16 آذر 1401
3.67

انگشت نگاری برای جرایم | روی چه چیزهای اثرانگشت می ماند و تا چند ساعت؟

انگشت نگاری برای جرایم | روی چه چیزهای اثرانگشت می ماند و تا چند ساعت؟

هویت انگشت نگاری چگونه تشخیص داده خواهد شد؟

اثر انگشت یا همان فرو رفتگی و برجستگی های کوچکی که روی سطح پوست بدن انسان وجود دارد، دارای انواع مختلفی است، شکل آن هیچ گاه تغییر نمی کند و در هر انسانی به شکل خاص و منحصر به فردی می باشد؛ به همین دلیل به عنوان یکی از مهم ترین روش های کشف مجرم در صحنه جرم مورد استفاده قرار می گیرد. 

در این مقاله قصد داریم درباره علم انگشت نگاری، تأثیر و شرایط آن در کشف جرائمی همچون سرقت صحبت کنیم؛ پس پیشنهاد می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید و مطالعه این مطالب جذاب را از دست ندهید.

 

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

 

انواع اثر انگشت

اثر انگشت دارای انواع مختلفی است و هر یک از آن ها ویژگی های خاص خود را دارد که موجب تفاوت می شود؛ اثر انگشت در یک تقسیم بندی کلی دارای سه نوع است که هر یک از آن ها نیز به انواع دیگری تقسیم می شوند: 

1- اثر انگشت Arch: این اثر انگشت کمیاب ترین نوع است که تنها 5 درصد از افراد جهان دارای آن هستند و دلیل آن نبودن هسته و خاص بودن خطوط می باشد. از اثر انگشت آرک در یافتن مجرمین و در دعاوی کیفری  استفاده می شود؛ قوس ساده و طاق چادری زیر مجموعه های اثر انگشت آرچ به حساب می آیند.

2- اثر انگشت Whorl: این نوع از اثر انگشت در 25 تا 35 درصد افراد جهان وجود دارد و حلقه های آن از یک هسته و دو دلتا تشکیل شده اند. اثر انگشت ورل دارای دو زیر مجموعه به نام های حلقه ساده و حلقه مرکزی جیب است.

3- اثر انگشت Loop: این اثر انگشت بسیار رایج و محبوب است و در 60 تا 70 درصد افراد جهان وجود دارد و در دعاوی کیفری مورد استفاده قرار می گیرد. اثر انگشت لوپ یا حلقه دارای سه زیر مجموعه به نام های اولنار، شعاعی و جیب مرکزی می باشد.

 

علل اهمیت انگشت نگاری

معمولاً در برخی از جرائم اثر انگشت مجرم در صحنه جرم باقی می ماند که انگشت نگاری یک عامل مهم و قدرتمند برای اثبات ارتکاب جرم محسوب می شود و این مهم ترین دلیل اهمیت آن است. نتایج انگشت نگاری به صدور حکم در دادگاه کمک زیادی می کند و زمینه انکار مجرم را از بین خواهد برد.

تشخیص هویت مجرم به وسیله انگشت نگاری در مواقعی که ادله کافی برای کشف موجود نمی باشد، به تسهیل روند این مرحله منجر می شود؛ زیرا به هیچ وجه دو اثر انگشت مشابه وجود ندارد.

بنابراین با توجه به مطالب ذکر شده، تشخیص هویت مجرم و به تبع آن اثبات ارتکاب به جرم از مهم ترین دلایل اهمیت انگشت نگاری محسوب می شوند و این علم تنها وسیله قاطع برای شناسایی هویت واقعی مجرمین است.

 

اصول علم انگشت نگاری

علم انگشت نگاری نیز مانند سایر علوم از اصول خاصی پیروی می کند و آن ها را به رسمیت می شناسد. در انگشت نگاری دو اصل بسیار مهم و قطعی وجود دارد که شامل: عدم وجود دو اثر انگشت کاملا یکسان در جهان و عدم تغییر خطوط اثر انگشت در طول عمر می باشد.

در رابطه با اصل اول باید گفت، نتیجه تحقیقات بسیار و مقایسه میلیون ها اثر انگشت ثابت کرده است که هیچ دو اثر انگشت مشابهی در دنیا وجود ندارد و اثر انگشت ها به اندازه تعداد انسان ها متنوع و متفاوت هستند؛ این اصل حتی در مورد دوقلو های همسان نیز صدق می کند.

اصل دوم که بیانگر غیرقابل تغییر بودن اثر انگشت است نیز در علم اثبات شده است. خطوط انگشت در چهارمین ماه بارداری مادران و در 120 روز از زمان انعقاد نطفه ایجاد می شوند و با مرور زمان تنها بزرگتر می شوند و هیچ تغییر دیگری در تعداد، شکل و حالت آن ها رخ نمی دهد.

 

نکات مهم انگشت نگاری

نکاتی که در زیر ذکر شده است، در رابطه با انگشت نگاری قابل توجه می باشند:

·         محققان ثابت کرده اند که خطوط و شیارهای روی پوست، علاوه بر سر انگشت ها روی سایر نقاط دست و پا همچون اواسط انگشت، کف دست و کف پا نیز وجود دارند.

·         در صورتیکه پوست دچار سوختگی و جراحت ملایم شود، شکل و ظاهر خطوط آن و اثر انگشت هیچ تغییری نمی کند و پس از درمان مانند سابق خواهند بود.

·         در صورتیکه پوست دچار سوختگی و جراحت شدید شود، شکل و ظاهر خطوط آن و اثر انگشت پس از بهبودی تغییر می کند و دیگر مثل سابق نخواهد بود.

·         در بعضی از مشاغل مانند بنایی یا سیمان کاری پوست دست در اثر تماس با مواد شیمیایی دچار تغییراتی می شود؛ اما با مراقبت و ماساژ درمانی با دارو های موثر یا روغن ها پوست مجددا ترمیم و بازسازی خواهد شد و به حالت سابق باز می گردد.

·         خطوط اثر انگشت به تعیین سن صاحب آن نیز کمک می کند.

 

انگشت نگاری در دزدی

جرم دزدی یا سرقت یکی از جرائمی است که به وسیله انگشت نگاری قابل پیگیری و مجازات خواهد بود. اثبات دزدی بدون هیچ مدرک و ادله ای امکان پذیر نیست و به همین دلیل استفاده از انگشت نگاری یک روش موثر برای این کار محسوب می شود.

مراجع انتظامی و پلیس برای بررسی و پیگیری شکایات مرتبط با دزدی شروع به انجام تحقیقات لازم می کنند و در این میان از انگشت نگاری نیز به عنوان عاملی مطمئن در جهت کشف و شناسایی دزد استفاده می نمایند.

بعد از وقوع جرم دزدی لازم است شاکی ابتدا شکوائیه خود را طرح کند و درخواست انگشت نگاری را نیز ضمن آن از مقام دادسرا درخواست نماید.

سپس دایره کشف جرم اداره آگاهی به محل وقوع جرم مراجعه کرده و اقدامات لازم برای انگشت نگاری را انجام می دهد؛ در نهایت نتیجه این اقدام به صدور حکم علیه سارق منجر می شود.

 

طریقه انگشت نگاری در دزدی

برای انجام انگشت نگاری در صحنه جرم ابزارها و روش های مختلفی ایجاد شده است؛ استفاده از پودرهای مخصوص، مواد شیمیایی و چسب به آشکار شدن اثر انگشتِ موجودِ روی سطوح کمک می کند و در مرحله بعد به کمک ذره بین یا کامپیوتر های هوشمند، مورد تطبیق قرار گرفته و اطلاعات صاحب آن مشخص می شود.

نکته: اثر انگشت موجود در صحنه جرم با گذشت زمان از بین نرفته و حتی کمرنگ نمی شود و همچنان می توان آن را مورد بررسی قرار داد.

 

شرایط انگشت نگاری در دزدی

برای انگشت نگاری در دزدی و انجام آن توسط پلیس شرایطی وجود دارد که در ادامه آن ها را مشاهده می کنید:

·         لزوم طرح شکایت توسط شاکی و بزه دیده با ثبت شکواییه در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی همراه با ارائه مدارک و شواهد موجود

·         لوازم و مناطق موجود در محل مسروقه باید دست نخورده باشند و مورد نظافت قرار نگرفته باشند؛ زیرا در این صورت آثار انگشت نگاری از بین خواهند رفت.

·         انگشت نگاری از متهم فقط باید توسط پلیس و اداره آگاهی انجام شود و یا دستور مقام قضایی برای آن صادر شده باشد.

·         صرف یافتن اثر انگشت یک شخص در صحنه جرم اثبات کننده مجرمیت او نیست و دلایل دیگری نیز لازم است؛ زیرا ممکن است شخص دیگری از اثر انگشت آن فرد سوءاستفاده نموده و برای او پاپوش ساخته باشد.

·         هزینه انجام انگشت نگاری توسط اداره آگاهی رایگان است و نباید هیچ مبلغی برای آن پرداخت شود.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول

علل اهمیت انگشت نگاری چیست؟

تشخیص هویت مجرم و به تبع آن اثبات ارتکاب به جرم از مهم ترین دلایل اهمیت انگشت نگاری محسوب می شوند و این علم تنها وسیله قاطع برای شناسایی هویت واقعی مجرمین است.

اصول علم انگشت نگاری کدام است؟

دو اصل مهم در علم انگشت نگاری شامل عدم وجود دو اثر انگشت کاملا یکسان در جهان و عدم تغییر خطوط اثر انگشت در طی سالیان عمر می باشد.

آیا سوختگی های ملایم موجب از بین رفتن اثر انگشت می شوند؟

خیر، در صورتیکهپوست دچار سوختگی و جراحت ملایم شود، شکل و ظاهر خطوط آن و اثر انگشت هیچ تغییرینمی کند و پس از درمان مانند سابق خواهند بود.

انگشت نگاری در دزدی چگونه انجام می شود؟

برای انجام انگشت نگاری در صحنه جرم ابزارها و روش های مختلفی وجود دارد؛ استفاده از پودر های مخصوص، مواد شیمیایی و چسب به آشکار شدن اثر انگشتِ موجودِ روی سطوح کمک می کند و در مرحله بعد به کمک ذره بین یا کامپیوتر های هوشمند مورد تطبیق قرار گرفته و اطلاعات صاحب آن مشخص می شود.

هزینه انگشت نگاری چقدر است؟

انگشت نگاری توسط اداره آگاهی و به طور کاملا رایگان انجام می شود و نباید بابت آن هیچ هزینه ای از شاکی دریافت شود.

مهم ترین شرط انگشت نگاری در دزدی چیست؟

مهم ترین شرط انگشت نگاری در دزدی این است که لوازم و مناطق موجود در محل مسروقه باید دست نخورده باشند و مورد نظافت قرار نگیرند؛ زیرا در این صورت اثر انگشت نگاری از بین خواهند رفت.
سوالات مربوطه اخیر
15 بهمن 1401
لیلا-اردستانی-رستمی
لیلا اردستانی رستمی وکیل پایه یک دادگستری
الزام به تمکین و پرداخت نفقه

با سلام و خسته نباشید
همسر اینجانب در مورخه ۷ آذر ۱۴۰۰ ترک منزل نموده و ۲ دی ۱۴۰۰ درخواست نفقه نموده‌اند
اینجانب در تاریخ ۲۱ آذر اظهار نامه درخواست بازگشت به منزل و در ۱۴ دی ۱۴۰۰...

15 بهمن 1401
لیلا-اردستانی-رستمی
لیلا اردستانی رستمی وکیل پایه یک دادگستری
عقد معاوضه و ایجاد مشکل در مورد تحویل یکی از عوضین

باسلام و خداقوت بنده املاک هستم قرارداد معاوضه ای رو بافرمت های معمولی دردسترس بین دونفر نوشتیم که یک ملک تجاری با چند پلاک زمین روستایی و دوباغ ویلا قرار برمعاوضه شد در قرارداد او...

15 بهمن 1401
حسین-امامی
حسین امامی کارشناس حقوقی
مرور زمان در جرم مذکور چقدر است؟

مرور زمان در جرایم بازداشت غیر قانونی و حبس غیرقانونی چند سال است؟

15 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
انفساخ وکالت با فوت یکی از طرفین

با سلام.خسته نباشید.من امتیاز آپارتمانی را بصورت وکالتی از نفر دوم خریدم.تعاونی میگه همه چی بنام عضو اصلی باقی میمونه.و عضو اصلی باید بیاد وکالت بده تا برگ سهام بنام من بشه.اما عضو...

15 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
حذف شرط سن شرکت در آزمون استخدامی

با سلام . بنده در یک آزمون استخدامی یکی از بانک های دولتی شرکت کردم که در حال حاضر در مرحله طب کار هستم . بنده حدود سه ماه سنم از حداکثر سن شرایط آزمون بیشتر بود که برای رفع این...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا