جعل فيش حج با همكاري سردفتر اسناد رسمي

سلام فیش حج عمره داشتم که به اسم خودم بود اما در سازمان حج الزیارت هدیه داده بودم دامادم بعد از جدا شدن ایشون از دخترم چون مهریه را بخشیدیم این فیش رو بعد از چند سال در دفترخانه به نام خودم برگردوندم( باهمکاری سردفتر و بدون اطلاع اون اقا) حالا اون اقا متوجه شده و شکایت کرده از دفترخانه به عنوان جعل ، میخوام بدونم چه راهکاری برای من و سردفتر وجود داره و اگر راهکاری نیست چه جریمه ای دررانتظارمون خواهد بود ؟ خیلی ممنون از شما

07 بهمن 1400 35

با درود؛
كاربر محترم؛ در رابطه با تنظيم سند با جعل امضاء توسط سردفتر اسناد رسمي میتوان عنـوان نمود؛ افرادی که در زمره مامورین دولتی به شمار می روند و در تهیه و تنظیم اسناد رسمی دخیل می باشند به نوعی امانتدار دولت می باشند و نباید از حدود اختیارات خود تجاوز کنند و از این اختیارات به نفع خود یا دیگری استفاده کنند..
در مورد جعل سـند و يا امضاء اگر توسط افراد عادی صورت گیرد مدت حبس و جریمه مقرر در قانون اعمال خواهد شد.. اما اگر جعل کننده سردفتر دفاتر اسناد رسمی باشد، مجازات بیشتری از افراد عادی برای این افراد در نظر گرفته می شود..
طبق ماده 534 قانون مجازات اسلامی (تعزیرات)؛ هرگاه کارکنان دولت و مامورین به خدمت در اجرای وظیفه خود در احکام و تقریرات و نوشته‌ها و اسناد و سجلات و دفاتر و غیر آنها از نوشته‌ها و اوراق رسمی تزویر کنند، اعم از این که امضاء یا مهری را ساخته یا امضاء یا مهر یا خطوط را تحریف کرده یا کلمه‌ای الحاق کند و مرتکب جعل و تزویر شوند، علاوه بر مجازاتهاي اداري و انتظامي و جبران خسارت وارد شده، به حبس از یک تا پنج سال و یا شش تا سی ملیون ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد..
مؤيد باشـيد..

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی