طلاق در صورت غیبت مرد

طلاق به درخواست زوجه به دلیل غیبت مرد


به طور کلی قانونگذار شرایط صدور حکم طلاق به درخواست زوجه را بسیار دشوار درنظر گرفته است ولیکن در زمانی که زوجه بنا به دلایلی قادر به تحمل ادامه زندگی نباشد، دادگاه می تواند اقدام به صدور رای طلاق دهد یکی از این شرایط، غیبت طولانی و بدون عذر موجه زوجه است که در ادامه بررسی می شود.

عسر و حرج چیست؟

معنای لغوی عسر و حرج به معنای مشقت ، سختی، تنگی، غیر قابل تحمل و... آمده است و قانون گذار عسر و حرج را در ماده 1130 قانون مدنی بیان کرده و موارد آن را ذیل ماده شرح داده است. که بر اساس ماده فوق می توان عسر و حرج  را اینگونه بیان داشت، وضعیتی که ادامه زندگی برای زوجه بسیار سخت و در واقع غیر قابل تحمل خواهد شد مانند زمانی که مرد اعتیاد به مواد مخدر داشته و یا دارای بیماری صعب الاعلاج باشد و امثال این موارد و درصورتی که عسر و حرج به اثبات برسد دادگاه می تواند زوج را جبار به طلاق نماید.

نحوه تشخیص عسر و حرج زوجه

قانون گذار ملاک تشخیص عسر و حرج را عرف قرارداده است و زوجه برای اثبات این امر باید زندگی خصوص خود را به قضاوت گذاشته و از سوی دیگر ثابت نماید هر زن دیگری که در وضعیت کنونی وی باشد قادر به تحمل این زندگی نخواهد بود.
حال سوالی که مطرح است زوجه غایب مفقود الاثر چگونه می تواند عسر و حرج خود را اثبات نماید؟
 در خصوص اثبات این امر شرایط متعددی وجود دارد که مورد پذیرش محاکم می باشد، این موارد عبارتند از:

اعدم امکان انفاق: 

پرداخت نفقه یکی از وظایف اصلی زوج بوده که هم زمان با امضا شروط عقد نامه این وظیفه بر عهده ا خواهد بود. حال زمانی که شوهر غیبت داشته و به مدت شش ماه نفقه پرداخت ننماید، این امر سبب سختی زندگی زوجه خواهد شد و زوجه می تواند به استناد ماده 1130 قانون مدنی و  عدم پرداخت نفقه به مدت شش ماه درخواست طلاق خود را بدهد و در صورت اثبات عسر و حرج ، دادگاه بصورت غیابی حکم طلاق را صادر خواهد نمود.

عدم انجام وظایف خاص زناشویی:

یکی از موارد اساسی تشکیل خانواده برآورده کردن نیاز های جنسی زن و مرد می باشد. قانونگذار همانطور که بیان داشته درصورتی که زوجه از برقراری رابطه جنسی خوداری نماید، زوج می تواند وی را به حکم دادگاه الزام به تمکین نماید و چنانچه اجرای حکم میسر نبود،  نفقه را به  وی پرداخت نماید. اما از سوی دیگر قانون گذار این موضوع را نیز برای زوجه در نظر گرفته است، چنانچه که زوج نتواند نیاز های جنسی زوجه را برآورده نماید در واقع شرایط عسر و حرج زوجه را با این عمل فراهم نموده و زوجه می تواند تقاضای طلاق دهد.

هم راهی نکردن زوجه در حفظ بقای خانواده و تربیت فرزندان:

ماده 1104 قانون مدنی اعلام داشته که زوجین باید در راستای حفظ و استحکام خانواده تلاش نموده و در تربیت فرزندان خود یکدیگر را همراهی و یاری رسانی کنند.
همانطور که این ماده بیان داشته هدف از تشکیل خانواده حفظ بقا و استحکام آن و همچنین تربیت فرزندان خانواده است که یکی از اصلی ترین وظایف پدر خانواده می باشد. حال در صورتی که زوج برای مدت طولانی غیبت داشته باشد قاعدتا دیگر نمیتواند در راستای حفظ و بقای خانواده و تربیت فرزندان خود تلاشی نماید و تمام این زحمات به زوجه محول خواهد شد و درنتیجه این امر شرایط عسر و حرج میسر خواهد شد و زوجه به استناد همین امر می تواند در خواست طلاق خود را از دادگاه صالحه بخواهد. 

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام خدمت بزرگان ببخشید یه سوال داشتم من به علت گرونی و زیاد نشدحقوق ما مجبور به امدن به خانه پدریم شدم کهق به دلیل داشتن دو برادر مجرد همسرم نمیتونست ادامه بده و.با نظر من همسرم تصمیم به طلاق توافقی گرفتیم و سال98به دفتر ثبت طلاق استان یاسوج رفتیم و صیغه طلاق توافقی بین ما جاری شد که همسرم داخل همون برگه طلاق نامه کل مهریه و نفقه و اجرالمثل خودشو بخشید و الان ده روز رفتیم دادگاه شهرستان نورآباد ممسنی برای حکم طلاق که به دلیل اینکه خانه پدری همسرم جای هست که خیلی خیلی سخت ماشین گیر میاد ازش وکالت دارم برای دادگاه ولی آقای قاضی چهار روز پیش نامه نیابت به پزشکی قانونی اقلید داد برای ازمایش بارداری که همون روز انجام داد ولی آقای قاضی گفت که همسرت باید روی یه کاغذ با خط خودش بنویسه که مهریه و نفقه و اجرالمثل را بخشیده و حق اعتراض و تجدید نظر خواهی رو از خودم سلب کرده امضاء و اثر انگشت خودش رو زده که برام فکس کنه ببرم دادگاه به دلیل گرونی حق وکالت وکلا نتونستم وکیل بگیرم که نخوام از کارم زود به زود مرخصی بگیرم که میترسم بخاطر مرخصی زیاد اخراج بشم میخواستم یه راهنمایی کنید چیکار کنم که دیگه به مشاوره برای صلح نفرستن و قاضی محترم حکم طلاق رو فوری صادر کنه ممنون میشم راهنماییم کنید متشکرم

  جمعه ، 10 تیر 1401

  • زهره خامهء

   با سلام هر کدام از زوجین با داشتن وکالت رسمی از طرف دیگر نمیتوانند در دادگاه حاضر شوند و تنها میتوانند برای وی اگر حق توکیل دارند وکیل بگیرند. یا همسرتان باید حضورا بیاند یا از جانب خودشان وکیل دادگستری بفرستند یا شما برای ایشان وکیل بگیرید(در صورت داشتن حق توکیل). موفق باشید.

 • سلام خانمی هستم قصدجداشدن ازهمسرم دارم خیلی اختلاف داریم باهم ازنظراخلاق و.. خانوادمم همایتم نمیکنن برای جداشدن همسرمم میگ اگرطلاق میخوای مهریتوبایدببخشی وگرنه طلاق نمیدم راهی هست ک بتونم حدااقل مهریه ای بگیرم اگرم همسرم اعتیادنداره دست بزن داره درحدسیلی راهی برای جدای هست

  پنجشنبه ، 02 تیر 1401

  • مینا مرادی ساکی

   باسلام كاربرگرامي ميتوانيد مهريه خود را مطالبه نماييد و براي طلاق ميبايست با ايشان توافق نماييد.

 • سلام خسته نباشین بیخشید من یک سال نیمه ازدواج کردم عقد دائم کردیم نزدیکی هم شده فقط خونه خودمون نرفتیم همسرم از همون اوایل بد دهنی و دست بزن هاش شروع شد ولی بخاطر دوست داشتن من تحمل کردم تا اینکه هی پدرش به من میگفت که طلاق بگیر مهریتو بدیم اینو گفت و به زبون پسرشم انداخت من گفتم شوهرمو دوس دارم طلاق نمیگیرم ولی دیگه به جایی رسیده بود که به پدر مادرم فحش میدادن خودمو اذیت میکردن منم مجبور شدم به خانوادم بگم الان بعده اینکه من مشکل به خانواده خودم گفتم شوهرم دوماهه قهر کرده رفته بعضی وقتا زنگ میزنه و پیام میده که من دوست دارم ولی پدرم نمیزاره بیا به پدرم بگو گه خوردم دست پاش رو ببوس ببخشه تو رو من هم تقریبا چند هفته پیش رفتم خونه پدرشوهرم برای آشتی منو از خونه بیرون کردالان دوروز پیش شوهرم به من پیام داده که میرم به بابام بگم من زنم رو میخوام رفته گفته پدرشوهرم زنگ زد به پدرم گفت به دخترت بگو دست از سره پسره من بردارهالان نمیدونم برم اقدام به طلاق کنم قانون چقدر پشتم رو بگیره یا اگه من درخواست بدم مهریه میدن یا نهاز طرفیم میخوام بدونم قانون ازمون حمایت میکنه که پدر شوهرم دیگه دخالت نکنه ما دوتامون تصمیم بگیریم و طلاق نگیریم

  پنجشنبه ، 12 خرداد 1401

  • زهرا غلامي

   سلام كاربر گرامي اولا هيچ شخصي اجازه دخالت در زندگي شما را ندارد و پدر شوهر نيز چه از نظر قانوني و چه ازنظر اخلاقي حق دخالت ندارند. در فرضي كه يكي از بندهاي شروط وكالت در طلاق عقدنامه را داشته باشيد ميتوانيد دادخواست طلاق را مطرح نموده و حقوق قانوني خود را مطالبه نماييد در غير اينصورت ميبايست دادخواست طلاق از سوي زوج يا به صورت توافقي مطرح شود. موفق باشيد.

 • سلام وقت شما بخیر اگر بنده از شوهر خود فیلم خیانتشو داشته باشم میتوانم طلاق بگیرم

  پنجشنبه ، 12 خرداد 1401

  • زهره خامهء

   با سلام اثبات خیانت شوهر می تواند از مصادیق عسر و حرج باشد و به این ترتیب اگر همسر شما شروط ۲ و ۹ سند ازدواج را امضا کرده باشند هم شما حق طلاق پیدا میکنید. اما باید توجه داشته باشید دادگاه خانواده که به طلاق شما رسیدگی می کند تنها در صورتی خیانت همسر شما را مستند قرار میدهد که حکمی از دادگاه کیفری در خصوص روابط نامشروع ایشان با دیگری صادر شده باشد.یعنی ابتدا شما باید در دادگاه کیفری طرح دعوی کنید و بعد با صدور حکم قطعی آن دادگاه تقاضای طلاق به استناد حکم صادره داشته باشید. نکته دیگر اینکه در صورت عدم اثبات رابطه نامشروع ایشان احتمالا از شما به جهت افترا شکایت کنند.پس متوجه این نکته هم باشید.و فیلم مربوطه را هم پخش نکنید چون می تواند از مصادیق جرم اشاعه فحشا باشد. پیروز باشید.

 • من شوهرم رو محکوم به تهدید به اسید پاشی کردم ،میتونم طلاق بگیرم ازش

  پنجشنبه ، 12 خرداد 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .اگر حکم محکومیت قطعی ایشان را گرفته اید می توانید در دادخواست طلاق عنوان نمایید که امنیت جانی ندارید ودر عسر وحرج هستید تا بااستناد به سایر ادله ورای محکومیت بتوانید طلاق را بگیریدتهدید به اسید پاشی خود نوعی ترس از امنیت است وهمان امر باعث عسروحرج وکراهت شما از ایشان است .

سوال حقوقی