رد شکایت یعنی چه؟ | مدت زمان رسیدگی به شکایت کیفری چند روز است؟

رد شکایت

همانطور که میدانید در قوانین کیفری کشور ایران آسیب و صدمه به دیگران ممنوع است و در شرایطی که فردی با اعمال و رفتار خود به دیگران آسیب برساند فردی که به آن آسیب یا خسارت رسیده است این حق را دارد که به وسیله مراجعه به مراجع قضایی حق خود را مطالبه کند و طرح شکایت حقوقی یا کیفری کند. مراجع قضایی موظف هستند نسبت به شکایت مطرح شده اقدامات و بررسی های لازم را انجام دهند و حکم عادلانه را صادر کنند.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

پس اولین قدم برای شخصی که آسیب دیده است یا خسارتی دیده است طرح شکایت کیفری است، شکایت کیفری به شکواییه نیز معروف است و اولین قدم برای شخص  شاکی است.

از طرف دیگر جرایمی که سوی شاکی رسیدگی به آن آغاز میشود به آن جرایم مشهود و جرایمی که ضابطان گزارش میکنند جرایم نامشهود شناخته میشوند.

رد شکایت به چه صورت به انجام میرسد؟

اگر شاکی هنگام طرح شکایت شکایت نامه ای کامل و درست تنظیم نکند و نکات مرتبط با تنظیم شکایت نامه را رعایت نکد با رد شکایت مواجه میشود. پس بهترین کار برای جلوگیری از رد شکایت این است که تنظیم شکایت نامه ی خود را به افراد کاردان و متخصص بسپارید. پس رد شکایت زمانی رخ میدهد که فرد شاکی هنگام تنظیم شکواییه نکات ظاهری مربوط به تنظیم شکایت را رعایت نکرده باشد. در نتیجه اگر یک دادخواست حقوقی به صورت کامل نباشد و از لحاظ ظاهری هم نکات مورد نظر توسط خواهان دعوا رعایت نشده باشد دادسرا یا دادگاه کیفری موردنظر شکایت طرح شده را رد خواهد کرد و این درحالی است که اگر تمام نکات موردنظر در طرح شکایت نامه یا شکواییه رعایت شده باشد دادسرا یا داداگاه کیفری مربوط نمیتواند شکایت مورد نظر را رد کند.

 در ادامه لازم است با اصول اولیه تنظیم شکایت نامه آشنا شوید که ما در این مطلب شما را با اصول اولیه مربوط به شکایت نامه آشنا خواهیم کرد:

اولین نکته ای که در طرح شکایت باید رعایت کرد اهلیت داشتن شاکی است، این بدان معنی است که شخص شاکی یا شخصی که به آن آسیب رسیده است برای طرح شکایت باید به سن قانونی رسیده باشد. لازم به ذکر است که در قانون کشور ایران سن دقیقی برای سن قانونی تعریف نشده است و فقط گفته شده است برای پسران سن بلوغ 15 و برای دختران 9 سالگی میباشد و این درحالی است که رویه ی عملی در همه جا این است که افراد هنگامی که به سن 18 سالگی میرسند میتوانند به انجام امور بپردازند. در این شرایط اگر شخص شاکی یا شخصی که به آن آسیب رسیده است سنی زیر 18 سال داشته باشد باید شکایت نامه توسط قیم وی به نیابت از او صورت گیرد.

دومین نکته هنگام طرح شکایت، شکایت شاکی است که در شرایطی که جرم اتفاق افتاده جنبه عمومی نداشته باشد، دادگاه تا زمانی که شاکی شکایت نکند نمیتواند به آن ورود کند. از جمله جرائمی که جنبه عمومی ندارند میتوان به توهین، فحاشی و افترا اشاره کرد. در چنین شرایطی همانطوری که گفته شد لازم است فردی که خواهان دعوا است نسبت به تنظیم شکایت نامه اقدام کند.

تنظیم شکایت نامه

 همانطور که گفته شد و مطابق با ماده ی 68 قانون دادرسی کیفری برای شروع یک دعوای کیفری برای این که دادسرا بتواند به آن ورود کند اولین اقدام تنظیم شکایت نامه است. برای تنظیم شکایت نامه لازم است نکاتی را در آن رعایت کنیم و بهترین پیشنهاد برای تنظیم شکواییه این است که آن را به افراد متخصص بسپارید.

شکایت نامه یا شکواییه  شامل چه مواردی میشود؟

مهمترین نکته در تنظیم شکواییه  برای این که دچار رد شکایت نشود این است که هنگام تنظیم آن مشخصات شاکی و مشخصات متهم (در صورتی که از مشخصات وی آگاهی دارید) و موضوع شکایت را به صورت دقیق در شکواییه ذکر کنید. از جمله مواردی که در شکایت نامه باید ذکر شود میتوان موارد زیر را نام برد:

  • مشخصات دقیق شاکی از جمله نام و نام خانوادگی وی، نام پدر و نشانی دقیق
  • موضوع شکایت و محل وقوع جرم و تاریخ دقیق باید در شکایت نامه ثبت شود.
  • زیان و خسارت مالی که به شاکی وارد شده است و وی اکنون در پی طلب آن است.
  • اسامی و مشخصات شهود و همچنین ادله ی موجود باید در ضمیمه ی شکایت نامه قرار بگیرد.
  • مشخصات و نشانی متهم یا مشتکی در صورتی که از آن اطلاع دقیق دارید نیز باید ذکر شود.

تمام مواردی که در مطلب فوق ذکر شده است باید در شکواییه درج شود در صورت ناقص بودن هرکدام از بخش ها شکواییه با رد شکایت رو به رو میشود.

 مطابق با ماده ی 71 قانون دادرسی کیفری؛ ضابطان موظف هستند حتی خارج از زمان مشخص شده هم شکایت نامه کتبی یا شفاهی شاکیان را نیز دریافت کنند.

قرار رد شکایت به دلیل فاقد سمت بودن شاکی

در دعواهای حقوقی اگر خواهان دعوا فاقد سمت باشد، در قانون دادرسی مدنی وضعیت دعوا و ضمانت اجرای آن مشخص شده خواهد بود اما در قانون هیچ صحبتی از سمت شخص شاکی برای ضمانت اجرایی آن تعیین نشده است.  با تمام این مسائل شکایت علیه یک جرم غیرقابل بخشش با جنبه ی عمومی به عنوان جرم تلقی میشود و دادستان به عنوان نماینده ی عموم مردم موظف به رسیدگی آن جرم خواهد بود و بلافاصله رسیدگی به جرم توسط دادستان آغاز خواهد شد. این درحالی است که اگر جرم قابل گذشت باشد و جنبه ی عمومی نداشته باشد همانطور که گفته شده لازمه ی شروع رسیدگی شکایت شاکی است.

درصورتی که شاکی زمان تنظیم طرح دعوای کیفری و شکواییه سمت لازم را نداشته باشد دادسرا قرار رد شکایت یا قرار موقوفی تعقیب را صادر خواهد کرد.

هنگامی که رد شکایت اتفاق نیوفتد و شکایت شاکی مورد بررسی قرار گیرد دادسرا موظف به شروع تحقیقات خواهد شد. اگر طی تحقیقات دادسرا به این نتیجه برسد که فرد مشتکی مجرم است دادسرا برای متهم قرار مجرمیت صادرخواهد کرد و سپس کیفرخواستی تنظیم و پرونده را برای بررسی قضایی به دادگاه کیفری میفرستد.

منظور از قرار موقوفی تعقیب این است که هنگامی که رسیدگی به یک شکایت یا جرمی شروع میشود متوقف نخواهد شد تا زمانی که قانون توقف آن را لازم بداند.

۵ / 4.33 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

پس هدف تبصره در نهایت ابن بود که بگوید ،تمام این زمانهای یکسال از اطلاع یا یکسال ار تاریخ رفع مانع یا شش ماه از تاریخ فوت ،همگی باید تا قبل از مواعد مرور زمان ۱۰۵ که ۳ الی ۱۵ سال بر حسب درجه جرم است باشه. درسته؟یعنی هر چه در صدر ماده ۱۰۶ هست ،اعم از یکسال ار تاریخ اطلاع یا از تاریخ رفع مانع یا شش ماه ار تاریخ فوت همگی باید قبل از مواعد ۱۰۵ باشند .جز سلطه که مواعد ۱۰۵ روی آن اثری ندارد و یکسال مطلق از تاریخ رفع سلطه است .درسته؟

یکشنبه ، 10 مهر 1401

کاربر محترم دقیقا" درست فرمودید در جرایم قابل گذشت البته

و بنابراین اگر تبصره نبود ابتدا یکسال از اطلاع ملاک بود .اگر یکسال می گذشت و شاکی مدعی سلطه یا مانع بود ،ملاک تاریخ رقع مانع و تاریخ رفع سلطه میشد و یکسال بعد از آن محاسبه میشد.درسته؟یعنی در کل اگر تبصره نبود چه پس از اطلاع و چه پس از رفع مانع یا رفع سلطه ملاک همان یکسال از اطلاع یا یکسال از رفع سلطه و مانع بود.در کل ملاک مطلقا یکسال موجود در صور ماده بود و دیگر نمیتوانستیم زمانهای ۳ یا ۵ یا ۷ یا ۱۰ یا ۱۵ ماده ۱۰۵ را ملاک قرار دهیم .درسته؟ هر وقت شاکی مطلع میشد یکسال زمان داشت.و اگر مانع می آمد بعد از رفع مانع یکسال زمان داشت.یعنی اگر تبصره نبود همه تابع فقط صدر ماده ۱۰۶ بودیم.درسته؟

یکشنبه ، 10 مهر 1401

دقیقا" درست فرمودید ابتدا یکسال از اطلاع و یا یکسال پس از رفع موارد بود و به علت اینکه قید ماده ندارد مطلق بوده و مواعدی که در ۱۰۶ هست میباشد

با سلام و احترام اگر کسی که سهمیه ۲۵ درصد دار در آزمون استخدامی شرکت نماید و نمره لازم را نیاورد و همینطور در مصاحبه و گزینش نیز رد شود و چند بار شکایت هم بکند و رد شود و در آخر به دیوان عالی شکایت کند آیا امکان قبول شدن دارد یا خیر تشکر فراوان

یکشنبه ، 10 مهر 1401

کاربر محترم امکان وارد بودن شکایت کم می باشد ولیکن قابل پیش بینی نیست مدارک و دلائل بررسی میشود

خوب دیشب فرمودید که اگر تبصره که در آن به مواعد ۱۰۵ اشاره کرده است نبود چه میشد ؟دیگر شکایت در جرایم قابل گذشت تابع مواعد ۱۰۵ نبود و فقط تابع همان صدر ماده و یکسال بود .درسته؟یعنی از تاریخ اطلاع همان یکسال .یا از تاریخ رفع موانع یکسال .یا از تاریخ فوت ۶ ماه.فقط همین .دیگر مواعد ۱۰۵ به دلیل نبودن تبصره ملاک و معیار نبود درسته؟

یکشنبه ، 10 مهر 1401

اگر تبصره نبود و از یکسال عبور میشد ملاک رفع سلطه و رفع مانع بود که مدعی باید رفع آن را اثبات‌نماید

سلام در زمینه لوازم خانگی فعالیت دارم بدلیل خرابی بازار و حفظ ابرو پول از کسی گرفتم به امید بهتر شدن الان کار خیلی بدتر شده چه کنم با این طلبکار

جمعه ، 08 مهر 1401

سلام و احترام در صورت عدم پرداخت دیون و به شرط مطالبه طلبکار بعد از محکومیت به پرداخت، دعوی اعسار مطرح تا دادگاه با بررسی شرایط مالی شما حکم به تقسیط عادلانه صادر نماید.

با سلام خانم بنده کارمند بهداشت در لرستان هست که به تازگی تبدیل وضعیت شده از ایشان تعهد ۵ ساله گرفتن و خودم کارمند رسمی شرکت نفت در تهران میباشم آیا میتونیم از قانون تبعیت از همسر برای انتقالی استفاده کنیم؟ ممنون.

چهارشنبه ، 06 مهر 1401

باسلام كاربرگرامي خير باتوجه به دادن تعهد امكان گرفتن انتقالي وجود ندارد.

با سلام.بنده یک گزارش از عملکرد یک قاضی به سامانه سامع ؛ (درگاه یکپارچه ارتباطات مردمی قوه قضاییه)ارسال کردم.پس از حدود یک ماه پیامک در دبیرخانه قوه قضاییه ثبت شد و سپس پیامکی برای من آمد که گزارش به دادسرای انتظامی قضات ارسال شد.پس از یک ماه از دادسرای انتظامی قضات با من تماس گرفته که حضوری به آنجا مراجعه کنم.هنگامی حضور یافتم ملاحظه کردم که در نامه ی ارجاعی این متن آمده است (به دستور ریاست محترم قوه قضاییه شکایت من از قاضی.... جهت اقدام به دادسرای انتظامی قضات ارسال میشود)بنده یکسری فرم اطلاعات شامل شماره تماس و...پر کردم و ۳۰ هزار تومان هم بابت تمبر هزینه کردم و سپس به من گفته شد که بروم.همین!!!سوال من این است که آیا شکایت من وارد بوده که رییس قوه قضاییه آن را جهت بررسی به دادسرای انتظامی قضات ارسال کرده است یا خیر؟

چهارشنبه ، 06 مهر 1401

کاربر محترم شما را احضار نمودند که حضورا" شما شکایت نمایید و شکایت شما قبول شده است

سلام وقت بخیر من یه ماشینی معامله کردم متاسفانه بعد از معامله و پرداخت تمام کمال پول وقتی که کارهای سندرو انجام میدادم متوجه شدم پلاک توقیف مهریه هست و امکان انتقال پلاک نیست حدودا ۶ماه هست که طرف معامله مشکل پلاک رو حل نمیکنه حتی اظهار نامه هم ارسال کردم جوابی ندادن الان نمی‌دونم چیکار کنم

چهارشنبه ، 06 مهر 1401

سلام با توجه به توقیف خودرو دادخواست مطالبه وجه و خسارت وارده را در دفتر خدمات قضایی ارائه دهید

سلام وقت بخیر ، دانشگاه محل تحصیل بنده حاضر به برگزاری انتخابات شورای صنفی نمی شود ، با توجه به قانونی بودن آن آیا امکان شکایت به دیوان عدالت هست ؟

چهارشنبه ، 06 مهر 1401

سلام شما میتوانید از آن نهاد شکایت نماید و اگر‌مصوبه ایی تنظیم نمودند ابطال آن را هم بخواهید با ارائه مدرک

سلام وقت بخیر میخواستم معنی این جمله رو بدونم : وقت رسیدگی به لحاظ اشتباه دفتر شعبه تجدید و به وقت نظارت به تاریخ

چهارشنبه ، 06 مهر 1401

سلام، وقت به‌خیر. وقت رسیدگی به دلیل اشتباه مدیر دفتر، اشتباه تعیین شده و به شما ابلاغ شده و سپس به اشتباه پی برده‌اند و آن را تغییر داده‌اند و دوباره به شما ابلاغ خواهد شد، وقت نظارت، تاریخی است که شعبه تعیین می‌کند تا یادشان نرود که پرونده را بررسی کنند و درواقع پرونده راکد نماند.

سوال حقوقی