چگونه زن را ممنوع الخروج کنم - شرایط ممنوع الخروج کردن زن

ممنوع الخروج کردن زن

ممنوع الخروجی چیست؟ 

ممنوع الخروجی در واقع یک وضعیتی است که شخصی که ممنوع الخروج شده است به دلایلی اجازه خارج شدن از مرزهای کشور را ندارد و تا زمانی که دلیل ممنوع الخروجی رفع نشود نیز این وضعیت ادامه خواهد داشت به بیان ساده‌ تر ممنوع ‌الخروجی در واقع وضعیتی است که فرد بلیط خروج از کشور را تهیه کرده است اما اجازه عبور از گیت برای وی صادر نمی گردد. 

جلوگیری از خروج فرد از کشور و ایجاد ممنوعیت خروج به منظور وارد کردن فشار به شخص برای ایفای تعهداتش و نیز جلوگیری از فرار از دسترس خارج شدن شخص است. 

بنابراین قانون ممنوع الخروجی یک قانون بازدارنده است. لازم به ذکر است که مطابق ماده ۲۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری مدت اعتبار قرار ممنوع الخروجی تا شش ماه قابل تمدید است و بعد از این مدت قرار خود به خود منقضی می شود و هیچ مرجعی اجازه مانع شدن برای خارج شدن فرد را ندارد. چنانچه به اطلاعات بیشتر یا مشاوره در مورد موضوع ممنوع الخروج کردن زن نیاز دارید به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند مراجعه نمایید و با وکلای این سایت تماس تلفنی برقرار نمایید.


5 دسته از افرادی ممکن است ممنوع الخروج می شوند؟

به جز این دسته از افراد هیچ شخص دیگری نباید ممنوع‌ الخروج شود. این 5 دسته عبارتند از:

  1. بدهکاران مالیاتی که بدهی کلان مالیاتی دارند و از سمت سازمان امور مالیاتی ممنوع الخروج شده اند. 
  2. بدهکارانی که بدهی آنها محرز شده است و از طریق صدور اجراییه و یا به موجب صدور حکم دادگاه ممنوع الخروج شده اند. 
  3. افرادی که در خارج از مرزهای ایران مرتکب ولگردی، کلاهبرداری، سرقت، تکدی‌گری و غیره شده باشند و در صورت ورود به ایران برای خروج دوباره ممنوع الخروج خواهند شد. 
  4. افرادی خروج آنها به تشخیص مقامات قضایی ممنوع شده است.
  5. افرادی که اجازه خروج آنها در دست فرد دیگری است، مانند زن شوهردار یا افراد زیر ۱۸ سال. 

نحوه ممنوع الخروج کردن زن چگونه است؟

در ابتدا باید توجه داشت که مطابق بند ۳ ماده ۸ قانون گذرنامه زن متاهل بدون اذن و اجازه شوهر نمی تواند گذرنامه دریافت کند و برای خروج از کشور نیز اذن شوهر لازم است که شوهر می تواند اذن برای دریافت گذرنامه و به تبع خروج از کشور را ندهد. بنابراین زن نه می تواند گذرنامه دریافت کند و نه از کشور خارج شود.

فقط در دو صورت زن اجازه خروج از کشور را دارد:

  • داشتن رضایت محضری از شوهر
  • داشتن وکالت نامه اجازه خروج از سمت شوهر

اگر زنی در هنگام مجردی گذرنامه گرفته باشد و یا در زمان متاهلی با اذن شوهر اقدام به دریافت گذرنامه کرده اما به هر دلیلی شوهر تصمیم بر ممنوع الخروج کردن زن داشته باشد می تواند با در دست داشتن سند ازدواج به اداره ی گذرنامه مراجعه کند. 

ممنوع الخروج کردن زن چه مراحلی دارد؟

مراحل ممنوع الخروج کردن زن عبارتند از:

  1. حضور در محل دفاتر گذرنامه در شهرستان ‌ها و یا حضور در اداره کل گذرنامه در تهران
  2. داشتن اصل کارت ملی سند ازدواج و شناسنامه
  3. ارائه درخواست ممنوع الخروجی زن 
  4. بررسی مدارک توسط مراجع ذیصلاح و صدور دستورممنوع الخروجی
  5. تأیید دستور ممنوع الخروجی و ثبت در سیستم کامپیوتری

البته باید دانست که مردانی که خود خارج از ایران اقامت دارند و نیز مردانی که اصل شناسنامه را در دست ندارند اجازه ممنوع الخروج کردن همسر خود را ندارند. 

رفع ممنوع الخروجی زن به چه صورتی است؟

 برای رفع ممنوع ‌الخروجی در ابتدا زن می تواند با کسب رضایت همسر خود قرار ممنوع الخروجی خود را رفع کند اما اگر شوهر اجازه ندهد زن می تواند با مراجعه به دادستانی شهر خود ثابت کند که لازم است حتماً از کشور خارج شود. 

مثلاً ثابت کند که بیمار است و یا برای دیدار خانواده خود که در خارج از کشور ساکن هستند مجوز خروج از کشور می‌خواهد که در این صورت با اجازه دادستانی بدون هیچ ممنوعیت و مشکلی می‌تواند از مرز خارج شود. 

زن چگونه می تواند استعلام ممنوع الخروجی بگیرد؟

زنان ممکن است با اذن همسر خود گذرنامه در دوران متاهلی و یا اینکه با اجازه ی پدر در دوران مجردی که زیر ١٨ سال سن داشته اند و یا بالای ١٨ سال بدون نیاز به اجازه ی شخص خاصی گذرنامه دریافت کرده باشند. 

حال برای خروج از کشور برای کمتر کردن هزینه ها قبل از بستن چمدان و عزیمت برای سفر بهتر است از وضعیت ممنوع الخروجی خود آگاه شوند، برای این کار باید به صورت حضوری در اداره پلیس گذرنامه حاضر شوند و با در دست داشتن گذرنامه و مدارک شناسایی وضعیت ممنوع الخروجی خود را استعلام کنند. 

باید توجه داشت که استعلام به صورت آنلاین امکان پذیر نیست. 

شرایطی که مرد نمی‌تواند زن را ممنوع الخروج کند چه می باشد؟

تحت هر شرایطی مرد می تواند زن را ممنوع الخروج کند مگر در مواردی که در ذیل مطلب به آن می‌پردازیم:

  • مرد در وکالت نامه ای اجازه ی خروج از کشور را به زن خود داده باشد.
  • زن رضایت محضری همسر خود برای خروج از کشور را قبلا گرفته باشد. 
  • مردی که خود خارج از ایران اقامت دارد.
  • مردی که تابعیت ایرانی نداشته باشد ولی زن ایرانی باشد. 
  • مرد در شروط ضمن عقد نکاح به زن اختیار خروج از کشور داده باشد. 

نتیجه گیری: 

در این مقاله خواندیم که اذن و اجازه ی دریافت گذرنامه زن با همسر اوست و حتی زنانی که در دوران مجردی و یا در دوران متاهلی با اذن همسر خود گذرنامه دریافت کرده‌اند نیز برای خروج از کشور به اجازه همسر خود نیاز دارند و مرد می تواند اذن خروج از کشور را ندهد و باعث ایجاد وضعیت ممنوع ‌الخروجی برای همسر خود شود، مگر اینکه مرد در ضمن عقد نکاح یا ضمن وکالت نامه ای اجازه خروج از کشور را بر همسر خود واگذار کرده باشد. همچنین مردانی که خود خارج از ایران اقامت دارند و نیز مدارک لازم برای مراحل ممنوع خروجی را ندارند اجازه ممنوع الخروج کردن  همسر خود را ندارند. 

شرایط ممنوع الخروج کردن زن داشتن اصل مدارک شناسایی و سند ازدواج و ارائه درخواست در اداره گذرنامه است، پس از ارائه درخواست و تأیید، زن چه به صورت زمینی چه هوایی و چه دریایی حق خروج از مرزهای کشور را ندارد و فقط در مواردی که ثابت کند که باید به دلیل محکمی از کشور خارج شود دادستانی اجازه خروج از کشور را برای زن صادر می نماید. 

۵ / 3.7 (از مجموع 5 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

پدرم به زور میخواد خواهرم رو مجبور به ازدواج کنه و خواهرم کاملا ناراضی مخالفت خودشو اعلام کرده ولی پدرم بهش گوش نمیده و میگه باید با همین پسره ازدواج کنی. میخوام بدونم خواهرم تو این شرایط چه حق قانونی داره؟

پنجشنبه ، 20 مرداد 1401

باسلام کاربرگرامی ایشان مجبور به قبول ازدواج نمیباشد وپدرتان موظف به پرداخت نفقه خواهرتان تا هر زمانیکه ازدواج نماید یا شاغل شود میباشد.

سلام لطفا میزان سهم الارث از ۶ دانگ منزل مسکونی در صورت وجود زن و ۳ دختر و ۲ پسر رو بفرمایید

سه شنبه ، 18 مرداد 1401

باسلام.زن یک هشتم ارث میبرد.پسر دوبرابر٠دختر ارث میبرد.موفق باشید

سلام من ۱۰ میلیون به دوست صمیمی ام قرض دادم بعد چند ماه ریخت به حسابم .الان حدود ۱ سال و نیمه اختلاف خوردن دارن جدا میشن .شوهرش حدود دو سه هفته پیش زنگ زد که من اون پولو برای شما ریختم چون خانمم گفت اون قرض منه شما باید به دوستتون بگید برای من بریزه وگرنه میرم شکایت میکنم .به دوستم گفتم گفت نمیدم چون باهاش حساب کردم بره شکایت کنه .حالا من موندم وسط.گفتم به دوستم من نمیرم جلسه دادکاه الان ابلاغیه اومده.گفت وکیل خودمو میفرستم بره به جای تو یعنی وکیلش بشه وکیل من .اونا میخوان حرف رو جوری بزنن از طرف من که پولو ندن .الان برای من بد نمیشه ؟حساب من بسته نمیشه؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

سه شنبه ، 18 مرداد 1401

باسلام.اگه وکالت به وکیل داده باشه. خیرمشکلی پیش نمیاد.درصورت امکان در دادگاه حضورداشته باشید

همسرم بازنی متاهل در ارتباط است ومراازخانه بیرون کرده چه کار کنم

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

سلام واحترام،درصورتیکه شاهد یا مدارک کافی دال بر ارتباط همسر دارید،میتوانید طرح شکایت کیفری نمایید،همچنین میتوانید حقوق مالی خود را مطالبه کنید اعم از دادخواست نفقه که شامل تهیه مسکن هم میشود ویا اجرای مهریه که اموال زوج توقیف میشود ودر صورتیکه هیچگونه مالی نداشته باشد.مهریه قسط بندی میشود

سلام خسته نباشید سوالی که دارم اینه اگه دختری ۱۶ سالش باشه و باکره نباشه قبلا رابطه نامشروع یا به هر دلیلی باکره نباشه بدون اذن پدر میتونه ازدواج کنه؟

شنبه ، 01 مرداد 1401

با سلام،بله دختری که بکارت خود را از دست داده با گواهی پزشکی قانونی می تواند ازدواج خود را در دفترخانه ازدواج ثبت کند و نیازی به اذن پدر ندارد.

سلام ما ۱۰ تا خواهر برادر هستیم بچه بودیم که پدرم مرد ومادرم قیم ما شد خانه ای که داشتیم وتوسط پدرم خریده شده بود را فروخت وجای دیگر خانه گرفت من بالای خانه را ساختم واز مادرم توسط قولنامه بنگاهی خریدم ایا بعدها خواهر برادرهایم می توانند از بالا ادعای سهم داشته باشند

پنجشنبه ، 30 تیر 1401

با سلام و احترام چون مادر شما خانه دوم را از ماحصل فروش خانه اول خریداری نموده است منزل دوم سهم کلیه وراث محسوب می شود و مادر شما چون در سمت قیم می باشد اختیار فروش اموال غیرمنقول بدون اجازه دادستان را نخواهد داشت لذا این معامله ای که با شما انجام داده نیاز به تایید دادستان دارد واگر کلیه وراث کبیر شده باشند قیمومت زایل و بایستی کلیه وراث این معامله را تنفیذ نمایند

من ازخانومم به جرم رابطه نامشروع شکایت کردم وتقریبا ثابت شده الان درخواست تست دی ان ای دادم اگه ثابت بشه بچه منه میتونه منو محکوم به جرم تهمت افترا محکوم کنه البته درحالیه که بنده ازچندازمایشگاه نامه دارم که بچه دارنمیشم

یکشنبه ، 26 تیر 1401

سلام .چون شما درواقع نامه از چندین ازمایشگاه مبنی بر عدم بچه دار شدن دارید درواقع سو نیت نداشته واگر بررض رای نیاورید خانم درشکایت افترا از شما باید سو نیت شمارااثبات کند درغیر این صورت نتیجه نمی گیرد

سلام، خواهر خانم بنده از شخصی که قرار بود با هم ازدواج کنن یک عدد گوشی هدیه گرفته ولی الان که ارتباطشون بهم خورده گوشی رو گرفته و گفته باید کارتن گوشی هم بیارید وگرنه عکسای داخل گوشی رو پخش میکنم، ما هم شکایت کردیم ازش، میخواستم بدونم حق گرفتن گوشی رو داره؟

یکشنبه ، 12 تیر 1401

سلام. بله.هدایا نوعی هبه هستند که قابل رجوع میباشند چون عین گوشی موجود هست قابل استرداد هست.

سلام بنده سال 99پرونده داشتم اجرای احکام شهرستان بندرعباس پرونده بسته شد ولی حسابام هنوز مسدود هست همون موقع اجرای احکام نامه رفع توقیف حسابام رو داد منتها نبردم تحویل بانکهای شهرستان بندر عباس بدم تا حسابام رو باز کنن.خودم استان تهران شهرستان شهریار ساکن هستم اگه امکانش هست وکیلی باشه که در شهر بندرعباس این کاررو برای من انجام بده

سه شنبه ، 31 خرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ در اینخصوص میتوانید با متخصصین مربوطه در سایت ک در شهر بندرعباس یا حومه آن سکونت دارند اقدام ب مشاوره تلفنی و عنداللزوم تنظیم قرارداد غیر حضوری و اعطای وکالت نمایید همچنین در صورت عدم امکان این امر با پشتیبانی سایت تماس بگیرید و خواهان معرفی وکیل متخصص در شهر مربوطه شوید تا اقدام مقتضی را در جهت ایفای خواسته شما بعمل اورد موید باشید

سلام .بنده خواستگاری دختری ۲۰ ساله رفتم که فرزند خوانده هست و خانواده سرپرست تمام مراحل قانونی و دادگاه اورا طی کردند و شناسنامه حضانت بچه را دارند ولی گویا پدربزرگ خونی این دختر زنده است ولی درسترس نیست چون دختر فرزند خوانده است و دسترسی به خانواده خونی خود ندارد حالا اگر بعداً این پدربزرگ با جواب آزمایش DNA بیاید بگوید این نوه من است میتواند عقد را باطل کند یا خیر یا کلا از نظر قانونی مشکلاتی ایجاد کند ؟؟

یکشنبه ، 29 خرداد 1401

سلام کاربر محترم طبق ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی در صورتی که ولی دختر در دسترس نبوده و مسافر یا غایب یا در جنگ باشد جدپدری او جانشین است واگر ایشان هم در دسترس نبودند یا به هردلیل رضایت ندهند دختر می‌ تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، از دادگاه اجازه ازدواج بگیردلذا اگر پدربزرگ زنده است اما دسترسی به ایشان نیست می توان دختر از دادگاه اذن وعلت عیبت جد پدری را بیان کند ودر نهایت اذن از دادگاه گرفته شود اما اگر این کارا انجام نشود وبامدارک قانونی حضانت دختر ازدواج کند باپیداشدن اولیای خاص دختر بازهم موجبی برای ابطال عقد نکاح نیست .

سوال حقوقی