صفر تا صد قوانین ممنوع الخروجی

چگونه یک شخص را ممنوع الخروج یا رفع ممنوع الخروج کنیم


اتخاذ تصمیم در خصوص ممنوعیت خروج از کشور حسب مورد میتواند در مرحله تحقیقات مقدماتی برای هنگامی که به متهم دسترسی حاصل نشده و یا به عنوان یک قرار نظارت قضایی توسط بازپرس یا دادگاه به موجب ماده ۱۸۸ و ۲۴۷ و ۲۴۸ صادر گردد .


ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد ممنوع الخروجی 

 • تا هنگامی که به متهم دسترسی حاصل نشده، بازپرس می تواند با توجه به اهمیت و ادله وقوع جرم، دستور منع خروج او را از کشور صادر کند. 
 • مدت اعتبار این دستور، شش ماه و قابل تمدید است. 
 • در صورت حضور متهم در بازپرسی و یا صدور قرار موقوفی، ترک و یا منع تعقیب، ممنوعیت خروج منتفی و مراتب بلافاصله به مراجع مربوط اطلاع داده می شود. درصورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‏ توانند مانع از خروج شوند.

ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری و ممنوع الخروجی 

در ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری قانون گذار ممنوعیت خروج افراد از کشور (ممنوع الخروجی ) را به عنوان یکی از موارد نظارت قضایی قابل تعیین دانسته که در ادامه این  مقاله ما  گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران نسبت به بررسی و ذکر ماده مذکور اقدام نموده ایم 
پس همچنان ما را با ادامه این بحث همراهی کنید .

ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری
بازپرس می تواند متناسب با جرم ارتکابی، علاوه بر صدور قرار تامین، قرار نظارت قضائی را که شامل یک یا چند مورد از دستورهای زیر است، برای مدت معین صادر کند:
 • معرفی نوبه‏ ای خود به مراکز یا نهادهای تعیین شده توسط بازپرس
 • منع رانندگی با وسایل نقلیه موتوری
 • منع اشتغال به فعالیت های مرتبط با جرم ارتکابی
 • ممنوعیت از نگهداری سلاح دارای مجوز
 • ممنوعیت خروج از کشور
تبصره ۱- در جرائم تعزیری درجه هفت و هشت، در صورت ارائه تضمین لازم برای جبران خسارات وارده، مقام قضائی می تواند فقط به صدور قرار نظارت قضائی اکتفاء کند.

تبصره ۲- قرارهای موضوع این ماده ظرف ده روز قابل اعتراض در دادگاه صالح است. چنانچه این قرار توسط دادگاه صادر شود، ظرف ده روز، قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان می باشد.

مدت اعتبار ممنوع الخروجی چند ماه است ؟
در ادامه به دنبال پاسخ گویی به این سوال هستیم ؛
مدت اعتبار  ممنوع الخروجی چند وقت است ؟
آیا پس از انقضای مدت خود به خود تمدید میشود ؟
برای پاسخ گویی به این دو سوال باید سراغ ماده ۲۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری برویم ؛

ماده ۲۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری

مدت اعتبار قرار منع خروج از کشور شش ماه و قابل تمدید است.
در صورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود، این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‏ توانند مانع از خروج شوند.

دادستان کل کشور و ممنوع الخروجی 

 بر اساس ماده ۲۹۲ قانون آیین دادرسی کیفری پس از صدور دستور ممنوع الخروجی از سوی بازپرس یا قاضی دادگاه آنها باید مراتب را به دادستان کل کشور اطلاع دهند تا از طریق وی به مراجع مربوطه اعلام شود ،این وظیفه دادستان را میتوان نوعی وظیفه قضایی نظارتی دانست .

ماده ۲۹۲ قانون آیین دادرسی کیفری

کلیه مراجع قضائی مکلفند در موارد قانونی پس از اتخاذ تصمیم بر ممنوعیت خروج اشخاص از کشور، مراتب را به دادستانی کل کشور ارسال دارند تا از آن طریق به مراجع ذی ربط اعلام گردد.
تبصره - دادستان کل کشور در موارد انقضاء مدت قانونی ممنوعیت خروج از کشور اشخاص و عدم تمدید آن توسط مراجع مربوطه، نسبت به رفع ممنوعیت خروج اقدام می کند.

مراحل از بین رفتن ممنوع الخروج بودن 

ماده 17 قانون گذرنامه می ‌گوید : " دولت می ‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین نامه تعیین می‌شود جلوگیری نماید " بنابراین ماده به دولت یا قوه مجریه اجازه داده شده تا خروج بدهکاران اجرایی از کشور را بنا به تقاضای طلبکار انجام دهد و دقت داشته باشید که تا زمانی که از طرف بدهکار بدهی خود را پرداخت نکند یا رضایت طلبکار خود را نگیرد ، نمی ‌تواند نسبت به رفع ممنوع الخروجی اقدام نماید .

معمولا چه کسانی ممنوع الخروج بودن ممکن است مشمول حالشان شود ؟
توجه داشته باشید که ممنوع الخروجی افراد 4 علت مهم را در برگرفته است و تنها 5 گروه از افراد برای خروج از مرزهای کشور دچار مشکل و ممنوع الخروجی می شوند که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

 • بدهکاران قطعی مالیاتی ، بدهکارانی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک ، بدهی آن‌ها محرز شده است .
 •  افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی ، ولگردی ، سرقت ، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوء شهرت شده باشند .
 • افرادی که مسافرت آنها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی کشورمان ایران باشد ، کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قصایی اجازه خروج از کشور را ندارند .
 • افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آنها به اراده فرد دیگری مانند ( پدر، شوهر و…) محول شده است اجازه ندارند از کشور خارج شوند .

استعلام ممنوع الخروجی 

خوشبختانه با توجه به مراحل مختلف سخت و زمانبری که جهت استعلام ممنوع الخروجی هر فردی وجود داشت که تعدادی را در بالا برایتان توضیح دادیم در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از امروز سامانه‌ ای برای استعلام آنلاین ممنوعیت خروج مسافران راه اندازی کرده است که افراد تنها با وارد کردن " کد ملی خود " در سایت exitban.ssaa.ir می ‌توانند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شوند .

 • 21 تیر 00
۵ / 4.63 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

کلید خانه امانت دست دوستم بوده بره کفتارها رو دون بده رفته خفت گیری من خونه خواهرم بودم بعد ارتکاب جرم اومده اونجا پنهان شده آگاهی رفته گرفته من الان برم آگاهی یا منم متهم هستم

یکشنبه ، 04 اردیبهشت 1401

سلام شما می توانید این امور و موضوعاتی را که اتفاق افتاده به آگاهی یا کلانتری محل اعلام نمایید و اعلام نمایید کلید منزل شما جهت امانت در دست ایشان بوده و ایشان از این موضوع سوء استفاده کرده و شما در زمان مقرر در منزل خواهر به سر می‌برد

دادنامه اتهام x به y دائر بر ایراد صدمه بدنی غیر عمدی بر اثر تصادف رانندگی گزارش اصلاحی صادر شد به چه معناست؟

یکشنبه ، 04 اردیبهشت 1401

با سلام کاربر محترم گزارش اصلاحی بدین معناست که دو طرف دعوا در دادگاه یا شورای حل اختلاف با یکدیگر توافق نمودند و بر مبنای این توافق گزارش اصلاحی صادر شده است

سلام ایا کسی که همسرش تیراندازی کرده و ازش ۵قبضه سلاح شکاری و کلت جنگی و ۷۰۰ عدد گلوله و تعدادی شوکر و دو و نیم گرم شیشه گرفتن و در ازمایش مصرف کننده شیشه شناخته شده و تهدید میکنه که اگر بیام بیرون از زندان... ، ممکنه با وثیقه ششصد میلیونی ازاد شود؟هنوز دادگاهش تشکیل نشده

یکشنبه ، 04 اردیبهشت 1401

با سلام این چنانچه بازپرس و دادیار پرونده برای اتهامات ایشان قرار تامین کیفری وثیقه به مبلغ ۶۰۰ میلیون صادر نماید و متهم (شوهر )میتواند این مبلغ وثیقه بگذارد یا مال غیر منقول یا منقول ای به این ارزش وثیقه بگذارد به بازداشت موقت نمی‌رود و آزاد می شود

سلام من در یک حوزه ارز دیجیتال استخدام گذاشته بود و بچگی کردم قبول کردم و تا کار کنم اونا قرار بود به من پول بریزن و من براشون ارز دیجیتال بخرم و به ادرسی که میگن بریزم ولی ۱۰۰ هزار تونان هر تراکنش بگیرم و من ففط یکبار انحام دادم و ارز ارسال نشد و قرار شد پول رو نقد کنم به شماره کارتی که میدن به اون بریزم و من ترسیدم فقط اون رو ریختم جلوی اون حساب رو مسدود کردم تا سو استفاده نکنن و دو روز پیش از پلیس فتای ساوه زتگ زدن شاکی داری و گفتن شماره کارت بدیم پول رو بریزین تا شاکی شکایت نکنه و من ترسیدم دادم بابام حرف زد کفت ما مدارک طرف رو داریم که به پسرم استخدامی رو گفته و مدادک کارت ملی و مجوز کار رو دارم و اسکرین پیامشو هم نگهداشتم و به چه کارت و اسمی زدم رو هم نگهداشتم و پلیس فتا شماره داد گفت اون مدارک رو به این شماره در واتساپ بفرست به اسم محمدی ولی مدارک رو فرستادم طرف گعت اشتباه گرفتی و من اسنپ هستم مطمعن هستم که شماره رو درست نوشتم و هر چقدر زنگ زدم به همون شماره که زنگ زده برنداشتن الان من گیج شدم تا حالا شکایت اینا نداشتم ثنا هم ندادم الان من جیکار کنم میترسم دانشجو هستم پرونده درست بسه برای دانشگاه هم بد نشه لطفا راهنمایی میکنین چیکار کنم من استان اردبیل شهرستان مشکین شهر هستم و میتونین کمک کنین تا چیکار کنم من کاری نکردم فقط قول خوردم الان من چه جرمی داره من دانشجو هستم به من پرونده تشکیل بشه دردسر میشه ؟؟؟؟؟ و این چه جرمی دارد پول ۳ میلیون هست زیاد نیست الان من چیکار کنم و همه مدارک و کارت ملی و مجوز کار و لسکرین ها موجود هست لطفا کامل به توضحیح بدین اکر اخضار شدم من چطوزی از مشکین شهر به ساوه برم با دانشگاه لطفا کامل راهنمایی میکنین

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

بااحترام کاربر محترم پاسخ سوال شما ارسال گردید اما بعلت استرس بالای که دارید اگر مبلغی از کسی دریافت نموده باشید ان را به شخص مورد نظر واریز نمایید مشکل خاصی نخواهید داشت اگر شخصی تماس گرفت و عنوان نمود از پلیس فتا میباشد احتمال اینکه به صورت کذب گفته باشد میتوانید نام و نام خانوادگی و درجه وی را سوال و به مرکز پلیس مراجعه اگر صحیح باشد رسیدگی در غیر اینصورت از تماس و کذب بودن شخص مطلع خواهید شد

باسلام من گوشی برای خودم خریدم و همسرم برش داشت برای خودش و الان دعوامون شده میگه تو برنامه ضبط مکالمه تلفن رو گوشی من نصب کردی و تمام حرف های منو شنیدی ولی من اینکارو نکردم حالا به هرشکلی اگر منم نصب کرده بودم میتونه از من شکایت کنه و ثابت کنه من نصب کردم درصورتیکه هیچ مدرکی نداره ممنون میشم جوابمو بدید ممنون🙏

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

باسلام كاربرگرامي باتوجه به اينكه نميتواند اين ادعا را اثبات نمايد شكايت ايشان رد خواهد شد.

عرض سلام و خسته نباشید. از شخصی شکایت کرده ام. روز شورای حل اختلاف طرف دعوا همراه کسی اومده بود که اول خودش رو وکیل متشاکی معرفی کرد. ازش خواستم وکالت نامه اش رو نشون بده و اسمش رو بگه، اما امتناع کرد. بالاخره با پرس و جو فهمیدم برادر متشاکیه، که البته واقعاً وکیله، اما از جانب متشاکی وکالتی نداره. آقای وکیل هنوز وارد شورا نشده بودیم شروع کرد به تهدید و زدن انواع افترا برای ترسوندن من. در نهایت هم شخصاً و با دستخط خودش شروع کرد به ردیف کردن اتهامات مختلف. «تهدید»، «مزاحمت»، «افترا»، «توهین»، «شکایت واهی و دروغین»، «سرقت اطلاعات شخصی و محرمانه»، «اخاذی»، «ممانعت از کسب»، «سلب آسایش»، «آسیب به بینی و عینک». و نوشت که «بابت این موارد از نامبرده شاکی هستم و تقاضای رسیدگی دارم». که یقیناً حتی یکی از این موارد رو نمیتونه ثابت کنه(البته به روش های اخلاقی، شرافتمندانه و قانونی). آخرش هم که گفتم بابت این رفتارهاش از اون هم شکایت میکنم، خندید و گفت که «بکن، نه امضام اینجا هست، نه اثر انگشتم». سوالم اینه که، آیا میشه علاوه بر شکایت قبلیم بابت این ادعاها و تهدیدهای مکتوب و غیرمکتوب شون، هم از متشاکی و هم وکیل محترمش شکایت کنم؟ چون واقعاً خیلی گستاخ ان. با چه عناوینی میشه شکایت کرد؟ در مورد وکیل محترم به کجا؟ کانون وکلا یا قوۀ قضائیه؟ ممنون از وقتی که گذاشتید.

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

باسلام كاربرگرامي شما ميبايست به مقامات رسيدگي كننده در مرجع شوراي حل اختلاف تذكر ميداديد كه ايشان سمتي در پرونده ندارند ،در هر صورت شما براي اثبات تهديد ايشان شاهدي نداريد،براي شكايت از ايشان ميتوانيد به كانون وكلاي متبوع وكيل مراجعه نماييد.

سلام منو با ۹ عدد ودکا پاکتی و یه دونه ویسکی گرفتند.هیچ گونه سابقه ای هم ندارم .ایا برا من سابقه میشه یا نه.ممنون

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

با سلام مجازات شما حبس از ۶ ماه تا یکسال و تا ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی به میزان ۵ برابر قیمت تجاری مشروبات است و حبس درجه ۶ بوده و سو سابقه حساب نمی‌شود برای شما

سلام منو با ۹تا ودکا پاکتی و شیشه ویسکی گرفتند تو رشت.هیچ سابقه ای هم ندارم.تو ابلاغیه حمل و نگهداری نوشته.میخواستم بدونم برای بار اولم هست سابقه میشه برام یا نه.ممنون

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

با سلام مجازات شما حبس از ۶ ماه تا یکسال و تا ۷۴ ضربه شلاق و جزای نقدی به میزان ۵ برابر قیمت تجاری مشروبات است و حبس درجه ۶ بوده و سو سابقه حساب نمی‌شود برای شما

با سلام و وقت بخیر یک سوال داشتم با شرح زیر 1. برادر بنده با یک خانم درگیر شدن و محکوم به پرداخت 12 درصد دیه شده و برای نرفتن به زندان یکی از همکاران برادرم سند خونه اش رو وثیقه گذاشته 2. برادرم به خاطر عدم استطاعت مالی درخواست اعسار کرده و پرونده اعسار در جریانه 3. همکار برادرم متاسفانه مادرشون سرطان داره و می خواد خونه اشون رو بفروشه اما به خاطر وثیقه قادر به فروش نیست سوالم اینه با توجه به اینکه رای قطعی اعسار صادر نشده و فعلا رای اولیه اعسار صادر شده و پرونده به اجرای احکام نرفته آیا امکانش وجود داره که درخواست تغییر وثیقه رو بدیم و سند یک ملک دیگه رو جایگزین وثیقه فعلی بکنیم ؟ در صورتی که جواب مثبته باید چه مراحلی طی بشه با تشکر

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

باسلام كاربرگرامي شخص وثيقه گزار جديد به مرجعي كه وثيق سپرده شده است مراجعه و درخواست جايگيزيني وثيقه را مينمايد.

سلام.. اگه جریمه تبدیل به حبس بشه‌بعداز تحمل حبس حسابها‌ باز میشن؟ جریمه‌من ۳۳۰میلیون‌بود

شنبه ، 03 اردیبهشت 1401

باسلام كاربرگرامي سوال شما مبهم ميباشد.بعد از مدت حبس چنانچه محكوميت ديگري نداشته باشيد و صرفا اين جريمه مربوط به مجازات عمومي جرم باشد حسابهاي شما از توقيف آزاد خواهد شد.

سوال حقوقی