06 آذر 1401
4

رد شکایت شاکی چیست؟ | آیا متهم قادر به شکایت از شاکی خواهد بود؟

رد شکایت شاکی چیست؟ | آیا متهم قادر به شکایت از شاکی خواهد بود؟

 

روند شکایت متهم از شاکی و شکایت کیفری چه مراحلی دارد؟

قبل از آشنا شدن با ماهیت رد شکایت شاکی باید بدانید که در قانون مجازات جمهوری اسلامی ایران وارد کردن هر گونه آسیب به مال و جان افراد ممنوع بوده و قانون گذار مجازات های سفت و سختی برای آن در نظر گرفته است. 

اگر یگ فرد با رفتار و اعمالی که از خود نشان می دهد به دیگران آسیب وارد کند، شخص آسیب دیده به موجب قانون می تواند در حضور مراجع قضایی از آن فرد شکایت کند. دو مسیر شکایت پیش روی این فرد است؛ شکایت کیفری و شکایت حقوقی. تمامی مراجع قضایی ایران اعم از دادگاه ها و دادسراها موظف اند بعد از دریافت شکایت نامه از جانب شاکی پرونده های کیفری و خواهان پرونده های حقوقی به بررسی و پیگیری موضوع پرونده بپردازند.

مرجع قضایی در پرونده کیفری یا حقوقی بعد از برگذاری جلسات مورد نیاز برای رسیدگی به روند پرونده رای خود را صادر می نماید. به هر حال اگر می خواهید با روند شکایت شاکی و رد شکایت آگاهی بیشتری پیدا کنید در ادامه این مطلب همراه ما بمانید!

 

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

ارائه شکایت کیفری از سوی فرد بزه دیده

اگر یک فرد بابت وقوع یک جرم زیان و خسارتی دیده باشد، می تواند ضرر و زیان خود را از طریق طرح یک شکوائیه نامه در مرجع قضایی احقاق حق کند. با این وجود باید بگوییم که اولین گام برای یک شکایت، طرح شکایت و همچنین ارائه شکوائیه نامه است.

در برخی مواقع همین ارائه شکوائیه نامه و طرح شکایت از سوی بزه دیده ضروری ترین قدم برای به جریان درآوردن یک پرونده کیفری است. به عبارتی باید گفت اگر بزده یده نسبت به طرح شکوائیه در مراجع قضایی اقدام نکند، امکان رسیدگی به آن جرم وجود ندارد. دادستان یا مدعی العموم هم می تواند شخصا برای شروع بررسی های لازم در مورد جرم به ضابطین قضایی دستور صادر کند.

بهتر است این نکته را همواره به خاطر بسپارید که تنظیم شکوائیه نامه بسیار مهم و حیاتی است. در واقع اگر شاکی در روند تحریر شکوائیه نامه خود موارد قانونی را در نظر نگیرد، بدون شک شکوائیه نقوص زیادی داشته. عدم رعایت ضوابط مربوطه، مقررات ماهوی و شکلی شکوائیه و عدم رعایت قوانین نگارشی جزو مواردی هستند که می توانند جلوی به جریان افتادن یک پرونده کیفری را بگیرند.

با این اوصاف همیشه برای طرح یک شکوائیه نامه و تحریر آن باید فرد شاکی با فردی کاردان و متخصص مشورت نماید. با این حال در ادامه ما مواردی بسیار مهم در رابطه با چگونگی تنظیم شکوائیه به شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

اصول بنیادی برای تنظیم شکوائیه کیفری

به طور کلی اگر یک دادخواست حقوقی از نقوصی بر خوردار باشد، مرجع قضایی آن دادخواست را رد خواهد کرد. شکوائیه کیفری هم از این مسئله مستثنا نیست، اگر شما برای طرح یک شکایت نامه اصول پایه و نکات اولیه را رعایت نکنید، دادگاه کیفری یا دادسرا آن شکوائیه نامه را به هیچ عنوان قبول نمی کند.

با این اوصاف باید گفت که نکاتی هنگام نگارش شکوائیه نامه وجود دارد، شامل موارد زیر می شود:

  • اهلیت شاکی

یکی از مهم ترین موارد برای پذیرش شکایت نامه کیفری اهلیت شاکی است. همانطور که در بالا هم گفته شد در جرائم مشهود معمولا بررسی های لازم تنها در صورت طرح شکوائیه توسط شاکی انجام می شود. شاکی در یک پرونده کیفری برای طرح شکایت نامه حتما باید از اهلیت برخوردار باشد. حال اهلیت شاکی به چه معنا است؟ در پاسخ به این سوال این گونه می توان گفت که شاکی باید دارای سن قانونی باشد.

سن دقیقی برای اهلیت جهت طرح شکایت یا اقامه دعوی وجود ندارد، در قانون اسلامی تنها به سن بلوغ افراد اشاره کرده اند و همانطور که می دانید پسران از 15 سالگی و دختران از 9 سالگی به سن بلوغ می رسد. با این وجود امروزه در قانون افراد زیر 18 سال از اهلیت برخوردار نبوده و باید برای انجام امور حقوقی خود قیم داشته باشند.

  • طرح شکایت از سوی شاکی

جرائمی که مشهود هستند و جنبه عمومی ندارند، تنها در صورتی مورد بررسی قرار می گیرند که شخص شاکی شکوائیه خود را مطرح کند. به عبارت دیگر تنها در صورتی یک عمل جرم به حساب می آید که شاکی پرونده، شکوائیه ای تنظیم و آن را در مرجع قضایی مربوطه مطرح کند.

در برخی از جرائم قابل گذشت مانند افترا، توهین، فحاشی و... تنها در صورتی دادسرای مربوطه می تواند برای بررسی پرونده اقدام نماید که شاکی شخصا شکوائیه نامه ای با این مضمون در محضر دادسرا مطرح کند.

  • اعلام ضابطین دادگستری

در صورتی که یکی از ضابطین دادگستری شاهد وقوع جرم مشهود باشند، باید موضوع را سریعا به مرجع قضایی ارجاع داده و اقدامات احتیاطی را انجام دهند. جرائم غیر قابل گذشت را می توان جزو جرائمی دانست که برای بررسی آن ها نیازی به وجود شاکی و طرح شکایت خصوصی نیست.

مواردی که باعث رد شکایت کیفری می شود؟

مواردی را که در زیر بیان می کنیم، اگر در متن شکوائیه رعایت نشوند باعث رد آن خواهند شد.

  • مشخصات شاکی و متهم، موضوع شکایت

به منظور پذیرش یک شکایت کیفری در مرجع قضایی و رسیدگی فوری به آن شکایت، باید مشخصات متهم و مشخصات شاکی در متن شکوائیه ذکر شود. علاوه بر آن موضوع شکایت هم باید به طور کامل در متن شکوائیه درج گردد.

به طور کلی مشخصات طرفین شامل موارد زیر می شوند:

- نام و نام خانوادگی طرفین

- نام پدر

- نشانی دقیق شاکی و در صورت علم به نشانی متهم باید نشانی او هم در شکوائیه ذکر شود.

  • درج موضوع شکایت
  • محل وقوع جرم
  • تاریخ دقیق وقوع جرم
  • میزان ضرر و زیان وارد شده به شاکی
  • ضمیمه کردن ادله مربوط به شکایت
  • درج اسامی شهود و مشخصات آنان

در صورت عدم درج هر کدام از موارد فوق امکان رد شکوائیه توسط دادسرا وجود دارد. به یاد داشته باشید که به موجب قانون 71 آیین دادرسی کیفری تمامی ضابطین دادگستری و همچنین قضات باید در خارج از وقت اداری هم شکایات را به صورت کتبی یا شفاهی از شاکیان پرونده دریافت نمایند.

آیا فقدان سمت در پرونده های کیفری باعث رد شدن شکایت می شود؟

اگر در جرایم قابل گذشت و پرونده های کیفری شاکی سمتی نداشته باشد. یا به عبارت دیگر مشخص نباشد که شاکی در این پرونده جزو اصحاب پرونده قرار می گیرد یا خیر! دادیار یا بازپرس سمت شاکی را مفقود به شمار آورده و برای پرونده حکم موقوفی تعقیب صادر می کند.

به طور کلی در دعوی حقوقی به موجب قانون آیین دادرسی مدنی برای پرونده هایی که خواهان در آن فاقد سمت باشد، ضمانت اجرایی تعیین کرده است. با این حال در آیین دادرسی کیفری چنین قانونی وجود ندارد.

اما به هر حال در صورتی که طرح یک شکایت مربوط به جرائم عمومی یا جرائم غیر قابل بازگشت باشد، یک جرم تام محسوب شده و دادستان می توان به عنوان نماینده ای از جانب مردم یا همان مدعی العموم رسیدگی به پرونده را آغاز نماید. اما با این حال در پرونده های مربوط به جرائم قابل برگشت بدون طرح شکایت توسط شاکی به هیچ عنوان در دادگستری قابل بررسی نخواهد بود.

با توجه به این مسائل در یک جمع بندی کلی باید بگوییم که اگر در یک شکوائیه کیفری شاکی از سمت لازم در پرونده برخوردار نباشد، قرار رد شکایت یا عدم استماع دعوی توسط دادگستری صادر می شود.

سخن آخر

قبل از این که به این مطلب پایان دهیم، شاید بهتر باشد در مورد هزینه های شکایت کیفری شما را آگاه سازیم. به طور کلی باید گفت که طرح یک شکایت کیفری هزینه بسیاری زیادی ندارد. معمولا هزینه های مربوط به طرح شکایت های کیفری به اوضاع پرونده و نیاز آن پرونده به کارشناسی های مختلف وابسته است.

در حال هر نمی توان گفت هزینه معینی برای طرح شکایت کیفری وجود دارد؛ چرا که هزینه ها متغییر بوده و حتی در برخی مواقع ما شاهد بودیم که مراجع قضایی هزینه های متفاوتی از شاکیان مطالبه می کنند.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول
سوالات مربوطه اخیر
19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
ارز دیجیتال و سرقت پول

سلام من یک هفته پیش از طریق شیپور با یک نفر اشنا شدم که کار تریدر ارزدیجیتال میکرد به کارت من پول واریز میکرد همونجا برداشت میکرد بعدش فهمیدم پولها دزدی هست به پلیس فتا گزادش دادم...

19 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
حضانت فرزند نه ساله به کیست

باسلام
میخواستم بدونم آیا حضانت فرزند نه ساله بنده بدلیل ناتوانی در پرداخت مهریه همسرم و چنانچه دادگاه براین بنده حکم حبس در نظر بگیرد حضانت بچه به مادر منتقل خواهد شد یا بنده همچ...

19 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
خسارت تاخیر تادیه چک ومحاسبه ان

سلام محکومیت قطعی 5 میلیون تومان بابت چک در سال 94 به قیمت امروز چقدر افزایش می یابد؟

19 بهمن 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
شکاکیت زن به مرد ورفع مسئله

سلام خسته نباشین بنده سال ۹۹از همسر اولم بعلت خیانت ایشان توافقی طلاق گرفتم و بعد یک سال با یه خانم ازطریق دوستان آشنا شدم و درمرحله اول علت طلاق و داشتن یک فرزند پسر سیزده ساله ک...

19 بهمن 1401
مهدی-عابدمسرورخواه-
مهدی عابدمسرورخواه کارآموز وکالت
مزایده وثیقه آزادی زندانی انجام میشه ؟

سلام
همسرم بخاطر مهریه جلب شد و حال با سند که پدرشون بعنوان وثیقه گذاشتن آزاده،،،اعسار این آقا رد شد ملک پدر رفته برای کارشناسی آیا پدر میتواند پسر را زندان کند و منزل را اجازه نده...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا