شرایط ابطال سند رسمی چگونه است

شرایط و مراحل ابطال سند رسمی :

شرایط ابطال سند رسمی چگونه است :

با استناد به ماده های قانون مدنی و قوانین مختلف شرایط ابطال سند رسمی را می توان به چند بخش تقسیم کرد :

1-سند مالکیت باید وجود داشته باشد

اولین و مهمترین رکن در دعوای طرح سند رسمی مالکیت آن است که باید حتما سند مالکیت وجود داشته باشد در برخی از مواقع افراد هزینه انتقال سند را پرداخت می کنند اما در آخر سند مالکیت به نام آنها ثبت نمی گردد و در چنین مواردی اگر مبایعه نامه وجود داشته باشد این امکان میسر میگردد که از روشهای قانونی ابطال سند رسمی با مبایعه نامه استفاده کرد در غیر این صورت اثبات مالکیت و ابطال سند رسمی بسیار سخت است.

2-مقررات مربوط به صدور سند رسمی باید رعایت شود

در صورت عدم رعایت مقررات مربوط به سند رسمی، سند دیگر ارزش قانونی ندارد و اعتبار خود را از دست می دهد.

3- ادعای جعل برای ابطال سند مالکیت

در صورت اثبات شدن و جعلی بودن سند، می توان آن را باطل  نمود. یکی از راه هایی که می توان با استناد به آن برای باطل کردن سند رسمی اقدام کرد ادعای جعل سند می باشد. در این مورد با اشاره به ماده 219 قانون آیین دادرسی مدنی که عنوان می دارد: ادعای جعلیت نسبت به اسناد و مدارک ارائه شده باید برابر ماده 217 قانون آیین دادرسی مدنی با ذکر دلیل اقامه شود مگر اینکه دلیل ادعای جعلیت بعد از موعد مقرر و قبل از صدور رای یافت شده باشد، می توان نسبت به ابطال سند جعلی اقدام نمود.

مواردی که باعث باطل شدن ثبت اسناد می شوند عبارتند از : 

1-اسناد صوری:

قراد دادهایی که تحت فشار و مضایقه مالی میان افراد منعقد می شود و در حقوق به قراردادهایی که تهی از واقعیت بوده و نیز به صورت غیر واقعی تنظیم شده باشد قرار دادهای صوری گفته می شود.

2-اسناد مجعول:

ممکن است فرد با جعل مشخصات و یا دسترسی غیر مجاز به اوراق و مهرهای دولتی سند یک زمین را به نام خود و یا دیگران ثبت کنند.

3-اسناد حاصل از کلاهبرداری:

گاهی برخی اسناد با انجام عملیات متظلمانه و فریب به دست می آیند و فرد از طریق کلاهبرداری مالی را به نام خود و یا دیگران به ثبت می رساند .

4-اسناد مالکیت معارض:

در مواردی ممکن است که تمام یا بخشی از یک سند در سند دیگری ذکر شده باشد و تداخل به وجود آمده باشد.

مراجع قابل طرح دعوای ابطال اسناد رسمی:

دادگاه صالح در رابطه با دعاوی ابطال سند رسمی متناسب با موضوع آن مختلف خواهد بود که در زیر به آن اشاره میگردد:

 1- در دعوای ابطال سند مربوط به مال غیر منقول دادگاه عمومی محل وقوع ملک و تنظیم سند صالح به رسیدگی است و در صورتی که اداره ثبت صادر کننده سند و محل وقوع ملک با هم مغایرت داشته باشند. مطابق ماده 12 قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه محل وقوع ملک صالح به رسیدگی است .
2-در دعوای ابطال سند مربوط به مال منقول مطابق ماده 11 قانون آیین دادرسی مدنی عمل می گردد.

نکته : ماده 11 قانون آیین دادرسی مدنی: دعوا باید در دادگاهی اقامه شود که خوانده، در حوزه قضایی آن اقامتگاه دارد و اگر خوانده در ایران اقامتگاه نداشته باشد، و صرفا در مکانی موقت در ایران ساکن باشد، در دادگاه همان محل باید اقامه گردد و هرگاه در ایران اقامتگاه و یا محل سکونت موقت نداشته ولی مال غیرمنقول داشته باشد، دعوا در دادگاهی اقامه می‌شود که مال غیرمنقول در حوزه آن واقع است و هرگاه مال غیرمنقول هم نداشته باشد، خواهان در دادگاه محل اقامتگاه خود اقامه دعوا خواهد کرد.

چه دلایلی برای طرح دعوای ابطال اسناد رسمی لازم است؟

1-ارائه سند موجود مانند وکالت نامه ، سند مالکیت ،صلح نامه و...
2- دلایل بی اعتباری یا بطلان سند از جمله مجعول بودن سند ،عدم رعایت تشریفات صدور سند،  معارض بودن سند و غیره

ابطال سند رسمی به چند روش امکان پذیر است؟

نحوه ابطال سند رسمی به 2 روش صورت می پذیرد :

1-ابطال سند رسمی مالکیت به حکم قانون :

در این روش قانونگذار بدون وقوع اختلاف و اقامه دعوا از سوی ذینفع اقدام به ابطال برخی از اسناد  می کند که عبارتند از موقوفات ، اراضی موات ، جنگل ها و ...که از طریق تصویب مصوبات و قوانین قابل اجرا می باشد.

2-ابطال سند رسمی مالکیت از طریق دادگاه :

در صورتی که سند رسمی صادر شده موجب تضیع حقوق افراد شود شخص ذینفع می تواند با تقدیم دادخواست به دادگاه صدور رای ابطال سند رسمی را تقاضا کند و اثبات موضوع دعوا بر عهده خواهان می باشد که برخی از این عوامل عبارتند از: سند معارض ،مجعول بودن سند مالکیت و غیره.

نتیجه گیری

با عنایت به ماده 1287 قانون مدنی اسناد رسمی اسنادی است که در اداره ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و مطابق قوانین جاری تنظیم شده باشند است . لذا با توجه به موارد ذکر شده ابطال اسناد رسمی بر خلاف تصور برخی امر آسانی نیست چرا که نیاز به اسناد و مدارک معتبر در این امر دارد و تا بتوان از طریق آن صحت موضوع اثبات گردد، چنانچه مدارک جهت اثبات باطل کردن سند رسمی کافی و معتبر نباشد و به نحوی شرایط ابطال سند رسمی مقدور نگردد نمی توان نسبت به ابطال سند رسمی اقدام کرد از این رو آشنایی با قوانین ابطال سند رسمی و از همه مهم تر اشراف بر دعوای ابطال سند رسمی در رویه دادگاه ها می تواند تا حد قابل توجه ای امکان موفقیت در رسیدن به نتیجه مطلوب را بالا ببرد .

۵ / 4 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • باسلام.ما۴برادر۱۵سال.قبل ازفوت کل ملک کشاورزی خانه وغیره در املاک طبق قولنامه خریدکردیم.بعدازیک سال یک براذرمون پدررابرده نسق را انتقال داده به نام خودش

  یکشنبه ، 11 اردیبهشت 1401

  • مینا مرادی ساکی

   باسلام كاربرگرامي ميتوانيد ابطال سند رسمي را با توجه به قولنامه هاي مذكور مطرح نماييد.

 • زمینی را چندسال پیش بصورت رایگان به شخصی واگذارنمودم که در ازای آن کارهای اداری و دفتری کل قطعه بزرگتر را انجام دهد . ایشان هیچ اقدامی انجام نداد و با استفاده از قولنامه ای که در دست داشت از اداره ثبت سند تک برگی گرفت. آیا میشود ملک را پس گرفت؟

  شنبه ، 27 فروردین 1401

  • مینا مرادی ساکی

   باسلام كاربرگرامي چنانچه بتوانيد اثبات كنيد اين زمين در قبال انجام تعهد بوده و ايشان از انجام تعهد استنكاف نموده ميتوانيد ابطال سند را بخواهيد.

سوال حقوقی