چند نکته کلیدی برای کمک به شما در لایحه نویسی (شکایت و طرح دعوی)

لایحه در لغت به چه معناست؟

 قبل از آنکه بخواهیم به موضوع لایحه نویسی بپردازیم، بهتر است مفهوم اولیه لایحه را در فرهنگ لغت بدانیم. طبق فرهنگ دهخدا، لایحه را می توان یک سند مکتوب دانست که ارزش قانونی و حقوقی دارد. لایحه کلمه‌ای است با معانی متفاوت، زیرا در برخی از موارد لایحه به عنوان یک طرح پیشنهادی در مجلس استفاده می شود و گاهی به عنوان یک دفاعیه توسط متهم در دادگاه ارائه می گردد. به همین خاطر لایحه دارای معانی متفاوتی است.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

شناخت انواع لایحه

با توجه به قسمت فوق دانستیم، لایحه انواع متعدد دارد. در واقع لایحه به دو قسم تقسیم می شود: لایحه حقوقی و لایحه پیشنهادی دولت. هدف ما در این مقاله پرداختن به موضوع لایحه نویسی حقوقی برای دادگاه می باشد.

لایحه نویسی حقوقی به منظور دفاع در دادگاه، عموماً با کمک اسناد و مستندات نوشته می شود. در واقع برای نوشتن لایحه حقوقی، بهتر است کارشناسان این اقدام را انجام دهند. چرا که هنگام نوشتن لایحه، باید مواد قانونی و دفاعیات متهم به طور کامل ذکر شوند تا در دادگاه به قاضی اعلام شده و قضاوت درستی در رابطه با متهم صورت بگیرد.

شرایط لایحه نویسی به این صورت است که وقتی شما به عنوان خواهان از فرد دیگری به عنوان خوانده شکایت دارید؛ باید به سراغ نوشتن لایحه (دادخواست) بروید. برای این منظور، باید به وکلا یا افرادی که در این زمینه تخصص دارند؛ مراجعه نمایید تا با توجه به موضوع شکایت و مسئله ای که میان شما و فرد مقابل به وجود آمده است؛ لایحه مناسبی تدوین گردد. در واقع اولین لایحه ای که توسط شاکی یا خواهان به دادگاه اعلام می شود؛ طرح دعوی نام دارد. بعد از این مرحله خوانده یا همان متشاکی، به محضر دادگاه احضار می گردد. سپس خوانده نیز، بر اساس مواد قانونی و مستندات موجود، لایحه دفاعیه ای را برای خود تنظیم نموده و به دادگاه اعلام می دارد.

لایحه نویسی توسط خواهان و خوانده

مطمئنا در یک موضوع شکایت، هیچ کسی به اندازه خواهان و خوانده از جزئیات موضوع مطلع نیستند. به همین خاطر شاید گمان کنید بهترین فردی که می‌تواند لایحه نویسی شکایت را برعهده بگیرد، خواهان است. همچنین به دلیل  اینکه خوانده نیز، از جزئیات دعوا مطلع است؛ بیشترین صلاحیت را برای نوشتن لایحه و دفاع از خود دارد. اما اینطور نیست. زیرا لایحه نویسی دارای اصول و قواعدی می‌باشد که هر فردی نمی‌تواند آن ها را رعایت نماید. اولین و مهمترین نکته و ویژگی که موجب می شود هر کسی نتواند لایحه قانونی بنویسد؛ مواد قانونی و تبصره هایی است که در قانون وجود دارد.

فردی که وظیفه لایحه نویسی را بر عهده می‌گیرد؛ باید به تمام مواد قانونی و جزئیات جرایم در قانون مطلع باشد. زیرا در این صورت می تواند لایحه ای بدون عیب و نقص تقدیم دادگاه نماید و همچنین از موکل خود به درستی دفاع کند. موضوع دیگر آنکه طرز نوشتن لایحه بسیار مهم است. کسی که تصمیم می‌گیرد لایحه ای را برای دادگاه نگارش کند؛ باید قلمی روان، گویا و و فصیح داشته باشد. زیرا در لایحه نویسی بیان چارچوب دقیق شکایت و موضوع مورد دعوا، با استناد به مواد قانونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به این ترتیب اگر کسی قلم خوبی برای نوشتن نداشته باشد؛ کما اینکه به مواد قانونی نیز اشراف داشته باشد؛ باز هم نمی تواند در لایحه نویسی موفق عمل کند.

ویژگی دیگری که در لایحه نویسی مهم است؛ موضوع دعوا و شکایت می باشد. زیرا انواع لایحه حقوقی، نیاز به نگارش صحیح دارند. چون تمام لایحه ها به منظور دفاع از موکل نوشته نمیشوند. بلکه طرح دعوا می تواند از موضوع دیگری نشأت گرفته باشد. پس زمانی که کسی تصمیم به نوشتن لایحه می‌گیرد؛ باید از موضوع دعوا با خبر بوده و متناسب با آن شروع به نوشتن لایحه نماید.

آشنایی با انواع لایحه حقوقی

اکنون که با ویژگی‌های فرد مناسب برای لایحه نویسی آشنا شدیم؛ قصد داریم انواع لایحه حقوقی را نیز بشناسیم. آشنا ترین لایحه های که توسط همه ما شنیده شده است؛ لایحه دفاعیه می باشد. بسیاری از متهمین در دادگاه بنابر جرایم مختلف توسط وکیل خود اقدام به نوشتن لایحه دفاعیه می نمایند. که در این صورت، باید وکیل بر اساس قانون و آنچه در طی دعوا رخ داده است؛ از موکل خود دفاع نموده و سعی در کاهش مجازات او نماید.

اما گاهی برخی از افراد به وکلا مراجعه کرده و و درخواست لایحه نویسی به جهت توهین و تهدید همسر دارند. در چنین شرایطی، عموما خانم ها به دنبال نوشتن لایحه هستند. زیرا با تهدید و توهین همسر روبرو شده اند. وقتی مشخص شود خواهان (یعنی زن) به دلیل توهین و تهدیدات همسر از امنیت جانی برخوردار نمی باشد؛ می تواند به دادگاه شکایت کرده، طرح دعوا نماید و لایحه ای تحت عنوان: توهین و تهدید همسر به دادگاه تقدیم کند.

نوع دیگری از لایحه نویسی حقوقی، مربوط به شرایطی می شود که فردی به دنبال مطالبه مبلغ چک می باشد. فرض کنید شما طی معامله ای از شخصی یک برگه چک دریافت کرده‌اید. اما در موعد مقرر مبلغ قید شده در چک وصول نمی شود. به این ترتیب شما قصد دارید مبلغ چک را از شخص صادرکننده مطالبه کنید. بدین منظور باید به وکلا مراجعه کرده و اقدام به نوشتن لایحه برای دریافت و وصول مبلغ چک نمایید.

لایحه نویسی به منظور دفاع از حقوق شوهر، از دیگر لایحه‌های حقوقی است. این لایحه زمانی کاربرد دارد که زنی خانه خود را بدون دلیل ترک کرده باشد. در این صورت شوهر میتواند لایحه ای تحت عنوان دفاع از حقوق شوهر به دادگاه تقدیم کند و از حق خود دفاع نموده تا همسر به خانه بازگردد و تمکین نماید. 

مشاوره لایحه نویسی

 شاید در حین تشکیل پرونده و اعلام شکایت شما به دادگاه، نیازی به لایحه نویسی احساس نشده باشد. طبق قانون آیین دادرسی مدنی کشورمان نیز: نوشتن لایحه هم از خواهان یک دعوا قابل تنظیم است و هم از خوانده یک دعوا (طرف مقابل دعوا که نسبت به او ادعایی مطرح می شود) و همچنین اصولا الزامی به نوشتن آن وجود ندارد و می توانند تمامی اظهارات خود را شفاهی نزد قاضی، مطرح نمایند.

به این ترتیب هم خواهان و هم خوانده می توانند به صورت شفاهی در دادگاه درخواست و شکایت خود را به قاضی اعلام نمایند. به عبارت دیگر، لایحه نویسی برای ایجاد و ادامه روند پرونده امری اجباری نیست. اما به دلیل اینکه نوشتن لایحه، می تواند به دفاع از حقوق خوانده و خواهان کمک زیادی نماید؛ به تمامی افرادی که تشکیل پرونده داده و درگیر دادگاه و شکایت هستند، توصیه می‌کنیم از لایحه نویسی استفاده کنند. پس اگر در شرایطی قرار گرفتید که نیاز به نوشتن لایحه داشتید؛ حتما به وکیلی مراجعه کنید که تخصص و تجربه کافی برای نوشتن لایحه را داشته باشد. ضمن اینکه می توانید از سایت های حقوقی مثل: سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند، برای مشاوره لایحه نویسی کمک بگیرید. این سایت حقوقی می تواند وکلای خوب و باتجربه را نیز به شما معرفی نماید.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

قیمت لایحه نویسی

موضوع مهم دیگری که در رابطه با نوشتن لایحه وجود دارد؛ قیمت لایحه نویسی است. همانطور که می‌دانیم، اعلام دعوی و طرح شکایت به دادگاه هزینه هایی را به دنبال دارد. مهمترین و اصلی ترین هزینه ای که برای تشکیل پرونده و اعلام شکایت باید توسط خواهان و خوانده پرداخت شود؛ هزینه وکیل و لایحه نویسی است. ضمن اینکه بسیاری از افراد قیمت و نرخ دقیق لایحه نویسی را نمی دانند. این موضوع ممکن است در زندگی هر فردی فقط یک بار رخ دهد و مانند سایر موضوعات روزمره (مثل: خرید نان، لباس، ماشین و غیره ) شفاف نباشد. پس حتما قبل از اقدام به تنظیم قرارداد با وکیل و یا درخواست نوشتن لایحه، نسبت به نرخ دقیق این موضوع توسط مراجع قانونی، اطلاع لازم را کسب کنید.

همچنین هزینه‌ای که توسط شما برای لایحه نویسی به وکیل پرداخت میشود؛ باید مبلغی منصفانه و در عین حال کارآمد باشد. زیرا هر مبلغی که توسط شما به منظور نوشتن لایحه به وکیل پرداخت می شود؛ برای احقاق حق و نتیجه بخش بودن پرونده است. پس ضمن اینکه از وکلای خوب، با تجربه و منصف برای پرونده خود استفاده می کنید؛ باید نسبت به نرخ و قیمت لایحه نویسی تحقیق انجام داده و با آگاهی کامل این مراحل را پشت سر بگذارید.

کلمات کلیدی

 • فرم لایحه دفاعیه
 • لایحه نویسی
 • طرح دعوی
 • شکایت
 • انواع لایحه
 • انواع لایحه های کیفری
 • لایحه نویسی pdf
 • آموزش دادخواست و لایحه نویسی
 • لایحه نویسی رایگان
 • کانال لایحه نویسی
 • معنی دعوی در ابلاغیه
 • طرح دعوی در دادگاه

۵ / 0 (از مجموع 0 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام در روستای ما یک چاه عمیق وجود دارد که من یک سهم یعنی 24ساعت از آن سهم دارم که سهم آب خود را حدود بیست سال هست که پسته کاشته ام و در زمین های ثبتی چاه نمیگیرم درحالیکه زمین هم دارم الان روستا‌‌یءیان و آبیاری ازمن بخاطره اینکه آب را در زمین ثبتی پروانه چاه نمیگیرم شکایت کرده اند آیا حرفشان صحیح است؟؟ من باید چیکارکنم؟

چهارشنبه ، 19 مرداد 1401

با سلام شما میتوانید آب سهم خویش را با قید اینکه تضرری به اشخاص دیگر وارد کند در هر راهی مصرف کنید

اگر مستمری ایثارگروصل شود مادرایثارگر سهمی میگیرد؟

سه شنبه ، 18 مرداد 1401

باسلام درصورت وصل شدن مستمری در صورتی که ، مادر تحت تکفل ایثارگر باشد مادر نیز بهره مند می‌شود.

سلام من یه پرونده مطالبه سنوات پایان کار تو اداره کار دارم، میخواستم بدونم اگر قرار باشه شما زحمتش رو بکشید هزینه اش چقدر هست؟

سه شنبه ، 18 مرداد 1401

با سلام و احترام- لطفا درخواست خودتونو در سایت ثبت به وکلا اعلام و بر اساس تخصص مبلغ پیشنهادی خدمتتون اعلام می شود

سلام وقت بخیر، حدود 7 سال پیش فرد ناشناسی به نام بنده در دو بانک حساب باز میکند و دسته چک میگیرد و همه چک ها برگشت خورده. قاضی حکم داده که حساب ها مسدود شود. اما چون شاکی داشته، بانک نمی تواند چک ها رفع سوء اثر کند. چه درخواستی و کجا باید ارائه بدم تا چک ها رفع سو اثر بشود. چون دفتر خدمات قضایی رفتم گفتند همچین درخواستی نداریم. با تشکر

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

با سلام پس صدور حکم نهایی دادگاه در صورتی که به نفع شما باشد میتتوانید لایحه به دادگاه ارسال و از دادگاه تقاضا رفع سو اثر را بخواهید

سلام سال98طی قراردادی مکتوب مبلغی دراختیار مدیرعامل شرکت کذاشتم.وطی مفاد قراردادمقرر شد درسررسید دوماهه مبلغ سرمایه باسود حاصله بابنده تسویه بشه.وبابت تسویه قرارداد سفته دریافت نموده وهنوز نتوستم طلبم راوصول کنم.لازم به ذکر میرعامل درکشوری ثلاثی حضوردارد.لطفا راهنمائی بفرمایید باکمال تشکر.

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

با سلام شما باید بر روی مطالبه وجه سفته ها اقدام نمایید .

سلام درصورت اثبات جنون زوجه در دادگاه و دادخواست فسخ نکاح تکلیف مهریه چیست ؟ زوجه باکره نمی باشد . آیا مهرالمسمی تعلق میگیرد یا اینکه دادگاه مهرالمثل تعیین می کند .

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

باسلام کاربرگرامی جنون در زن تنها موقعی سبب ایجاد حق فسخ برای مرد می شود که زن حین عقد مجنون باشد و جنون بعد از عقد سبب ایجاد حق فسخ برای مردان نمی شود،در صورت نزدیکی میبایست تمام مهریه پرداخت شود.

سوال حقوقی