02 بهمن 1401
5

پلیس آگاهی و جرایم - استخدام - نحوه پیگیری پرونده

پلیس آگاهی و جرایم - استخدام - نحوه پیگیری پرونده

پلیس آگاهی و جرایم

پلیس آگاهی یکی از یگان های نیروی انتظامی است که مرجع شکایت و پیگیری در بسیار از جرایم همچون قتل، آدم ربایی، کلاهبرداری و... می باشد؛ بنابراین پلیس آگاهی، مسئولیت بزرگی در بررسی و رسیدگی به شکایات افراد (شاکیان) دارد.

در این مقاله ضمن معرفی کامل پلیس آگاهی و جرایم مربوط به آن، وظایف و نحوه شکایت از جرایم در پلیس آگاهی را بیان خواهیم کرد؛ لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

 

مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

آشنایی با پلیس آگاهی

پلیس آگاهی یکی از یگان ها و زیر مجموعه های نیروی انتظامی ایران است که نوعی ضابط قضایی محسوب می شود؛ لازم به ذکر است که ضابط قضایی یا ضابط دادگستری، نیروهایی هستند که بعد از دریافت آموزش های تخصصی و دریافت کارت ضابط دادگستری، وظایف مختلفی از جمله کشف جرم، یافتن متهم، دستگیر کردن متهم، بازجویی، جمع آوری ادله اثبات جرم و... را بر عهده خواهند داشت.

پلیس آگاهی فعالیت خود را زیر نظر و با نظارت دادستان انجام می دهد و در معیت دادسرا، انجام وظیفه می کند؛ اما یک نکته مهم این است که پلیس آگاهی، در رابطه با تمامی جرایم، به عنوان ضابط دادگستری وارد عمل نمی شود و حوزه کاری این نیروها، جرایم مهم تری نظیر قتل، سرقت، تجاوز، جعل، کلاهبرداری و... می باشد. در رابطه با جرایم ساده تر، وظایف مربوط به ضابطان دادگستری را، کلانتری انجام می دهد.

 

وظایف پلیس آگاهی

در رابطه با وظایف پلیس آگاهی باید گفت، عمده وظایف این پلیس مربوط به مسئولیت های ضابطان دادگستری می باشد که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم:

 

الف) کشف جرم، تحقیق و بررسی درباره جرایم، جمع آوری آثار و دلایل اثبات جرم و حفظ آن ها، جلوگیری از فرار و پنهان شدن متهمان و بازداشت نمودن آن ها

 

ب) انجام اقدامات عملی که مرتبط با تشخیص هویت و کشف علمی جرم بوده و تدوین و اجرای طرح های مرتبط با آن ها 

 

پ) بررسی سوابق کیفری افراد و صدور گواهی عدم سوءپیشینه برای متقاضیان (در صورت تقاضای آن ها)

 

ت) تجزیه و تحلیل جرایم صورت گرفته و فعالیت های واحد ها و پایگاه های آگاهی در ارتباط با جرایم مذکور و تحلیل اطلاعات به دست آمده 

 

سایت پلیس آگاهی

با گسترش روز افزون استفاده از اینترنت و تمایل بالای افراد به دریافت خدمات غیر حضوری از نهاد های دولتی و نیروی انتظامی، سایت پلیس آگاهی راه اندازی شد؛ آدرس اینترنتی این سایت srvagahi.police.ir  می باشد که امکان دریافت خدمات مختلفی را، به صورت کاملا غیر حضوری، برای متقاضیان فراهم نموده است.

پیگیری درخواست های ثبت شده کاربران این سایت، از جمله پیدا کردن اموال مکشوفه، کشف خودرو سرقتی، اطلاعات مربوط به افراد گمشده و... امکاناتی است که سایت پلیس آگاهی آن ها را برای متقاضیان تهیه کرده است؛ به این ترتیب افراد می توانند با صرفه جویی در زمان، هزینه ها و انرژی خود، نسبت به پیگیری تقاضای خود اقدام نمایند.

 

معرفی پلیس آگاهی فاتب

شاید عبارت پلیس آگاهی فاتب به گوش شما آشنا باشد، در حالی که اطلاعی از مفهوم آن نداشته باشید؛ در واقع منظور از فاتب، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می باشد. از مفهوم این اصطلاح نتیجه گیری می کنیم که حوزه عملیاتی پلیس فاتب، شهر تهران است.

همچنین بهتر است مشخصات پایگاه های پلیس آگاهی تهران بزرگ را نیز بشناسید تا در صورت نیاز، بتوانید به آسانی به هر یک از آن ها که به محل اقامت شما نزدیکتر است، مراجعه نمایید و تقاضای خود را پیگیری کنید. بنابراین اطلاعات پایگاه های نه گانه پلیس فاتب به شرح زیر است:

 

·         پایگاه اول: خیابان نیاوران، سه راه یاسر؛ تلفن 22292013

·         پایگاه دوم: خیابان زنجان شمالی، بالاتر از تقاطع مستعاینه غربی؛ تلفن 66085646

·         پایگاه سوم: خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، میدان نیلوفر؛ تلفن 88505753

·         پایگاه چهارم: سید خندان، خیابان ابوذر غفاری؛ تلفن 22865757

·         پایگاه پنجم: خیابان وحدت اسلامی، پایین تر از چهارراه مولوی؛ تلفن 51055464

·         پایگاه ششم: میدان خراسان، خیابان خاوران، ابتدای بهشت؛ تلفن 33199099

·         پایگاه هفتم: میدان 15 خرداد؛ تلفن 33117343

·         پایگاه هشتم: میدان حر، خیابان 12 فروردین؛ تلفن 66469851

·         پایگاه نهم: شهر ری، پشت حرم حضرت عبد العظیم، خیابان آستانه؛ تلفن 55905653

 

طریقه استخدام پلیس آگاهی

حال که پلیس آگاهی و وظایف او را معرفی نمودیم، شاید این سوال برای شما ایجاد شده باشد که طریقه استخدام پلیس آگاهی چگونه است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم، متقاضیانِ استخدامی پلیس آگاهی می توانند به دو طریق اقدام نمایند:

 

1.      پذیرش در دانشگاه های نیروی انتظامی که هر سال آزمونی را جهت جذب دانشجو برگزار می کند و با ثبت نام اینترنتی می توان در این آزمون شرکت نمود.

2.      ثبت نام در فراخوان گزینش نیروی انتظامی که این امر به دو روش قابل انجام است؛ اولاً با مراجعه حضوری به مراکز گزینش نیروی انتظامی، ثانیاً با ثبت نام در سامانه ثبت نام متقاضیان استخدام در پلیس که آدرس آنgozinesh.police.ir  می باشد.

 

پلیس آگاهی و جرایم - وکیل وند

 

نحوه شکایت در پلیس آگاهی

معمولاً زمانی که یک جرم به وقوع می پیوندد، شاکی باید با مراجعه به یکی از شعب دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، از طریق سامانه ثنا و ضمن وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود، شکایت خود را ثبت نماید و بعد از ارسال پرونده به دادسرا و صدور دستور قضایی، حسب مورد، پرونده به کلانتری یا پلیس آگاهی (برای انجام تحقیقات بیشتر) ارجاع داده می شود.

بر اساس ماده 37 قانون آیین دادرسی که بیان داشته است: ضابطان دادگستری موظفند شکایت کتبی یا شفاهی را همه وقت قبول نمایند. شکایت شفاهی در صورت مجلس قید و به امضای شاکی می رسد؛ اگر شاکی نتواند امضاء کند یا سواد نداشته باشد، مراتب در صورت مجلس قید و انطباق شکایت شفاهی با مندرجات صورت مجلس تصدیق می شود

ضابطان دادگستری مکلفند پس از دریافت شکایت، به شاکی رسید تحویل دهند و به فوریت پرونده را نزد دادستان ارسال کنند.

بنابراین از مفاد ماده مذکور نتیجه میگیریم که طرح شکایت در آگاهی نیز ممکن است و به مراتب خاصی نیاز دارد؛ تنها کافی است شاکی با در دست داشتن مدارک هویتی خود و مدارک اثبات کننده ادعایش (در صورت امکان) در آگاهی حاضر شده و نسبت به ثبت شکایت از جرم، اقدام نماید

به همین ترتیب، شکایت شاکی در صورت مجلس قید شده و به امضای او می رسد و بعد از تحویل رسیدِ ثبت شکایت به شاکی، پرونده به قید فوریت به دادسرا فرستاده می شود.

 

پیگیری شکایت در پلیس آگاهی

در رابطه با نحوه پیگیری پرونده در پلیس آگاهی باید بگوییم، این کار به دو صورت امکان پذیر است، به صورت مراجعه حضوری و به صورت اینترنتی؛ متقاضی می تواند از طریق هر یک از این دو روش، نسبت به پیگیری شکایت خود در پلیس آگاهی، اقدام نماید.

در پیگیری به روش حضوری، متقاضی باید به همراه مدارک هویتی و شماره پرونده خود به پلیس آگاهیِ محل تشکیل پرونده، مراجعه نموده و بعد از ارائه آن ها، از روند انجام شکایت و پیگیری پرونده اطلاع کسب کند.

در پیگیری به روش اینترنتی که در حال حاضر فقط برای کشف خودرو سرقتی، افراد گمشده و اموال مکشوفه است، متقاضی باید به سامانه مخصوص پلیس آگاهی به آدرسsrvagahi.police.ir  مراجعه کرده و گزینه پیگیری درخواست ها را از آن انتخاب نماید.

پس از آن، لازم است در کادر های مربوطه، اطلاعاتی همچون شماره ملی، شماره پرونده، شماره پیگیری درخواست و کد تصویر امنیتی را وارد نموده و در آخر، گزینه ارسال درخواست را انتخاب کند.

چنانچه نیاز به مشاوره متنی در این زمینه دارید میتوانید به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند مراجعه نمایید.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول

پلیس آگاهی کیست؟

پلیس آگاهی یکی از یگان ها و زیر مجموعه های نیروی انتظامی ایران است که نوعی ضابط قضایی محسوب می شود؛ ضابط قضایی یا ضابط دادگستری، نیروهایی هستند که بعد از دریافت آموزش های تخصصی و دریافت کارت ضابط دادگستری، وظایف مختلفی از جمله کشف جرم، یافتن متهم، دستگیر کردن متهم، بازجویی، جمع آوری ادله اثبات جرم و... را بر عهده خواهند داشت.

وظایف پلیس آگاهی چیست؟

وظایف پلیس آگاهی شامل مواردی همچون کشف جرم، تحقیق و بررسی درباره جرایم، جمع آوری آثار و دلایل اثبات جرم و حفظ آن ها، جلوگیری از فرار و پنهان شدن متهمان و بازداشت نمودن آن ها، انجام اقدامات عملی که مرتبط با تشخیص هویت و کشف علمی جرم بوده، تدوین و اجرای طرح های مرتبط با آن ها و... می باشد.

آدرس سایت پلیس آگاهی چیست؟

آدرس اینترنتی این سایت srvagahi.police.ir می باشد که امکان دریافت خدمات مختلفی را، به صورت کاملا غیر حضوری، برای متقاضیان فراهم نموده است.

پلیس آگاهی فاتب به چه معناست؟

منظور از فاتب، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می باشد و از مفهوم این اصطلاح نتیجه گیری میکنیم که حوزه عملیاتی پلیس فاتب، شهر تهران است.

استخدام پلیس آگاهی به چه صورت است؟

متقاضیانِ استخدامی پلیس آگاهی می توانند به دو طریق اقدام نمایند: 1- ثبت نام اینترنتی در آزمون دانشگاه های نیروی انتظامی و پذیرش در آن 2- ثبت نام در فراخوان گزینش نیروی انتظامی که این امر به دو روش قابل انجام است؛ اولاً با مراجعه حضوری به مراکز گزینش نیروی انتظامی، ثانیاً با ثبت نام در سامانه ثبت نام متقاضیان استخدام در پلیس که آدرس آن gozinesh.police.ir می باشد.

حوزه کاری پلیس آگاهی در رابطه با چه جرایمی است؟

پلیس آگاهی، دررابطه با تمامی جرایم، به عنوان ضابط دادگستری وارد عمل نمی شود و حوزه کاری ایننیروها، جرایم مهم تری نظیر قتل، سرقت، تجاوز، جعل، کلاهبرداری و... می باشد.
سوالات مربوطه اخیر
08 بهمن 1401
الهه-محمدی
الهه محمدی وکیل پایه یک دادگستری
محازات قذف و توهین....

سلام وعرض ادب. بنده با یک آقایی آشنا شدم و ایشون متاهل بودند ودوتا فرزند دارند باهم صیغه محرمیت خوندیم و محرم بودیم هردو خانواده اطلاع داشتند 12 ساله اینجور شرایط هست خونه داریم و...

08 بهمن 1401
حسین-امامی
حسین امامی کارشناس حقوقی
برای دریافت افت قیمت چگونه اقدام کنم؟

با سلام
یک خودرو صفر تازه تحویل گرفته شده دارم و در زمانی که پارک بوده یک خودرو دیگری به آن برخورد کرده و در کروکی راهور خودرو برخورد کننده بصورت مقصر صددر صد شناخته شده و بیمه خس...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
دیه مقادیر اعلامی در سوال کاربر

سلام منو گرفتن در خونه با ساتور قمه مورد آسیب قرار دادند
1-جراحت عمیق متلاحمه خلف شانه راست
2-پارگی کامل عضله سوپرااسپیناتوس
3-پارگی دامیه پیشانی
4پارگی دامیه خلف ساق پایه راست...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
تعهد 8ساله به خدمت در دانشگاه پزشکی

سلام وقت بخیر من در سال ۱۳۹۵ کنکور تجربی قبول شدم وکدرشته انتخابیم روزانه بود و کدرشته بومی وتعهد محضری رو انتخاب نکردم ولی دانشگاه به زور تعهد محضری از من و هم دانشگاهیم هام گ...

08 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
کلاهبرداری اینترنتی وشکایت سرمایه گذاران جدید

سلام واحترام
چند مدت پیش یک کار اینترنتی به من معرفی شد کهبعد از نصب در گوشی و ورود به نرم افزار اولش ۹۷۰۰۰ تومن بهت هدیه میداد و با افزایش سرمایه بابت خرید محصولات متناسب با قی...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا