10 اسفند 1398

آیا فرزند خوانده از سرپرست خود ارث میبرد؟

دسته بندی : حقوقی | ارث،وصیت
حمیده-سلیمی
حمیده سلیمی
وکیل پایه یک دادگستری
سوال کاربر :

سلام آیا فرزند خوانده هم از متوفي ارث میبرد؟ يا خير اگر ارث ميبرد به چه صورت هست؟

پاسخ وکیل پایه یک دادگستری :

با سلام خانواده هایی که فرزندی را به سرپرستی قبول می کنند ، آثار قرابتی از قبیل ارث و حرمت حاصل از نکاح بین آنها و فرزند خوانده ، بوجود نمی آید .  اما مستند به ماده 11 قانون پیش گفته ، پرداخت نفقه فرزندخوانده از جمله تکالیف سرپرست وی می باشد همچنین بر اساس ماده 2 قانون مذکور و به استناد ماده 861 قانون مدنی ، فرزندخواندگی از موجبات ارث نیست. یعنی نه فرزندخوانده از پدر و مادرخوانده‌اش و نه آنان از فرزندخوانده ارث می‌برند. به بیان قانون: «این سرپرستی به منظور تامین منافع مادی و معنوی طفل برقرار می‌گردد ولی در هر حال از موجبات ارث نخواهد بود.» لکن به خاطر جلوگیری از بروز مشکلاتی برای کودک و جبران خلأ مذکور در آینده در ماده 5 قانون آمده که یکی از شرایط صدور حکم سرپرستی تامین هزینه نگهداری و تربیت و تحصیل طفل تا سن بلوغ و تا زمان فوت سرپرست است، همچنین طبق تبصره ذیل ماده 5 مذکور: «هرگاه وجوه یا اموالی از طرف زوجین سرپرست به طفل تحت سرپرستی، صلح شده باشد در صورت فوت طفل وجوه و اموال مذکور از طرف دولت به زوجین سرپرست تملیک خواهد شد.» همچنین بر اساس ماده 2 قانون مذکور و به استناد ماده 861 قانون مدنی ، فرزندخواندگی از موجبات ارث نیست. یعنی نه فرزندخوانده از پدر و مادرخوانده‌اش و نه آنان از فرزندخوانده ارث می‌برند. به بیان قانون: «این سرپرستی به منظور تامین منافع مادی و معنوی طفل برقرار می‌گردد ولی در هر حال از موجبات ارث نخواهد بود.» لکن به خاطر جلوگیری از بروز مشکلاتی برای کودک و جبران خلأ مذکور در آینده در ماده 5 قانون آمده که یکی از شرایط صدور حکم سرپرستی تامین هزینه نگهداری و تربیت و تحصیل طفل تا سن بلوغ و تا زمان فوت سرپرست است، همچنین طبق تبصره ذیل ماده 5 مذکور: «هرگاه وجوه یا اموالی از طرف زوجین سرپرست به طفل تحت سرپرستی، صلح شده باشد در صورت فوت طفل وجوه و اموال مذکور از طرف دولت به زوجین سرپرست تملیک خواهد شد.»

اگر نیاز به مشاوره بیشتر با حمیده سلیمی دارید کلیک کنید

سوالات حقوقی مشابه
19 آذر 1401
فاطمه-عراقیه-فراهانی
فاطمه عراقیه فراهانی کارشناس حقوقی
انتقال اموال قبل از فوت

با سلام.مادرم هنگام تقسیم ارث پدری در یک تفاهم نامه اعلام نموده بعد از فوت باغی را که به اسم خود ما درم میباشد به دختران تعلق بگیرد و پسران حقی در این خصوص ندارند .الان خود مادرم ا...

18 آذر 1401
آناهیتا-قاسمی
آناهیتا قاسمی کارشناس حقوقی
محروم کردن چند نفر از وراث از ارث

سلام. پدرم فوت کرده.وخونه را بنام مادرم زده.مادرم ازخونه سهم ۲برادرم راسندکرده بنامشان.الباقی مانده بین ۳دختر ویک پسر سوالم این است باتوجه باینکه بعداز فوت مادر مجددا آن ۲ پسر از...

18 آذر 1401
منیره-رحیمی
منیره رحیمی کارآموز وکالت
وصیت نامه تا چه میزان مجری است؟

سلام وقتتون بخیر پدرم فوت کرده قلنامه رو به نام من نزده فقط وصیعت نامه داده به همراه قلنامه خریداری از یک نفر حالا میخوام اینو محکم کاری کنم یا ثبت محضری کنم چه باید کنم وراث زیر...

18 آذر 1401
محسن-جعفری
محسن جعفری وکیل پایه یک دادگستری
نحوه مطالبه سهم الارث

سلام وقت بخیر من از بلوچستان مزاحمتون میشم پدر خانم بنده شش سال میشه به رحمت خدا رفته وتعداد هفتا مغازه شش هزار متر زمین ویه خونه به اسمش هست ووصیت نامه ننوشته وتعداد هفتا دختر ودو...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا