;
آیا استفاده از دفترچه درمانی دیگران جرم است؟

سلام ایا استفاده از دفترچه درمانی دیگران جرم است؟

09 اردیبهشت 1399 131

سلام و روز بخیر
بله ا‌وراق اين دفترچه در حكم اوراق بهادار دولتي است و هر گونه دخل و تصرف و سوء استفاده از آن مشمول مقررات جعل اسناد دولتي است از طرف دیگر در ماده 536 قانون مجازات اسلامی چنین آمده است: "هرکس در اسناد یا نوشته‌های غیررسمی جعل یا تزویرکند یا با علم به جعل و تزویر آنها را مورد استفاده قرار دهد علاوه‌برجبران خسارت وارده به حبس از شش ماه تا دوسال یا به سه تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد". پس پزشکی که با علم و آگاهی اقدام به سوء استفاده از دفترچه فردی برای دیگری نماید را نیز می توان مورد بازخواست قانونی قرار داد و در ماده 97 قانون تأمین اجتماعی نیز امده است که هرکس به استناد و گواهیهای خلاف واقع یا با توسل به عناوین و وسایل تقلبی از مزایای مقرر در این قانون به نفع خود استفاده نماید یا موجبات استفاده افراد خانواده خود یا اشخاص ثالث را از مزایای مذکور فراهم سازد به پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر خسارت وارده به سازمان و در صورت تکرار به حبس جنحه ای از 61 روز تا 6 ماه محکوم خواهد شد همانگونه که مستحضر هستید ماده قانونی که پزشک را موظف به معرفی چنین فردی به مراجع قانونی یا انتظامی نماید، وجود ندارد اما پزشک این حق را دارد ، در صورتی که تعلق مدارک یاد شده به فرد متقاضی را احراز نکند از پذیرش آنها سر باز زده و در خواست آزمایش یا گرافی مجدد نماید.

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی