وکیل طلاق توافقی

 • 637,262 دقیقه مشاوره حقوقی تلفنی موفق
 • ارائه خدمات به 171,863 کاربر و موکل
 • بیش از +1000 پرونده موفق و ضمانت بهترین کیفیت
+ 1000 وکیل آماده مشاوره
64,147 مشاوره موفق
محمد-بابایی-فیشانی- حسین-امامی- آناهیتا-قاسمی- علی-تقوی-
ایکون ترازو

وکلای متخصص این حوزه

اگر شما به دنبال وکیل طلاق توافقی می گردید می توانید از وکیل های خبره وکیل وند استفاده کنید تا بهترین راهکار حقوقی را دریافت نمایید.

در حال مشاوره
کارشناس حقوقی پیشنهاد شده توسط کاربران

متخصص خانواده ،اسناد و املاک

4.3
11480 مشاوره موفق
هزینه مشاوره :

198,000

آنلاین
کارشناس حقوقی پیشنهاد شده توسط کاربران

متخصص خانواده ،کیفری

4.5
5711 مشاوره موفق
هزینه مشاوره :

198,000

آنلاین
کارشناس حقوقی پیشنهاد شده توسط کاربران

متخصص خانواده ،اسناد و املاک

4.5
5866 مشاوره موفق
هزینه مشاوره :

158,000

آنلاین
وکیل پایه یک دادگستری

متخصص خانواده ،کیفری

4.2
1784 مشاوره موفق
هزینه مشاوره :

158,000

ایکون ترازو

سوالات متداول وکیل طلاق توافقی

فرآیند طلاق توافقی طولانی تر است یا شرایط معمول؟

به صورت کلی طلاق توافقی فرآیند کوتاه تری دارد.

شرایط مهریه در طلاق توافقی به چه صورت است؟

مهریه در طلاق توافقی کاملا توافقی تلقی می‌شود.

در طلاق توافقی بایستی حتما وکیل داشته باشیم؟

هیچ الزامی وجود ندارد اما با یک هزینه جزئی بهترین خدمات را می‌توان دریافت کرد.

حضانت فرزند در طلاق توافقی با چه کسی است؟

حضانت فرزندان تا 7 سالگی با مادر و تا سن بلوغ با پدر است. پس از آن خود طفل تصمیم می‌گیرد

معمولا در خصوص طلاق، فرایند طولانی و پر هزینه‌ای طی می‌شود. راهی وجود دارد که این فرایند سریع تر طی شود. معمولا جهت تسریع فرایند طلاق و کاهش ضررهای مالی، زوجین گزینه طلاق توافقی را انتخاب می‌کنند. شایان ذکر است که طلاق توافقی نیز مراحل مختص به خود را دارد. به هر بایستی برای طلاق مراحلی چون مشاوره و رای دادگاه در کنار توافق‌نامه زوجین طی شود. توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی اقدام به دریافت مشاوره از وکیل طلاق توافقی کنید. در این مقاله که توسط موسسه حقوقی وکیل وند تهیه شده به بررسی شرایط و مراحل طلاق توافقی در سال 1402 می‌پردازیم.

 

طلاق توافقی چیست؟

به صورت کلی طلاق توافقی نوعی از طلاق است که زوجین هر دو بر اساس توافق میان یک‌دیگر تمایل به جدایی دارند. طلاق توافقی نیاز به هزینه و زمان کمتری دارد. شایان ذکر است که مراحل و هزینه‌های مختص به طلاق توافقی نیز وجود دارند و سریع بودن آن نسبی است. توصیه می‌شود؛ قبل از هر اقدامی در طلاق توافقی با مشاور متخصص در این زمینه صحبت کنید.

در طلاق توافقی نیز مانند روال عادی دلایلی برای طلاق وجود دارد. دلیل طلاق چه در روش توافقی چه به صورت دیگر، از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از مهم‌ترین دلایل، طلاق به دلیل نداشتن علاقه است. همانطور که می‌دانید؛ نبود علاقه بین زوجین شروعی برای مشکلات متعدد بوده و در نهایت منجر به جدایی خواهد شد. بروز مشکلات خانوادگی در این خصوص با مراجعه به مشاور رفع خواهد شد. لذا توصیه می‌شود برای حل مشکلات خانوادگی در خصوص نبود علاقه فورا اقدام کنید.

 

طلاق توافقی

 

مهم‌ترین دلایل طلاق برای زوجین

همانطور که ذکر شد، شروع مشکلات خانوادگی از نبود علاقه است. عدم وجود علاقه بین یک زوج پیامدهای بزرگی را به دنبال خود وارد رابطه می‌کند. در صورتی که از این مسائل پیشگیری نشود در نهایت بایستی زوج تن به جدایی دهند. دلایل متعددی برای طلاق چه به صورت توافقی و چه به صورت عادی وجود دارد. یکی از دلایلی که باعث طلاق می‌شود؛ وجود تمایلات متمایز بین زوج است. این تمایلات گاها خطم‌به طلاق به دلیل رابطه مقعدی و یا سایر نیز هستند.

همچنین ممکن است طلاق به دلیل نداشتن رابطه نیز رخ دهد. در این صورت هر یک از زوجین می‌توانند از شریک عاطفی خود نیز شکایت کنند. نداشتن رابطه ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که هر یک از این دلایل بسته به موقعیت اشخاص به صورت جداگانه بررسی می‌شوند. ناگفته نماند نه تنها مرد می‌تواند بابت نداشتن رابطه درخواست طلاق داشته باشد؛ بلکه در بسیاری از مواقع طلاق به دلیل ناتوانی مرد نیز رخ می‌دهد.

 

شرایط طلاق توافقی در سال 1402

طلاق توافقی بهترین راه برای جدایی یک زوج به شمار می‌رود. بایستی به این نکته توجه داشته باشید که هر مسیری الزامات مورد نیاز خود را دارد و بایستی طبق قوانین پیش بروید. برای سهولت در روند طلاق توافقی بهتر است از وکیل متخصص کمک بگیرید. وکیل متخصص به مراحل طلاق توافقی آشنا است و می‌تواند بهترین راه حل را برای شما در نظر بگیرد. اولین مرحله طلاق توافقی درخواست آن است.

متقاضی بایستی برای درخواست طلاق توافقی به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کند. پس از ثبت درخواست طلاق توافقی، دعوا در دادگاه خانواده نزدیک به محل سکونت متقاضیان برگزار می‌شود. بابت کاهش آمار طلاق در کشور، قانونی وضع شده که بایستی ابتدا زوجین برای مشاوره به مراکز مربوطه مراجعه نمایند. به صورت کلی 5 جلسه مشاوره برگزار می‌شود و به تنهایی چند ماه طول خواهد کشید.

 

شرایط و دادخواست طلاق توافقی از سوی زن و مرد

 

مراحل طلاق توافقی

همانطور که ذکر شد، پس از ثبت درخواست و گذراندن مرحله مشاوره؛ وارد مرحله تنظیم توافقنامه طلاق توافقی خواهید شد. در این مرحله  توافق زوجین در خصوص مسائل مادی و معنوی مکتوب و به صورت رسمی امضا می‌شود تا به دادگاه ارائه گردد. حضور وکیل مهره یا وکیل حضانت فرزند برای این مرحله بسیار ضروری است. سپس بایستی به پزشکی قانونی مراجعه و سندی تحت عنوان گواهی عدم بارداری دریافت و به دادگاه ارائه کنید.

ادامه فرآیند با ارجاع به دادگاه و رسیدگی به آن صورت می‌پذیرد. پس از صدور رای در دادگاه جهت تسریع فرآیند بایستی به اسقاط حق تجدید نظر و فرجام خواهی نیز توجه کنید. چرا که در صورت عدم انجام این کار طلاق حدودا 40 روز به تعویق می‌افتد. توجه کنید که بایستی طبق رای دادگاه و تنظیم توافق‌نامه دقیق عمل کنید تا حق رجوع به ما بذل نیز از زن سلب شود تا پس از طلاق امکان مطالبه مهریه کامل وجود نداشته باشد. پس از تمام این مراحل می‌توان به دفاتر طلاق مراجعه و روند طلاق توافقی را کامل کرد.

 

مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی

بسیاری از مدارک مورد نیاز طلاق توافقی بایستی در ابتدایی ترین مرحله یعنی ثبت درخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ارائه شود. شایان ذکر است که این مدارک ضمیمه دادخواست متقاضی خواهند شد. مدارک اولیه برای طلاق توافقی عبارتند از:

 • اصل عقد نامه و یا رونوشتی که از دفتر ازدواج تهیه شده باشد.
 • اصل کارت ملی متقاضیان
 • اصل شناسنامه متقاضیان
 • سری دوم مدارک شامل موارد مهم‌تری است. در صورتی که این مدارک ارائه نشود؛ رای دادگاه صادر نخواهد شد. این مدارک عبارتند از:
 • گواهی عدم بارداری که از پزشکی قانونی اخذ شده
 • گواهی عدم امکان سازش که به صورت رسمی توسط مشاور بهزیستی ارائه شده
 • گواهی بکارت برای زوجینی که ادعای عدم نزدیکی دارند
 • توافق‌نامه طلاق توافقی که بین زوج انجام شده

 

کمک گرفتن از وکیل طلاق توافقی از طرف زوجین

 

هزینه طلاق توافقی

طلاق توافقی هزینه خاصی ندارد و تنها هزینه مشاوره و هزینه وکیل طلاق ممکن است کمی سنگینی داشته باشد. هزینه وکیل طلاق توافقی نیز تقریبا توافقی محصوب می‌شود. لذا این مورد نیز با توجه به شرایط متقاضی متغیر است. شایان ذکر است که برخی از مراحل اولیه نیازی به حضور وکیل ندارد اما توصیه می‌شود حتما مشاوره حقوقی دریافت نمایید. در صورتی که به مشاوره فوری نیاز داشته باشید می‌توانید از مشاوره حقوقی رایگان 24 ساعته وکیل وند نیز استفاده کنید.

همچنین مشاوره حقوقی خانواده رایگان نیز در بسیاری از موسسات حقوقی در اختیار متقاضیان قرار داده شده است. بدین ترتیب به کمک چنین امکاناتی می‌توان هزینه وکیل برای طلاق توافقی را نیز کاهش داد. توجه داشته باشید که بسیاری از متقاضیان بدون وکیل اقدام به طلاق توافقی می‌کنند. این کار نه تایید و نه رد می‌شود. در واقع بایستی بدانید که در این صورت احتمال وقوع خسارت‌های جبران ناپذیر بالاتر است.

 

الزام حضور وکیل برای طلاق توافقی

چه وکیل برای طلاق از طرف زن و چه وکیل برای طلاق از طرف مرد، هیچ یک برای طلاق توافقی الزامی ندارد. نکته حائز اهمیت در این خصوص، کاهش ریسک هر یک از طرفین بابت مشکلات بعد از طلاق است. به عبارتی وکیل طلاق به موکل خود کمک می‌کند تا در بهترین مسیر ممکن قرار بگیرد. همچنین طلاق توافقی با وکیل، خطرات پس از طلاق را نیز کاهش می‌دهد.

در صورتی که به دنبال وکیل طلاق توافقی فوری هستید؛ بایستی به این نکته نیز توجه کنید که طلاق توافقی نیز فرآیند مختص به خود را دارد. طلاق توافقی فوری وجود ندارد و بایستی حواستان به کلاه‌برداران باشد. توصیه می‌شود بابت درخواست وکیل طلاق نیز از موسسات حقوقی معتبر استفاده کنید. چرا که موسسات دارای سابقه درخشان، بهترین وکلا را گزینش می‌کنند.

 

مزیت حضور وکیل در طلاق توافقی

حضور وکیل در تمامی مسائل حقوقی لازم است. بهتر است اینطور فکر کنید که با وجود یک متخصص حقوقی چقدر پیچ و خم مسیر برای شما سهل تر خواهد شد. طلاق با وکیل طلاق توافقی حتی زمان مورد نیاز برای انجام فرآیند را نیز به کمک آگاهی از قوانین کاهش می‌دهد. در ضمن برداشته شدن موانع حقوقی موجود بر سر راه نیز کمترین مزیت حضور یک وکیل خبره در کنار موکل است.

به صورت کلی مزایای داشتن وکیل طلاق توافقی عبارتند از:

 • سهولت در فرآیند طلاق
 • دریافت مشاوره
 • انجام توافق مناسب و تنظیم مدارک مورد نیاز
 • تسریع فرآیند طلاق
 • پیشگیری از وقوع پیامدهای پس از طلاق توافقی
 • و سایر
 •  

شرایط مهریه در طلاق توافقی

شاید عبارت‌های وکیل نفقه، وکیل استرداد جهیزیه و یا وکیل مهریه به گوشتان خورده باشد. در واقع وکیل حقوقی خانواده است که تمام این موارد را می‌تواند به راحتی پوشش دهد. متقاضیانی که درخواست هر یک از خدمات ذکر شده را دارند؛ بایستی به وکیل یا مشاور حقوقی خانواده مراجعه نمایند. دریافت مهریه و میزان آن در طلاق توافقی کاملا بین زوجین توافق می‌شود. به عبارتی تنها سقف میزان مهریه مهم است.

در شرایط خاصی زن می‌تواند مهریه کامل خود را پس از طلاق توافقی مطالبه کند. برای جلوگیری از این مشکل نیز راهکاری تحت عنوان اسقاط حق رجوع به ما بذل وجود دارد. در صورتی که این مرحله در دادگاه و پس از رای درست اجرا شود، این حق نیز از زن سلب خواهد شد. توصیه می‌شود در این خصوص با متخصص مربوطه در ارتباط باشید. برای این کار نیز می‌توانید با متخصصان موسسه مشاوره حقوقی وکیل وند از طریق شماره تماس موجود در وبسایت در ارتباط باشید.

 

حضانت فرزندان رد طلاق توافقی

 

شرایط حضانت فرزندان در طلاق توافقی

حضانت فرزندان چه دختر و چه پسر تا سن 7 سالگی کاملا با مادر است. در صورتی که عدم صلاحیت مادر به دادگاه احضار شود حضانت فرزندان به پدر واگذار می‌شود. از سن 7 سالگی تا سن بلوغ نیز حضانت فرزند با پدر است. همچنین در صورت اثبات عدم صلاحیت پدر نیز حضانت به مادر منتقل می‌شود. بایستی توجه داشته باشید که برای دختران از سن 9 سالگی و برای پسران از سن 15 سالگی امکان انتخاب حضانت پدر یا مادر وجود دارد. لذا پس از سن بلوغ این فرزندان هستند که تصمیم می‌گیرند با کدام یک از والدین خود زندگی کنند. شایان ذکر است که دادگاه در صورت صلاحدید شرایط فرزند رای می‌دهد و تمامی تصمیمات با در نظر گرفتن صلاح طفل اخذ خواهد شد.

به صورت کلی طلاق توافقی بهترین راه جدایی محسوب می‌شود. اگر چه جلسات مشاوره و دادگاه برای این نوع طلاق کمی طول می‌کشد؛ اما در کل نسبت به شرایط عادی سریع تر است. توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی از متخصصین این زمینه نیز مشورت دریافت کنید. به یاد داشته باشید که حضور وکیل نیز نقش پررنگی در طلاق توافقی و سهولت شما خواهد داشت. موسسه حقوقی وکیل وند به کمک کادر مجرب خود توانسته در دوره های متوالی لبخند رضایت متقاضیان خویش را محقق نماید.