ابلاغیه دادگاه و سامانه ثنا چیست؟

ابلاغیه دادگاه 

در این مقاله به معرفی ابلاغیه و انواع ابلاغ و به بررسی اوراق قضایی و چگونگی ابلاغ به زن شوهر دار و ...پرداخته ایم .

در ابتدای امر به این سوال پاسخ خواهیم داد که ابلاغیه چیست و نحوه ابلاغ در گذشته به چه نحو  و امروزه چگونه است ،پس شکیبا باشید و با گروه وکلا و مشاوران و کارشناسان حقوقی سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران همراه باشید .

ابلاغیه چیست و نحوه ابلاغ در گذشته و امروزه چگونه است ؟

ابلاغیه، برگه ای است که دربردارنده بخشی از اطلاعات مربوط به یک پرونده قضایی بوده و مطابق مقررات ابلاغ قانون آیین دادرسی مدنی برای طرفین دعوا ارسال می گردد. 
در گذشته، ابلاغیه اوراق قضایی به شکل کاغذی صادر می شد و این برگه های کاغذی توسط مامور ابلاغ، برای طرفین پرونده ارسال می گردید. اما از سال 1395 و با راه اندازی سامانه ثنا،  در حال حاضر، ابلاغیه اوراق قضایی از طریق این سامانه برای افراد ارسال شده و احکام ابلاغیه نیز تابع مقررات این سامانه می باشد.

پس از آشنایی با مفهوم ابلاغیه نوبت به معرفی انواع ابلاغ رسیده است که در ادامه به بررسی انواع ابلاغ و تعریف هر کدام بر آمده ایم ؛

 انواع ابلاغ کدام است و تعریف هرکدام چیست ؟

ابلاغ به دو نوع ابلاغ قانونی و واقعی تقسیم می گردد. منظور از ابلاغ واقعی آن است که برگ ابلاغیه به دست مخاطب ابلاغیه که هویت وی در برگ ابلاغیه قید گردیده رسیده و توسط خود وی دریافت شود. در سایر حالات که برگ ابلاغیه توسط شخصی غیر از مخاطب ابلاغیه دریافت گردیده یا در محل نصب می گردد، ابلاغ قانونی خواهد بود.

 اوراق قضایی چیست و به چه منظور استفاده میشود؟

اوراق، جمع کلمه ورقه بوده و منظور از اوراق قضایی، کلیه ورقه های مرتبط به یک پرونده قضایی است که در سیستم قضایی کشور مطرح گردیده و برای رسیدگی به یکی از شعب محاکم ارجاع گردیده است. 

ابلاغ اوراق در چه جایی امکان پذیر است و نحوه ابلاغ به زن شوهردار چگونه است؟

 ممکن است در محل کار صورت پذیرد و یا در محل سکونت . قابل ذکر است که از آن رو که مطابق مقررات قانون مدنی اقامتگاه زن شوهردار محل اقامت همسر اوست، علی الاصول ابلاغ بایستی در همان محل صورت پذیرد . اما قانونگذار برای جلوگیری از تضییع حقوق زنانی که در محل اقامت شوهر خود نیستند ، بخصوص در دعاوی خانوادگی ، محل ابلاغ آنان را نیز محل سکونت یا محل کار آنان تعیین نموده است .


در ادامه به بررسی چندین سوال از کاربران محترم سایت وکیلوند اولین استارتاپ حقوقی ایران پرداخته ایم 

آیا برای اینکه بتوانیم ابلاغیه هایی که برای ما از طریق سامانه ثنا ابلاغ می شود ببینیم باید ثبت نام به عمل آوریم یا خیر؟
برای مشاهده ابلاغیه هایی که از طرف دادگاه و دادنامه هایی که برایمان ارسال می گردد در سامانه ثنا باید ثبت نام کرد و بعد از این که ثبت‌نام را به طور کامل انجام داده ایم با وارد کردن کد ملی خود و رمز شخصی می توانیم وارد سامانه ثنا شویم و تمامی ابلاغیه های خود را در آن مشاهده کنیم که اگر ثبت نام را به طور کامل انجام ندهیم به هیچ عنوان نمی‌توانیم وارد این سامانه گردیم.

 اگر دادنامه برای شخصی ارسال گردد و آن شخص نسبت به آن دادنامه هیچ گونه اعتراضی نکند و از تاریخ اعتراض آن بگذرد آیا باز هم میتوان اعتراض کرد یا خیر؟
 اگر تاریخ تجدید نظر و یا مدت زمانی که فرصت داشته است به رای صادر شده اعتراض زدند و این کار را انجام ندهد دیگر نمی‌تواند مجدداً اعتراض بزند زیرا فرصت آن تمام شده است.

در پی رسیدگی به پرونده ای نتیجه پرونده به اینصورت اعلام شده است که داد نامه‌ای از سمت دیوان عدالت اداری به نفع آقای الف صادر شده و نتیجه آن از طریق سامانه ثنا برای وی ابلاغ شده است اما بعد از ۲ ماه که این دادنامه ارسال شده است محکوم علیه ادعا می‌کند که دادنامه به دست او نرسیده است حال تکلیف آقای الف چه میشود؟
آقای الف می‌تواند یک لایحه ای تنظیم کند بعد از دادگاه تجدید نظر بخواهد ابلاغیه را برای او بفرستد و یا اینکه می تواند حضوری به دادگاه مراجعه کند و حضورا پیگیر شود

۵ / 4.75 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!