وکالت بلاعزل چیست و تبعات وکالت بلاعزل دادن

عقد وکالت

 وکالت به مفهوم دادن نمایندگی است. از این نمایندگی در قانون مدنی تحت عنوان نیابت یاد شده است. 
با اعطای وکالت یا همان نمایندگی وکیل واسطه انجام امور حقوقی موکل می شود. 
شخصیت وکیل علت عمده عقد است و موکل با توجه به شخصیت وکیل نیابت وکالت را بر پایه اعتماد به وی می دهد. 
عقد وکالت به اعتبار دوام عقد جایز است یعنی این عقد با مرگ هر یک از طرفین، استعفا یا عزل وکیل، جنون وکیل و موکل به پایان می رسد. 
در واقع عقد وکالت را هر یک از طرفین هر لحظه که بخواهند می‌توانند برهم بزنند. 

عقد وکالت در قانون مدنی: 

ماده ۶۵۶ قانون مدنی به تعریف عقد وکالت اختصاص دارد. 
از ماده ۶۵۷ تا ماده ۶۸۳ قانون مدنی ایران احکام و ویژگی‌های عقد وکالت تبیین شده است. 

اقسام عقد وکالت :

عقد وکالت به طور کلی به وکالت ساده و وکالت بلاعزل تقسیم می‌شود. 
وکالت ساده :وکالت ساده اعطای نمایندگی به شخصی است که هر زمان که هر یک از طرفین بخواهد می تواند عقد را بر هم بزند. 
وکالت بلاعزل: قانونگذار در ماده ۶۷۹ قانون مدنی به موضوع وکالت بلاعزل اشاره کرده است در واقع وکالت بلاعزل وکالت ساده ای ست که با بلاعزل شدن وکیل از عقد جایز به لازم تبدیل شده است. در عقد بلاعزل که یک عقد لازم است دیگر طرفین اجازه فسخ و برهم زدن عقد را ندارند و در حقیقت دلیل اصلی بلاعزل کردن عقد وکالت همین نداشتن حق فسخ عقد است. 
باید توجه داشت که عقد وکالت با بلاعزل شدن فقط از جهت برهم زدن عقد از سوی طرفین با عقد وکالت ساده تفاوت دارد و از جهت فوت و جنون هر یک از طرفین مانند همان عقد ساده است. 

وکالت بلاعزل :

وکالت  نامه سندی است که در دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می گردد بنابراین سند رسمی و محضری می باشد که طی آن شخصی به دیگری نمایندگی قراردادی می دهد. نمونه وکالت بلاعزل علاوه بر دادن اختیارات وکیل به موکل حق عزل وکیل را از خود ساقط می کند یعنی اینکه موکل هیچ وقت نمی تواند وکیل را عزل کند به دلیل آن که خودش این حق را از خود ساقط کرده است. 
انواع وکالت بلاعزل:
وکالت بلاعزل به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود :
وکالت بلاعزل خاص، وکالت بلاعزل تام
 در وکالت بلاعزل خاص فقط در امور تعیین شده وکیل اختیار دارد و موکل در همان امور خاص حق عزل وکیل را ندارد. 
اما در وکالت بلاعزل تام وکیل در کلیه امور زندگی موکل حق عمل،پیگیری و استیفا دارد و تا زمانی که موکل زنده است عقد وکالت باقی خواهد ماند و وکیل عزل نمی گردد. 

انجام امور وکالتی:

چه وکالت نامه ساده باشد چه بلاعزل موکل خود می تواند امور حقوقی که برای انجام شان وکیل دارد را انجام دهد یعنی برای انجام امور به کارت الزامی وجود ندارد که حتماً باید و کارها را انجام دهد به این حق منحصر وکیل نمی باشد وکالت بلاعزل معمولاً در امور جزئی داده می‌شود و نه کلی زیرا اعطای وکالت بلاعزل به طور دائم و در تمام امور با شخصیت و آزادی موکل در تعارض است فقط در یک صورت اعطای وکالت بلاعزل در تمام اموال قابل قبول است که وکالت مقید به زمان خاصی شده باشد. 

موارد کاربرد وکالت بلاعزل :

وکالت بلاعزل در بحث اموال کاربرد دارد و در جهت انجام تمامی امور حتی فروش ملک و سایر اموال توسط وکیل قابل تنظیم است. 
همچنین وکالت بلاعزل در بحث اموال شخصیه هم از اهمیت خاصی برخوردار است. 

تبعات وکالت بلاعزل :

همانطور که قبلا گفته شد وکالت بلاعزل با فوت یا جنون طرفین فسخ میشود پس اگر قبل از انجام کارها موکل فوت کند یا به جنون مبتلا شود در این حالت عقد وکالت فسخ می‌شود. 
مثلاً اگر قبل از به نام کردن مالی فروشنده(موکل) فوت کند در این حالت خریدار(وکیل) دیگر مالی را که خریده است نمی تواند به نام خود سند بزند و باید برای انتقال و امضای سند رسمی منتظر اقدام وراث متوفی باشد که این فرآیند مسلماً وقت گیر و دارای مشکلاتی خواهد بود، برای جلوگیری از این اتفاق وکیل باید حتما نسبت به انتقال رسمی مال مورد نظر سریع ترین زمان ممکن اقدام کند. 
یکی دیگر از تبعات وکالت بلاعزل که متوجه  موکل است این است که ممکن است موکل با امضای یک وکالت نامه رسمی بلاعزل ناخواسته تمام دارایی و اموال خود را از دست بدهد یعنی اینکه فردی که وکیل بلاعزل موکل است خارج از قرارهای آنها دست به انتقال دارایی موکل بزند. پس باید در دادن وکالت بلاعزل به فرد یا افراد دقت لازم را داشت چرا که بعضی از افراد از طریق همین وکالت بلاعزل اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. 
مواردی که باید در وکالت نامه بلاعزل رعایت شود:
در ابتدا وکالت نامه را با دقت بخوانید و با جزئیات آن را بنویسید. 
 در معاملات بزرگی که از طریق وکالتنامه انجام می‌گیرد اعتبار وکالتنامه را از دفترخانه تنظیم کننده سند به صورت کتبی استعلام کنید.
بهتر است توجه داشته باشید که فقط برای امور اداری از وکالت بلاعزل استفاده کنید و اگر ملکی خریداری می کنید هر چه زودتر به سند رسمی تبدیل کنید. 
برای تنظیم وکالتنامه حتماً به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید،وکالت نامه باید به صورت کتبی نوشته شده باشد و در دفترخانه های رسمی به ثبت رسیده باشد در غیر این‌صورت  وکالت نامه قانونی نیست. 
از وکالتنامه باید یک نسخه در دست فروشنده و یک نسخه در دست خریدار باشد. 
نکته مهم و قابل توجه این است که با افرادی که ناشناس اند نباید به هیچ عنوان معاملات وکالتی انجام داد. 

۵ / 4.9 (از مجموع 10 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام وقتتون بخیر من چن روز پیش تصادف کردم اما طرف فرار کرد درخواست کارشناس برای تعیین خسارت کردم الان نتیجه اش اومده میخوام ببینم باید شکوایه تنظیم کنم یا تامین خواسته و متنش چی باید باشه؟

  چهارشنبه ، 07 اردیبهشت 1401

  • وحید قاسمی

   مادر شما میتواند وکالت بدهد از طریق دفاتر اسناد رسمی اما علی القاعده چون از مالک تعهد میخواهند نیاز به حضور ایشان می باشد

 • سلام من اتباع هستم ومادر ایرانی مراحل گرفتن شناسنامه هم طی کردم الان تومرحله استعلام امنیتی 7مونده وخبری نمیدن ایامیشه ازطریق وکیل زودترنتیجه استعلامش بیاد تابره ثبت احوال برای شناسنامه ؟؟

  چهارشنبه ، 07 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم احتمال دریافت سریعتر میباشد درصورت نیاز میتوانید با رزرو تماس تلفنی اقدام تا مراحل پرونده شما را انجام دهیم

 • سلام برای طلاق توافقی اگر وکیل بگیریم نیاز نیست خودمان برای جلسات دادگاه و مشاوره بریم؟هزینه وکیل برای طلاق توافقی در شهر اراک تقریبا چقدر است؟

  سه شنبه ، 06 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .برای جلسات مشاوره حضور خودتان لازم است اما حضور در دادگاه خیر ودر ضمن هزینه وکالت کاملا امری توافقی است

 • با سلام.به عنوان فروشنده،خودرو خود را به خریدار فروخته ام و وکالت تعویض پلاک یک ماهه داده ام.در این مدت ایشان با وکالت خودرو را به نفر بعدی فروخته و مجدد وی خودرو را به یه شرکت فروخته با وکالت . و تعویض پلاک هم نکرده اند و فرصت تمام شده است. حالا خریدار آخر که شرکت می باشد،از من فروشنده خواهان وکالت فروش شده است. تبعات این قضیه چی هست؟

  سه شنبه ، 06 اردیبهشت 1401

  • نسرین خلیلی

   سلام .وقت بخیر . بهتره دیگه وکالت ندید چون چند دسته گشته .بفرمایید وکالت نمیدم و میام دفتر خونه مستقیم با هزینه شرکت به نام میزنم اونهم در صورتی که دو نفر بعد مر خریدن مکتوب کنند ادعایی نسبت به ماشین ندارند .

 • سلام من میخوام مورد اعتماد یه فرد خارجی بشم براش ملک بخرم بفروشم، چون خارجی هست باید در ایران شرکت ثبت کنه از من کارت ملی خواسته اگر من کارت ملی بدم بعدا مشکل برام پیش نمیاد سواستفاده بکنه چون من نمیشناسمش رو آگهیم تماس گرفته ایشون تبعیت عراق دارن

  دوشنبه ، 05 اردیبهشت 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم کار شما دهرای ریسک بالایی میباشد اگر بخواهید وکالت به شما بدهد باید کپی مدارک شما را داشته باشد پس اگر اطمئنال کامل دارید اقدام به چنین کاری نماید دردغیر اینصورت بهتر است از یک وکیل کمک بگیرید یعنی وکالت به وکیل بدهد و در اقداماتدشمارا ناظر بر کار وی نماید

 • سلام و‌ وقت شما بخیر 🌸 اگر وکالت بلاعزل جهت خروج از کشور به زن اعطا شده باشد ، اگر زن ازین حق سواستفاده کرده و نظر مرد عوض شده باشد ایا می‌تواند زن را ممنوع الخروج کند ؟ ممنونم

  دوشنبه ، 05 اردیبهشت 1401

  • میلاد کمانکش

   با سلام کاربر گرامی وکالت بلاعزل تنها با فوت یکی از طرفین یا محجور شدن یا انجام موضوع وکالت باطل خواهد شد و در صورتی که وکیل خارج از حدود وکالت اقدامی را انجام دهد آن عمل غیر نافذ و منوط به تنفیذ موکل است.

 • سلام و وقت بخیر، پدر شوهر بنده یک دانگ از ملک خودش رو به به صورت قباله عادی به من داده ولی سند جدا نکرده،برای همین موضوع من وکیل گرفتم و چند روز دیگر دادگاه تشکیل خواهد شد، از طرفی پدر خود بنده نیز به دلیل کارهای قضایی مربوط به ارثشان نیاز به وکیل داشتند که اخیرا وکیل بنده وکالتشون رو قبول کردند، الان متاسفانه از جایی شنیدم که یک وکیل نمی‌تواند وکیل دو نفر از اعضای یک خانواده باشد حتی برای پرونده های مجزا و نامربوط به هم، و الان این نگرانی برای من پیش آمده که بعد از دو ماه که منتظر تشکیل دادگاهم هستند قاضی قبول نکنند که ایشان وکیل من هستند، سوال من اینه برای دو تا پرونده ی متفاوت با خوانده های متفاوت آیا می‌شود وکیلی که وکالتی از طرف یکی از اعضای خانواده دارد وکیل یک نفر دیگه از همان خانواده باشد یا خیر؟

  یکشنبه ، 04 اردیبهشت 1401

  • ناصر روحی زاده

   سلام اگر دعاوی و موضوع و طرفین دعوی متفاوت باشند و وکیل شما در موضوعات مختلف که ارتباطی بین شما و پدرتان نیست وکالت هر دونفر شما را قبول نمایید هیچ منع قانونی وجود ندارد. موفق و موید باشید

 • با سلام من 10 سال پیش با 3 تا از دوستان یک شرکت تاسیس کردیم که الان 5 سال این شرکت هم فعالیت ندارد و من در این 20 سهام دارم الان یکی از شرکا به من گفت که سهام خودم واگذر کنم در اعضا آنها بدهی شرکت به بانک پرداخت میکنن الان یک وکالت نامه برای من فرستادن جهت واگذاری سهام ولی هیچ اسمی از پرداخت بدهی در آن نیامده من میخواستم بدونم که در این رابطه من باید چکار کنم وکالت امضا کنم یا باید پرداخت بدهی هم در ان لحاظ بشود باتشکر از راه نمایی

  یکشنبه ، 04 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .باید وکالت باتمام اختیارات باشد باید جز به جز اختیارات در وکالت قید شود ...

 • سلام در مورد وکالت وکیل ، اگر دو نفر وکیل باشد و نوع دخالت در دعوی منفردا باشد آیا حضور یکی از آنها کافی خواهد بود

  شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   اگر شخصی طبق قرارداد تنظیمی دو وکیل دادگستری برای خود انتخاب نموده و به هر یک از وکلای انتخابی مستقلاً و منفرداً حق اقدام و اجازه وکالت تفویض نکرده باشد با توجه به اینکه اقدام انفرادی و مستقل هر یک از آنان بدون دخالت دیگری در خصوص موضوع وکالت فاقد اعتبار قانونی خواهد بود در این حالت در صورتی ‌که یکی از وکلا، دارای پروانه وکالت پایه دوم باشدکه حق اقدام در مرحله فرجامی را نداردهرچند وکیل انتخابی دیگر وکیل خوب پایه‌ یک دادگستری و قانوناً مجاز به وکالت در دیوان‌عالی کشور باشد به جهت اینکه منفرداً و مستقلاً از جانب موکل به ایشان تفویض وکالت نشده لذا به تنهایی به‌عنوان وکیل ذی‌سمت محسوب نمی‌گردد و اقدام وی فاقد اثر قانونی می‌باشد.اما در وکالت به صورت منفردا باید گفت در این نوع قرارداد وکالت با وجود اینکه چند وکیل پایه یک دادگستری در مقابل موکل قبول وکالت می کنند اما به آنها حق داده می شود که به صورت مستقل و انفرادی به مورد وکالت عمل کنند. در این نوع از توافقات حتی اگر یکی از وکلای دادگستری از جمع وکلای انتخابی در دادگاه حاضر شود باز هم دفاعیات او پذیرفته می شود و نیازی به حضور جمعی وکلا نیست.پس در فرض سوال شما اگر منفردا وکالت داده باشند حضور یکی از انها کفایت می کند

 • سلام یک کلاهبرداری اینترنتی در ارومیه دارم باید وکیل از ارومیه باشه

  شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام کاربرمحترم .خیر الزامی نیست .وکالت امری توافقی است شماباید باان وکیلی که قرارداد می بندید ببینید شرایط رفتن به ارومیه را دارد یانه برخی وکلای شهرستانهای دیگر هم هستند که در صورت پرداخت هزینه ایاب وذهاب به شهرهای دیگر رفته وامر وکالت انجام می شود.

سوال حقوقی