چگونه وکیل تعزیرات خوب پیدا کنیم؟

وکیل تعزیرات یکی از مهم ترین وکلای دادگستری است که می تواند نقش عمده ای در رسیدگی به پرونده های مختلف داشته باشد.
 وکیل تعزیرات بهتر از هرکس دیگری در جریان رسیدگی به پرونده های تعزیراتی است تا بتواند از حقوق افراد حمایت کند.
در حقیقت، دولت هدف از تعزیرات را بازدارندگی و پیشگیری از جرایم اقتصادی و سایر تخلفات مرتبط با آن قرار داده و مرتکب جرایمی مانند احتکار، کم فروشی، قیمت گذاری غیر منطقی کالا و غیره را مجازات می کند.
در نتیجه امروزه شعب مختلفی از سازمان تعزیرات حکومتی در سراسر کشور وجود دارد. این سازمان ها در میان ارکان تعزیرات حکومتی متخلفان را پیدا کرده و به دادگاه مربوطه معرفی می کنند. وکیل تعزیرات به خوبی با همه این پرونده ها آشنا هستند و می داند که چگونه این موضوعات را بررسی و تحلیل کند. در زیر چند نمونه از پرونده های تعزیزاتی آورده شده است تا بتوانید با آنها آشنا شوید و بدانید که چگونه وکیل تعزیزات می تواند به شما کمک کند:
گران فروشی
فروش اجباری
عدم درج قیمت
نداشتن پروانه بهره برداری
عرضه کالا خارج از شبکه
تقلب و احتکار
اخفاء و امتناع از عرضه کالا
و غیره

وکیل تعزیرات چیست؟

باید توجه داشته باشید که هر وکیل پایه یک دادگستری دارای تخصص ها و مهارت های متفاوتی است. همه وکلا نمی توانند در یک زمینه کار کنند یا مهارت های یکسانی داشته باشند. بنابراین در انتخاب وکیل برای بررسی پرونده های تعزیراتی باید به این موضوع توجه داشت که وکیل در این زمینه تخصص و مهارت دارد داشته باشد. حساسیت ها در پرونده های مربوط به پرونده های تعزیراتی که توسط سازمان تعزیرات حکومتی بررسی و پیگیری می شود بالاست و از حقوق طبیعی خود بدون حضور وکیل تعزیرات در این زمینه نمی توان به اندازه کافی و در کوتاه ترین زمان دفاع کرد.
وکیل تعزیرات با توجه به اطلاعات حقوقی که دارد در سریع ترین زمان ممکن تمامی مراحل دادرسی و پرونده را طی خواهد کرد. هدف از بحث در مورد تجربه یک وکیل، شناسایی توانایی های وکیل است. بسیاری از وکلای پایه در جامعه امروزه در دادگستری فعالیت می کنند، اما همانطور که می دانید همه آنها باعث موفقیت پرونده نمی شوند و حتی در برخی موارد احتمال شکست در پرونده را دو چندان می کنند.
وکیل تعزیرات علاوه بر تحصیلات حقوقی و پروانه وکالت، باید تجربه حل و فصل پرونده های تعزیراتی را نیز داشته باشد. در فقدان تجربه نمی توان از وکیل انتظار داشت که در مدت زمان کوتاهی پرونده ای را حل و فصل کند و آن را پیگیری کند.


وکیل تعزیرات چه تفاوتی با سایر وکلا دارد؟

عده ای فکر می کنند صرف اینکه وکیل تعزیرات تحصیلات حقوقی دارد به این معناست که صلاحیت رسیدگی به پرونده را دارد، اما این درست نیست. صرف اینکه یک وکیل تحصیلات دارد به این معنی نیست که تخصص تعزیرات دارد. به وکیلی متخصص گفته می شود که علاوه بر داشتن تحصیلات حقوقی، توانایی و صلاحیت موفقیت در مراحل دادگاه را نیز دارد. همین امر در مورد همه حرفه ها صدق می کند متخصصان در هر زمینه ای باید علاوه بر داشتن درک قوی از مهارت های عملی، ابتدا مراحل تئوری دانشگاهی را طی کنند. وکیلی که پروانه وکالت داشته باشد ولی نتواند دلیل معتبری برای اثبات دادرسی ارائه کند، به عنوان وکیل پایه یک دادگستری، نمی تواند به وظایف خود عمل کند و حقوق موکل خود را احقاق کند.
آمار و اطلاعات به دست آمده در سال های اخیر حاکی از آن است که سالانه تعداد زیادی پرونده تعزیراتی درمورد سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل می شود و هر سال بر تعداد این پرونده ها افزوده می شود و افراد زیادی درگیر آن هستند. یک وکیل تعزیرات می تواند به عموم مردم کمک کند تا در چنین مواردی کمترین آسیب ممکن را متحمل شوند.
ذکر این نکته ضروری است که در دعاوی تعزیراتی مانند بسیاری از دعاوی دیگر، هم شاکی و هم خوانده حق دارند وکیل تعزیرات استخدام کنند. با توجه به اینکه موضوع حقوقی تعزیرات در کشور ما برای قانونگذار بسیار مهم است و اغلب با هدف جلوگیری از اخلال اقتصادی ایجاد می شود، سخت گیری در روند قضایی امری طبیعی است. اگر افراد نتوانند به طور مؤثر در دادگاه از خود دفاع کنند و شواهد کافی ارائه نکنند، این منجر به یک حکم نسبتاً سخت می شود. وکیل تعزیرات ضمن ارائه دفاعیه برای موکل خود، دلایل قانونی برای کاهش مجازات موکل خود را نیز ارائه می کند.

حوزه تخصصی وکیل تعزیرات

دامنه تعزیرات حکومتی تا حدودی با سایر حوزه های حقوقی مانند دادگاه های مدنی و کیفری متفاوت است. بنابراین وکیل تعزیرات باید با این حوزه و تشریفات آن آشنا باشد. اما گذشته از آن، وکیل تعزیرات باید به انواع زمینه های حقوقی آشنایی داشته باشد و در موارد زیر تخصص کامل داشته باشد:
قانون مجازات قاچاق
قانون تشدید مجازات محتکران
قانون تعزیرات حکومتی
قانون مجازات اسلامی
قانون امور گمرکی
قانون مواد خوردنی و آشامیدنی
و غیره
بدیهی است که وکیل تعزیرات حکومتی علاوه بر تسلط بر قوانین تعزیرات حکومتی، باید در زمینه مورد بررسی مانند احتکار ، گرانفروشی یا قاچاق نیز دارای تخصص کامل و کافی باشد. برخی از وکلای تعزیرات تنها در یک یا چند مورد از موارد فوق تخصص دارند. به عنوان مثال، وکلایی که در زمینه امور قاچاق کار می کنند، معمولاً کمتر در سایر زمینه های حقوقی دخالت دارند.
این بدان معناست که حتی در زمینه تعزیرات نیز وکلا می توانند در یکی از زیر مجموعه های ذکر شده تخصص داشته باشند.

بهترین وکیل تعزیرات

بهترین وکیل تعزیرات به موکل خود کمک می کند تا آسیب و مجازات کمتری متحمل شود و در نهایت به او اجازه می دهد تا با انجام تعهدات خود در قبال موکل، موکلش حقوق خود را دریافت کند.
شما می توانید برای دریافت مشاوره تلفنی آنلاین در موضوع دعاوی تعزیرات و دریافت مشاوره با وکیل تعزیرات به سایت مشا.وره حقوقی آنلاین وکیل وند مراجعه نمایید و از خدمات گسترده سایت وکیل وند بهره مند گردید.