گرفتن اجرت المثل قبل از طلاق - اجرت المثل ایام زوجیت

مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

اجرت المثل زن چیست؟ مطابق ماده 336 قانون مدنی زوجین باید باهم حسن معاشرت داشته باشند و از این ماده متوجه می شویم زن و مرد در زندگی مشترک وظایفی را در قبال یکدیگر دارند.

زن مکلف است که از شوهر تمکین عام و خاص انجام دهد. اما انجام هر نوع کاری وظیفه شرعی و قانونی زن نیست. شاید در عرف جامعه ایرانی زن معمولاً برای رسیدگی به فرزندان و امور منزل کل زمان خود را میگذرانند. در همین راستا زن می تواند از همسر خود مطالبه دستمزد این دست از اموری را که قانونا بر عهده او نیست از او بخواهد.

زن می تواند با دادن دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت (یعنی ایامی که در منزل همسر مشغول به کار بوده است) به طرفیت شوهر تقاضای مطالبه اجرت المثل با جلب نظر کارشناسی کند. مواردی مانند آشپزی، نگهداری از فرزندان، شستن ظروف و لباس ها و… از جمله کارهایی است که زن امکان دارد درخواست مطالبه آنها را بدهد. وکیل آنلاین قادر خواهد بود وضعیت شما را تجزیه و تحلیل کند و سپس توضیحات و جزئیات مربوط به پرونده شما را در اختیار شما قرار دهد. در هر صورت هرگز به تنهایی تصمیم نگیرید با وکیل خانواده همراه باشید!


گرفتن اجرت المثل ایام زندگی مشترک

در قانون مدنی و تبصره ماده ۳۳۶ قانون مدنی: چنانچه زن کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده و عرفاً برای آن کار اجرت ‌المثل باشد و آن کارها را به دستور مرد و با عدم قصد تبرع انجام داده و برای دادگاه نیز ثابت بشود، دادگاه توسط کارشناس رسمی، اجرت‌ المثل کارهایی که توسط زن انجام گرفته را محاسبه و حکم صادر می‌نماید. 

همچنین در ماده ۲۹ قانون حمایت خانواده آمده است که باید دادگاه ضمن رأی خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج، تکلیف جهیزیه،مهریه و نفقه زن، اطفال و حمل را معین و همچنین اجرت ‌المثل ایام زوجیت طرفین را مطابق تبصره(۳۳۶) قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه ‌های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ نماید.

شرایط گرفتن اجرت المثل ایام زوجیت زن در زندگی مشترک

چیزی که حائز اهمیت و تاثیر گذار است:

 • اولاً زن باید ثابت کند که در منزل شوهر کارهایی را انجام داده که وظیفه او نبوده
 • ثانیا این کارها را به دستور شوهر انجام داده است  
 • ثالثاً قصد اینکه به صورت رایگان باشد را نداشته به معنای حقوقی یعنی تبرعی نبودن و رایگان انجام ندادن

آیا اجرت المثل برای همه زن ها یکسان است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت با توجه به اینکه اجرت المثل ایام زندگی مشترک توسط کارشناس رسمی دادگستری تعیین می شود که هر یک از زوجین می توانند نسبت به نظر کارشناس اعتراض نمایند و  دادگاه پس از تشکیل جلسه دادرسی و استماع اظهارات طرفین در صورت تشخیص مستحق بودن زن، کارشناس با توجه به فاکتورهای متعدد اجرت المثل زن را تعیین می کند، مواردی مانند تحصیلات زن، وضعیت اشتغال، تعداد فرزندان، محل زندگی، امکانات زندگی مشترک، داشتن خادم، نقل و مکان کردن های متعدد از موارد فاکتور هایی است که کارشناس مد نظر قرار خواهد داد.

رویه دادگاه ها برای قبول اجرت المثل ایام زوجیت

باید گفت که اکثر دادگاه ها به درخواست اجرت المثل زن نظر مثبت می دهند و در نهایت رای به نفع زن صادر می کنند. ولی اختلاف هایی هم بین بعضی شعب دادگاه ها وجود داشته و دارد. بعضی شعب مخالف اعتقاد دارند که در عرف جامعه ایرانی زنان به رایگان در منزل کار می کنند، یعنی اصل را بر تبرعی بودن کارهای زن می دانند. بنابراین کارهای که زن انجام داده است ظهور در مجانی بودن داشته؛ مگر اینکه زن خلاف آن را به اثبات برساند. از طرف دیگر بعضی دادگاه ها معتقدند که اثبات امر عدمی یعنی ثابت کردن عدم قصد تبرع دشوار است و همین قدر که زن بگوید که مجانی کار نمیکردم کافی است.

درخواست طلاق از طرف مرد و اجرت المثل ایام زوجیت

با تقدیم دادخواست طلاق از طرف مرد و عدم رضایت زن، رویه دادگاه ها در جلسه دارسی به این نحوی است که به محض درخواست زن یا وکیل او برای مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت، قرارکارشناسی صادر می کنند و در این خصوص دادگاه ها سخت گیری نمی کنند. اجرت المثل ایام زوجیت زن با شرط تنصیف که در عقد نامه مندرج است قابل جمع می باشد و منافاتی با یکدیگر نخواهند داشت.

نکته قابل توجه اینکه نحله در صورتی به زن تعلق می گیرد که به هر دلیل اجرت المثل به او تعلق نگرفته است.

آیا در صورت عدم پرداخت اجرت المثل زن مرد جلب می شود؟

در صورت صدور رای قطعی محکومیت به پرداخت اجرت المثل و بعد از صدور اجراییه ظرف یک ماه از آن تاریخ اگر مرد اقدامی به جهت پرداخت انجام ندهد و دادخواست اعسار از پرداخت اجرت المثل نیز به دادگاه تقدیم نکند، زن می تواند با تقاضا از شعبه اجرای احکامی که اجرائیه را صادر نموده است تقاضای جلب مرد را انجام دهد.

آیا می توان برای پرداخت اجرت المثل تقاضای اعسار داد؟

مرد می تواند بعد از ابلاغ اجرائیه نسبت به پرداخت قسطی اجرت الثمل ایام زوجیت تقاضای اعسار نماید و در این صورت باید مرد مالی نداشته باشد یا اینکه اگر اموالی از او مشخص شود حتی بعد از اثبات اعسار آن اموال به میزان بدهی توقیف خواهد شد. در غیر این صورت دادگاه در صورت قبول اعسار مرد، پرداخت آن را قسط بندی خواهد کرد البته به شرطی که مرد مالی برای توقیف و پرداخت نداشته باشد.

 • 14 اسفند 0
۵ / 4.67 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام،منزل شوهرم رو ترک کردم به دلیل اختلافای که بوده ،الان میتونم مطالبه نفقه گذشته و آینده خودم و مطالبه نفقه آینده پسرم رو تو یه دادخواست مطرح کنم؟ همچنین میشه بدون مطرح بودن دعوای طلاق مطالبه اجرت المثل مطرح کرد؟

  پنجشنبه ، 26 خرداد 1401

  • زهره خامهء

   با سلام اگر اخیرا منزل مشترک را ترک نموده اید بله میتوانید نفقه معوقه و الزام به پرداخت نفقه آینده را مطرح نمایید و دعوی اجرت المثل نیز نیاز به طرح دعوی طلاق ندارد. موفق باشید

 • سلام و وقت بخیر من یه پرونده اجرت المثل ایام دارم که دادگاه رای داده به مدت 40 روز روزی 300000 تومان که میشه 12000000 تومان باید پرداخت کنم من میخوام اعتراض بزنم باید چه متنی بنویسم؟

  پنجشنبه ، 26 خرداد 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ میبایست اگر ب رای صادره اعتراضی دارید لایحه تجدید نظرخواهی را از طریق دفاتر خدمات قضایی ب ثبت برسانید بطور کلی بهتر است یک متخصص در زمینه تنظیم اوراق قضایی متن اعتراض را برای شما بنگارد و در اینخصوص میتوانید از طریق سایت ب احدی از متخصصین از قسمت تنظیم اوراق قضایی درخواست دهید تا پیشنهاد شما بررسی شود چرا که اظهارنظر و نگارش متن موثر در اوراق قضایی مستلزم بررسی رای صادره و جمیع اوضاع واحوال پرونده هست و موضوع ساده ای نیست ک در این مجال بگنجد بنابر این ب احدی از متخصصین درخواست دهید تا امر مربوطه بصورت تخصصی انجام گردد موید باشید

 • سلام صبح شما بخیر،۱- حدود ۳ماهه دومیلیون تومن به یکی از اتباع قرض دادم و فیش واریزیشو دارم که یه سفته یه ماهه هم ازش دارم که امضا کرده.ولی بیشتر از یکماهه ازموعدش گذشته و پس نداده من ازشورا برگه گرفتم رفتم بانک حسابشو مسدودکردم و همون یه حسابو داره دیشب زنگ زده گفته پول اومده تو اون حساب که مسدوده و فردا حسابمو باز کن که بدهیتوبدم. به نظرتون حسابشو باز کنم و اگه دوباره پرداخت نکنه بازم میشه حسابشوببندم و اول باید برای بازکردن حسابش از شورا برگه ببرم یا مستقیما برم بانک.و میشه به رئیس بانک بگم اگه به اندازه بدهیم توی حسابش هست با ارائه برگه شورا اون بدهی رو از حسابش به حساب من انتقال بده که رضایت بدم حسابش باز بشه؟ ۲-خانمم قبلا شکایت اجرت المثل ارائه داده بود ولی حکم قاضی شهرمون بر بطلان درخواست خانمم داده بود چون نوشته بود هیچ دستوری که زوج داده باشه برای کارکردن زن توسط زوجه ارائه نشد و عرف زنان ایران بر رایگان کار کردن در خانه هست. خانمم اعتراض داده بره مرکز استان واسه تجدیدنظر و نوشته،که شاهد دارم و گفته که بار اثبات رایگان کار کردن زن برعهده زوج هست. آیا درسته؟ یا اینکه چون خانمم شکایت کرده بار اثباتش به عهده خودشه؟ منم یه لایحه نوشتم که از دفترقضایی بفرستن واسه تجدید نظر که من هیچ،دستوری ندادم و خودش به اختیارش کار کرده و حتی مغازه لباس فروشی هم داشته و من خودم بیشتر کارهای خونه رو انجام میدادم. به نظر شما امکان داره رای قاضی شهرمون رو بشکنند و به نفع خانمم رای بدن؟ چون اول به کارشناس ارجاع شده بود و کارشناس تماس گرفت و بعدش گفتن برای ۱۲سال زندگی ۲۵میلیون تومن تعلق میگیره اما بعدش قاضی رای بر بطلان دعوای خانمم زده. ممنون میشم توضیحات بیشتری برای هردو سوالم ارائه بدید.

  دوشنبه ، 16 خرداد 1401

  • محمد بابایی فیشانی

   بااحترام کاربر محترم اجرت المثل بستگی به نظر قاضی و مستتدات و لایحه تنظیمی و دفاع قوی دارد انا در مورد طلب از اتباع نیازی به رفع مسدودی نمیباشد اگر مبلغی در حساب ندارد از وی بخواهید ۲میلیون تومان را نقدا مرداخت نماید بعد شما رضایت دهید طرف مقابل بنظر با دروغ میخواهد حسابش را رفع مسدودی نماید نهایتا مبلغ را در خساب واریز وجنابعالی با دستور قضایی برداشت نمایید

 • هزینه درخواست وکیل برای کرفتن اجرت المثل چقدر هست؟بیست و‌پنج سال زندگی مشترک داشتیم و مهریه هم اقدام کردم و گرفتم

  جمعه ، 13 خرداد 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام این امر بستگی به توافق وکیل و موکل دارد اما طبق تعرفه قانونی میزان‌حق الوکاله ۱۰ درصد میباشد

 • سلام وقت بخیر قاضی رای طلاق خلع صادر کرده که در ۱۰۰ سکه بهار ازادی رای دادن پرداخت بشه ولی دوبار ذکر کردن زوجه نسبت به سایر حقوق مالی هییچ ادعایی ندارد ولی باز در این حال زوجه درخواست گرفتن اجرت المثل را باز هم دارد مگر بعد از رای که نوشته هیچ ادعایی ندارن ابرا صورت نمیگیره که باز الیشون درخواست گرفتن اجرت المثل را دارد ؟؟

  چهارشنبه ، 04 خرداد 1401

  • زهرا غلامي

   سلام كاربر گرامي در اين حالت دادخواست اجرت المثل با قرار عدم استماع دعوا مواجه ميشود.

 • سلام .خانومم رفته دادخواست اجرت المثل داده الان رفته تو شعبه اول بعد همزمان ی شکایت کرده توی کلانتری ک نانه پزشکی قانوی گرفته و منم رفتم اظهارات خودمو نوشتم ک ایشون چندین بار از خونه بدون اطلاع رفته و چندبار هم خودزنی کرده ک ب شورا محل گفتم و شورا محل ب خانوادشون اطلاع داده ولی توسط خانمم نخواست خانوادش بیان ولی تو کلانتری خواستم اظهاراتمو بنویسم گفتن واسه ترک انفاق هس حالا نمیدونم ضرب و شتم گفته و بعدش ترک انفاق ولی اون دادخواست اجرت المثل چجوریه اخه ایشون هیچ وقت سرزندگی نبوده چنتا صورت جلسه پاسگاه و اظهار نامه هم دارم غیر اینا نامه محکومیت نفقع ک محکوم شده و یبار هم پرونده بسته شده ایا احرت المثل باید ثابت کنه چحوریه ممنون میشم هم راهنمایی کنین و هم بیشتر توضیح بدین برا اجرت المثل و صرب و شتم و ترک انفاق ک شاهد هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنین ک باید چکار کنم

  یکشنبه ، 01 خرداد 1401

  • فرشته نوری

   با سلام،اصل بر عدم تبرع یعنی غیر مجانی بودن کارها و خدماتی است که ارائه میدهیم مگر تبرعی بودن آن اثبات شود.در این راستا از زوجه سوال میشود خدماتی که در خانه زوج انجام دادی مثل ظرف شستن و غذا پختن و تمیز کردن خانه و غیره به قصد دریافت پول و حق الزحمه و اجرت المثلش بوده؟ یا تبرعی و رایگان؟ و شما نیز در دفاع میتوانید با شهادت شهود و دیگر ادله اثباتی ثابت کنید ایشان کارهای خانه را انجام نمیداده یا بیشتر خانه نبوده و...تمامی این عوامل بعلاوه مدت زندگی زناشویی و ارائه خدمات در تعیین میزان اجرت المثل موثر است.

 • سلام من اجرت المثل محکوم شدم به پرداخت تقاضای اعسار کردم که رد شد اعتراض کردم برای تجدیدنظر که هنوز حکم داده نشده ولی قبل حکم تجدیدنظر اعسار حکم جلب من رو گرفتن میخواستم بدون قبل حکم تجدیدنظر اعسار میشه حکم جلب گرفت؟؟

  شنبه ، 31 اردیبهشت 1401

  • حسین امامی

   مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ اگر چنانچه پس از محکومیت و ابلاغ اجراییه ظرف مهلت ۳۰ روز تقاضای اعسار کنید امکان جلب وجود ندارد تا دعوای اعسار بطور قطع رسیدگی و تعیین تکلیف شود نتیجتا اگر اعسار در مهلت مذکور مطرح و رد شود پیش از قطعیت رای بموجب قانون امکان جلب وجود ندارد بدوا میبایست رد دعوای اعسار قطعی شود موید باشید

 • باسلام ، درطلاق ازطرف مرد رای طلاق صادرشده دیروز اجرت المثل ونفقه ونفقه بچه هم درآن قیدشده ، درپایان نوشته شده رای صادره بعداز۲۰ روز قطعیت داره ، من باید چه کنم تا۲۰ روز صبرکنم واینا روپرداخت کنم یا تاقبل از۲۰ روز هم میتوانم پرداخت کنم ، وکجا باید برم برای پرداخت

  چهارشنبه ، 28 اردیبهشت 1401

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام کاربر گرامی وقت بخیر.قبل از قطعیت رای هم میتونین حقوق مالی رو پرداخت کنین ولی ممکنه توی این مهلت از طرف زوجه تجدید نظر خواهی بشه و حکم نقض بشه پس بهتره منتظر قطعیت حکم بمونید.

 • بنده قبلا خانومم مهریه رو ابرا کرده ولی الان بعد از چند سال میخوام حق طلاق رو بدم بهش ولی با هم زندگی خواهیم کرد ایا به نظرتون فردا بیام بگم برای نفقه و اجرت المثل و جهزیه هم اقرار بنویسه یا صحیح نیست و چون زندگیمون ادامه خواهد داشت این اقرار زیاد ارزشمند نباشه و منم فردا خودم رو خراب نکنم حق طلاق رو بدم بره

  چهارشنبه ، 28 اردیبهشت 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام نفقه تا زمانی که شما در فید زوجیت هم هستین قابل ابرا یا اسقاط نیست پس طرح آن اساسا بی مورد است و با توجه به اینکه اجرت المثل بابت هر سال زندگی مشترک مبلغ قابل توجهی نیست و همین طور جهزیه و تداوم زندگی مشترک با ارزش تر این موارد است و خصوصا با توجه به ابرا مهریه بهتر است این موارد را طرح ننمایید.

 • سلام وقتتون بخیر، ۱-سوء رفتار زن شامل چه چیزایی هست؟ خانم در طول زندگی بارها خونه رو ترک کرده و این آخرا یه بار ۱۰ ماه و الانم ۶ماه خونه رو بدون علت ترک کرده و دوبار به من خیانت کرده که یکبارش صورت جلسه ۱۱۰ دارم اما دادگاه تبرئشون کرد و الانم ۳تا عک. بدون حجاب از خانمم دارم توی یک اتاق با یه آقای نامحرم در حال بقل کردن و بوسیدن هستن، آیا اون اظهارنامه ها و اون شکایت و این ۳تا عکس خیانت باعث سوئ رفتار خانمم میشه که چون درخواست اجرت المثل داده بهش تعلق نگیره و نیز نصف اموال هم تعلق نگیره که طلاقش بدهم؟ ۲-دادخواست تمکین دادم فعلا جلسه وقتش نرسیده، خانمم قبلا جهیزیه رو برده آیا کارشناس میفرستن برای بازدیدوسایل؟من یخچال.تلویزیون،اجاق گاز.لباسشوئی. کمد.مبل دارم فقط بجای فرش دوتا موکت تو پذیرایی و اتاق هست آیا حتما باید فرش هم باشه و اینکه وسایل دست دوم هستن و کار میکنند کارشناس تایید میکنه؟ ممنون میشم هردو سوالو توضیح بیشتری بدید.

  یکشنبه ، 04 اردیبهشت 1401

  • میلاد کمانکش

   با سلام کاربر گرامی سو رفتار زوجه در فرضی هم که اثبات شود تاثیری در دریافت اجرت المثل نخواهد داشت . در مورد الزام به تمکین شعبه محترم ارجاع به کارشناس میکند و کارشناس با استفاده از شان عرفی زوجه موضوع را بررسی خواهد نمود

سوال حقوقی