آیا ضبط صدا جرم است؟

در این نوشتار می خواهم دررابطه با موضوع (ایا ضبط صدا اساسا جرم هست یا نه؟)به مباحثه بپردازیم چراکه بسیاری برای شان جای سوال دارد .باید دانست که صرف ضبط صدای دیگری ویا هم چنین ضبط کردن مکالمات تلفنی خود با دیگری جرم نیست پس در چه صورت می توان گفت جرم ؟در صورتی این عمل وصف کیفری دارد که انتشار یابد که انتشار کاملا موضوعی جداست . البته متاسفانه دیده شده است که بعضا حتی بسیاری از حقوق دانان هم در این زمینه دچار اشتباه شده وشنودرا با ضبط مکالمه اشتباه می گیرند وگمان می کنند که هردو عمل یکی است وهردو جرم می باشد در صورتی که این چنین نیست واین دو مسئله مجزا هستند. در جامعه برخی افرادعادی به واسطه شغلی که دارند حسب شغل وحرفه انها مستلزم این است که ضبط مکالمه طرف مقابل را انجام دهند مثل حرفه روز نامه نگاری یا خبر نگاری که غالبا اقتضای شغل انها این موضوع را ایجاب می کند که بعضا باید ازوسایلی که ضبط صدا یا مکالمات را انجام می دهد بهره بجویند. در میان وکلا هم بعضی برای اینکه نکاتی را از قلم نیانداخته و فراموش نکنند در پرونده ها به هنگام جلسات مشاوره اقدام به ضبط صدای موکل می نمایند. . علی رغم تاکید شدید قانون اساسی بر حفظ حریم اشخاص ، صِرفا ضبط صدا، برای افراد بعنوان جرم شناخته نشده است. به بیان ساده تر ، نمی‌توان شخصی را به اتهام ضبط صدا در دادگاه متهم ساخت ، مگر اینکه از صدای ضبط شده، علیه اشخاص دیگر استفاده کند به صورتی که آبرو و حیثیت طرف را خدشه‌دار سازد و یا موجبات ضرر را برای او متحمل سازد پس نتیجه می گیریم که زمانی عمل ضبط صدا می تواند جرم باشد که درراستای پخش مطالب ضبط شده توسط هر یک از طرفین،بکارگرفته شود ودر واقع سوء استفاده ای مطابق با سایر عناوین مجرمانه مانند توهین، افترا، قذف، اخاذی و… انجام گیرد ان موقع می توان فردرا دارای مسئولیت کیفری دانست.. نتیجتا به شایعات در این زمیینه توجهی نکنید وبدانید که ضبط مکالمه به خودی خود وذاتا جرم نیست واگر جرم می بود خود مقام قضایی به عنوان قرینه (دلیل کمکی) از شما در مقام اثبات در محاکم نمی پذیرفت وحتی شاید همان جا اعلام جرم می کرد بله در قانون قراین وامارات مثل همین ضبط صدا بعنوان ادله اثبات دعوی پذیرفته شده اند البته نکته ای قابل ذکر است که ضبط صدا اعتبار قانونی صد در صدی در دادگاه ندارد.فقط کمک کننده است وبستگی به این موضوع دارد که قاضی اقناع گردد یا نه؟ .

۵ / 0 (از مجموع 0 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

  • سلام وقت بخیر. اگر وزارت اطلاعات یک نفر رو بی دلیل دستگیر بکند و هیچ توضیحی نده و ما هرچه دنبال اون فرد میریم هیچ جوابی نمیدن . باید چیکار کنیم.؟ پنج روزه هیچ خبری به ما نمیدن

    جمعه ، 06 اسفند 1400

    • عذرا نصرآبادی

      سلام .دستگیری توسط وزارت اطلاعات چون موضوع محرمانه است امکان پاسخگویی ندارند تا تحقیقاتشان کامل شودانها دستور لازم رابرای دستگیری دارند پل ارتباطی مردم با وزارت اطلاعات ستاد خبری می‌باشد.شماره تلفن ستاد خبری وزارت اطلاعات 113 می‌باشد.

سوال حقوقی