گرفتن حضانت فرزند از مادر

مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند :حضانت یکی از تدابیر مهم قانون گذار در خصوص زندگی فرزندان زوجین پس از طلاق است که قانون گذار در این راستا قوانینی را تدوین کرده که بر اساس آن حضانت فرزند دختر و پسر تا هفت سالگی با مادر و پس از آن با پدر می باشد البته این قانون با توافق زوجین می تواند دست خوش تغییراتی شود و زوجین هرگونه که مایل باشند برای حضانت فرزندان بعد از هفت سالگی تصمیم بگیرند. اما موضوع مهمی که در این میان اهمیت بسزایی دارد وضعیت حضانت فرزند زیر هفت سال و یا بالای هفت سال که با توافق زوجین به مادر داده شده است و سپس مشخص میگردد مادر دارای اختلالات روانی بوده چه خواهد شد؟


حضانت

قانون گذار در قوانین تعریفی از حضانت به میان نیاورده است اما بابررسی این موضوع می توان حضانت را اینگونه تعریف کرد« حق قانونی سرپرسی فرزندان زوجین پس از جدایی».

اختلالات روانی

اختلال در لغت به معنای آشفتگی، اغتشاش، هرج و مرج ، تشویش و... به کاربرده شده است و از سوی دیگر روانشناسن تعریف دقیق از کلمه روان ارئه نکرده اند اما بیان داشته اند «روان به معنای ذهن، خودآگاه و ناخودآگاه است و درنتیجه روان درواقع همان رفتار است »
اختلالت روانی به طور کلی بیماری است که شخص بیمار در آن لحظه قادر به کنترل رفتار،احساس، عواطف و منش خود نیست مانند بیماری های اسکیزوفرنی،اختلال دوقطبی،وسواس و....
بر اساس اهمیت اختلالات روانی باید آن ها را به دو دسته تقسیم نمود:
1- اختلالات روانی غیر قابل درمان                  2-‌اختلالات روانی قابل درمان

حق حضانت مادر در زمان اختلالت روانی غیر قابل درمان
مهم ترین اختلال روانی غیر قابل درمان و در واقع تنها اختلال روانی غیر قابل درمان از دید علم جنون است. جنون در فقه به معنای زوال و نابودی عقل بیان شده و در حقوق بر خلاف وجود قوانین وضوع شده در خصوص جنون هیچ گونه تعریفی از آن بیان نشده است و درواقع می توان جنون را اینگونه بیان داشت نوعی بیماری روانی که به واسطه آن شخص فاقد هرگونه اراده در انجام اعمال خود و تشخیص مفید یا مضر بودن عمل هم از حیث مالی و هم غیر مالی می باشد و این جنون می تواند بصورت دائمی یا ادواری باشد.
حال اگر مادری که حضانت فرزند زیر هفت سال با وی می باشد و یا در خصوص فرزندان بالای هفت سال که زوجین با یکدیگر توافق کرده اند حضانت بر عهده مادر باشد. چنانچه مادر بعد از قبول حضانت یا قبل از قبول دچار بیماری روانی غیر قابل درمان باشد بر اساس بند 3 ماده 1173 قانون مدنی به دلیل عدم توانایی مراقبت از طفل حضانت از وی سلب خواهد شد. اما قانون گذار با وجود این ماده در خصوص جنون نیز در ماده ای جداگانه این موضوع را اعلام داشته، ماده 1170 قانون مدنی بیان داشته چنانچه مادر مبتلا به بیماری جنون شود حضانت از وی سلب خواهد شد.

حق حضانت مادر در زمان اختلالت روانی قابل درمان


در صورتی که زوجه مبتلا به اختلالات روانی باشد که بنا به تشخیص پزشکی قانونی قابل درمان مشخص گردد حق حضانت فرزند برای مادر محفوظ خواهد ماند اما چنانچه برای قاضی محرز گردد که در طول دوره درمان مادر قادر به مراقبت و تربیت فرزند خود نیست، دادگاه می تواند حضانت طفل را تا پایان دوره مداوا و پس از تایید پزشکی قانونی مبنی بر سلامت روانی از مادر سلب کرده و به پدر یا شخص دارای صلاحیت دیگری واگذار نماید.

در صورت داشتن هر گونه سوال حقوقی با وکلا ما در سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند در میان بگذارید 


۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل