17 آبان 1401
5

توقیف ارث از طریق اجرای ثبت برای مطالبه مهریه | توقیف اموال پدری از ثبت

توقیف ارث از طریق اجرای ثبت برای مطالبه مهریه | توقیف اموال پدری از ثبت

توقیف اموال پدری از طریق اجرای ثبت - توقیف ارث برای مطالبه مهریه

مهریه چه به لحاظ قانونی و چه شرعی حق مسلم زنان است؛ پرداخت مهریه به دو نحوِ عندالمطالبه و عندالاستطاعه قابل انجام است که در زمان عقد نسبت به این موضوع تصمیم گیری می شود. پس از جاری شدن صیغه نکاح، پرداخت مهریه طبق روش تعیین شده بر مرد واجب می شود.

دعاوی مربوط به مطالبه مهریه از پرتکرار ترین مواردی است که در دادگاه ها به چشم می خورد؛ زیرا در برخی موارد اختلافاتی بین زوجین بروز می یابد و مشکلاتی را برای مطالبه مهریه به وجود می آورد؛ طبق قانون عدم پرداخت مهریه توسط زوج حقوقی را برای زوجه ایجاد می کند و راه های مختلفی را برای مطالبه این حق پیش روی وی می گذارد که یکی از این راه ها توقیف سهم الارث است.

در ادامه این مقاله طریقه توقیف ارث برای مطالبه مهریه را بررسی می کنیم و مراحل انجام این کار از طریق اجرای ثبت را نیز بیان خواهیم کرد؛ اگر شما هم سوال و ابهامی درباره این موضوع دارید، حتما تا انتها همراه ما باشید.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

توقیف ارث برای مطالبه مهریه

مطالبه مهریه حق قانونی زن در عقد دائم یا موقت است؛ اما شرایط آن در این دو مورد دارای تفاوت هایی می باشد که در زیر ذکر شده اند:

1- مطالبه مهریه در عقد دائم:

در این نوع از عقد طبق نوعِ زمانِ معین شده (عندالمطالبه...) زوجه حق دریافت مهریه خود را دارد و در صورت عدم توانایی زوج برای پرداخت آن یا در صورتی که اموال او شامل مستثنیات دین باشد، مهریه قسط بندی می شود. در چنین شرایطی چنانچه ارثی به زوج برسد، زوجه حق مطالبه مهریه خود از طریق توقیف ارث را خواهد داشت.

2- مطالبه مهریه در عقد موقت:

در عقد موقت نیز پرداخت مهریه بر ذمه زوج می باشد و حق قانونی زوجه محسوب می شود؛ اگر زوجه مهریه خود را از زوج مطالبه کند و او توانایی پرداخت آن را نداشته باشد، در این صورت حتی اگر ارثی به زوج برسد، قابل توقیف (برای مطالبه مهریه) نخواهد بود. به طور کلی در عقد موقت زوجه از زوج ارث نمی برد، البته استثنائی نیز در این مورد وجود دارد که شامل وصیت قانونی زوج برای ارث بردن همسر خود است.

شاید این سوال برایتان ایجاد شده باشد که آیا زوجه می تواند مهریه خود را از پدر شوهرش مطالبه کند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: خیر پدرشوهر هیچ گونه وظیفه ای در این مورد ندارد، مگر در شرایطی که این مسئله در زمان عقد توسط پدرشوهر به صورت کتبی عنوان شده باشد، در این صورت زوجه می تواند مهریه خود را از او مطالبه کند و او نیز طبق قانون وظیفه پرداخت آن را خواهد داشت.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

طریقه توقیف سهمیه ارث همسر برای مهریه

برای توقیف سهمیه ارث همسر در خصوص مطالبه مهریه اولین اقدام لازم تنظیم دادخواست مطالبه مهریه است و در مرحله بعد امکان ثبت درخواست توقیف سهم الارث زوج فراهم می شود که برای این کار زوجه می تواند به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کند و درخواست مذکور را ثبت نماید.

دادگاه صالح نیز بررسی های لازم را در این خصوص به عمل آورده و درصورتی که سهم الارثی برای زوج وجود داشت، امکان مزایده و فروش آن برای زوجه فراهم می شود؛ البته مفروز بودن مالِ سهم الارث به روند انجام عملیات فروش سرعت می بخشد و در صورتی که مفروز نباشد این روند کمی طولانی تر خواهد شد.

همچنین طبق بخشنامه ای که قوه قضاییه صادر نموده، در صورتی که طی دو ماه پس از تنظیم درخواست توقیف اموال زوج برای مطالبه مهریه زوجه، اداره ثبت نتوانسته باشد لیست اموال قابل توقیف او از جمله سهم الارث را شناسایی و نسبت به آن اقدام کند، امکان دریافت گواهی مورد نظر از اجرای ثبت و مراجعه به دادگاه خانواده جهت مطالبه مهریه برای زوجه مهیا می شود.

توقیف ارث از طریق اجرای ثبت برای مطالبه مهریه

توقیف ارث از طریق اجرای ثبت برای مطالبه مهریه طی مراحل قانونی خاصی قابل انجام می باشد که با ثبت دادخواست مطالبه مهریه توسط زوجه و نیز تنظیم درخواست توقیف سهم الارث زوج همراه است؛ در زیر مراحل توقیف اموال پدری از طریق اجرای ثبت به ترتیب و به طور کامل بیان شده است:

  • رجوع زوجه به دفترخانه ثبت عقد نکاح خود و تنظیم درخواست صدور گواهی اجراییه از آن جا.
  • مراجعه به اداره ثبت و ارائه گواهی اجراییه، اسناد و مدارک لازم (شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج) جهت تشکیل پرونده.
  • ارسال اجراییه مذکور برای زوج و اعطا مهلت 10 روزه به وی جهت پرداخت مهریه به زوجه یا معرفی اموال، دارایی ها و سهم الارث خود (در صورت وجود) به اجراییه ثبت و امکان توقیف اموال یا ارث او توسط زوجه در صورت خودداری از معرفی دارایی و سهم الارث خود.
  • شناسایی و توقیف اموال زوج شامل منقول و غیر منقول پس از توقیف سهم الارث او ( به استثنای اموالی که جزء مستثنیات دین می باشند).
  • ارائه اطلاعات اموال و دارایی های شناسایی شده زوج به اداره ثبت جهت توقیف آن ها و آغاز روند مزایده گذاشتن اموال او جهت فروش سهم الارث و وصول مهریه زوجه.
  • پرداخت هزینه های لازم جهت توقیف سهم الارث برای مطالبه مهریه از طریق اجراییه ثبت (یک بیستم از ارزش مهریه زوجه).

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

توقیف ارث و مطالبه مهریه در نظر قانون

توقیف ارث برای مطالبه مهریه در قوانین مدوّن کشور دارای شرایط خاصی است؛ در ادامه تعدادی از مواد قانونی مرتبط با این موضوع را ذکر خواهیم کرد:

ماده 1082 قانون مدنی: بعد از جاری شدن صیغه عقد زوجه به عنوان مالک مهریه خود تلقی می شود و می تواند به هر نحوی که می خواهد آن را تصرف کند.

ماده 1 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی: اگر کسی طبق حکم و رای دادگاه محکوم به اعطای هر نوع مالی به شخص دیگری باشد، در صورتی که از انجام این کار سر باز بزند و پرهیز کند، عین معین آن مال اخذ شده و به آن شخص تقدیم می شود و اگر تسلیم عین مال ممکن نباشد یا حکم تسلیم عین مال صادر نشده باشد، اموال محکوم به جز مستثنیات دین طبق قوانین توقیف می شود و از این طریق چیزی معادل آن یا ارزش و قیمت آن به طرف مقابل تقدیم می شود.

ماده 2 همان قانون: مرجع مجری رای شامل دادگاه صدور اجراییه یا مجری نیابت موظف است که درخواست مدعی را طبق قوانین پیگیری کند و اقدام به شناسایی اموال محکوم و توقیف آن ها (به میزان معین شده) نماید.

سخن نهایی

مطالبه مهریه حق قانونی و مسلم زن است و در صورتی که همسر از پرداخت آن خودداری کند، اختیارات قانونی مختلفی برای زوجه وجود دارد تا بتواند حق خود را از او بگیرد؛ یکی از این اختیارات توقیف ارث برای مطالبه مهریه است.

توقیف ارث از طریق اجرای ثبت برای مطالبه مهریه دارای مراحل و شرایط خاصی می باشد که در این مقاله آن ها را به طور کامل ذکر نمودیم؛ امیدواریم با مطالعه این مطالب پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت کرده باشید.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات مربوطه اخیر
16 آذر 1401
رضا-احمدی-ذیلان
رضا احمدی ذیلان وکیل پایه یک دادگستری
سوال در خصوص تفسیر حکم دادگاه

برای حکم رشد اقدام کردم حکم نهایی اومده مفهومشو متوجه نمیشم

16 آذر 1401
محسن-جعفری
محسن جعفری وکیل پایه یک دادگستری
شکایت در رابطه با تهدید

من قبلا سکایتی علیه خانمی بابت تهدید ازطریق پیامک مطرح کردم که با اخذ تعهد بهش رضایت دادم که مدتی بعد از طریق واتساب بهم پیام داده تهدید کرده منم شکایت مجدد کردم پرونده قبلی هم پیو...

16 آذر 1401
کریم-مویدی
کریم مویدی وکیل پایه یک دادگستری
سوال کاربر در خصوص مجازات توهین و افترا

سلام من روی عصبانیت به یکی از دوستام چند تا پیامک فرستادم این هم رفته شکایت توهین و افترا کرده از بنده.میخاستم بدونم حکم بنده در صورت اثبات چیه‌ممنون

16 آذر 1401
الهه-محمدی
الهه محمدی وکیل پایه یک دادگستری
صدور بطلان دعوی طلاق به درخواست زوجه

با سلام خواهان خواستار طلاق به دلیل شرایط عسر و حرج بوده الان دادگاه رای به بطلان دعوی خواهان داده میخاستم بپرسم باید چیکار کرد؟

16 آذر 1401
محسن-جعفری
محسن جعفری وکیل پایه یک دادگستری
ضرر وزیان ناشی از تاخیر تادیه

اگر سفته براسال۹۸ باشد ودرپشت سفته جدا از خودسفته امضا واثرانگشت خورده باشد با دکر اینکه درصورت عدم پرداخت به موقع تاخیروتادیه وضررو زیان دریافت نماید ایاتعلق میگیرد

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا