نحوه ی محاسبه مالیات بر ارث چگونه است ؟

با سلام و خسته نباشید پدرشوهرم ب رحمت خدا رفته است و یک منزل مسکونی یک گاراژ تجاری مسکونی و یک حساب مشترک دارد میزان مالیات بر ارث وی چگونه و چ میزان میباشد با تشکر فراوان

12 اسفند 1398 121

براساس تعاریف معمول، مالیات بر ارث حقی قانونی است که دولت در ماترک فرد متوفی دارد و وراث ملزم به پرداخت آن هستند. در گذشته گلایه‌های مالیاتی مردم به رویه مالیات‌گیری از ارث که به گفته مردم ناعادلانه بوده است، باعث آن شد که این مالیات بررسی مجدد شود و به ادعای سازمان امور مالیاتی تعدیل شود. به‌عنوان مثال، مالیات ملک مسکونی و تجاری متفاوت است و گاهی فرد باید مبالغ بسیار گزافی برای دستیابی به سهم ارث خود بپردازند. در این حوزه مروری بر روند مالیات‌گیری کشور که به گفته وزیر اقتصاد، مالیات‌گیری کورکورانه بوده است، می‌تواند به خوبی نشان دهد که چرا مردم در این حوزه هم معترض هستند.
نرخ مالیات بر ارث در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم را اعلام کرد. براساس قانون‌ سال ١٣٩٥ مالیات بر ارث، ٣‌درصد ارزش دارایی‌هایی مانند سپرده‌های بانکی، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار و سودهای آنان به سازمان امور مالیاتی تعلق دارد. همچنین یک‌و‌نیم ‌درصد ارزش سهام و سهم‌الشرکه و حق‌تقدم آنها نیز مشمول مالیات می‌شود. مالیات برارث حق‌الامتیاز و سایر اموال و حقوق مالی نیز در قانون جدید ١٠‌درصد ارزش روز در تاریخ تحویل محاسبه شده است. این درحالی است که ٢‌درصد بهای اعلام شده سازمان امور مالیاتی کشور برای انواع وسایل نقلیه موتوری، زمینی، دریایی و هوایی نیز مالیات بر ارث تلقی می‌شود. یک ونیم‌درصد ارزش املاک برحسب تاریخ واگذاری روز نیز به دولت تعلق می‌گیرد. ​نرخ مالیات دارایی‌ها و اموال متوفیان ایرانی که در خارج از کشور هستند، نیز شامل ١٠‌درصد ارزش ماترک است.

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی