تنظیم لایحه

از طریق بخش تنظیم اوراق قضایی می توانید تمامی اوراق مورد نیاز خود، اعم از دادخواست حقوقی، لایحه، شکواییه و اظهارنامه را به صورت آنلاین توسط تیم تخصصی وکلای وکیل وند تنظیم نمایید.

با تعیین موضوع لایحه، مناسب ترین وکیل را برای درخواست شما انتخاب می کنیم. همچنین این امکان را دارید تا از طریق سر برگ “انتخاب وکیل بر عهده خودم” وکیل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

موضوع لایحه

دعاوی حقوقی
دعاوی کیفری
دعاوی خانواده
دعاوی ملکی
سایر موضوعات

در قسمت زیر، متن درخواست خود را با جزییات کامل بنویسید و در صورتی که مدارک تکمیلی دارید از دکمه پیوست مدارک استفاده نمایید.

0 کاراکتر

سایر خدمات

از طریق لینک های زیر می توانید سایر خدمات حقوقی خود را از وکیل وند دریافت کنید.

راهنمایی و سوالات متداول

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید از سوالات زیر استفاده و یا سوال موردنظر خود را مطرح کنید.

مدت زمان مشاوره تلفنی چقدر است؟

آیا در حین مشاوره تلفنی امکان ارسال مدارک وجود دارد؟

چرا وکیل وند را انتخاب کنیم؟

آیا امکان سپردن پرونده به وکیل وند وجود دارد؟

انتخاب بین مشاوره تلفنی و متنی:

به راهنمایی بیشتری نیاز دارید؟

آخرین مقالات نوشته شده

آخرین مقالات نوشته شده توسط وکلا را می توانید از این قسمت مطالعه کنید.

سایر دعاوی

گواهی امضا برای ضمانت: مهر تایید بر تعهدات

۳۰ خرداد ۱۴۰۳

در دنیای امروز، معاملات و تعهدات نقش بسزایی در روابط تجاری و شخصی ایفا می‌کنند. برای تضمین صحت و اعتبار این تعهدات، ابزارهای مختلفی به کار گرفته می‌شوند که یکی از مهم‌ترین آنها "گواهی امضا" است. گواهی امضا سندی رسمی است که توسط شخص ثالثی امضا می‌شود و صحت و اصالت امضای دو یا چند طرف معامله را تأیید می‌کند.

مطالعه بیشتر
سایر دعاوی

آزمایش خیانت زن

۲۹ خرداد ۱۴۰۳

آزمایش خیانت زن، موضوعی حساس و پیچیده در روابط زوجیتی است. این آزمایش، که معمولاً به صورت آزمایش رفتاری یا شخصیتی انجام می ‌شود، به منظور بررسی وفاداری و صداقت همسر در رابطه است. متخصصین در امر مشاوره زوجین، با استفاده از روش ‌های علمی و تجربیات متعدد، سعی در شناخت دلایل اساسی خیانت زنان به همسران خود را دارند.

پروفایلعلیرضا فضلی

علیرضا فضلی

وکیل پایه یک دادگستری

مطالعه بیشتر
شهادت کذب

نحوه اثبات شهادت دروغ 

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

شهادت دروغ یکی از مشکلات مهم در سیستم قضایی است که می‌ تواند به شدت بر عدالت و انصاف تأثیر بگذارد. اثبات این نوع شهادت نیازمند دقت و استفاده از روش‌ های مختلف حقوقی و شواهد ملموس است. ابتدا، جمع ‌آوری شواهد و مدارک مرتبط از اهمیت بالایی برخوردار است.

مطالعه بیشتر
محرومیت از دریافت خدمات دولتی _ آب _ برق _ گاز _ قانون تملک آپارتمانها

چگونه اداره برق ماینر را پیدا می کند

۲۷ خرداد ۱۴۰۳

اداره برق برای ردیابی و کنترل ماینرها و مدیریت مصرف انرژی آن ‌ها از روش ‌های مختلفی استفاده می ‌کند. یکی از روش ‌های موثر استفاده از دستگاه‌ های ردیابی ماهواره‌ ای است. این دستگاه ‌ها نصب شده بر ماینرها، امکان ردیابی دقیق ترکیبی از موقعیت جغرافیایی، سرعت و مسیر حرکت آن ‌ها را فراهم می ‌کنند.

پروفایلحامد جمشیدوند

حامد جمشیدوند

کارشناس حقوقی

مطالعه بیشتر
1
2
3
4
5

تنظیم لایحه

احتمالاً در گذشته شما تجربه داشته‌اید که یک پرونده حقوقی یا کیفری در یک دادگاه داشته‌اید و قاضی درخواست کرده است که شما لایحه تنظیم کرده و تمام ادله و مطالب مربوط به موضوع را شرح دهید. در هر نوع دعوی حقوقی یا کیفری، هر فردی می‌تواند، بطور مثال شاکی، متهم، خواهان یا خوانده، یا فرد ثالث، لایحه‌ای تهیه و ثبت کند تا درباره موضوع دادخواست یا شکایت خود، تمام درخواست‌ها و مطالب را شرح دهد.

یک وکیل با تجربه یا کارشناس حقوقی ماهر باید یک لایحه یا دادخواست برای یک پرونده تنظیم کند زیرا این یک فعالیت بسیار تخصصی است. لایحه دفاعیه در یک پرونده، به عنوان اساس قضاوت قاضی درباره شما عمل می‌کند. این متن چندین اصل را که باید هنگام نوشتن لایحه رعایت شود، مورد بحث قرار می دهد.

 

تنظیم لایحه - وکیل وند

 

مفهوم لایحه دفاعیه

در تفسیر لغوی، لایحه به معنای نامه‌ای است که برای درخواستی مکتوب به کار می‌رود. لایحه دفاعیه از نظر حقوقی به نامه ای گفته می شود که در آن فرد با ارائه مدارک و مستندات مربوطه و با استفاده از مواد قانونی سعی در اثبات حقوق خود و یا انکار آن ادعا دارد.

بعد از اینکه پرونده در شعبه رسیدگی کننده به جریان افتاد، اصحاب دعوی همچون طرفین در جنبه‌های حقوقی و کیفری و همچنین ذینفعان ثالث، می‌توانند با نوشتن یک لایحه دفاعیه، تمامی دلایل و استدلال‌های خود را ارائه کنند. لایحه دفاعیه به عبارت بهتر، منطق و استدلال یک فرد را در دفاع از حقوق خود نمایان می‌سازد..

 

ویژگی های یک لایحه دفاعیه خوب

در تنظیم و ثبت لایحه، وجود نکات بسیار مهمی واجب است و نادیده گرفتن آنها ممکن است منجر به خسارات جبران ناپذیر شود. عموماً به دلیل کمبود وقت و حجم بالای اوراق پرونده، قضات بیشتر تمرکز خود را بر روی لایحه دفاعیه طرفین متمرکز می‌کنند. در نتیجه هر فردی که در مرجع قضایی پرونده دارد باید به ویژگی های لایحه دفاعیه خوب توجه کند. این ویژگی ها عبارتند از:

•    لایحه دفاعیه باید در مقدمه خود شامل شماره پرونده، دادنامه یا اطلاعیه ای باشد که بر اساس آن صورت گرفته است.
•    خطاب درست و دقیق در ابتدای لایحه دفاعیه بسیار حائز اهمیت است. باید به دقت نام شعبه، دادگاه، دادسرا و سایر اطلاعات مربوط به محل رسیدگی به پرونده را در نوشتن لایحه وارد کنید.
•    لایحه دفاعیه نباید بیش از حد طولانی و پراکنده باشد، اما در عین حال نباید به قدری کوتاه باشد که اطلاعات و دلایل کافی برای دفاع را پوشش ندهد. بهترین رویکرد در تنظیم لایحه دفاعیه این است که در تنظیم لایحه دفاعیه بر اساس اهمیت پرونده، تعداد موضوعات یا ادعاها و میزان ادله مستلزم طولی مناسب است.
•    در تدوین یک لایحه، باید به طور قطع از تکرار مکررات اجتناب کنیم. همچنین، لایحه دفاعیه باید به گونه‌ای نوشته شود که توجیهی قابل قبول برای تخریب بی‌دلیل طرف مقابل نباشد.
•    وقتی یک لایحه در پاسخ به لایحه طرف مقابل یا به عبارتی تبادل لوایح نوشته می‌شود، باید به دقت تمام ادعاها و ادله طرف مقابل را با ذکر شماره مربوطه مورد بررسی قرار دهیم.
•    تایپ لایحه و همچنین انجام ویراستاری حداقلی به همراه استفاده از بولد و خط کشیدن زیر عبارات مهم و همچنین رعایت املای صحیح کلمات، می تواند در دید قضات تاثیر بسیاری داشته باشد.
•    در فرآیند نوشتن و ثبت لایحه، احترام و ادب نسبت به تمامی افراد مرتبط از قاضی و طرف مقابل تا خودتان بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، در استفاده از الفاظ مودبانه و محترمانه به همه طرف‌ها اهمیت بدهید.
•    استناد به قوانین و مواد قانونی در تنظیم لایحه بسیار حائز اهمیت است. در هر بخش از لایحه، تلاش کنید تا برای ادعاهای خود از مواد قانونی مناسب استفاده کنید و مبتنی بر قوانین مربوطه عمل کنید. 

 

هزینه تنظیم لایحه

یکی از جوانبی که برای اکثر موکلان اهمیت دارد، هزینه وکالت و همچنین هزینه تنظیم لایحه است. در کلیت، یکی از مزایای واگذاری تنظیم لایحه به یک تخصص‌کار متخصص در این زمینه، کاهش قابل توجهی در هزینه‌ها است. زیرا هزینه تنظیم لایحه به طور کلی کمتر از حق الوکاله وکیل است. ذکر این نکته ضروری است که هر فرد ممکن است بر اساس تجربه، تخصص و میزان تلاش خود، هزینه متفاوتی را اعلام کند. به طور کلی، هزینه تنظیم یک لایحه دفاعیه خوب بسته به نوع پرونده، میزان بررسی اوراق پرونده و میزان جزئیات و نگارش، میان 600,000 تومان تا 2,700,000 تومان متغیر خواهد بود.

 

هزینه تنظیم لایحه - وکیل وند

سایت وکیل وند با داشتن تیمی تخصصی در زمینه تنظیم لایحه، دادخواست، اظهارنامه و شکایت، در خدمت شما عزیزان  می باشد. وکیل ند این امکان را به شما می‌دهد تا به صورت آنلاین و از طریق سایت، نیازهای حقوقی خود را به صورت حرفه‌ای و کارآمد انجام دهید.

 

نمونه نوشتن لایحه دفاعیه

لایحه دفاعیه می تواند توسط شاکی یا متهم در پرونده کیفری تنظیم شود و فرصت بهتری برای دفاع از خود برای شاکی یا متهم فراهم می کند. لایحه دفاعیه در دعاوی کیفری به منظور ارائه ادله و مستندات مورد نیاز برای اثبات ارتکاب جرم توسط متهم توسط شاکی تنظیم می‌شود، یا به عنوان متهم، می‌تواند با ارائه ادله کافی خود را از اتهامات آزاد کند.

در این بخش، هدف ما ارائه یک نمونه لایحه دفاعیه کیفری برای آشنایی مخاطبان محترم می باشد. در تدوین متن لایحه دفاع کیفری، توجه به این نکته ضروری است که هر جرمی که در قانون مجازات اسلامی آمده است، شرایط و موقعیت‌های خاص خود را دارد. متن و نمونه لایحه دفاعیه کیفری که در این بخش ارائه می‌شود، از طرف متهم و برای جرم سرقت است.

 

متن لایحه دفاعیه کیفری

ریاست محترم ........
سلام علیکم ؛

اینجانب..............................................، به وکالت از سوی متهم پرونده، آقای/خانم ...................................، در مقابل شکایت شاکی، آقای/خانم .........................، و کیفرخواست دادستان محترم شهرستان [نام شهرستان]، در رابطه با موضوع کلاسه ..................................... ناظر بر جرم سرقت، بیان می‌کنم که شکایت مطرحه و کیفرخواست صادره از سوی دادستان محترم بنا به دلایل زیر، اعتبار قانونی نداشته و نقض اصول قانون اساسی و برخی از قوانین به شرح زیر می‌باشد. بنابراین، شایسته است که رد شود.

این یک خلاصه از پرونده و توصیف وقوع آن است که بر اساس اظهارات مکتوب شاکی محترم ارائه شده است. شاکی می‌گوید که قبل از اینکه متهم اموال را از شرکت خارج کند، او از این موضوع مطلع شده و مانع انجام آن شده است. در ادامه، شاکی متهم را متوقف کرده و با پلیس تماس گرفته است.

اولا، در واقع عنصر ربودن و اخراج از حرم محقق نیست.

ثانیا، بر فرض ثبوت عنوان، اقدامات موکل در این صورت به عنوان سرقت تعزیری ساده در نظر گرفته می‌شود.

ثالثا، مطابق با قانون مجازات اسلامی، مجازات جرم موکل درجه شش است.

رابعا: در جرائم تعزیری درجه شش، شروع به سرقت وجود ندارد.

خامسا آن مقدار از عمل مجرمانه موکل که فقط یک نگهبان درب داخلی می باشد، عنوان جرم مستقلی ندارد.

سادسا اصل تفسیر مضیق به نفع متهم و منع از تفسیر موسع در قانون، در این مورد حاکم است. 

بر اساس اصل برائت و اصل 37 قانون اساسی و همچنین ماده 4 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب 1392 که بر تفسیر قانون به نفع متهم در امور کیفری تأکید می‌کند، با توجه به مراتب معنونه و اصول حقوقیی که ذکر گردید، درخواست رسیدگی و صدور حکم برائت متهم را از محضر دادگاه مورد استدعاست.

 

نمونه نوشتن لایحه به دادگاه

در هر نزاع قضایی، طرفان درگیر (خواهان و خوانده) و هر فردی که در روند دادرسی دخالت دارد، می‌توانند دفاع خود را در قالب عریضه یا لایحه دفاعیه به دادگاه ارائه دهند. این عریضه یا لایحه دفاعیه شامل گفته‌ها، دفاعیات و دلایلی است که طرفان می‌خواهند به دادگاه ارائه دهند. این نوع ارائه در تمامی مراجع قضایی و غیر قضایی، از جمله مراجع دادگستری و مراجع اداری مانند دیوان عدالت اداری، قابل استفاده است.

یکی از بارزترین مزیت‌های لایحه دفاعیه این است که شما نیازی ندارید خودتان متن حقوقی را تهیه کنید. می‌توانید از خدمات وکیلی با تجربه استفاده کنید تا لایحه دفاعیه را برای شما تنظیم کند. این وکیل، با بررسی جزئیات پرونده و شناخت قوانین مربوطه، متن مناسب و قانونی را برای شما تهیه خواهد کرد. بنابراین، حتی اگر شما امکان مالی برای استفاده از خدمات یک وکیل را نداشته باشید، با استفاده از لایحه دفاعیه می‌توانید خود را به خوبی در دادرسی دفاع کنید. 

 

نوشتن لایحه رایگان

در حال حاضر، با پیشرفت فناوری و ارتباطات، امکان تنظیم اظهارنامه، دادخواست، قرارداد و لایحه به صورت آنلاین بدون نیاز به حضور فیزیکی وجود دارد. برخی از وکلا، حقوقدانان و اساتید دانشگاه ارائه دهندگان خدمات آنلاین هستند که از طریق ارتباط اینترنتی و سیستم‌های مختلف، مشاوره و خدمات حقوقی را ارائه می‌دهند.

به راستی، عصری که در آن زندگی می‌کنیم با گذشته تفاوت‌های چشمگیری دارد و پیشرفت علم و تکنولوژی تأثیر بسزایی بر زندگی ما داشته است. در حقیقت، امروزه مردم با استفاده از تکنولوژی‌های مختلف می‌توانند زندگی راحت‌تری را تجربه کنند و در زمینه صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ها بهره بیشتری ببرند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، می‌توانیم در هر کاری از دانش و تخصص شخصی که در آن زمینه آگاهی کافی دارد، بهره‌برداری کنیم. بنابراین، در اموری مانند مشاوره حقوقی، تنظیم لایحه، نوشتن دادخواست و نامه‌های اداری، بهتر است به مؤسسات حقوقی معتبر یا وکلای دادگستری مراجعه کنیم. این افراد با تخصص و تجربه خود، می‌توانند به ما در رسیدن به هدفمان کمک کنند و از دانش و تجربه‌شان برای ما استفاده کنند.

استفاده از مؤسسات حقوقی و وکلا باعث اطمینان بیشتر در برخورد با مسائل حقوقی و قضایی می‌شود. همچنین، آنها می‌توانند با داشتن دانش به‌روز و آگاهی از قوانین و مقررات جاری، به صورت حرفه‌ای و کارآمد به ما خدمت رسانی کنند.

لایحه در مقام دفاع و تکمیل اظهارات و دادخواست در مراجع قضایی می‌تواند نوشته شود. 

در واقع خلاصه‌ای است از مستندات قانونی و دفاعیات، خواسته‌ها و اظهارات مشخص در چند سطر و صفحه برای اقناع مرجع رسیدگی و صادرکننده رای. این لایحه، در صورتی که به درستی تهیه نشود، ممکن است باعث از بین رفتن حقوق مسلم و مسجل شود.

 

نوشتن لایحه رایگان - وکیل وند

بنابراین، برای نوشتن یک لایحه کامل و تأثیرگذار، رعایت اصول نگارش و داشتن قلم خوب تنها کافی نیست. در واقع، برای تنظیم یک لایحه مؤثر، به دانش حقوقی و تسلط به قوانین، آرا و حدت رویه، بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها نیازمندیم. همچنین، اظهاراتی که در لایحه نگاشته می‌شوند باید مستند و مستدل باشند. به این معنی که باید دلایل و استدلال‌های قانونی را به طور قاطع و قانعانه ارائه کنند.

پس تنظیم یک لایحه مؤثر و کارآمد نیازمند همزمانی دو عامل حقوقی و نگارشی است. فهمیدن و تسلط به دانش حقوقی، قوانین و آرا، حدت رویه و دستورالعمل‌ها، و توانایی ارائه اظهارات مستند و مستدل در قالب یک لایحه، از عوامل اساسی برای تأثیرگذاری در روند دادرسی است.

لایحه دارای یک اهمیت ویژه و مهم است که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم. این اهمیت از جهتی ناشی می‌شود که لایحه در پرونده ثبت می‌شود و با توجه به آن، تصمیمات قضایی صادر می‌شوند. در مقابل، اظهارات شفاهی که در جلسات دادگاه ارائه می‌شوند، ممکن است به دلیل جو حاکم بر جلسه، استرس و عدم تسلط، برخی موارد از یاد برود یا از دست برود. اما لایحه در پرونده ثبت می‌شود و مرجع رسیدگی‌کننده در زمان صدور تصمیم و رای، پس از ملاحظه آن و در نظر گرفتن موارد آن، تصمیم قضایی خود را صادر می‌کند. این اهمیت اصلی و ویژه لایحه، جایگاه مهم آن در تصمیمات دادگاه را نشان می‌دهد.

وکیل وند متخصص و با تجربه در حوزه حقوقی، می تواند به شما در تنظیم متون حقوقی کمک کند و با شما همراه باشد.

 

زمان ارائه لایحه به دادگاه

یک لایحه دفاعی ابزاری است که در دادگاه برای دفاع از حقوق فرد به کار می‌رود. حق دفاع یکی از حقوق قانونی و اساسی افراد است که به رسمیت شناخته شده است. همچنین، احقاق حق نیز یکی از مواردی است که افراد می‌توانند در دادگاه برای تحقق حقوق خود بهره ببرند. قانونگذار راه‌هایی را در اختیار افراد قرار داده است تا در احقاق حق و دفاع از خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

لایحه دفاعی یک متن است که طرفین در یک دعوا، چه به عنوان خواهان و چه به عنوان خوانده، قبل از ختم دادرسی آن را به صورت کتبی به دادگاه ارائه می‌دهند. این متن شامل مطالبی است که طرفین در دفاع از خود ضروری می‌دانند. هدف از تهیه لایحه دفاعی این است که قاضی دادگاه در هنگام صدور رای، با توجه به مطالب موجود در آن، به صورت فعال و با بررسی دقیق رای خود را اعلام کند.

در حال حاضر، امکان ارائه لایحه دفاعی به دادگاه تا پایان ختم دادرسی وجود دارد. این امر به صورت آنلاین از طریق سامانه عدل ایران قابل انجام است و نیازی به حضور حضوری ندارد. در عمل، گاهی اوقات پس از ختم دادرسی و قبل از صدور حکم، قاضی ممکن است لایحه تکمیلی فرد را قبول و ثبت کند. با این حال، قاضی در صدور حکم خود ملزم به توجه به مطالب موجود در لایحه تکمیلی نخواهد بود و ممکن است صدور حکم بر اساس موارد دیگری صورت پذیرد.

 

لایحه نویسی آنلاین

این نوشته لایحه‌ای است که طرفین دعوا در دعاوی حقوقی و کیفری به مقام قضایی ارائه می‌دهند. در عمل، اگر این نوشته توسط وکلای طرفین تهیه شود، به آن "لایحه دفاعیه" نیز می‌گویند. با استفاده از این نوشته می توانید دفاع کنید، درخواست ارجاع کارشناس، تجدیدنظرخواهی، ارائه به دیوان عالی کشور، تغییر آدرس و یا درخواست هر گونه اقدام دادگاه دیگری را داشته باشید.

در کمتر از 6  ساعت می توانید با تکمیل فرم ابتدای صفحه لایحه خود را تهیه و دادخواست مربوطه را تهیه کنید.

در Vakilvand، ما به شما عزیزان انواع دفاعیه‌ها در دعاوی کیفری و حقوقی خدمات ارائه می‌دهیم.. علاوه بر این، ما می توانیم یک لایحه برای عدم حضور در دادگاه به عنوان یکی از خدمات خود بنویسیم. با تکمیل فرم مربوطه و ارائه جزئیات مورد نیاز، تیم ما در وکیلوند آماده است تا به شما در تهیه لایحه مورد نظر کمک کند.

طبق کتاب نحوه تنظیم لوایح حقوقی در ابتدا بهتر است با یک وکیل متخصص مشورت کنید. او می‌تواند با بررسی دقیق پرونده شما، به شما راهنمایی کند و در نوشتن لایحه کمک کند.

 

نحوه ارسال لایحه به دادگاه

ارسال لایحه به جای حضور در دادگاه به وسیله ارائه لایحه دفاعیه الکترونیکی امکان‌پذیر است. این روش به طرفین و وکلای آنها اجازه می‌دهد در شرایطی که نیاز به حضور حضور شخصی در دادگاه نیست، لایحه دفاعیه را تنظیم و ارائه نمایند. نحوه ارسال لایحه الکترونیکی به این صورت است که متقاضی، به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دفاعیات، مدارک و مستندات مربوط به پرونده خود را در سامانه ثبت می‌کند. 

درباره شرایط ارسال لایحه به جای حضور در دادگاه، باید بگویم که قوانین آیین دادرسی مدنی در ماده‌های ۹۳ و ۹۴ مفادی در این خصوص ذکر کرده‌اند. بر اساس این ماده‌ها، طرفین دعوا می‌توانند در جلسه دادگاه حاضر شده و یا به جای آن، تا زمانی که دادگاه در حال رسیدگی به دعوا است، لایحه کتبی را ارسال کنند. بنابراین، ارسال لایحه به جای حضور در دادگاه اجباری نیست و بستگی به تمایل طرفین دعوا دارد.

علاوه بر این، هر یک از طرفین دعوی می‌توانند وکیل را به جای خود به دادگاه معرفی کنند. با این حال، در مواردی که قاضی تصمیم می‌گیرد حضور طرفین لازم است، این مسئله در برگه احضاریه دادگاه ذکر می‌شود و در این صورت طرفین ملزم به حضور در دادگاه هستند. در سایر موارد، رسیدگی به دعوی ادامه می یابد و در صورت عدم حضور خواهان، دادخواست وی باطل می شود و در صورت عدم حضور خوانده، حکم غیابی صادر می شود.

 

نحوه ارسال لایحه به دادگاه - وکیل وند

به جای حضور در دادگاه، یکی از شرایط ارسال لایحه این است که تمام مطالب مهم و ضروری مربوط به ماهیت پرونده به صورت مستند و مستدل ذکر شود و از بیان مطالب حاشیه‌ای و زاید خودداری شود. همچنین، در تنظیم لایحه، باید از توهین، دروغ و یا ذکر جزئیات بی‌اهمیت خودداری شود. برای تهیه این لایحه، می‌توانید از مشاوره درباره نحوه نگارش لایحه استفاده کنید.

در قسمت قبل، بحثی راجع به ارسال لایحه به جای حضور در دادگاه و شرایط آن را بررسی کردیم. همانطور که اشاره شد، حضور شخص در دادگاه در برخی موارد الزامی نیست و طرفین می‌توانند، در شرایط عادی که حضور آنها به موجب اخطاریه دادگاه لازم دانسته نشده است، به ارسال لایحه اکتفا کنند. اکنون سوالی که پیش می‌آید این است که نحوه ارسال لایحه به جای حضور در دادگاه چگونه است؟

در پاسخ به این سوال ، باید گفت که قبلاً، برای ارسال لایحه قضایی، باید به شخصاً به شعبه دادگاه مراجعه کرده و نسخه کاغذی آن را تحویل می‌دادند. اما اکنون، امکان ارسال لایحه به صورت الکترونیکی از طریق سامانه ثنا وجود دارد. این سامانه به طرفین و وکلای آنها اجازه می‌دهد دادخواست و لوایح قضایی را ثبت و ارسال کنند، همچنین برای دریافت ابلاغیه‌ها، اخطاریه‌ها و آرا، می‌توان از همین سامانه استفاده کرد. با این حال، طرفین دعوی باید لوایح خود را به دفاتر خدمات قضایی تحویل دهند و وکلا نیز می‌توانند لایحه را از طریق حساب کاربری خود ارسال کنند.