آیا فعالیت در فارکس جرم است.؟

با عرض سلام ، آیا فعالیت شخصی در فارکس جرم است و در صورت کسب درآمد مرتکب جرم شده ام این در صورتی ست که نه با پول شخص ثالثی نه چیز دیگر معامله نکنم و فقط فعالیت شخص خودم باشد

26 اردیبهشت 1401 53

با درود؛
کاربر محترم؛ با توجه به ماده ۲ قانون مجازات اسلامی "هیچ عملی جرم تلقی نمی‌شود، مگر اینکه در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد."
در هیچ یک از قوانین جزایی کشور معامله در فارکس جرم انگاری نشده است و صـرفاً سازمان بورس در تاریخ ۹۰/۰۱/۱۶ با صدور اعلامیه فعالیت تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در بازار فارکس را غیر قانونی اعلام کرده است.
در قسمتی از این اطلاعیه آمده است « بدین وسیله به اطلاع عموم هموطنان عزیز به ویژه صاحبان پس اندازها و فعالان بازار پول و سرمایه می‌رساند فعالیت تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که با معرفی خود به عنوان یکی از فعالان بازار ارز خارجی (forex)، فرا بورس بین‌الملل و بورس های خارجی هموطنان محترم را در اقصی نقاط کشور به سرمایه گذاری در این گونه فعالیت‌ها دعوت می کنند و مدعی سود آوری سرشار در این بازارها هستند، غیر قانونی است و هیچ گونه مجوزی از بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نکرده اند.»
حال به نظر می‌رسد سازمان بورس صـرفاً در مقام اعلام جرم کارگزاران فارکس بوده است نه معامله‌کنندگان..
با توجه به اینکه سازمان بورس کشور، حق جرم انگاری عملی را ندارد، باید قائل به این شویم که فعالیت به عنوان معامله‌کننده در بازار فارکس غیرقانونی نیست.

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی