اعتیاد و نپرداختن نفقه همسر

با سلام خدمت شما من خانمی هستم که قصد جدا شدن از همسرم را دارم ایشون اعتیاد داشتن البته الان کمتر شده و سو سابقه هم دارن و نفقه ای هم پرداخت نمیکند و من خودم شاغل هستم و ایشون راضی به طلاق نمیشن ایا من غیابی میتونم طلاق بگیرم با این شرایط؟

01 اردیبهشت 1399 179

با سلام
طبق بند ۲ تبصره ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی: « اعتیاد شوهر به یکی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الکلی که به‌اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امکان الزام وی به ترک آن در مدتی‌که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است. ‌در صورتی که زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترک، مجدداً به مصرف‌ موارد مذکور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.»
در مورد عدم پرداخت نفقه هم
الزام شوهر به پرداخت نفقه معوقه است
در صورت عدم پرداخت، زن حق طلاق دارد.
ماده 1111ق.م در مورد ضمانت اجرای مدنی الزام شوهر می باشد. زن می تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع نماید در اینصورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم می نماید.در این خصوص راه حلی وجود دارد و آن اینست که دادگاه میتواند اگر مالی از شوهر در دسترس باشد آن را توقیف نماید و بفروشد و از پول حاصل آن نفقه زن را بپردازد.
در مورد سوسابقه هم میتوان گفت که اگر مرد از 5 سال به بالا در زندان بماند یا بوده باشد و یا محکومیت زوج در اثر ارتکاب به جرمی که اجرای مجازاتش موقعیت و ابروی زن را به خطر بیاندازد هم میتواند از دلایل قانع کننده برای جاری شدن طلاق باشد.

شما میتوانید مهریه خود را به صورت آنلاین محاسبه کنید

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی