آیا میتوان از دو جا بیمه گرفت؟

بیمه را می توان به عنوان یک تضمین برای آینده دانست چرا که انسان هنگامی که پا به سن می گذارد توان انجام بسیاری از کارها را نداشته و در این زمان است که بیمه می‌تواند به داد او برسد و یا زمانی که فرد دچار امراض و یا مشکلات پزشکی می‌شود بیمه می تواند  کمک حال او باشد.
حال این سوال پیش می‌آید که آیا فردی می تواند از دو جا بیمه شود؟ و یا اینکه پرداخت بیمه از دو جا می تواند برای فرد مزایایی داشته باشد ؟
در این مقاله سعی داریم با پرسش به این سوالات از این موضوعات رفع ابهام کنیم.
برای پاسخ به این سوال که آیا فرد میتواند از دو جا بیمه شود ابتدا باید به ماده ۳۴ قانون تامین اجتماعی مراجعه کنیم.

ماده ۳۴ قانون تامین اجتماعی؛

«در صورتی که بیمه شده برای دو یا چند کارفرما کار کند هر یک از کارفرمایان مکلفند به نسبت مزد یا حقوقی که می‌پردازند حق بیمه سهم‌بیمه شده را از مزد یا حقوق او کسر و به انضمام سهم خود به سازمان پرداخت نمایند.»
از مفاد این ماده بر می‌آید که امکان بیمه شدن فرد از دو جا ممکن میباشد البته این دستوری است که فرد برای دو یا چند کارفرما به طور جداگانه کار کند و هیچ یک از کارفرماها مکلف هستند که به نسبت حقوق و مزایایی که به کارگر خود می دهند سهم بیمه شدن را نیز پرداخت کنند.
مبنای محاسبه سهم بیمه شده همان حداقل و حداکثر است که هر ساله بیمه تامین اجتماعی برای حقوق بیمه شدگان تعیین می کند که مطابق آن سقف و کف کارفرمایان مکلف هستند سهم خود از بیمه را مطابق حقوقی که به کارگر خود می‌دهند پرداخت نمایند.
توضیح بیشتری که می توان دمای حداقل حداکثر حقوق داد این است که اگر فرد حداقل دستمزد را دریافت نمایند و مطابق آن حداقل بیمه را پرداخت نماید هنگام بازنشستگی حقوقی که دریافت می کند حداقل حقوقی که سازمان تامین اجتماعی به بازنشستگان پرداخت می نماید.
و اگر فرد بیش از حداقل حقوق دریافت کند و مطابق آن بیمه بیشتری پرداخت نماید سازمان تامین اجتماعی با محاسبه ۲ سال آخر مزد او، حقوق بازنشستگی  پرداخت می نماید.
با توجه به مواردی که بیان شد می توان گفت که اگر فرد در مکانی کار کند که سقف بیمه برای او پرداخت شود دیگر نیازی به کار در جای دیگری ندارد اما اگر جایی که کار میکند سقف حقوق و دستمزد را دریافت نکند میتواند با کار در کارگاه دیگر این مبلغ را به سقف موردنظر برساند چرا که اگر بیمه پرداختی به سقف تعیین شده نرسیده باشد کارگاه دوم و یا حتی یک سوم موظف به پرداخت حق بیمه و سهم خود می باشند، که این مورد می‌تواند در هنگام بازنشستگی، برای کارگر بسیار مفید باشد. چرا که فرد پس از بازنشستگی می تواند حقوق و مزایای بیشتری را از تامین اجتماعی دریافت نماید.
همچنین از مزایای دیگر پرداخت بیمه در حالت سقف می توان به مزایای آن در هنگام از کار افتادگی و بیکاری اشاره کرد که کارگر دستمزد و غرامت بیشتری را دریافت می نماید.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که پرداخت بیمه از دو جا موجب نمی شود که تعداد روزهای بیشتری برای فرد به عنوان بیمه ثبت شود برای مثال اگر فرد در مدت یک ماه ۲۵ روز برای یک کارگاه و ۱۵ روز برای کارگاه دیگری کار کند و در مجموع چهل روز در یک ماه کار کرده باشد و حق بیمه پرداخت کرده باشد برای او تنها و در نهایت سی و یک روز یعنی نهایت روز ‌های یک ماه، بیمه می شود و این پرداخت بیمه از دو جا باعث افزایش تعداد روزهای پرداختی حق بیمه نمی شود.
و همچنین چیزی که بسیار مسلم است فرد می تواند همزمان هم دارای بیمه تامین اجتماعی و هم دارای یکی از بیمه های خصوصی باشد و این امر هیچگونه  اختلالی ایجاد نمی کند.
پس به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم دریافت‌بیمه از دو جا در صورتی می‌تواند مفید باشد که فرد در جای اولی که کار می کند حقوق دریافتی او حداکثر حقوق تعیین شده توسط بیمه تامین اجتماعی نباشد و بر این اساس بیمه ای که پرداخت میکند به سقف خود نرسد وگرنه در غیر این صورت پرداخت بیمه از دو جا برای فرد نمی تواند مزایای خاصی را به دنبال داشته باشد.

۵ / 4.13 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

  • سلام اگر شرکتی من(خانم) را بیمه کند همسرم متوجه میشود؟

    چهارشنبه ، 15 تیر 1401

    • خالد سعدا

      با سلام و احترام بیمه شدن شما در‌ شرکت به کسی ابلاغ نخواهد شد تا آن شخص متوجه بیمه شدن شما بشود. ولی اگر آن شرکت منعلق به همسر شما باشد بله ایشان متوجه خواهند شد.

  • سلام همسر من 14 سال سابقه بیمه داره،الان قصد مهاجرت داریم،آیا امکان بازخرید وجود داره؟

    چهارشنبه ، 15 تیر 1401

    • علیرضا فضلی

      با سلام باید مشخص کرد همسر شما جز کارمندان دولت است یا کارگر شرکت ها و مشمول قانون کار؟

  • سلام وقت بخیر بنده فرزند جانباز ۲۵٪ دستگاه های اجرایی ام استخدام پیمانی ۱۴۰۰ ، میتونم به ارگان های دولتی دیگه مثل آموزش پرورش یا علوم پزشکی بروم ؟

    دوشنبه ، 13 تیر 1401

    • عذرا نصرآبادی

      سلام .کاربر محترم سوال شما حقوقی نیست بلکه اداری ومربوط به روابط درون سازمانی است وهرارگانی ضوابط خاص خودرا دارد.

  • سلام من دوهفته پیش رفتم استخدام یک شرکت انتشاراتی شدم و روز اول گفت کار ما فقط معرفی کتاب هست نه ویزیتوری و فقط در ادارات و بانک ها کار می کنیم و حتی اگر تعداد زیادی هم نفروشیم حقوق داریم ولی بعد از اینکه قرارداد امضا کردم به من گفتن باید برم ویزیت کنم و تو خیابان ها برم و ۱۵ تا کتاب بفروشم یا بیشتر تا روز کاری به من بده حتی یک بار فروش بالایی نداشتم و دو روز کاری از من کم کرد .من میتونم قرار داد کنسل کنم و باید غرامت پرداخت کنم یا خیر چون که در قرارداد اومده که غرامت ۱۰ میلیون هستش به نظر شما من باید چکاری انجام بدهم

    یکشنبه ، 12 تیر 1401

    • زهرا سالاری پور

      سلام درسته به شما کار را معرفی کردن و بعد از شما انجام موارد دیگه ای را خواستند اما شما وقتی قرارداد امضا کردین به معنای پذیرفتن بندهای قرارداد و غرامت هم هست، اگر در قراردادغرامت ذکر شده بعهده ی شما هست . اما درباره تعداد فروش و حقوق و کسری از حقوق باید باز هم به قرارداد استناد شود و خارج از قرارداد نمی‌تواند ازشما انجام کاری بخواهد

  • سلام، بنده بازنشسته آموزش و پرورش هستم، طبق قانون باید ضریب افزایش حقوق برابر با نرخ تورم باشد، آیا میتوان به دادستان مراجعه و بعنوان حافظ منافع عموم، از دستگاه زیربط شکایت کرد؟

    پنجشنبه ، 09 تیر 1401

    • مینا مرادی ساکی

      باسلام كاربرگرامي ميبايست در ديوان عدالت اداري شكايت نماييد .

  • سلام ایا سنوات یکسالکارگری برابر یکماه حقوق کارگر است .اکر مبنای حقوق ۵میلیون تومان باشد در سال ۱۴۰۱ سنوات چقدر میباشد؟؟ کارفرمای من دوسال به من سنوات بدهکار است چقدر باید پرداخت کند .با مبنای حقوقی که عرض شد.ممنون

    سه شنبه ، 07 تیر 1401

    • عذرا نصرآبادی

      سلام .کاربر محترم.(حقوق پایه x تعداد روزهای کارکرد تقسیم بر 365 = سنوات )فرمول نحوه محاسبه انست.

  • سلام بنده کارمند رسمی اداره ای هستم و در خواست استعفا خودم رو نوشتم و منتظرم ظرف مدت یک ماه قانونی پاسخ درخواستم داده بشه . درصورت عدم موافقت ، چه کاری باید انجام بدم؟

    دوشنبه ، 06 تیر 1401

    • خالد سعدا

      با سلام و احترام در صورت عدم موافقت اصولی با درخواست استعفا، شما می توانید نسبت به اقدام طرح شکایت در دیوان عدالت اداری نمایید.

  • سلام از کار اخراج شدم حکم بازگشت به کار گرفتم. کارفرما تماس گرفت و گفت بیا سر کار برگشتم ولی من داخل نگهبانی نگه داشتن بدون آب غذا و میگن هر روز بیا انگشت بزن بشین. برای مستند کردن این اقدام چکار کنم به کلانتری زنگ بزنم یا به وزارت کار مراجعه کنم چه راهکار قانونی هست که ثابت کنم اینها دارن من اذیت می کنند.

    شنبه ، 04 تیر 1401

    • علیرضا فضلی

      باسلام شما میبایست این موضوعات به اداره کار و بازرسی اعلام کنید

  • افزایش حقوق سال جدید در مرخصی زایمان لحاظ می شود؟ شروع مرخصی بهمن ۱۴۰۰ و پایان مرخصی ۱۴۰۱ می باشد . در فروشگاه لوازم خانگی مشغول به کار می باشم.

    شنبه ، 04 تیر 1401

    • علیرضا فضلی

      با سلام میزان مرخصی با توجه به مقررات سال ۱۴۰۱ اعمال می‌شود

  • باسلام به چه دلیل یک شعبه ی دیوان عدالت اداری وقت نظارت را تجدید میکند؟یعنی اینکه هنوز قاضی نیاز به بررسی بیشتر دارد؟به چه دلیل وقت نظارت تجدید میشود؟ایا در وقت نظارت قبلی پرونده بررسی شده است؟

    شنبه ، 28 خرداد 1401

    • عذرا نصرآبادی

      سلام کاربر محترم .گاهی قاضی به منظور رسیدگی به پرونده به وقت بیشتر، استعلام، بررسی دقیق تر یا سایر موارد نیاز داردبه همین خاطر وقت نظارت را تجدید می کند

سوال حقوقی