پرسش کاربر

قتل عمد

سلام قتل‌ فرزند‌ توسط پدر ایا بخشودنی است یا مجازاتی دارد؟

احمد جمشیدوند

احمد جمشیدوند

وکیل پایه یک دادگستری

مشاهده پروفایل 4.3

آخرین بازدید : 1 روز پیش

زمان انتظار: 30 دقیقه

پاسخ

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

با سلام خدمت شما در مورد قتل فرزند توسط پدر قانون مجازات اسلامی صورتی را پیش بینی کرده است که ماده 220 قانون مجازات اسلامی در این خصوص آورده است: پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود و به پرداخت دیه قتل به ورثه مقتول و تعزیر محکوم خواهد شد. همچنین طبق ماده 32 قانون راجع به مجازات اسلامی اقدامات والدین و … به منظور تادیب یا محافظت اطفال جرم نیست مشروط به اینکه در حدود متعارف تادیب و محافظت باشد و نیز برابر ماده 16 قانون حدود و قصاص پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد فقط به پرداخت دیه قتل به ورثه مقتول محکوم و تعزیر می شود. بنابراین به موجب این دو ماده چنانچه پدری فرزند خود را به قتل برساند قابل تعقیب کیفری می باشد در نهایت به جای قصاص باید دیه بپردازد ولی این امر در مورد مادر تجویز نشده است و در صورت ارتکاب قتل عمد فرزندش مجازات او ابع مقررات مربوط به قصاص خواهد یود».

پرسش های مرتبط

شکایت بابت قتل پسر پس از چند سال

پاسخ مریم محمدی

|

۲۹ خرداد ۱۴۰۳

سلام شخصی در سال 85 پسرش سم میخورد و خودکشی میکند.بانی این اتفاق پدر وی بوده وپسر را...

قتل دیگری برای دفاع از خود

پاسخ مریم محمدی

|

۲۹ خرداد ۱۴۰۳

سلام من یک پسر 15 ساله هستم و با مادربزرگم زندگی میکنم از 8 سالگی پدرم فوت شده و مادر...

تناقض در شهادت شهود و شاکی

پاسخ فاطمه دهقانی

|

۲۰ خرداد ۱۴۰۳

درگیری در بیرون از شهر بوده و اونا تنها به استناد به یک شاهد خودشون که هم روستایی شون...

مشاهده بیشتر

دیدگاه کاربران

مسلط به موضوعات قانونی


کاربر سایت

گفتگوی تلفنی

راهنماییشون خوب بود،فقط این سیستم تنها ضعفی که میتونم بگم داره ،مدت زمان انتظار واسه برقراری تماس هست .


کاربر سایت

گفتگوی تلفنی

همه دیدگاه ها
undefined