صفر تا صد قوانین ممنوع الخروجی

چگونه یک شخص را ممنوع الخروج یا رفع ممنوع الخروج کنیم


اتخاذ تصمیم در خصوص ممنوعیت خروج از کشور حسب مورد میتواند در مرحله تحقیقات مقدماتی برای هنگامی که به متهم دسترسی حاصل نشده و یا به عنوان یک قرار نظارت قضایی توسط بازپرس یا دادگاه به موجب ماده ۱۸۸ و ۲۴۷ و ۲۴۸ صادر گردد .


ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد ممنوع الخروجی 

 • تا هنگامی که به متهم دسترسی حاصل نشده، بازپرس می تواند با توجه به اهمیت و ادله وقوع جرم، دستور منع خروج او را از کشور صادر کند. 
 • مدت اعتبار این دستور، شش ماه و قابل تمدید است. 
 • در صورت حضور متهم در بازپرسی و یا صدور قرار موقوفی، ترک و یا منع تعقیب، ممنوعیت خروج منتفی و مراتب بلافاصله به مراجع مربوط اطلاع داده می شود. درصورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‏ توانند مانع از خروج شوند.

ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری و ممنوع الخروجی 

در ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری قانون گذار ممنوعیت خروج افراد از کشور (ممنوع الخروجی ) را به عنوان یکی از موارد نظارت قضایی قابل تعیین دانسته که در ادامه این  مقاله ما  گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران نسبت به بررسی و ذکر ماده مذکور اقدام نموده ایم 
پس همچنان ما را با ادامه این بحث همراهی کنید .

ماده ۲۴۷ قانون آیین دادرسی کیفری
بازپرس می تواند متناسب با جرم ارتکابی، علاوه بر صدور قرار تامین، قرار نظارت قضائی را که شامل یک یا چند مورد از دستورهای زیر است، برای مدت معین صادر کند:
 • معرفی نوبه‏ ای خود به مراکز یا نهادهای تعیین شده توسط بازپرس
 • منع رانندگی با وسایل نقلیه موتوری
 • منع اشتغال به فعالیت های مرتبط با جرم ارتکابی
 • ممنوعیت از نگهداری سلاح دارای مجوز
 • ممنوعیت خروج از کشور
تبصره ۱- در جرائم تعزیری درجه هفت و هشت، در صورت ارائه تضمین لازم برای جبران خسارات وارده، مقام قضائی می تواند فقط به صدور قرار نظارت قضائی اکتفاء کند.

تبصره ۲- قرارهای موضوع این ماده ظرف ده روز قابل اعتراض در دادگاه صالح است. چنانچه این قرار توسط دادگاه صادر شود، ظرف ده روز، قابل اعتراض در دادگاه تجدید نظر استان می باشد.

مدت اعتبار ممنوع الخروجی چند ماه است ؟
در ادامه به دنبال پاسخ گویی به این سوال هستیم ؛
مدت اعتبار  ممنوع الخروجی چند وقت است ؟
آیا پس از انقضای مدت خود به خود تمدید میشود ؟
برای پاسخ گویی به این دو سوال باید سراغ ماده ۲۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری برویم ؛

ماده ۲۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری

مدت اعتبار قرار منع خروج از کشور شش ماه و قابل تمدید است.
در صورتی که مدت مندرج در دستور منع خروج منقضی شود، این دستور خود به خود منتفی است و مراجع مربوط نمی‏ توانند مانع از خروج شوند.

دادستان کل کشور و ممنوع الخروجی 

 بر اساس ماده ۲۹۲ قانون آیین دادرسی کیفری پس از صدور دستور ممنوع الخروجی از سوی بازپرس یا قاضی دادگاه آنها باید مراتب را به دادستان کل کشور اطلاع دهند تا از طریق وی به مراجع مربوطه اعلام شود ،این وظیفه دادستان را میتوان نوعی وظیفه قضایی نظارتی دانست .

ماده ۲۹۲ قانون آیین دادرسی کیفری

کلیه مراجع قضائی مکلفند در موارد قانونی پس از اتخاذ تصمیم بر ممنوعیت خروج اشخاص از کشور، مراتب را به دادستانی کل کشور ارسال دارند تا از آن طریق به مراجع ذی ربط اعلام گردد.
تبصره - دادستان کل کشور در موارد انقضاء مدت قانونی ممنوعیت خروج از کشور اشخاص و عدم تمدید آن توسط مراجع مربوطه، نسبت به رفع ممنوعیت خروج اقدام می کند.

مراحل از بین رفتن ممنوع الخروج بودن 

ماده 17 قانون گذرنامه می ‌گوید : " دولت می ‌تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقرراتی که در آیین نامه تعیین می‌شود جلوگیری نماید " بنابراین ماده به دولت یا قوه مجریه اجازه داده شده تا خروج بدهکاران اجرایی از کشور را بنا به تقاضای طلبکار انجام دهد و دقت داشته باشید که تا زمانی که از طرف بدهکار بدهی خود را پرداخت نکند یا رضایت طلبکار خود را نگیرد ، نمی ‌تواند نسبت به رفع ممنوع الخروجی اقدام نماید .

معمولا چه کسانی ممنوع الخروج بودن ممکن است مشمول حالشان شود ؟
توجه داشته باشید که ممنوع الخروجی افراد 4 علت مهم را در برگرفته است و تنها 5 گروه از افراد برای خروج از مرزهای کشور دچار مشکل و ممنوع الخروجی می شوند که در زیر به آنها اشاره می کنیم :

 • بدهکاران قطعی مالیاتی ، بدهکارانی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک ، بدهی آن‌ها محرز شده است .
 •  افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی ، ولگردی ، سرقت ، کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سوء شهرت شده باشند .
 • افرادی که مسافرت آنها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی کشورمان ایران باشد ، کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قصایی اجازه خروج از کشور را ندارند .
 • افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آنها به اراده فرد دیگری مانند ( پدر، شوهر و…) محول شده است اجازه ندارند از کشور خارج شوند .

استعلام ممنوع الخروجی 

خوشبختانه با توجه به مراحل مختلف سخت و زمانبری که جهت استعلام ممنوع الخروجی هر فردی وجود داشت که تعدادی را در بالا برایتان توضیح دادیم در حال حاضر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از امروز سامانه‌ ای برای استعلام آنلاین ممنوعیت خروج مسافران راه اندازی کرده است که افراد تنها با وارد کردن " کد ملی خود " در سایت exitban.ssaa.ir می ‌توانند از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شوند .

۵ / 4.5 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!