19 شهریور 1400

امکان اینکه مهریه تعیین شده در عقد نامه را بعدا کاهش داد وجود دارد یا خیر .

دسته بندی : خانواده | مهریه
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو
کارشناس حقوقی
سوال کاربر :

سلام من دختر35 ساله هستم که دوهفته پیش بااقایی درحضورخانواده هامحرم شدیم وقراره صفرعقدمونومحضری کنیم،من بااقاتوافق کرده بودیم یک سکه ولی بااصرارخانوادم شد14 سکه که توی برگه ساده نوشته وامضاشد، حالاسوال من اینه که ایااون برگه ارزش قانونی داره یانه واینکه مازن وشوهردایمی وشرعی هستیم، من میتونم توی خطبه عقد14 تاسکه بگن ولی بلافاصله بعدعقدتعدادسکه هاروکم کنم یاببخشم؟؟؟ اجازه پدرلازمه یاخیر؟؟

پاسخ کارشناس حقوقی :

مهریه آن چیزی هست که در عقدنامه ذکر می شود و پس از عقد می توانید بذل نمایید و اجازه لازم نیست. در خصوص اینکه محرم شدید به نظر فعلا صیغه عقد موقت خوانده شده است و هنوز به عقد دائم تبدیل نشده است چرا که برای عقد دائم باید در دفتر ازدواج حاضر شوید خطبه عقد دائم خوانده شود .در خصوص برگه نوشته شده اگر در خصوص مهریه توافقی عقد دائم باشد تا زمانی که عقد دائم انجام نشود اعتبار ندارد مگر اینکه این سکه برای عقد موقت هم در نظر گرفته شده باشد.

اگر نیاز به مشاوره بیشتر با امیراسماعیل عباسلو دارید کلیک کنید

سوالات حقوقی مشابه
18 خرداد 1402
مرضیه صفدری وکیل پایه یک دادگستری
استرداد جهیزیه و شیربها

سلام وقت بخیر ،برای استرداد جهیزیه اقدام کردم ، و میخواستم بدونم با حکم تامین خواسته میتونم جهیزیه ام رو از منزل همسر خارج کنم ؟
۲ - ۴ قلم از جهیزیه رو داماد به عنوان شیر بها تهیه...

18 خرداد 1402
مرضیه صفدری وکیل پایه یک دادگستری
اعتراض به توقیف ملک در اجرای ثبت

سلام
رفع توقیف ملک . مثتثنیات دین در مهریه .
درخواست اعتراض به توقیف ملک چون همین یک ملک رو دارم و درش ساکنم

18 خرداد 1402
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
دادخواست تنفیذ هبه نامه

سلام
بنده زمان ازدواج، هر دو خانواده یک برگه نوشتن و علاوه بر مهریه که همسرم بهم داد پدر شوهرم هم از اموال خودش زمینی رو هدیه داد و بزرگان فامیل زیر برگه رو امضا کردن ، حالا بعد از...

18 خرداد 1402
لیلا شیروانی وکیل پایه یک دادگستری
مطالبه مهریه و دادخواست طلاق و حضانت

سلام وقتتون بخیر.بنده متاهل هستم و دو تا بچه دارم،امروز متوجه شدم شوهرم بهم خیانت کرده حالا نمیدونم اقدام کرده یا نه اما از تو تلگرامش دیدم که سفارش داده با یه خانم رابطه بگیره و س...