثبت اسناد و املاك كشور تدوين و تاييد گرديده، تنظيم نمايد.
 • مشاور بايد مفاد قراردادهاي تنظيمي را در دفتر ثبت قراردادها كه به صورت پلمپ و برگ شماري شده و توسط اتحاديه صنف مزبور در اختيار وي قرار مي گيرد ثبت و هم زمان با عقد قرارداد به امضاي كليه اشخاصي كه قرارداد را امضاء نموده اند برساند.

 • مشاور بايد طرفين قرارداد را از مفاد آن به طور كامل مطلع سازد.

 • مشاور نبايد قراردادي كه مخالف قوانين و نظامات دولتي باشد تنظيم و ثبت نمايد.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

شروط صحت معامله 

شروطی که باید در یک معامله وجود داشته باشد تا آن معامله را از نظر قانونی معتبر نماید عبارتند از:

 1. قصد و رضایت طرفین
 2. اهلیت داشتن طرفین
 3. معین بودن املاک مورد معامله
 4. مشروعیت طرفین معامله

مرجع صالح رسیدگی به تخلفات مشاورین املاک 

همانگونه که گفته شد اگر یک مشاور املاک به دلیل سهل انگاری خسارتی را به طرف مقابل وارد کرده باشد که موجب مسئولیت مدنی و حقوقی شود می توان به شورای حل اختلاف مراجعه و موضوع را پیگیری نمود اما در موردی که عمل مجرمانه ای مانند جعل سند از طرف مشاور املاک صورت پذیرد می بایست ضمن مراجعه به دادسرا و تنظیم شکواییه، آن در مراجع قضایی ثبت کرد.

 در این صورت  پرونده به دادگاه کیفری ارجاع و قابل پیگیری می باشد اما چنانچه شکایت از مشاور املاک به دلیل نداشتن مجوز، باطل شدن آن و یا گرفتن کمیسیون بیشتر از تعرفه باشد می توان برای پیگیری شکایت به اتحادیه و یا سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه نمود.

کلمات کلیدی

 • جرم مشاور املاک در فروش مال غیر
 • جرم مشاور املاک
 • شکایت از خریدار ملک
 • وظایف مشاور املاک
 • تخلفات مشاورین املاک
 • تبانی در قولنامهه
 • تبانی مشاور املاک با فروشنده
 • کلاهبرداری مشاورین املاک
 • شماره تلفن شکایت از مشاور املاک
 • تعهدات بنگاه املاک
 • نمونه متن شکایت از مشاور املاک
 • ارزان فروختن ملک
 • طریقه شکایت از املاک

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

یک وکیل اراضی ملی در ارومیه نیاز دارم زمینهای ما را ملی اعلام کردن حکم خلع ید قلع وقمع واجرت المثل

دوشنبه ، 06 تیر 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ شما میتوانید با رزرو مشاوره تلفنی با احدی از وکلای سایت در شهر ارومیه ضمن توضیحات در خصوص پرونده در صورت تمایل و توافق مبادرت ب تتظیم قرارداد کنید همچنین امکان پیگیری موضوع و معرفی وکیل از جانب پشتیبانی سایت نیز وجود دارد موید باشید

اگر شوهری تمام اموال به نام زنش کنه میتونه پس بکیره

دوشنبه ، 06 تیر 1401

با سلام و احترام خیر با انتقال اموال و دارایی بنام همسر نمی توان اقدام به استرداد انها نمود ولو اینکه در قالب عقد هبه باشد. موید باشید

با عرض سلام خسته نباشید. بنده یک واحد داخل یک ساختمان ۴ طبقه ۷ واحدی خریداری کرده ام به صورت پیش خرید. الان سازنده یک طبقه دیگر اضافه کرده یعنی دو واحد دیگر . آیا بنده میتوانم ادعایی داشته باشم که من یک واحد از ۷ واحد خریداری کرده ام حال سهم القدر زمین و مشاعات من کاهش پیدا می‌کند

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام و احترام نظر به اینکه شما اقدام به خرید یک واحد اپارتمانی با متراژ مشخص و قیمت مشخصی نموده اید نسبت به اضافه بنایی که توسط فروشنده در ساختمان ایجاد شده نمی توانید ادعایی داشته باشید مگر اینکه در قرارداد تنظیمی به این موضوع اشاره شده باشد.

سلام بنده مستاجرم و قرار دادم تا بیست روز اینده تموم میشه صاحب خونمم امسال ی مبلغ نجومی اضافه کرده ب پول پیش و اجاره تقریبا چهلو پنج درصد میخاستم ببینم اون قانونی ک گذاشتن ک امسال هیچ صاحبخونه ای حق نداره بیشتر از ۲۵ درصد زیاد کنه هنوز پا برجاست یا ن؟بعد اگه من طبق همون قانون بخام امسال پیش برم میتونه منو بیرون کنه با شکایت یان ؟ تشکر

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام واحترام بله مصوبه مزبور در خصوص تمدید خودکار قرارداد اجاره و افرایش بهای اجاره به میزان ۲۵ درصد هنوز هم پابرجا بوده و شوراهای حل اختلاف ان را مورد لحاظ قرار می دهند. لذا ایشان فقط می تواند وفق موارد خاصی از قبیل نیاز شخصی و تخطی مستاجر از شروط قراردادی اقدام به تخلیه ملک استیجاری نماید.

سلام استعلام حقوق فرد فروشنده ملک رو چگونه میتونیم بگیریم که بدونیم توقیف اموال داره یانه

یکشنبه ، 05 تیر 1401

سلام خود دفترخانه جهت انتقال رسمی ملک و سند زدن استعلام لازم را خواهد گرفت و‌در صورت توقیف بودن ملک به شما اعلام خواهد کرد . موید باشید

من مستاجر م و تمام مبالغ ماهیانه مربوط به رهن و اجاره را پرداخت کرده ام. در صورتیکه برای تمدید قرارداد با نرخ افزایش 25 درصد مصوب هیئت دولت، صاحبخانه راضی نشود، باید چیکار کنم و می توانم به صاحبخانه بگویم که برود و حکم تخلیه بگیرد و تا آخر داستان بواسطه مصوبه دولت در خانه بمانم؟

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام و احترام شما می بایست مراتب عدم تخلیه در پایان قرارداد را طی اظهارنامه ای به موجر اطلاع داده و اعلام نمایید که پس از پایان قرارداد میزان ۲۵ درصد بهای اجاره را افزایش می دهید و نیاز به اقدام دیگری ندارید.

پدرمن در سال 1355 زمینی قولنامه ای رسمی با مهر بنگاه خریده و و ملکی در همان سال ساخته و پروانه ساخت از شهرداری گرفته و در سال 70 سند رسمی ملک گرفته .درسال 1400 ملک رو که قدیمی شده مشارکت داده و حالا کل خواهر و برادرهای پدرم میگن این ملک ارثیه بوده و باهم همدستی کردن و از پدرم در شکایت کردن.ضمنا 2تا شوهر عمه رو هم شاهد گرفتن و از دادگاه تقاضای ابطال سند خواستن لطفا راهنمایی فرمایید.

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام و احترام اگر قرارداد خرید ملک بنام پدر شما باشد ایشان مالک ملک خریداری شده بوده و اثبات این موضوع که ان زمین ورثه می باشد بایستی توسط خواهر و برادران شما ثابت گردد که البته این موضوع ابتدائا مستلزم طرح دعوی بطلان قرارداد عادی ۱۳۵۵ و ارائه دلایل مربوطه می باشد.

سلام یه ملکی رو معامله کردم که خودم توش ساکن بودم یک هفته میشه ملک گرون شده منم قیمت پایین فروختم قلنامه دستی نوشته شده ملک 1/150میلیون قلنامه کردیم و 300میلیون فسخ نوشتن راهی برایه فسخ وجود داره

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام و احترامبا عنایت به اینکه مبایعه نامه یک قرارداد لازم و غیر قابل فسخ می باشدمگر در صورت اختیار فسخ یکی از طرفین قرارداد و یا موجبات قانونی - ولی گران شدن زمین از موارد فسخ نبوده و شما بدین جهت نمی توانید قرارداد را فسخ نمایید.

یک زمینی با وکالت بلاعزل از طرف شرکت تعاونی برق به فردی منتقل شده. خریدار فوت شده حالا وراث برای تنطیم سند باید چیکار کنن؟

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام وکالت حتی اگر بلاعزل باشد با فوت یکی از طرفین باطل میشود. اگر مبایعه نامه دارید میتوانید میتوانید یر مبنای آن دعوی الزام به تنظیم سند طرح کنید.اگر مبایعه نامه ای نیست باید اثبات بیع را هم با آن طرح کنید. موفق باشید

با سلام و خسته نباشید من حدود ۴۰ سال پیش پدرم یک زمین به عنوان خانه سرا به من اهدا کرد و من این زمین رو آباد کردم و در آن زمین خانه ساختم و الان هم زندگی میکنم و هیچ سند و مدرکی ندارم که این زمین رو پدرم در زمان حیات به من داده است اما شاهدینی وجود دارند که این حرف های من را تایید کنند الان پدرم فوت کردند و وراث عقیده دادند که این زمین هم باید در ارثیه لحاظ شود و بین وراث تقسیم شود به نظر شما من چه راهی برای اثبات این که زمین را پدرم در زمانی که زنده بود به من داده است با تشکر

یکشنبه ، 05 تیر 1401

با سلام شما میتوانید دعوی اثبات عقد هبه را علیه ورثه مطرح کنید و هرچه مدارک و شواهد شما بیشتر باشد بهتر است.تصرف شما در ملک در طی سالیان و ساختن و اباد نمودن هم در طول این سال ها میتواند قبص هبه تلقی و مثبت مدعا باشد.. موفق باشید.

سوال حقوقی