شرایط وکالت‌نامه محضری

شرایط وکالت‌نامه محضری


وکالت نامه محضری 

یکی از عقود پرکاربرد در جامعه عقد وکالت می باشد . مردم در روابط اجتماعی خود ممکن است با مشکلاتی مواجه بشوند که خود شخصا نتوانند انجام دهند یا نیاز به مشاوره یا حضور یک فرد متخصص داشته باشند . حق انتخاب وکیل در امور مدنی و کیفری یک حق تضمین شده در قانون اساسی می باشد . بر همین اساس ، قانونگذار به بررسی عقد وکالت در مواد 656 تا 783 قانون مدنی پرداخته است .وقتی که افراد به دلیل مشغله زیاد و شلوغی وقت توانایی انجام دادن امور مختلف را ندارد به ناچار برای انجام کارها و بالاخص انجام کارهای حقوقی به تنظیم وکالت نامه محضری تن میدهند .

آیا وکالت‌نامه محضری دارای مزیت می‌باشد ؟

وکالت‌نامه محضری دارای مزایای زیادی است اما در کنار این مزایا گاها برای افراد مشکلاتی را ایجاد کرده است چرا که مردم اطلاعات زیادی در مورد وکالت‌نامه محضری و به ویژه عقد وکالت ندارند که در ادامه ما ابتدا به بررسی برخی ابعاد عقد وکالت می‌پردازیم .

عقد وکالت 

بنا بر تعریف ماده ۶۵۶ قانون مدنی: «عقد وکالت، عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌نماید». طرفی که وکالت می‌دهد موکل یا اصیل می‌نامند و طرفی که وکالت به او داده شده و آنرا می‌پذیرد وکیل است که نماینده موکل به حساب می‌آید.

وکالت با اجرت یا مجانی 

وکیل می‌تواند در مقابل عملی که انجام می‌دهد اجرت یا همان حق‌الوکاله دریافت کند و حتی می‌تواند این امر را مجانی انجام دهد.

انواع وکالت 

وکالت انواعی دارد که می‌توان به وکالت مطلق، وکالت مقید، وکالت عام و وکالت خاص اشاره کرد.
✓وکالت مطلق یعنی اینکه وکیل تمام اختیارات را داراست و این نوع وکالت برای موکل کمی خطرناک است چون ممکن است در یک چشم بهم زدن تمام ثروت و دارایی خود را با سپردن کار خود به شخصی خائن که خود را وکیل خوانده است بسپارد و آنها را از دست دهد .
✓در وکالت مقید قضیه متفاوت و عاقلانه تر است چرا که موکل برخی از امور خود را به وکیل میسپارد و وکیل حق ندارد فراتر از اختیارات خود گام بردارد .

طرق انحلال عقد وکالت 

عقد وکالت بنا به ماده ۶۷۸ به سه طریق پایان می‌یابد:
✓به عزل موکل
✓به استعفای وکیل
✓به موت، یا به جنون(حجر)وکیل یا موکل

وکالت نامه محضری را در کجا تنظیم کنیم ؟
برای تنظیم وکالت‌نامه چقدر هزینه باید در نظر بگیریم؟
بعد از آشنایی با عقد وکالت و فهمیدن مزایا و معایب و راههای برون رفت از معایب آن نوبت به پاسخ گویی به این سوال است که اگر شخصی قصد دادن وکالت به دیگری دارد وکالت‌نامه محضری را در کجا باید تنظیم کند؟
چه میزان هزینه باید برای تنظیم وکالت‌نامه محضری در نظر گرفته شود ؟

✓برای تنظیم و اعطای وکالت‌نامه محضری باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنیم و با توجه به موضوعی که وکالت میدهیم و با توجه به ارزش مورد معامله باید مطابق جدولی که در سایت اداره ثبت اسناد و املاک وجود دارد هزینه بپردازیم .

۵ / 4.25 (از مجموع 2 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل