اگر فرزند دختر دیگه با خانواده زندگی نکنه، حق داره که نفقه بگیره

سلام دختر مجرد ۲۴ ساله اگر دیگه با خانواده زندگی نکنه، حق داره که نفقه بگیره؟ یا حتما باید در خونه پدرمادر باشه تا از نظر قانونی نفقه داشته باشه؟

29 اردیبهشت 1401 30

سلام. دختر تا زمانی نفقه از پدرش دریافت می کند که ازدواج نکرده باشد و در منزل پدرش سکونت کند پس دریافت نفقه ارتباطی به سن ندارد .بر اساس ماده ۱۱۹۰ قانون مدنی ، نفقه اولاد به عهده پدر است چه این که پدر حضانت را به عهده داشته باشد یا اینکه حضانت بر عهده مادر یا شخص دیگری باشد . همچنین گفتیم نفقه فرزند از جمله دختر بر عهده پدر است اما ملاک پرداخت نفقه به دختر فقط تا رسیدن به سن رشد نیست یا سن بلوغ نیست .

طبق ماده ۱۱۹۷ قانون مدنی، اگر فرزند چه دختر یا پسر منبع مالی مثل کار و درآمد نداشت و نتوانست معیشت خود را فراهم کند پدر و نیز دیگر اشخاص یاد شده که در صورت عجز پدر از پرداخت نفقه یا فوت شدن پدر به جای او نفقه را به فرزندان می پردازند (در صورت داشتن توانایی مالی) ملزم به تأمین مخارج فرزند هستند .

در شرع و مطابق قانون ایران سن معینى براى نفقه فرزندان در نظر گرفته نشده و عرفاً مادام که اولاد داراى شغل و درآمد مشخص نباشند ، پدر نسبت به پرداخت نفقه فرزندان مسئولیت دارد . پس اگر دختر کارمند نباشد و نیاز مالی داشته باشد تامین نفقه او تا زمانی که ازدواج نکرده است با پدر می باشد اما اگر دختر ازدواج کند بعد از ازدواج او و حتی بعد از طلاق دختر تامین نفقه با پدر نمی باشد .

اگر پدر و مادر از هم جدا شده باشند یا پدر نفقه فرزند دختر را پرداخت نکرده باشد و به همین دلیل دختر یا مادر به نیابت از دختر برای پرداخت و تعیین نفقه دادخواستی تنظیم کند و به دادگاه و یا شورای حل اختلاف ارجاع بدهد ، کارشناس نفقه ، مبلغ نفقه فرزند را مطابق با سال درخواست تعیین نفقه و بر اساس توانایی مالی پدر و یا شخص پرداخت کننده ، نیاز فرزند ، جایگاه اجتماعی ، سن فرزند ، عرف اجتماعی و … معین می‌کند .در فرض سوال شما بله

شما میتوانید مهریه خود را به صورت آنلاین محاسبه کنید

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی