اخذ تابعیت ترکیه به چه صورت است؟ | شرایط لازم برای اخذ تابعیت ترکیه

آیا تمایلی به زندگی در کشور ترکیه دارید؟

ترکیه کشوری است که از نظر اقتصادی و رفاه اجتماعی در شرایط خوبی قرار دارد. به همین دلیل اخذ تابعیت ترکیه برای برخی از افراد به دغدغه‌ مهمی تبدیل شده است. همچنین نزدیکی این کشور با ایران و جاذبه های گردشگری فراوانی که در ترکیه وجود دارد؛ موجب شده بسیاری از ایرانیان برای زندگی دائمی در ترکیه وسوسه شوند. این موضوع چندان دور از ذهن نیست، چون ترکیه کشوری است که شرایط اقامتی آسان تری نسبت به سایر کشورها دارد و ایرانیان می توانند زندگی خوب و راحتی در این کشور داشته باشند. به همین‌خاطر اخذ تابعیت ترکیه در سال های اخیر ورد زبان ها شده است.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

مزیت های زندگی در ترکیه

آنچه موجب شده اخذ تابعیت ترکیه برای ایرانیان و همچنین سایر مهاجرین جذاب باشد؛ مزایایی می باشد که زندگی در ترکیه برای مهاجرین فراهم آورده است. در این بخش، برخی از این مزایا را نام میبریم. 

افتتاح حساب بانکی، خرید ملک، خرید اقساطی خودرو، دریافت ویزای سایر کشورها به روشی ساده تر از طریق کشور ترکیه، دریافت مستر کارت و خرید خودروی معاف از مالیات، همگی از مزایای زندگی در ترکیه برای مهاجرین هستند. در ادامه به بررسی مهم ترین مزایای زندگی در ترکیه می پردازیم.

افتتاح حساب بانکی از طریق اخذ تابعیت ترکیه

یکی از مهمترین نیازهای امروزی هر فردی، داشتن حساب بانکی است. افتتاح حساب بانکی برای افرادی که مقیم کشور دیگری هستند؛ به آسانی میسر نمی شود. به طور مثال: اگر به کانادا مهاجرت کنید؛ فقط اجازه دارید براساس قوانین خاصی و در برخی از بانک های کانادا، افتتاح حساب انجام دهید و یا در کشور انگلیس شرایط افتتاح حساب برای مهاجرین بسیار سخت است و فقط برخی از مهاجرین یعنی افرادی که توسط ویزای کار وارد انگلیس شده اند؛ می توانند در برخی از بانک‌ها افتتاح حساب انجام دهند.

اما در کشور ترکیه اینگونه نیست و مهاجرین می توانند به راحتی افتتاح حساب انجام دهند و مانند یک شهروند ترکیه از خدمات بانکی، بهره مند شوند. ایرانیان می توانند هم به صورت حضوری و هم به شکل وکالتی در کشور ترکیه اقدام به افتتاح حساب کنند. در صورتی که از طریق حضوری در کشور ترکیه افتتاح حساب انجام دهید؛ برای سایر امور بانکی نیز باید در کشور ترکیه حضور داشته باشید و سایر خدمات را نیز به شکل حضوری پیگیری نمایید. ولی اگر به صورت وکالتی اقدام به افتتاح حساب کنید؛ برای شما آسان تر بوده؛ زیرا  اگر هنگام اقامت در ایران، دچار مشکلات بانکی شوید؛ بدون نیاز به بازگشت به ترکیه می توانید از طریق وکیل خود مشکلات حساب بانکی تان را پیگیری نمایید.

وقتی اخذ تابعیت ترکیه را دریافت کنید؛ می توانید به بانک‌های معین شده جهت افتتاح حساب‌های بین المللی، مراجعه کنید و با ارائه مدارک کافی اقدام به افتتاح حساب نمایید. مدارک لازم جهت افتتاح حساب شامل: کیملیک ترکیه، برگه نفوس، قبض آب یا برق یا گاز به اسم خودتان و همچنین سیم کارت ترکیه می شوند.

خرید ملک از طریق اخذ تابعیت ترکیه

آنچه اخذ تابعیت ترکیه و اقامت در این کشور را جذاب تر می کند؛ شرایط خرید ملک در ترکیه است. در واقع این موضوع علیرغم اینکه مزیت مهم برای زندگی در ترکیه محسوب می شود؛ یکی از شروط مهم برای اخذ تابعیت ترکیه نیز است. به عبارتی دیگر، این مزیت به یک کلید طلایی برای دریافت اقامت ترکیه محسوب می شود. یعنی مهاجرین و متقاضیانی که علاقه‌مند به زندگی در ترکیه هستند؛ می توانند با شرایطی فوق العاده عالی و انعطاف پذیر، اقدام به خرید ملک در ترکیه نمایند و از همین طریق به اخذ تابعیت ترکیه دست پیدا کنند.

روش های اخذ تابعیت ترکیه

همانطور که پیشتر ذکر شد، خرید ملک یکی از مهمترین و پرطرفدار ترین روش های اخذ تابعیت ترکیه است. کشور ترکیه برای صدور ویزای اقامتی به مهاجرین در راستای خرید ملک تبلیغات زیادی را انجام داده است. اما این روش تنها راه اخذ تابعیت ترکیه محسوب نمی شود. بلکه از طریق روش های دیگری نیز می توان، به اقامت ترکیه دست پیدا کرد. در این قسمت به بررسی روش های مهاجرت به ترکیه می پردازیم.

خرید خانه به عنوان اصلی ترین روش اخذ تابعیت ترکیه، شناخته می شود. قیمتی که برای خرید خانه و درخواست اقامت در ترکیه در سال ۲۰۲۲ برآورد شده است: برای اقامت در شهرهای بزرگ حداقل قیمت خرید خانه  ۷۵ هزار دلار و اقامت در شهرهای کوچک ۵۰ هزار دلار تعیین شده است.

مهاجرت کاری و دریافت ویزای کار، از دیگر روش های اخذ تابعیت ترکیه می باشد. در این روش، شما باید تخصص لازم در یکی از زمینه های کاری مشخص شده را داشته باشید. این حوزه های کاری شامل: پرستاری، مهندسی کامپیوتر، برنامه نویسی، آرایشگری، مهندسی عمران، خیاطی حرفه ای، خیاط ساده و مهندسی معماری میشوند. اگر شما بتوانید در ترکیه شرکتی ثبت کنید و در آن شرکت به کسب و کار بپردازید؛ می توانید اجازه کار در ترکیه و ویزای کاری این کشور را دریافت کنید. 

از دیگر روش هایی که برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق ویزای کاری میسر می شود؛ استخدام در یک شرکت ترکی است. شما باید یک کارفرمای ترک پیدا کنید. با گرفتن تاییدیه از آن شرکت، می توانید در ترکیه مشغول به کار شوید. همچنین از طریق اجازه کار با شرکت در دوره های مرتبط نیز می توانید ویزای کاری ترکیه را دریافت کنید.

شرایط دریافت اجازه کار در ترکیه

  1. از اقامت توریستی متقاضیان حداقل ۶ ماه مانده باشد.
  2. متقاضیان دارای کد مالیاتی باشند.
  3. درخواست رسمی کارفرما در مدارک متقاضی موجود باشد.
  4. مدرک تحصیلی معتبر با مدرک بین المللی و موسسات معتبر برای متقاضی کار، لازم است.
  5. بیمه درمانی معتبر

وقتی اجازه کار در ترکیه برای شما صادر شود و ویزای کاری این کشور را دریافت کنید. بعد از گذشت ۵ سال می توانید صاحب اقامت ترکیه به صورت دائم شوید.

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

تحصیل، روشی برای اخذ تابعیت ترکیه

همیشه تحصیل یکی از روش های اخذ شهروندی و تابعیت در کشورهای مختلف بوده است. برای اخذ تابعیت ترکیه نیز از طریق تحصیلی میتوانید اقدام کند. یعنی اگر سرمایه زیادی در دست ندارید و یا دارای تخصص خاصی نیستید؛ اما دارای مدارک تحصیلی معتبری می باشید، می توانید از این طریق برای اقامت ترکیه اقدام نمایید. عده‌ای از دانشجویان و محصلین تصور می‌کنند تنها کشور برای ادامه تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی، کانادا است. در صورتی که کشورهای دیگری مانند: ترکیه نیز دارای دانشگاه های معتبری می باشند. بهترین دانشگاه های ترکیه در شهرهای: آنکارا، ازمیر و استانبول قرار دارند. پس دانشجویان مشتاق برای ادامه تحصیل و اخذ تابعیت ترکیه، می توانند از طریق دانشگاه های دولتی این کشور تاییدیه دریافت کرده و به ترکیه مهاجرت کنند.

لازم به ذکر است که متقاضیان می توانند هم در دانشگاه های دولتی و هم غیر دولتی ترکیه، ادامه تحصیل دهند. برای ثبت نام در این دانشگاه ها پرداخت شهریه سالانه الزامی است. با این تفاوت که دانشگاه های دولتی شهریه کمتری دریافت می کنند. همچنین برای ورود به دانشگاه های دولتی باید در یک آزمون جامع به نام آزمون یوس شرکت کنید. در صورت قبولی می توانید وارد یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه شوید.

برای دریافت ویزای تحصیلی علاوه بر مدارک معتبر تحصیلی، باید تسلط کامل بر زبان ترکی یا انگلیسی داشته باشید. پس برای اثبات این موضوع، داشتن مدرک تومر ( آزمون زبان ترکی) و مدرک آیلتس یا تافل الزامی است.

سرمایه گذاری و دریافت تابعیت ترکیه

اگر جزو کسانی هستید که سرمایه هنگفتی دارید و میخواهید از این طریق سرمایه گذاری بزرگی انجام دهید؛ بهتر است با یک تیر دو نشان بزنید. یعنی با داشتن ۲۵۰۰۰۰ دلار سرمایه می توانید در کشور ترکیه سرمایه گذاری کرده و ظرف مدت دو ماه، اخذ تابعیت ترکیه را دریافت کنید. اگر چنین سرمایه ای ندارید، کشور ترکیه شرایطی را فراهم آورده تا با مبالغ کمتر نیز بتوانید اقدام به سرمایه‌گذاری و ایجاد کسب و کار در ترکیه نمایید. مهمترین شرط اخذ تابعیت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، داشتن یک حساب بین المللی است. ایرانیان عموماً میتوانند از طریق بانک زراعت ترکیه، اقدام به افتتاح حساب بین المللی نمایند.

روش های نا امن برای اخذ تابعیت ترکیه

در چندین سال پیش برای اخذ تابعیت ترکیه، اجاره ملک نیز روشی معتبر بود و متقاضیان می توانستند با اجاره ملک در کشور ترکیه شهروندی این کشور را دریافت نمایند. اما اکنون این قانون تغییر کرده است و دیگر اجاره ملک روشی مطمئن و امن برای اخذ تابعیت ترکیه محسوب نمی شود. زیرا افرادی که با هدف گردشگری و به عنوان توریست، وارد ترکیه می‌شوند؛ می‌توانند با اجاره ملک به مدت یک سال در ترکیه اقامت داشته باشند. اما نکته اینجاست که این ویزا و این نوع اقامت در ترکیه بعد از یک سال، قابل تمدید نیست و کشور ترکیه چنین قانونی را اعمال نخواهد کرد. به همین خاطر افرادی که قصد تابعیت ترکیه و آغاز یک زندگی جدید را در این کشور  دارند؛ باید قبل از پایان مهلت یک ساله خود از طریق روش هایی که در بخش فوق ذکر گردید؛ برای اخذ تابعیت ترکیه اقدام نمایند.

روش ناامن دیگری که برخی از افراد برای مهاجرت و اقامت در ترکیه انتخاب می کنند؛ کار در این کشور به صورت غیر قانونی است. بسیاری از مهاجرین با هدف توریستی وارد کشور ترکیه می‌شوند و به صورت غیر قانونی به اشتغال می پردازند. اگر دولت ترکیه چنین تعدی از قانون را مشاهده نماید، به سرعت فردی که غیرقانونی مشغول به کار بوده است را، دیپورت کرده و مهاجر باید فوراً به کشور خود بازگردد. این اقدام بسیار سریع و سفت و سخت انجام می گیرد و هیچ گونه مهلتی به فرد مجرم داده نمیشود. پس اگر علاقه مند به زندگی در ترکیه و اخذ اقامت این کشور هستید؛ به هیچ عنوان از دو طریق که در این بخش ذکر شد؛ اقدام نکنید.

شرایط لازم برای اخذ تابعیت ترکیه

اکنون که با روش‌های اخذ تابعیت ترکیه آشنا شدیم؛ قصد داریم شرایط و مدارکی که لازم دارید را ذکر نماییم. همانطور که میدانید، برای سفر به کشورهای خارجی اولین و معتبرترین مدرک پاسپورت، می‌باشد. هر فرد خارجی باید پاسپورت معتبری در دست داشته باشد تا بتواند وارد کشوری دیگر شود. ضمن اینکه ارزش پاسپورت کشورها با یکدیگر متفاوت است. به همین خاطر، اجازه ورود ایرانیان به برخی کشورها به راحتی داده نمی شود. یا حتی در برخی کشورها ورود ایرانیان ممنوع است. اما در رابطه با کشور ترکیه چنین قانونی وجود ندارد و داشتن پاسپورت با اعتباری که این کشور تعیین کرده؛ می تواند اولین قدم برای درخواست مهاجرت باشد. شرطی که در این رابطه وجود دارد؛ مدت اعتبار پاسپورت هر ایرانی است. طبق قانون ترکیه، باید پاسپورت شما یک سال و نیم اعتبار داشته باشد. در این صورت می‌توانید سایر مراحل را برای اخذ تابعیت ترکیه پشت سر بگذارید.

در مرحله بعد شما باید روش مهاجرت خود را انتخاب نمایید یعنی اگر قصد کار در ترکیه را دارید باید مدارک شغلی خود را آماده کرده و آن ها را به دولت ترکیه ارائه دهید. یا اگر قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید باید مدارک لازم در این زمینه را فراهم کنید. لازم به ذکر است تمامی مدارک لازم برای اخذ تابعیت ترکیه به روش های ذکر شده، توسط سایت وکیلوند با جزئیات کامل برای متقاضیان ارائه می شود. همچنین از وکلای این مجموعه می توانید جهت مشاوره و همچنین اخذ تابعیت ترکیه کمک بگیرید.

نکته آخر

نکته آخری که برای مهاجرت به ترکیه و  اخذ تابعیت ترکیه باید مورد توجه قرار دهید؛ هزینه هایی است که متوجه شما هستند. مهاجرت به کشور ترکیه یا هر کشور دیگری به معنای آغاز زندگی جدیدی است. به عبارت دیگر شما از صفر شروع خواهید کرد. ضمن اینکه بسیاری از هزینه ها با ایران متفاوت بوده و در برخی موارد، هزینه بیشتری متوجه شما خواهد بود. پس باید از طریق منابع معتبر نسبت به تمام هزینه هایی که پیش رو دارید؛ اطلاع کافی کسب کنید.

۵ / 5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام وقت تون بخیر من یازدهم تجربی هستم و قصد مهاجرت تحصیلی دارم به کشور ترکیه میخواستم بدونم توی این زمان باقی مونده تا گرفتن دیپلم در این مدت من چه کارهایی رو باید پیگیری کنم ؟ بنظرتون در این شرایط کنونی بهتره چه کار هایی رو انجام بدم تا موفق تر باشم؟

شنبه ، 08 مرداد 1401

بااحترام کاربر محترم بدوا باید پاسپورت یا گذرنامه و مراحل ترجمه مدارک تحصیلی و نیز یافتن محل تحصیل و مراحل جذب ان را پیگیری و تکمیل نمایید

خوب پدرش به دلایل کیفری متواری و جد پدر هم سنشون خیلی زیاد 95سالشه میتونم تقاضای حکم رشد بدم

یکشنبه ، 29 اسفند 1400

بااحترام کاربر محترم میتوانید با طرح همین موضوع و عدم دسترسی به پدر از دادستان مجوز خروج را دریافت نمایید

سلام من از همسرم جدا شدم زمانی که جدا شدم دخترم یک ساله بود والان هشت سالش و قصد مهاجرت دارم با توجه به قانون میتونم دخترمو با خودم ببرم

یکشنبه ، 29 اسفند 1400

بااحترام کاربر محترم باید اذن پدر را داشته باشید یا بتوانید موافقت دادستان را جلب نمایید

سلام. یک دختر ۱۹ ساله و اتباع هستم ساکن ایران دانشجوی رشته مترجمی و مسلط به زبان انگلیسی. پدرم رو درسن۵ سالگی و مادرم و درسن ۱۷ سالگی از دست دادم آیا میتونم از دولت های خارجی تقاضای مهاجرت کنم؟ چه مهاجرت تحصیلی و چه کاری

شنبه ، 23 بهمن 1400

بااحترام کاربر محترم شما مشکلی جهت مهاجرت تحصیلی یا کاری ندارید باید قبل از مهاجرت مدارک مورد نیاز کشور مقصد را داشته باشید

من الان از مدرسه پذیرش گرفتم (کره،بین المللی) باید با چه مدارکی به سفارت برم و بهم ویزا بدن؟

شنبه ، 16 بهمن 1400

بااحترام کاربر محترم شما باید از طریق ایمیل به مدرسه کشور مذکور پیامی مبنی بر مدرک مورد نیاز ارسال تا نسبت به آن به زبان کره ای ترجمه و ارسال کنید بعد از موافقت مدارک به کشوری که کره در آن کنسولی دارد مراجعه تا مدارک مورد نیاز جهت مهجرت اعلام گردد و حتما عنوان نمایید که مهاجرت شما تحصیلی میباشد

سلام .مدرک دستیاردندانپزشکی دانشگاه تهران دارم. لطفا برای کار در کانادا بفرمایید چه کاری باید انجام بدم؟

یکشنبه ، 03 بهمن 1400

با درود؛ کاربر محترم؛ اساسا تقاضا برای دستیار دندانپزشک در کانادا زیاد است و جنابعالی می‌توانید به‌عنوان یک دستیار دندانپزشک باتجربه با شانس بالایی در هر یک از 11 استان کانادا مشغول به کار شوید.. اصولا شرایط اشتغال برای دستیار دندانپزشک در کانادا منوط به اتمام دوره‌های دستیار دندانپزشکی در کالج که به مدت هشت ماه تا یک سال است یا گذراندن دوره‌های دیگر در این زمینه یا اتمام دوره متوسطه با آموزش ضمن کار الزامی است. داشتن مجوز برای انجام وظایف مربوط به معاینات داخل دهانی در تمام استان‌ها لازم است. فقط در کبک وظایف مربوط به معاینات داخل دهانی توسط دستیار دندانپزشک انجام نمی‌شود.. مؤید باشید..

من میخام درخواست اقامت بدم درسفارت آلمان باید کیسم چی باشه؟

جمعه ، 01 بهمن 1400

مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق کارآفرینی، مهاجرت از طریق ازدواج، مهاجرت از طریق تولد و پناهندگی از متداول‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان هستند.برای دریافت اقامت دائم آلمان باید به مدت حداقل 3 سال در این کشور زندگی کرد.

سوال حقوقی