اظهار نامه ی گمرکی چیست ؟

اظهار نامه ی گمرکی چیست ؟

-       به معنای اظهار نمودن کالای وارداتی و صادراتی به گمرک می باشد ، و برای ترخیص کالا از گمرک وجود این اظهار نامه الزامی است ،این اظهار نامه به منزله ی یک تعهد حقوقی است که  مسئولیت آن با اظهار کننده می باشد

-       در اظهار نامه تمام عملیات های مربوط به ترخیص کالای وارداتی و صدور کالا از کشور ،باید بر اساس قوانین مربوط به امور گمرکی کشور و طبق آئین نامه ی اجرائی آن با تنظیم اظهار نامه ی گمرکی و ارائه آن در گمرک صورت گیرد .

-       به هنگام ترخیص کالا ،گمرک در ابتدا از محموله بسته ی کالا ی ترخیصی اطلاعی ندارد و صاحب کالا موظف است آن را برای گمرک اظهار نماید ، یعنی در واقع کالای خود را به گمرک معرفی کند در واقع بعد از بررسی اظهارات صاحب کالا اگر تمامی  مشخصات کالا مطابق با انچه که در اظهار نامه است باشد ، مجوز لازم جهت ترخیص ،صدور و بارگیری کالا داده می شود .

 

-       به موجب ماده (59 ) پذیرش کالا در انبار ها و اماکن گمرکی و ترخیص کالا ،هنگامی صورت می گیرد که اظهار نامه ی گمرکی به گمرک تحویل داده شد باشد ، صاحب کالا یا نماینده ی او و یا دلال گمرک وظیفه دارد اظهار نامه ی گمرکی را در دو نسخه و با قید تاریخ و امضاء تنظیم کند و کلیه ی اسناد مورد نیاز ماننده سیاهه ی خرید ،گواهی مبداء ،اسناد بانکی  و دیگر مجوز های لازم را طبق مقررات و قوانین مربوطه  به اظهار نامه منضم نماید .

 

-       مالک کالا می تواند اظهار نامه ی گمرکی را شخصا و یا به وسیله ی نماینده ی قانونی خود تنظیم کند .

 

-       همچنین اداره ی گمرک به دلال گمرک اجازه می دهد تا کالا را از طرف اشخاص ثالث ترخیص کند  ،اگر تسلیم کننده اظهار نامه فردی به غیر از صاحب کالا باشد ،,آن شخص باید به عنوان نماینده ی مالک ،برگه ی وکالت و یا نمایندگی و یا فتوکپی آنها را ضمیمه کند .

-       مراحلی که برای تهیه ی اظهار نامه ی  گمرکی باید طی شود:

-       دراولین اقدام باید اطلاعات کامل و بدون نقص در اظهار نامه درج شود  و بعد از آن واردکننده کالا، ریز اطلاعات و ارزشی که کالا دارد را بررسی می کند ،بعد از تکمیل توسط گمرک پذیرش می شود و متخصصین در امور گمرک آنرا بررسی می کنند . 

-       بعد از تایید توسط متخصصین کنترل کننده ی فرم امضاء می شود و  بعد از پرداخت هزینه ی گمرکی و ارائه ی فیش پروانه تایید می شود و کالا می تواند از گمرک خارج شود .

-       اگر کالایی که در گمرک وارد شده است با آنچه که در قرارداد آمده است همخوانی نداشته باشد ،فرد وارد کننده یا صادر کننده جریمه خواهد شد و زمانیکه اظهار کننده در اظهار نامه از قوانین دیگر استفاده می کند و  بخواهد قانون را دور بزند ،جریمه ی سنگینی را باید پرداخت کند .

 بررسی های دقیقی توسط گمرک انجام می شود و ورود و خروج کالا بدون رعایت مقررات میسر نمی باشد .

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل