ابلاغیه دادگاه و سامانه ثنا چیست؟

ابلاغیه دادگاه 

در این مقاله به معرفی ابلاغیه و انواع ابلاغ و به بررسی اوراق قضایی و چگونگی ابلاغ به زن شوهر دار و ...پرداخته ایم .

در ابتدای امر به این سوال پاسخ خواهیم داد که ابلاغیه چیست و نحوه ابلاغ در گذشته به چه نحو  و امروزه چگونه است ،پس شکیبا باشید و با گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران همراه باشید .

ابلاغیه چیست و نحوه ابلاغ در گذشته و امروزه چگونه است ؟

ابلاغیه، برگه ای است که دربردارنده بخشی از اطلاعات مربوط به یک پرونده قضایی بوده و مطابق مقررات ابلاغ قانون آیین دادرسی مدنی برای طرفین دعوا ارسال می گردد. 
در گذشته، ابلاغیه اوراق قضایی به شکل کاغذی صادر می شد و این برگه های کاغذی توسط مامور ابلاغ، برای طرفین پرونده ارسال می گردید. اما از سال 1395 و با راه اندازی سامانه ثنا،  در حال حاضر، ابلاغیه اوراق قضایی از طریق این سامانه برای افراد ارسال شده و احکام ابلاغیه نیز تابع مقررات این سامانه می باشد.

پس از آشنایی با مفهوم ابلاغیه نوبت به معرفی انواع ابلاغ رسیده است که در ادامه به بررسی انواع ابلاغ و تعریف هر کدام بر آمده ایم ؛

 انواع ابلاغ کدام است و تعریف هرکدام چیست ؟

ابلاغ به دو نوع ابلاغ قانونی و واقعی تقسیم می گردد. منظور از ابلاغ واقعی آن است که برگ ابلاغیه به دست مخاطب ابلاغیه که هویت وی در برگ ابلاغیه قید گردیده رسیده و توسط خود وی دریافت شود. در سایر حالات که برگ ابلاغیه توسط شخصی غیر از مخاطب ابلاغیه دریافت گردیده یا در محل نصب می گردد، ابلاغ قانونی خواهد بود.

 اوراق قضایی چیست و به چه منظور استفاده میشود؟

اوراق، جمع کلمه ورقه بوده و منظور از اوراق قضایی، کلیه ورقه های مرتبط به یک پرونده قضایی است که در سیستم قضایی کشور مطرح گردیده و برای رسیدگی به یکی از شعب محاکم ارجاع گردیده است. 

ابلاغ اوراق در چه جایی امکان پذیر است و نحوه ابلاغ به زن شوهردار چگونه است؟

 ممکن است در محل کار صورت پذیرد و یا در محل سکونت . قابل ذکر است که از آن رو که مطابق مقررات قانون مدنی اقامتگاه زن شوهردار محل اقامت همسر اوست، علی الاصول ابلاغ بایستی در همان محل صورت پذیرد . اما قانونگذار برای جلوگیری از تضییع حقوق زنانی که در محل اقامت شوهر خود نیستند ، بخصوص در دعاوی خانوادگی ، محل ابلاغ آنان را نیز محل سکونت یا محل کار آنان تعیین نموده است .


در ادامه به بررسی چندین سوال از کاربران محترم سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران پرداخته ایم 

آیا برای اینکه بتوانیم ابلاغیه هایی که برای ما از طریق سامانه ثنا ابلاغ می شود ببینیم باید ثبت نام به عمل آوریم یا خیر؟
برای مشاهده ابلاغیه هایی که از طرف دادگاه و دادنامه هایی که برایمان ارسال می گردد در سامانه ثنا باید ثبت نام کرد و بعد از این که ثبت‌نام را به طور کامل انجام داده ایم با وارد کردن کد ملی خود و رمز شخصی می توانیم وارد سامانه ثنا شویم و تمامی ابلاغیه های خود را در آن مشاهده کنیم که اگر ثبت نام را به طور کامل انجام ندهیم به هیچ عنوان نمی‌توانیم وارد این سامانه گردیم.

 اگر دادنامه برای شخصی ارسال گردد و آن شخص نسبت به آن دادنامه هیچ گونه اعتراضی نکند و از تاریخ اعتراض آن بگذرد آیا باز هم میتوان اعتراض کرد یا خیر؟
 اگر تاریخ تجدید نظر و یا مدت زمانی که فرصت داشته است به رای صادر شده اعتراض زدند و این کار را انجام ندهد دیگر نمی‌تواند مجدداً اعتراض بزند زیرا فرصت آن تمام شده است.

در پی رسیدگی به پرونده ای نتیجه پرونده به اینصورت اعلام شده است که داد نامه‌ای از سمت دیوان عدالت اداری به نفع آقای الف صادر شده و نتیجه آن از طریق سامانه ثنا برای وی ابلاغ شده است اما بعد از ۲ ماه که این دادنامه ارسال شده است محکوم علیه ادعا می‌کند که دادنامه به دست او نرسیده است حال تکلیف آقای الف چه میشود؟
آقای الف می‌تواند یک لایحه ای تنظیم کند بعد از دادگاه تجدید نظر بخواهد ابلاغیه را برای او بفرستد و یا اینکه می تواند حضوری به دادگاه مراجعه کند و حضورا پیگیر شود

  • 20 تیر 00
۵ / 4.5 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام من دخترم رو به واسطه حق دیداری که دارم ممنوع الخروج کردم آیا این نوع ممنوع الخروجی هم احتیاج به تمدید داره یا خیر

سه شنبه ، 18 مرداد 1401

با سلام چنانچه در دستور مدت قید شده باشد باید تمدید گردد .

سلام .. بنده خانم هستم و قرار داد اجاره منزل به نام من است .. با صاحب خانه اختلاف پیش آمده و رفتن به دادگاه به عنوان یک خانوم برایم مشکل است آیا میتوانم در چنین شرایطی به همسرم وکالت بدهم به نیابت از من پیگیر کارهای قانونی و دادگاه شود ..‌ با تشکر از شما

سه شنبه ، 18 مرداد 1401

با سلام خیر امکان چنین امری میسور نیست و فقط میتوانید به وکیل دادگستری وکالت دهید

سلام نیم عشر دولتی ۳۱۳ سکه شش ملیون و ۵۰۰ هزار برام حساب کرده شما چرا میگید یک بیستم حساب میکنن؟

دوشنبه ، 17 مرداد 1401

با سلام کاربر گرامی نیم عشر طبق قانون هم نسبت به اصل خواسته و هم نسبت به هرینه دادرسی و حق الوکاله وکیل محاسبه می‌شود. و برابر با ۵ درصد موارد فوق میباشد .

سلام آیا محجور بعد از خروج از حجرمی تواند تمامی معاملاتی که از طرف ولی قهری ،وصی انجام میشه را رد کند؟

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

سلام واحترام،پس از خروج از حجر،اختیار تمام معاملات با شخص اصیل می باشد وولی وقیم دیگر اختیاری ندارند.معاملات قبل از رفع حجر نیز تابع مقررات همان زمان است که نیاز به تنفیذ معاملات قیم توسط دادستان بوده،ولی معاملات ولی نیاز به تنفیذ دادستان نداشته است

باسلام. باتوجه به عدم ابلاغ متن شکایت ومدارک پیوستی اینجانب به عنوان متشاکی به اتهام اخاذی و سرقت احظارشدم ایا کیفیت امر ابلاغ صحیح است

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

با سلام و احترام بله ابلاغیه‌به نحو صحیح صادر گردیده چون در دعاوی کیفری مدارک شاکی در ابلاغیه پیوست نمیگردد و تا قبل از ادای توضیحات در دادسرا متهم یا وکیل ایشان حق دسترسی به مدارکی ارائه شده توسط شاکی را ندارد.

سلام.دختری ۳۲ ساله هستم ۶ سال پیش عقد کردم و بعد از دو ماه جدا شدم.حالا میخواهم خانه پدرم رو ترک کنم.به دلایلی دیگر توانایی زندگی با خانواده را ندارم.پدرم مردی بی عرضه است و دار و ندارمان را خرج حماقتهاش کرده و الان صاحبخانه قراره بیرونمون کنه.میتونم اینکارو بکنم بدون اینکه پدرم اذیتم کنه؟قانون این اجازه رو بهم میده؟

پنجشنبه ، 13 مرداد 1401

با سلام منع قانونی در این خصوص وجود ندارد زیرا دختر به محض رسیدن به سن ۱۸ سالگی میتواند مستقل زندگی نماید و فقط در خصوص ازدواج نیاز به اجاره پدر دارد

سلام،دادخواست ابطال سازش نامه ثبت کردم وبرای ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ جلسه اول رسیدگی بود و من در تاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۰۴ لایحه ای از خدمات قضایی ارسال کردم به پرونده ابطال سازش نامه وخواستار استرداد دادخواستم شدم که ازطریق عدل ایران روند کار پرونده رو بررسی کردم دیدم قیدشده نامه وارده از طرف بنده درتاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ واصل وبه شماره... ثبت گردید،ماده ۱۰۷ قانون آیین دادرسی مدنی میگه تا جلسه اول خواهان وقت داره دادخواست خودش رو استرداد کنه جلسه اول هم که ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ بوده دادخواست استرداد من هم که درتاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۰۶ ثبت شده در شعبه اول حقوقی وقید شده پرونده منتظر اجرای دستور قاضی توسط دفتر میباشد درعدل ایران، من ۱۴۰۱/۰۵/۰۴ درخواست استرداد دادخواستم رو از خدمات قضایی ارسال کردم،واگه قاضی بگه دیر درخواست استرداد رو ثبت کردی ونادیده بگیره درخواست استرداد دادخواستمو وقرار رد دعوی ویاهرچیزی صادر کنه آیا شامل امر مختومه نمیشه؟ومیتونم مجدد طرح دعوی کنم؟ سپاسگزارم

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

با سلام و احترام- در خصوص موضوع شما با توجه به استرداد دعوی قبل از جلسه رسیدگی، دادگاه قرار ابطال دادخواست صادر و موضوع مشمول اعتبار مختومه نخواهد بود.

سلام. میخواستم بدونم در خصوص قوانین راهنمایی رانندگی اگر مامور قانون مسامحه کند باز رعایت نکردن آن قانون ، اشکالی دارد؟

دوشنبه ، 10 مرداد 1401

با سلام و احترام کاربر گرامی سوال شما دارای ابهام می باشد لکن اگر مسامحه مامور موجب ورود خسارت به شخصی شده باشد آن شخص می تواند من باب تسبیب به طرفیت مامور طرح دعوی نماید. لازم به ذکر است هیچ شخصی مجاز به تخطی از قوانین و مقررات حتی برای بار اول هم نمی باشد و بسته به نوع فعل ارتکابی دارای ضمانت اجرا می باشد.

سلام خسته نباشید من میخوام برای پسر چهارده سالم ماشین بخرم به نامش و پلاک هم بهش انتقال میدم امضا هم میزنم مدارک خرید رو ایا میتونم اینکارو بکنم و براش پلاک بگیرم و از ماشین استفاده کنم ؟؟؟؟؟

شنبه ، 08 مرداد 1401

با درود و احترام . کاربر گرامی سایت ، پاسخ سوال شما : منع قانونی ندارد ؛ صغیر ممیز می‌تواند ؛ تملک بلاعوض کند ؛ بنابراین شما می‌توانید ؛ خودرو خریده و پلاک آن را به نام فرزند خویش نمایید . موفق و سربلند باشید .

میخواستم ببینم که یکی از اعضای خانوادمون شک کرده بود از اسم بیماری جنون خودش،،،اون می‌گفت جنون تعادلی داره حالا جنون تعادلی درسته یا جنون تعاملی؟؟

سه شنبه ، 04 مرداد 1401

با سلام جنون به معنای عدم تعادل روانی فرد است. به دو نوع اطباقی(دائمی)و ادواری(دوره ای و موقت)تقسیم میشود. آن کلمه ای که شما میفرمایید در قانون وجود ندارد. موفق باشید

سوال حقوقی