چک صیادی چیست و نحوه انتقال چک صیادی چگونه است؟

چک از جمله اوراق بهادار بسیار کاربرد در امور روزمره می باشد. از چک در تجارت ،خرید و فروش ،ضمانت و... استفاده میشود.
از جمله چک‌هایی که امروزه بسیار کاربرد دارد چک صیاد می باشد.

انواع دسته چک و تفاوت آنها

دسته چک ها امروزه به دو دسته ، چک های قدیمی و چک های صیاد تقسیم‌ بندی می‌شوند.
یکی از فرق های اساسی دسته چکهای صیاد با دسته چک های قدیمی در آن است که اعتبار دسته چکهای صیاد بسیار بیشتر از دسته چکهای قدیمی میباشد دسته چک های قدیمی دارای اعتبار بالایی نبوده و شخص می توانست حتی با سوء سابقه نیز دسته چک داشته باشد و حتی تعداد میخواهد چک بلامحل صادر نماید اما دریافت چک صیاد شرایطی دارد از جمله شخص باید حداقل به مدت دو سال حسابی با کارکرد بالا داشته باشد و همچنین بانک درصدور دسته چک به عنوان یک واسطه عمل کند و نقش دیگری نداشته باشد همچنین کسی که دارای چک برگشتی می باشد باید این سوء سابقه پاک کند تا بتواند درخواست دسته چک صیاد را نماید این موارد خود نشان می دهد که چک صیاد نسبت به چک قدیمی از اعتبار بسیار بالاتری برخوردار است.
همچنین شکل ظاهری چک صیاد نیز بسیار متفاوت می باشد از جمله:
رنگ تمام چک های صیاد بنفش می باشد که امروزه چک های صیاد به چک های بنفش نیز معروف هستند.
چک صیاد دارای شناسه ۱۶ رقمی صیاد هست
کد اختصاصی مربوط به هر بانک در زیر محل شماره سریال به رنگ نامرئی سبز وجود دارد.
درج اطلاعات چک حاوی نام بانک و صید چک در مرکب نامرئی سبز که تحت تابش نور ماورا بنفش نمایان می گردد.
هک لوگوی چکاوک در رنگ نامرئی که با نور ماورا بنفش قابل رویت است.
وجود الفبای رنگی نامرئی در چهار رنگ قرمز زرد و سبز و آبی به صورت پراکنده در دو طرف چک.
درج آرم بانک به صورت نگاتیو در وسط چک که قابل رویت در نوع ماورای بنفش است.
نوار ریز امواج نام بانک در کادر تاریخ و کادر ریال در دو رنگ نامریی که تحت تابش نور ماورا بنفش نمایان می گردد
درج نوار عمودی در ظهر چک حاوی آرم بانک، نام بانک و سری چک.
همچنین چک های صیاد باید دارای موارد زیر باشند؛
چک صیاد حتما باید در سامانه صیاد ثبت شود این ثبت حتماً باید توسط صادر کننده چک و صرفاً در سامانه اینترنتی و شعب بانک صادر کننده دسته چک صورت پذیرفت.
مشخصات کامل ذینفع چک باید در سامانه صیاد ثبت شود.
دریافت کننده چک های صیاد باید جهت تایید یا رد چک به سامانه صیاد مراجعه نمایند و چکی که توسط ذی نفع در سامانه صیاد تایید نشده باشد قابلیت نقد شدن را نخواهد داشت.
پس اگر چکهای صیاد در سامانه صیاد توسط صادر کننده ثبت نشوند و همچنین توسط دریافت کننده تایید نشوند برگه چک دارای ارزش حقوقی نمی باشد.

چک صیاد دارای مزایای زیر میباشد

۱ . چک صیاد به صورت سفید امضا صادر نمی شود که در نتیجه از قطعاتی که برای صادرکننده چک ممکن است به وجود بیاید جلوگیری می‌شود.
۲ . چک صیاد در وجه حامل صادر نمی شود که از خطراتی همچون به سرقت رفتن چک جلوگیری می شوند.
۳ . چک صیاد قابل جعل نمیباشد به همین دلیل دارای امنیت بالایی است.
۴ . چک صیاد با توجه به توان مالی صادر کننده دارای سقف میباشد که این سقف توسط سامانه صیاد تعیین می شود و امکان صدور چک با مبالغی بالغ بر سقف تعیین شده امکان پذیر نمی باشد.
۵ . چک صیاد را می ‌توان در تمام بانک های ایران بدون توجه به اینکه چک صادره از کدام بانک می باشد نقد کرد.
۶ . امکان استعلام اعتبار حساب صادر کننده چک، که این امر موجب می شود که آمار چک های برگشتی کاهش یابد.
۷ . در دسته چک های صیاد نقشه شعب بانکی حذف شده است که این امر موجب می شود که از پارتی بازی افراد با روسای شعب جلوگیری شود.
۸ . چک های  صیاد دارای ویژگی های ظاهری یکسان می باشند که خود سبب می شود امکان تقلب و جعل آنها بسیار کاهش یابد.
۹ . هرجا که صیاد همانطور که در بخش ظاهر چک صیاد بیان شد دارای شناسه صیاد ۱۶ رقمی میباشد که حاوی اطلاعات اعتبار صاحب حساب است.
برای دریافت دسته چک صیاد شرایطی لازم است که با آن می پردازیم؛
۱ . باید شخص حداقل به مدت ۲ سال در بانکی که می‌خواهد از آن دسته چک دریافت کند حساب جاری داشته باشد.
۲ . باید در سابقه فرد چک برگشتی وجود نداشته باشد و یا اگر سوء سابقه مربوط به حساب او وجود دارد از آن رفع اثر شود.
۳ . شخص باید دارای محل سکونت ثابت و یا محل کار ثابت باشد.
۴ . شخص مورد نظر یک حساب سپرده بلند مدت که حداقل موجودی آن پنج میلیون باشد در بانک مورد نظر داشته باشد و باید از مدت زمان بازگشایی آن حداقل ۶ ماه داشته باشد.

برای دریافت دسته چک صیاد مدارک لازم می باشد 

کپی تمام صفحات شناسنامه
یک قطعه عکس
در صورت مستاجر بودن یک نسخه کپی شده از اجاره نامه
به همراه داشتن یک فرد معتبر به عنوان معرف
داشتن یکی از قبوض آب و گاز و برق جهت ثبت آدرس دقیق محل سکونت
داشتن فتوکپی اصل مدارک شغلی شخص متقاضی
باید توجه داشت که مدارک فوق توسط فرد متقاضی درخواست کننده دسته چک به بانک مورد نظر ارائه شود و بانک مورد نظر پس از بررسی مدارک فوق درخواست شخصا در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت می کند و در صورتی که شرایط گفته شده ها داشته باشد دسته چک برای او صادر می شود.

نحوه انتقال چک

طبق قانون جدید صدور چک های جدید در وجه حامل ممنوع میباشد. منظور از چک های جدید همان چهره های صورتی یا بنفش می باشند که نمی توان آنها را در وجه حامل صادر نمود.
چک های قدیمی برای انتقال به فرد دیگر یا همان چک در وجه حامل ‌ لازم بود تا چک پشت نویسی شود اما  انتقال چک های جدید صرفاً از طریق ثبت در سامانه صیاد و بدون پشت نویسی انجام می شود.
عملیات ثبت، صدور، تایید و انتقال چکهای جدید از طریق درگاه های غیرحضوری بانکی و یا مراجعه به شعبه و اپلیکیشن‌های موبایلی قابل انجام است.
در انتقال به وسیله پشت نویسی باید صادر کننده چک در پشت چک مواردی را ذکر میکرد به طبق آن فرد مورد نظر یعنی فرد دریافت کننده حق داشتن مبلغ نوشته شده بر روی چک را دارا می شد. همچنین در پشت چک باید دو عدد امضا بدون ذکر نام و نام خانوادگی در پشت چک درج می شد.
اما امروزه با توجه به مشکلاتی که در انتقال به روش خوشنویسی وجود داشت این روش برداشته شد و انتقال به وسیله سایت صیاد جایگزین آن شد.
این روش دارای مراحلی می باشد که به ذکر آن می پردازد؛
۱ . ابتدا باید شخص وارد سایت صیاد شده و اقدام به ثبت اطلاعاتی از قبیل مبلغ چک، تاریخ سررسید،  کد صیاد و ... بکند. پس از تایید اطلاعات چک از سوی بانک صادر کننده دسته چک ،چک جهت تایید نهایی به سامانه صیاد سال میشود.
۲ . در این مرحله سامانه صیاد اطلاعات ثبت شده  و کد صیاد چک، توسط بانک مرکزی بررسی می شود و در صورتی که مشکلی از قبیل چک برگشتی وجود نداشته باشد این چک به صورت موقت در سامانه صیاد ثبت میشود.
۳ . بعد از این که بانک مرکزی تاییدیه نهایی انجام داد و چک در سامانه صیاد ثبت شد دارنده چک باید برگه چک اصلی را به دریافت کننده آن تحویل دهد.
۴ . دریافت کننده چک پس از دریافت چک باید به سامانه صیاد مراجعه کند و کد صیادی ۱۶ رقمی را در قسمت استعلام چک صیاد وارد کند و پس از اینکه چک از طرف سامانه صیاد تایید شد و اطلاعات آن درست بود و دریافت کننده چک از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کرد باید اقدام به تایید دریافت چک نماید.

نتیجه‌گیری
همانطور که مشاهده کردیم چک های صیادی دارای اعتبار بسیار بالایی می باشد و استفاده از آن ها امنیت بسیاری را به وجود می آورد و همچنین از طرفی با توجه به اینکه بیشتر اقدامات مربوط به این دسته چک ها در سایت صیاد انجام میشود،از اتلاف وقت و خطاهای احتمالی و مشکلاتی که ممکن است به وجود بیاید جلوگیری می کند.
همچنین روش انتقال اینگونه چک ها از طریق سایت صیاد صورت می گیرد نیز بسیار بهتر از روش انتقال به سبک پشت نویسی می باشد و از امنیت بالاتری برخوردار است.
پش می توان ایجاد چک های صیادی را از جمله اقدامات بسیار مفید دانست که می تواند حتی در اقتصاد کشور تاثیر گذار باشد. و می تواند جرایم ممکن همچون صدور چک بلامحل و برگشت چک را کاهش دهد.

۵ / 4.5 (از مجموع 3 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

 • سلام من ۱فقره چک ۹۰تومنی به یکی امانت دادم اون چک رو خرج کرده با پشت نویسی خودش،الان طرف رفته ازمن شکایت کرده که ۲۷۰تومن باید پس بدم جلوی حسابامو‌بسته من باید چیکار کنم؟

  جمعه ، 03 تیر 1401

  • عذرا نصرآبادی

   سلام .در پرونده حاضر چاره ای ندارید که مبلغ رابپردازیدبخاطر استثنائات اسناد تجاری که روابط بلافصل بین دارنده وصادرکننده و اگر عدم تمکن مالی داریدبرپرداخت اعسار دهید اما علیه فرد اولی که چک راامانت دادید بنا به مستندات کافی شکایت خیانت درامانت دهید واگر وی را محکوم نمایید می توانید همین مبلغ رابه انضمام خسارات وارده از او مطالبه نمایید

 • با سلام ببخشید من نسبت به یک دادنامه که مربوط به مطالبه وجه چک و خسارت تاخیر تادیه تا اجرای حکم است محکوم شدم و دادنامه قطعی شده است صادرکننده چک پدرم است تو رای ننوشته چک در تاریخی عدم گواهی گرفته شده یا برگشت خورده و پدرم در چه تاریخی فوت شده ولی بعد از فوت پدرم اقدام به گواهی عدم پرداخت از بانک کرده من تقاضای رفع ابهام و اجمال و اصلاح دادنامه بنا به ماده ۲۷ اجرای احکام مدنی به بعد از ۶ سال که از صدور رای قطعی گذشته بود چون از روند اصلاح ان اطلاع نداشتم به شعبه بدوی دادم قاضی قبول کرده پرونده رو بفرسته تجدیدنظر ایا امیدی به اصلاح دادنامه به دلیل اینکه پدرم فوت شده و خسارت تاخیر تادیه تا زمان فوت او می باشد؟لازم به ذکر است دارنده چک در دادخواست هم قید نکرده بود خسارت تاخیر را از چه زمانی می خواد و حتی در جلسه دادگاه شرکت نکرده بود.ممنون

  جمعه ، 27 خرداد 1401

  • زهره خامهء

   با سلام همه مواردی که ذکر فرمودید میتواند در حکم صادره تاثیر گذار باشد.و خسارت تاخیر هم تا زمان فوت ایشان تعلق میگیرد.البته در خصوص مطلب آخر شما، طبق رای وحدت رویه مبداء زمانی چک،تاریخ چک(نه تاریخ مطالبه) در نظر گرفته می شود و عدم ذکر آن نقص نیست. موفق باشید.

 • آيا نسبت به چک تضمين (ضمانت) مي توان ازطريق اجراي ثبت اقدام کرد واجراييه گرفت؟

  پنجشنبه ، 19 خرداد 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام چنانچه این قید بر روی چک ذکر شده باشه امکان این امر وجود ندارد

 • سلام بابت فروش خودرو سال ۹۳ چک گرفتم پاس نشده تا امروز به روز برگشت زدم ماشین به نام منه مدارکم دستمه سند همه چی چه اقدامی کنم

  چهارشنبه ، 18 خرداد 1401

  • رضا احمدی ذیلان

   سلام وقت بخیر. اصولا باید مبلغ چک رو بعنوان ثمن معامله مطالبه کنید مگر اینکه شرطی مبنی بر فسخ معامله باشد که ازین طریق خودروی موصوف را تحویل ندهید.

 • با سلام . هشت سال پیش باغی داشتم که میوه هاشو طی چند مرحله به فردی که آشنام بود فروختم که کل مبلغ ۴۵ میلیون تومن بود و بابت مبلغ دو فقره چک بهم داد که سر وقتم وصول شدن الان بعد از هشت سال علیه من دادخواست داده و ادعا کرده که مبالغ چک هایی که وصول شده رو به من قرض داده و الان قرضشو میخاد و ادعای ۴۵ میلیون کرده . و چون اون فرد آشنا بود و حتی خودش میومد و ماشین میاورد و حتی کارگرم خودش میاورد و میوه ها را بار میزد و میبرد نه رسیدی نه قراردادی نه بارنامه ای ام در کار نبود و اون کارگرها و راننده ای که میومدن باهاش بار میزدن هم نمیشناسم . تو دادگاه من گفتم بابت خرید میوه از من چک هارو داده و قرض دادن دروغه که اون فرد هم ادعای رسید و قرارداد و بارنامه کرد . الان باید چیکار کنم چجوری دفاع کنم نه سندی هست نه شاهدی . تشکر

  چهارشنبه ، 18 خرداد 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام فی نفسه صدور چک دلالت بر برده‌داری صادر کننده دارو و ایشان می‌بایست بدهکار نبودن خویش را اثبات نماید .

 • ایا برگشت چک‌بعد از مدت ۱۴سال مورد مشمول زمان قرار میگیرد

  یکشنبه ، 15 خرداد 1401

  • علیرضا فضلی

   با سلام با توجه به نسخ مرور زمان در قوانین مدنی کشور ما پس از انقلاب امکان مطالبه وجه چک از لحاظ حقوقی وجود دارد اما این چک دیگر مشمول مزایای قانون تجارت نمی شود

 • با سلام و وقت بخیر ببخشید پدر من فوت کرده قبل از مرگ چکی به دست یکی داده بعد از فوت پدر من گواهی عدم پرداخت گرفته و‌ به طرفیت‌ ما دادخواست داده برادرم به اشتباه اقرار کرده که پدر به اون فرد بدهکار بوده‌ می خواستم‌ بپرسم علیرغم گرفتن گواهی عدم پرداخت بعد از فوت پدر من خسارت تاخیر تادیه مربوط چک پدرم تا زمان فوت اوست؟ممنون

  جمعه ، 13 خرداد 1401

  • زهره خامهء

   با سلام بله در این خصوص رای هم صادر شده که بعد از فوت خسارت تاخیر تادیه برای دین صادر کننده ای که فوت شده تعلق نمیگیرد و خسارت تاخیر تادیه تا زمان فوت ایشان تعلق میگیرد. پیروز باشید

 • احتراما ، خسارت تاخیر تادیه در مورد چک و سفته هایی به مبلغ جمعا ده میلیارد ریال که سال ۹۸ در موردشان اقدام و شکایت و امسال حکم نهائی به پرداخت داده شده چه میزان است

  چهارشنبه ، 11 خرداد 1401

  • خالد سعدا

   با سلام و احترام خسارت تاخیر در تادیه چک از تاریخ سررسید و در خصوص سفته از تاریخ واخواست و یا مطالبه رسمی می باشد. جهت محاسبه دقیق مبلغ به شاخص های اعلامی بانک مرکزی مراجعه فرمایید.

 • با احترام ، خسارت تاخیر تادیه از تاریخ سررسید چک و سفته محاسبه می شود یا تاریخ شکایت دارندهء چک ؟

  چهارشنبه ، 11 خرداد 1401

  • زهرا غلامي

   سلام كاربر گرامي مطابق قانون خسارت تاخير تاديه از تاريخ مندرج در چك و سفته از تاريخ واخواست ميباشد،لكن گاها رويه قضايي متفاوت عمل كرده و در فرضي كه زمان زيادي از تاريخ چك گذشته باشد و با استناد به قاعده اقدام از تاريخ مطالبه در نظر گرفته ميشود. موفق باشيد.

 • سلام،دکتر زنان از منشی سفته بابت وسایل مطب که گران هست میخوان،آیا این کار درسته؟اگه دزد به مطب بره منشی گناهی نداره که،سفته با چه عنوانی به دکتر بدم مشکلی برام پیش نمیاد؟

  یکشنبه ، 08 خرداد 1401

  • زهرا غلامي

   سلام كاربر گرامي در اين موارد معمولا جهت ضمانت يا حسن انجام كار از شخص جوياي كار سفته گرفته ميشود.شما ميتوانيد در صورت موافقت كارفرما در برگه اي به صورت جداگانه علت ارائه سفته و بابت ضمانت يا ... قيد نموده و اضافه نماييد در صورت هرگونه استفاده ديگري از سفته، خيانت در امانت تلقي و موضوع را از طريق مراجع قضايي پيگيري خواهم نمود.

سوال حقوقی