04 اردیبهشت 1399

بیمه مستمری

دسته بندی : کار، بیمه و تامین اجتماعی | سایر دعاوی
احمد جمشیدوند
وکیل پایه یک دادگستری
سوال کاربر :

سلام ببخشید آیا خانواده کارگر متوفی که بیمه نشده، می‌توانند مستمری دریافت کنند؟

پاسخ وکیل پایه یک دادگستری :

باسلام اگر کارگر بیمه شده‌ای در محل کار فوت کند، تکلیف تامین اجتماعی اینچنین خواهد بود : اگر فوت ناشی از کار باشد، فرد به هیچ سابقه بیمه پردازی نیاز ندارد و حتی اگر در روز اول کار، حادثه‌ منجر به فوت رخ دهد، تمام حقوق به خانواده پرداخت می‌شود. اما اگر کارگری در اثر بیماری فوت کند، نیاز است در ۱۰ سال آخر عمر، حداقل یک سال و در سال آخر هم ۹۰ روز سابقه بیمه‌پردازی داشته باشد. این دو شرط باید برقرار باشد تا سازمان تامین اجتماعی بتواند به بازماندگان مستمری بپردازد. اگر کارفرما، کارگر را بیمه نکرده باشد، بازماندگان باید با اسناد و مدارک به شعبه رفته و به واحد نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی مراجعه کنند و تقاضای بخشنامه ماده ۵۳۹ را بدهند. اگر مدارک احراز شد، حقوق پرداخت میشود

اگر نیاز به مشاوره بیشتر با احمد جمشیدوند دارید کلیک کنید

ایکون ترازو

سوالات حقوقی مشابه

29 اردیبهشت 1403
کارشناس حقوقی

درخواست معافیت کفالت سربازی

سلام پدر مادرم از هم طلاق گرفتند برادرم برا سربازی معاف میشه ؟

29 اردیبهشت 1403
وکیل پایه یک دادگستری

آیا سختی کار در فرض سوال شامل می شود؟

سلام وقت بخیر
آقای 48 ساله با 22 سال سابقه بیمه مشغول در پارس جنوبی ه...

29 اردیبهشت 1403
وکیل پایه یک دادگستری

فوت کارگر در حین کار

سلام در یکی از پروژه ها،که شرکت ما (پیمانکا ر دستمزدی) محسوب میشدوکارف...

28 اردیبهشت 1403
وکیل پایه یک دادگستری

انصراف از استخدام و عدم ارسال مدارک

با سلام، بنده قبل از عید در موسسه آموزشی زانا یک فرم آنلاین پر کردم بر...

سلام، من احمد جمشیدوند هستم وکیل پایه یک دادگستری حقوقی. در صورتیکه نیاز به مشاوره با من داشتی می تونی خدمت مشاوره تلفنی رو انتخاب کنی .

آخرین وضعیت آنلاین:
آنلاین
احمد-جمشیدوند
احمد جمشیدوند ۰.۱ وکیل پایه یک دادگستری رزرو مشاوره
خدمت ارائه شده 5,124
هزینه مشاوره 650,000
امتیاز کاربران به وکیل 4.33/5