• امتیاز : 13618

وکیل در دسترس نیست

وضعیت :در حالت مرخصی
  • امتیاز : 1682

وکیل در دسترس نیست

وضعیت :در حالت مرخصی

هدیه عرفانیان سمیعی

lawyer-rating lawyer-rating lawyer-rating lawyer-rating lawyer-rating

متخصص در امور تجاری و کار، بیمه و تامین اجتماعی (دیوان عدالت اداری)

چگونه وکیل تجاری خوب پیدا کنیم


شاید از خودتون بپرسید که قانون تجارت چیست؟ حقوق تجارت یک اصطلاح گسترده برای طیف وسیعی از خدمات حقوقی است که برای حمایت از مشاغل در کسب درآمد از محصولات و خدماتشان طراحی شده است.

وکیل تجاری چیست؟

برای وکلات در حقوق تجارت، تسلط کامل بر قوانین مربوط به حیات شرکت ضروری است.

وکیل متخصص در حقوق تجارت چیست؟

وکیل تجاری پرونده هایی را که تقریباً در همه زمینه های مربوط به فعالیت شرکت است رسیدگی می کند. در نتیجه، گاهی اوقات ممکن است از او خواسته شود که وظایف وکیل مالیاتی، وکیل استخدامی یا وکیل بین المللی را انجام دهد. بیشتر اوقات، وکیل تجاری در یک شرکت حقوقی یا یک شرکت بزرگ کار می کند. به طور کلی، وظایف او بر ارائه مشاوره حقوقی و ارزش گذاری جنبه های حقوقی فعالیت های شرکتی است که در آن فعالیت می کند. او فقط در صورت اختلاف یا دادخواست در دعاوی دخالت می کند.

قانون تجارت چیست؟

با ترکیب شاخه حقوق خصوصی، حقوق تجارت بر حقوق مرتبط با امور کارآفرینی متمرکز است. مقررات مربوط به شرکت ها و روابط بین شرکت ها را گرد هم می آورد. حقوق تجارت موضوعی است که حوزه های حقوقی زیادی را در بر می گیرد از جمله:
حقوق کار؛
قانون مالیات؛
قانون تجارت؛
قانون رقابت؛
قانون توزیع؛
حقوق بین الملل خصوصی؛
و غیره.
قانون تجارت با بیان قواعد رفتاری برای سازماندهی بهینه فعالیت های اقتصادی با قانون مدنی که به ویژه به حمایت از شهروندان می پردازد متفاوت است. همچنین قوانین شرکت را در بر می گیرد که بر ایجاد، فعالیت و انحلال شرکت های حقوق خصوصی حاکم است.

حقوق یک وکیل تجاری چقدر است؟

اگر کسی بخواهد وکیل بگیرد، طبیعی است که بپرسد حق الوکاله وکیل چقدر است؟
معیارهای متعددی هنگام تعیین حق الوکاله یک وکیل متخصص در قانون تجارت مطرح می شود.

معیارهای موثر بر حقوق یک وکیل تجاری

میزان حق الوکاله برای یک وکیل تجاری بسته به عوامل مختلفی متفاوت است. در واقع، معیارهای زیر می تواند به تخمین این حق الوکاله کمک کند:
مدرک یک وکیل تجاری؛
تجربه یک وکیل تجاری؛
وضعیت وکیل تجاری؛
موقعیت جغرافیایی شرکت (در استان ها یا در منطقه های مختلف)؛
اندازه شرکت و تعداد اعضای آن.

وظایف یک وکیل تجاری چیست؟

یکی از مهم ترین افراد یک شرکت، وکیل تجاری است که قوانین حاکم بر شرکت ها را اطلاع رسانی می کند و در صورت بروز دعوا، وکالت موکل خود را به عهده می گیرد.

وظیفه مشاوره

وکیل تجاری متخصص در قانون تجارت می تواند از طرف کارفرما و همچنین کارمندان اقدام کند. دانش و کمک او به ویژه برای پاسخ به سوالات اداری و حقوقی مورد نیاز است. وکیل تجاری مقررات و صلاحیت های مربوط به حوزه فعالیت را به مدیران شرکتی که در آن فعالیت می کند اطلاع می دهد. او توصیه های قابل اعتمادی در مورد اینکه در هر شرایطی چه کاری انجام دهید ارائه می دهد. ماموریت اصلی وکیل تجاری حمایت از موکل خود در جستجوی راه حلی قانونی برای یک مشکل فوری برای محدود کردن خطر مراجعه به دادگاه و جستجوی همه گزینه های ممکن برای تضمین امنیت وی در طول مذاکره یک قرارداد تجاری است. همچنین وکیل تجاری مسئولیت تنظیم قراردادهای تجاری، فرآیند استخدام و یا اخراج، روند افزایش سرمایه یا توافقات بین سهامداران را بر عهده دارد. انجام عملیات استراتژیک مختلف مانند جمع آوری سرمایه، بازسازی یا فروش شرکت یکی از ماموریت های وکیل تجاری است.

وظیفه پشتیبانی

در حین طراحی و اجرای پروژه تجاری علاوه بر مشاوره، از یک وکیل تجاری متخصص در زمینه حقوق تجارت دعوت می شود. در طول آماده سازی، او مشاوره حقوقی مربوط به هر مرحله از فرآیند راه اندازی پروژه را ارائه می دهد. به عنوان مثال، وکیل تجاری مدیران شرکت را در مورد منافع یک خرید آتی آگاه می کند. همچنین ممکن است موظف به انجام حسابرسی های لازم، تعریف ساختار تامین مالی و تعیین تعهدات و همچنین حقوق هر یک از طرفین (فروشنده و خریدار) شود. مشارکت یک وکیل تجاری برای اطمینان از رعایت منافع موکلش در طول فرآیند خرید ضروری است.

وظیفه وکالت

وکیل تجاری در صورت اخراج یک کارمند، وکالت کارفرما را بر عهده می گیرد و به او کمک می کند تا از هر گونه دعاوی قضایی جلوگیری کند. علاوه بر این، او همچنین مسئول مذاکره در مورد شرایط مختلف عزل از طرف موکل خود است. مانند وکلای همکار خود که در دنیای حقوق ایران فعالیت می کنند، یک وکیل متخصص در قانون تجارت ممکن است برای دفاع از منافع موکل خود در دادگاه های صالح در صورت دعوا با شخص ثالث فراخوانده شود. هنگامی که شرکت یک تصمیم قانونی را به چالش می کشد، همین امر صادق است.

یک وکیل تجاری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یک وکیل تجارت برای برتری در زمینه کاری خود باید ویژگی های خاصی داشته باشد.

کیفیت های مورد نیاز
علاوه بر مدارک تحصیلی ضروری، لازم است یک وکیل متخصص در قانون تجارت دارای ویژگی هایی باشد که به آنها امکان می دهد همه زمینه های قانونی یک پروژه یا شرکت را با دقت شناسایی کند. برخی از ویژگی های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک وکیل تجاری خوب عبارتند از:
تطبیق پذیری: او باید بر حوزه های مختلف قانون کنترل داشته باشد.
خلاقیت: او باید به سرعت راه حل های موثر برای موقعیت های تجاری پیچیده پیدا کند.
قاطعیت: از آنجایی که او اغلب ساعات زیادی کار می کند، باید انگیزه قوی داشته باشد و بداند چگونه تحت فشار کار کند.
دقت و سرسختی: او باید دائما آخرین روندهای بازار و وضعیت رقبا را رصد کند تا استراتژی بهتری برای شرکت پیدا کند.
راز داری: پس از ادای سوگند، باید کاملاً تحت اسرار حرفه ای کار کند.
روحیه تجزیه و تحلیل.
علاوه بر این، یک وکیل تجاری باید مهارت های ارتباطی خوبی، چه شفاهی و چه کتبی داشته باشد و در رسیدگی به پرونده ها نطم بدهد.

اطلاعات به روز و وسیع

یک وکیل تجاری که در یک زمینه پیچیده فعالیت می کند، باید به طور مداوم تمام اطلاعات مربوط به بخش فعالیت خود را داشته باشد، همانطور که در بالا ذکر شد. این ها ممکن است تشریفات مربوط به افزایش سرمایه، احترام به حقوق سهامداران یا شرایط اعتبار قرارداد باشد. وکیل تجاری در قانون تجارت باید دانش عمیقی در موارد زیر داشته باشد:
حقوق شرکت ها؛
حقوق قراردادها و همچنین آیین دادرسی تجاری و قوانین اساسی حقوقی در روابط تجاری؛
قانون رقابت؛
قانون شرکت در مشکل (ورشکستگی و انحلال)؛
قانون مالکیت معنوی؛
قانون علامت تجاری؛
قانون بانکداری و قانون ابزارهای پرداخت؛
حقوق مالی با قانون بازار سهام و زمینه های اعتباری مرتبط.
قانون مالی؛
قانون کار (کارمندان و کارفرمایان)؛
قانون مصرف کننده (کسب و کار و مصرف کنندگان).

مزایا و معایب وکیل تجاری

وکیل تجاری مزایا و معایبی دارد.


مزایای یک وکیل تجاری

انجام حرفه یک وکیل تجاری گاهی اوقات شامل سفر به خارج از کشور از طرف موکل است. در نتیجه این وکیل فرصت کشف بسیاری از کشورها را دارد. وکیل تجاری با رصد مداوم اخبار و روندها در زمینه حقوق، تمام اطلاعات مهمی را که ممکن است برای حیات شرکت یا افرادی که با آنها در تماس است ضروری باشد، در اختیار دارد. مزیت اصلی انجام حرفه وکیل متخصص در قانون تجارت در پاداش جذابی است که به یک مبتدی و حرفه ای در پایان کار خود تعلق می گیرد. تطبیق پذیری حرفه ای به لطف دانش شاخه های مختلف حقوق نیز مزیت قابل توجهی است.

معایب وکیل تجاری

وکیل تجاری بودن علاوه بر مزایا می تواند معایبی نیز داشته باشد. در واقع، همانطور که در بالا گفته شد، وکیل تجاری مکررا سفر می کند، که نقطه ضعفی برای زندگی شخصی او است. در بخش حقوق، دستمزد یک وکیل تجاری بسته به عوامل مختلفی متفاوت است و تعیین مبلغ دقیق را دشوار می کند. مطالعات طولانی و پیچیده برای تبدیل شدن به یک وکیل تجاری نیز از اشکالات عمده این حرفه است.. علاوه بر این، برای حفظ مشتریان، او باید در حین انجام وظایف خود به حداکثر نتایج مثبت دست یابد.

کجا می توانم یک وکیل تجاری خوب پیدا کنم؟

امکان یافتن وکیل تجاری در یک موسسه حقوقی متخصص در زمینه حقوق تجارت یا در یک شرکت حقوقی تجارت بین المللی که خدمات مختلفی را ارائه می دهد وجود دارد. شما می تواند با مراجعه پلتفرم های مختلف اینترنتی مانند سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند، جستجوی خود را برای یافتن وکیل در قانون تجاری انجام دهید.