انواع طلاق و تفاوت های آن


اقسام طلاق 

در این مقاله ما شمارا با اقسام طلاق که بین زوجین رخ می دهد آشنا می کنیم 

زمانیکه مشکلات زناشویی به حدی باشد که نتوان آنرا حل نمود و ادامه ی زندگی برای زوجین در کنار هم غیر قابل تحمل باشد ، بحث طلاق به میان می آید .

درست است که طلاق راهی برای حل مشکلات زوجین نمی باشد اما در شرایطی که حقوق زن و مرد پایمال شود و نتوان راه حلی به میان آورد طلاق آخرین چاره می باشد .

اقسام طلاق بین زوجین :

طلاق خلع (طلاق به درخواست زن ) 

طلاق رجعی ( طلاق به درخواست مرد ) 

طلاق مبارات ( طلاق توافقی ) 


 طلاق در قانون ایران در ماده ی 1143 قانون مدنی به دو نوع رجعی و بائن تقسیم می گردد که هر دو حالت را بررسی خواهیم کرد .

طلاق رجعی : 

کلمه ی رجعی به معنای رجوع و بازگشت از طلاق می باشد ،و بدین منظور است مرد زمانیکه در خواست طلاق میدهد در مدت زمان عده می تواند به زندگی مشترکشان باز گردد ،این مسئله برای زمانی است که مرد پشیمان شده و دوباره قصد می کند که به زندگی زناشویی باز گردد ،به این نوع طلاق رجعی می گویند ،در طول مدت عده رجعت از سوی مرد امکان پذیر است .

تعریف طلاق رجعی در قانون : 

به موجب ماده ی 1148 قانون مدنی در این ماده گفته شده طلاق رجعی طلاقی است که پس از آن زن باید عده طلاق نکه دارد ( سه ماه ) و در طول این مدت رجوع مرد از طلاق امکان پذیر است .

 طلاق رجعی در 2 شرایط صورت می پذیرد : 

بعد از طلاق ، زن باید عده نگه دارد و بلافاصله با مرد دیگری ازدواج نکند و زمانی که زن (دوشیزه باشد ) و یا (یائسه ) شده باشد نیازی به نگه داشتن عده ندارد و این نوع طلاق از نوع رجعی نمی باشد .

در این مدت عده مرد از طلاق رجوع کند و زندگی مشترک را ادامه دهد و رجوع از سوی مرد رخ دهد.

رجوع از سوی مرد به وسیله ی اعلام گردد ،هرگونه فعل یا سخن از سوی مرد در راستای رجوع صورت گیرد پذیرفته است ،مانند : بوسیدن ،لمس کردن ،و یا هرگونه رفتار یا گفتاری که دلالت بر رجعت مرد به زندگی زناشویی دارد .

پس از رجوع مرد 1 ماه فرصت هست که رجوع خود به زندگی را به دادگاه اعلام نماید در غیر اینصورت به مجازات عدم ثبت رجوع از طلاق محکوم می شود .


آیا با فوت زن و مرد در ایام عده طلاق رجعی زوجین از سوی هم ارث می برند ؟ 

بله، زیرا در این مدت اگر مرد یا زن فوت کند چون در این ایام حکم زوجه مرد را دارند پس ارث می برند زن هم اگر فوت کند زوجیت در ایام عده هنوز به پایان نرسیده است ،پس از سوی هم ارث می برند .


طلاق خلع : 


خلع در لغت به معنای کندن ، جداکردن می باشد .


هرگاه درخواست طلاق از سوی زن باشد به موجب ماده ی 1146 قانون مدنی (( طلاق خلع آن است که زن به واسطه ی کراهتی که نسبت به مرد خود دارد در مقابل مال یا حتی حقی که به وی می دهد از او طلاق می گیرد اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن یا کمتر و یا بیشتر باشد. )) در طلاق خلع در مدت عده زوج حق رجوع به زوجه را ندارد .


ارکان طلاق خلع چیست ؟


کراهت و بی میلی زن نسبت به مرد خود و نافرمانی از وی 

دادن مال یا حقی از سوی زن به مرد که در مقابلش مرد او را طلاق بدهد .

یا مالی که زوجه به مرد ببخشد که در اصطلاح به آن (فدیه) گفته می شود که می توان عین دین یا منفعت باشد، بطور مثال : مقدار کمتر یا بیشتر مهریه ، نفقه و شیر بها در ذمه ی فدیه قرار می گیرد . 

رجوع در طلاق خلع از سوی مرد امکان پذیر نمی باشد اما زن با پرداخت (فدیه ) می تواند در زمان عده به مرد خود رجوع کند.


طلاق بائن 


در این نوع طلاق زن و مرد نمی توانند به یکدیگر رجوع کنند مگر با خواندن صیغه ی عقد جدید ،امکان بازگشت در اینصورت امکان پذیر می باشد در طلاق بائن مرد در ایام عده نمی تواند به زن رجوع کند و زن هم در ایام عده نفقه در یافت نمی کند .


به موجب ماده 1145 قانون مدنی طلاق بائن بر شش قسم تقسیم می گردد :


طلاق زنی که نه سالش تمام شده باشد .

طلاق زنی که یائسه باشد. 

طلاق زنی که شوهرش بعد از عقد با او رابطه ی زنا شویی بر قرار کرده نکرده باشد .

طلاق سوم زن که او را سه دفعه طلاق داده است .

طلاق خلع 

طلاق مبارات 


طلاق مبارات : 

در قانون ماده واحده ای در خصوص این نوع طلاق درج نشده است .

طلاق مبارات از اقسام طلاق بائن می باشد و در این نوع طلاق زوجین نمی توانند به یکدیگر رجوع کنند .

هنگامیکه زن و شوهر در خصوص جدایی و طلاق خود و یا حتی در خصوص حقوق مالی زن مانند مهریه ،نفقه ، جهیزیه و یا حضانت فرزند و ... در طلاق با یکدیگر توافق کنند و تصمیم گیری رضایت بخشی داشته باشند این توافق هم مورد تایید دادگاه قرار می گیرد و ضمانت اجراء دارد ، به این نوع طلاق مبارات گفته میشود .

گردآورنده : سهیلا سیَر

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل