• امتیاز : 13618

وکیل در دسترس نیست

وضعیت :در حالت مرخصی

ناصر روحی زاده

lawyer-rating lawyer-rating lawyer-rating lawyer-rating lawyer-rating

متخصص در امور حقوقی و آرا محاکم قضایی و غیر قضایی

  • امتیاز : 1126

وکیل در دسترس نیست

وضعیت :در حالت مرخصی

چگونه یک وکیل حقوقی خوب پیدا کنیم؟


وکیل حقوقی

وکیل حقوقی به وکیلی گفته می شود که وکالت اشخاص در امور حقوقی را دارند و در مراجع مختلف حقوقی اعم از قضایی و غیر قضایی فعالیت می کنند. ممکن است برای استیفای حقوق شخصی، وکیل حقوقی از طرف موکل تعیین شود. این امکان برای یک وکیل حقوقی وجود دارد که در چندین زمینه از این حوزه گسترده بدون نیاز به رفتن به حوزه های دیگر متخصص شود.

وکیل تضمینی حقوقی

بر اساس وکالت نامه، وکیل نماینده یک شخص در امور حقوقی است. وکیل در قرارداد یا وکالت، میزان اختیارات خود را نسبت به موکل خود مشخص می کند. وکیل در ارائه خدمات مندرج در اختیارات انحصاری خود، هم نماینده شخص و هم واسطه او است. در وکالت نامه هم وظایف موکل و هم وظایف وکیل به وضوح مشخص شده است. وظیفه وکیل در تمامی موارد حفظ حقوق موکل و وکالت و میانجیگری وی است و در رابطه با این وکالت نیز موکل وظایفی در قبال وکیل خود دارد که باید به آنها عمل کند. وکیل در صورت داشتن وکالت نامه قادر به رسیدگی به امور حقوقی موکل خواهد بود. بهترین راه برای آشنایی بیشتر با انواع مختلف وکیل، دانستن بیشتر درباره آن ها است.

انواع وکیل حقوقی

انواع مختلف وکیل حقوقی به شرح زیر است: گاهی اوقات شما اصطلاح وکیل پایه یک دادگستری را می شنوید یا در جاهای دیگر اصطلاح وکیل مدنی را می شنوید. منظور از انواع وکیل، هدف داشتن وکیل است. آیا می خواهیم برای امور قضایی یا غیر قضایی از وکیل منتخب کمک بگیریم؟ یا مسائل روزمره مثل مسائل اداری؟ یا وکیلی که توسط شخص دیگری برای امور حقوقی یا غیرفضایی در اختیار گرفته می شود که به تنهایی قادر به استخدام وکیل نیست. مانند کسی که در زندان است و نیاز به کمک یک وکیل خواهد داشت. انواع وکیل حقوقی که ما داریم به شرح زیر است:
وکیل مدنی: همه به یک وکیل مدنی برای رسیدگی به امور اداری و حقوقی نیاز دارند. وکیل مدنی و موکل خود برای تنظیم وکالت نامه به دفتر ثبت اسناد رسمی مراجعه می کنند که وکیل را به عنوان نماینده قانونی شخص در موارد مشخص شده تعیین می کند.
وکیل مع الواسطه: مردم گاهی اوقات برای حمایت از حقوق خود به یک وکیل نیاز دارند، اما به دلایلی نمی توانند از عهده یک وکیل برآیند. لذا از شخصی می خواهد که به عنوان واسطه بین او و یک وکیل قرارداد وکالت تنظیم کند. وکیلی که توسط شخص دیگری به کار گرفته می شود وکیل مع الواسطه نامیده می شود.
وکیل دادگستری: وکیلی است که در آزمون وکلای دادگستری، رتبه بالایی در بین شرکت کنندگان در این آزمون کسب کرده است، تحصیلات عالی خود را در رشته های علوم پایه، فقه و حقوق به پایان رسانده است. پس از اتمام دوره کارآموزی، این وکلا مجوز کسب و کار دریافت می کنند و می توانند خدمات حقوقی را به جامعه ارائه دهند.
انواع وکیل حقوقی در نحوه انتخاب
داشتن یک وکیل حقوقی در کنار شما می تواند به شما کمک کند تا به اهداف خود برسید و از حقوق خود محافظت کنید. به همین دلیل تمام امور حقوقی و کلیه امور اداری ایجاب می کند که شخص یک نماینده قانونی به عنوان میانجی و نماینده داشته باشد. اما برخی افراد به دلایل مالی یا دلایل دیگر وکیل نمی گیرند.  طبق قانون کلیه افرادی که در امور قضایی موضوعی دارند باید برای مشاوره و راهنمایی به یک وکیل مراجعه کنند و نماینده این افراد در مراجع قضایی باشد. در نتیجه قانون گذار قوانینی را پیشنهاد و ثبت نموده که این حق و خدمت را در اختیار همگان قرار می دهد. در همین راستا می توان نوع وکیل انتخابی را در چند دسته دسته بندی کرد.

وکیل حقوقی انتخابی؛

وکیل حقوقی انتخابی با توجه به نامش به وکیلی گفته می شود که شخص وکیل مورد نظر خود را انتخاب کرده و پس از تنظیم وکالت نامه، وکیل قانونی او می شود.

وکیل حقوقی معاضدتی؛

وکیل حقوقی معاضدتی وکیلی است که دادگستری از بین وکلای دادگستری این وکیل را برای وکالت رایگان فردی که در مراجع قضایی پرونده دارد انتخاب می کند. تفاوت بین وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی در این است که وکیل تسخیری فقط وکالت امور کیفری را در اختیار می گیرد. در حالی که وکیل معاضدتی وکالت امور مدنی را در اختیار می گیرد این وکیل را وکیل معاضدتی می گویند.

وکیل حقوقی ایثارگران

وکیل حقوقی ایثارگران یا وکیل حمایتی شخصی است که به عنوان فردی که در دادگاه از ایثارگران و بسیجیان دفاع می کند، نقش مهمی ایفا می کند. افرادی هستند که دارای وکالت از دفاتر حمایت قضایی هستند. به عنوان وکیل قضایی یا حمایتی برای دفاع از حقوق بسیجیان و ایثارگران فعالیت می کنند.

وکیل حقوقی سازمانی؛

هرگاه کارمندان نیروی مسلح و کارمندان دولت با مشکلات قانونی مواجه شوند، وکیل سازمانی کمک قضایی می کند. در صورت مواجهه با مشکلات حقوقی، کارکنان می توانند از وکیل سازمانی کمک بگیرند. در صورتی که کارمند لشکری یا کشوری در خدمتش مشکلی داشته باشد، سازمان یا اداره ای که در آن کار می کند باید وکیل متخصص در اختیار او قرار دهد تا به حقوق وی آسیبی وارد نشود، این وکیل را وکیل سازمانی می گویند.

وکیل حقوقی کارآموز

وکیل حقوقی کارآموز شخصی است که پس از قبولی در آزمون وکلای دادگستری، ملزم به کارآموزی زیر نظر وکیل پایه یک دادگستری می باشد. این وکیل را وکیل کارآموز می گویند.

وکیل حقوقی تسخیری؛

وکیل حقوقی تسخیری وکیلی است که امورکیفری را انجام می دهند. مواردی وجود دارد که فرد به دلیل مشکلات مالی قادر به انتخاب وکیل برای وکالت منافع خود نیست در این صورت دادگاه از بین وکلای دادگستری یک وکیل برای دفاع از وی در پرونده های کیفری به صورت رایگان تعیین می کند، این وکیل را وکیل تسخیری می نامند.

وکیل حقوقی اتفاقی

وکیل حقوقی اتفاقی به کسی می گویند که درس وکالت و حقوق خوانده است ولی نه آزمون وکالت را سپری کرده و نه دوره کارآموزی وکالت را گذرانده است. او به عنوان یک وکیل به طور اتفاقی برای دفاع از حقوق خانواده اش وارد پرونده های قضایی می شود. در صورت اخذ مجوز و پرداخت هزینه های معمول می توان از بستگان خود دفاع کند.

وکیل حقوقی قوه قضاییه

افرادی که پروانه وکالت را از مرکز کارشناسان قوه قضائیه اخذ کرده اند، وکیل حقوقی قوه قضائیه نامیده می شوند که یکی از مهم ترین انواع وکلا این افراد می باشند.

تعهدات وکیل حقوقی نسبت به موکل خود

قرارداد وکالت نامه تعهدات وکیل حقوقی را در قبال موکل خود مشخص و تعیین می کند. دفاتر اسناد رسمی برای تعیین حدود اختیارات وکیل وکالت نامه صادر می کنند. این وکالت نامه به موکل این امکان را می دهد که برای وکیل اختیاراتی را مشخص کند و وکیل نماینده موکل در این امور است. بنابراین بدیهی است که تعهدات وکیل بر اساس همان اختیاراتی است که موکل به او داده است.

انواع تخصص وکیل حقوقی

در مسائل حقوقی و قضایی اغلب ذکر می شود که باید از وکیل حقوقی متخصص در این امور استفاده شود. وکیل متخصص بودن به چه معناست؟ چرا به وکیلی وکیل متخصص گفته می شود؟ کسی که قانون را می داند و در بیان آن مهارت دارد وکیل است. وکیلی که علاوه بر حقوق و مسائل قضایی در زمینه دیگری از حقوق تخصص داشته باشد، وکیل متخصص نامیده می شود. به عنوان مثال وکیل متخصص در امور ملک یا وکیل متخصص در امور تعزیرات. انواع وکلای متخصص یا وکلا چه تخصص هایی دارند؟ تقسیم بندی وکلای متخصص به شرح زیر است.

وکیل حقوقی خانواده: کلیه وکلایی که وکالت موکلین در امور مختلف در دادگستری و همچنین آگاهی از امور مختلف خانواده را دارند وکیل خانواده محسوب می شوند.

وکیل حقوقی قراردادها: افراد حقیقی و حقوقی روزانه تعداد زیادی قرارداد منعقد می کنند. وکیلی که در مورد انواع مختلف قراردادها آگاه است و به مسائل مهم قرارداد ها اشراف کافی دارد، وکیل متخصص درقرارداد ها است.

وکیل حقوقی مهاجرت: در سال های اخیر به دلیل گسترش مهاجرت، نیاز به وکیل متخصص مهاجرت به طور فزاینده ای ضروری شده است. وکیلی که اطلاعات کافی و قابل قبولی در مورد مهاجرت و تابعیت داشته باشد، تخصص حقوقی در زمینه مهاجرت مورد نیاز است.

وکیل حقوقی ملکی: وکیل ملکی یکی از وکلایی است که در امور قضایی و حقوقی بسیار فعال است. وکلایی که در زمینه املاک و مستغلات،حرفه ای هستند، وکیل متخصص ملکی نامیده می شوند.

وکیل چک و سفته: اگر وکیلی از کلیه امور مربوط به چک و سفته اطلاع دقیقی داشته باشد، در این زمینه وکیل متخصص است. وکیل چک و سفته باید کلیه مسائل مربوط به چک های صادره از بانک ها و سفته های بانکی و هم چنین موارد مربوط به عدم پرداخت چک، ظهرنویسان چک، وظایف و حقوق مربوط به آنها و درخواست سفته را بداند و دانش لازم و کافی را داشته باشد. 

وکیل حقوقی شرکت ها: هر شرکت تجاری اعم از شرکت با مسئولیت محدود و شرکت های تضامنی و همچنین هر شرکت غیرتجاری از جمله شرکت های عام المنفعه نیازمند وکیل متخصص شرکت ها می باشد. وکلایی با دانش و تجربه کافی در این امور که می توانند اهداف حقوقی شرکت ها را به نحو احسن پیش ببرند.

تماس با وکیل حقوقی

از 2 طریق می توان با وکیل حقوقی تماس گرفت. با یک وکیل می توان از طریق مراجعه به دفتر وکالتش یا بازدید از وب سایت وکلا با او تماس گرفت. ملاقات حضوری با او به جای برقراری ارتباط آنلاین با یک وکیل رایج تر است. همچنین می توانید اطلاعات مربوط به وکیل منتخب خود را در سایت کانون وکلای بیابید. تجزیه و تحلیل رزومه و تخصص او در امور قضایی هنگام انتخاب وکیل مهم است. همچنین می توان از طریق تماس تلفن برای مشاوره از وکیل حقوقی با یک وکیل تماس گرفت. هر گونه سوالی که در مورد این موضوع دارید باید قبل از مراجعه به دفتر  وکالت وکیل یا تماس تلفنی یا آنلاین با او مطرح شود را یاد داشت کنید. شما باید تمام سوالات خود را از وکیل خود بپرسید.

لزوم مراجعه به وکیل 

به دلایل بسیاری از جمله عدم فرهنگ استفاده از وکیل در کشور ما به دلیل عدم حضور اجباری وکیل در برخی موارد و همچنین تعاملات نامناسب برخی از وکیل ها با مردم در سال های اخیر، از اهمیت فعالیت حرفه ای وکلا کاسته شده است.
با این حال باید اذعان داشت که در حال حاضر وکلای مجرب و بسیار با تجربه ای مشغول به کار هستند که فقط در موارد خاص حقوقی تخصص دارند و هیچ پرونده دیگری را نمی پذیرند. هر چند تخصص در امور وکالت یکی از موارد نادر است.
همه می دانند که اگر یک وکیل فقط در بخشی از حقوق تخصص داشته باشد، مانند یک پزشک، مطمئناً تخصص ارزشمند و قابل توجهی در آن زمینه به دست خواهد آورد.
این نه تنها حقوق موکل را تضمین می کند، بلکه به قاضی دادگاه در تصمیم گیری صحیح و اجرای عدالت کمک می کند. شکی نیست که وکیل متخصص نظر یک قاضی خبره را می خواهد و قاضی متخصص تصمیم دقیق و عادلانه تری خواهد داشت.

دریافت مشاوره از وکیل حقوقی

به عنوان زیرمجموعه بحث وکیل حقوقی می توان به قوانین مرتبط با بخش از جمله قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی، قانون حمایت از حقوق مؤلفان، مصنفان و هنرمندان و قانون مدنی دست یافت. که بیشتر روابط بین افراد، قراردادها، تعهدات و مسئولیت های بین آنها را بررسی می کند. ما سعی کرده‌ایم تکنیک‌های کاربردی در پرونده ‌های حقوقی را به اختصار شرح دهیم، زیرا دفاع از حقوق شخصی هم شامل علم و هم شامل اطلاعات کافی است.
نباید انتظار داشت که با مطالعه مقالات به تمام جوانب موضوع پی ببرید، بلکه می توان به نکات مهمی که برای اقدام لازم است دسترسی پیدا کرد و مطالعه کرد.
از آنجایی که هر پرونده متفاوت است، اسناد استنادی و دلایل ادعا، مبنای دفاع را تغییر می دهد؛ بنابراین توصیه می شود قبل از هر اقدامی با وکیل متخصص امور حقوقی مشورت کنید. سپس باید شخصاً یا با کمک یک وکیل حقوقی اقدام قانونی کنید.