22 خرداد 1399

برداشت از حساب صغیر

دسته بندی : خانواده | سایر دعاوی
احمد-جمشیدوند
احمد جمشیدوند
وکیل پایه یک دادگستری
سوال کاربر :

ایا پدر و جد پدری حق برداشت از حسابی که مادر به نام فرزند صغیر خود بازکرده رادارند؟ و لایحه قانونی الغاء مقررات مخالف با قانون مدنی راجع به ولایت و قیمومت، قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال را نسخ کرده است یا خیر؟

پاسخ وکیل پایه یک دادگستری :

با عرض سلام خدمت شما خیر حق برداشت از حساب صغیر را ندارند زیرا با توجه به صراحت تبصره ماده واحده قانون اجازه افتتاح حساب پس انداز برای اطفال مصوب اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ درصورتی که مادر به نام فرزند صغیر خود حساب پس انداز باز کند حق برداشت از این حساب را تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام دارد و اختیار مذکور مغایرت و منافاتی با قانون الغاء مقررات مخالف با قانون مدنی راجع به ولایت و قیمومت ندارد و در این تبصره قانونگذار صرفنظر از مقررات ماده ۱۰ قانون مدنی صریحاً اجازه تنظیم قرارداد مالی مشروط بین مادر و طفل و بانک را تجویز کرده است و مشارالیها می‌تواند از حساب پس انداز مزبور برداشت نماید بنا به مراتب چون به موجب تبصره مذکور حق برداشت از حساب‌های مزبور تنها به مادر طفل که بازکننده حساب است تفویض گردیده و نظر به ولایت مشارالیها نداشته است بنابراین در این مورد پدر و جد پدری یا وصی منصوب از طرف آنان حق برداشت از حساب پس انداز مزبور را ندارند و چون ماده واحده قانون مزبور مخالفت و مباینتی با اعاده اعتبار قواعد و مقررات قانون مدنی راجع به ولایت و قیمومت ندارد لذا مطابق ماده مزبور اطفالی که به سن دوازده سال تمام رسیده باشند می‌توانند به نام خود حساب پس انداز در بانک‌ها باز کنند و پس از رسیدن به سن پانزده سال تمام هم می‌توانند از حساب پس انداز خود برداشت نمایند.

اگر نیاز به مشاوره بیشتر با احمد جمشیدوند دارید کلیک کنید

سوالات حقوقی مشابه
13 آذر 1401
رضا-احمدی-ذیلان
رضا احمدی ذیلان وکیل پایه یک دادگستری
سوال در خصوص خرج و مخارج همسر در حین عقد

سلام،من تو عقد هستم میخواستم بدونم خرج و مخارج من الان با همسرم هست یا نه؟و اینکه اجازه ی من دست کی هست؟هرکاری میخوام انجام بدم و یا جایی میخوام برم باید حتما همسرم اجازه بده یا ن...

13 آذر 1401
رضا-احمدی-ذیلان
رضا احمدی ذیلان وکیل پایه یک دادگستری
سوال در خصوص ضرب و جرح از سوی همسر

سلام شوهرم منو کتک زده به پزشک قانونی مراجعه کردم و میخوام شکایت کنم ازش شوهرم به من تهمت زده که من در برابر پسرم جنون میگیرم و به من خرجی هم نمیده باید چیکار کنم دوتا گزارش مامور...

13 آذر 1401
الهه-پدیدار
الهه پدیدار کارآموز وکالت
سوال کاربر در خصوص استرداد هدایای نامزدی

سلام خسته نباشید من با یه آقایی حدود یه سال دوست بودیم به قصد ازدواج در این مدت کادو بهم دیگه دادیم وایشون دوبار هم برای من لباس خرید که من استفاده ام نکردم بعد بهم خوردن رابطمون گ...

13 آذر 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
نحوه پاک کردن اسم همسرسابق درشناسنامه باتوجه به باکره نبودن

سلام.وقت بخیر ..ببخشید من چطور میتونم نام همسر سابق را پاک کنم از شناسنامم...بنده نامزد بودیم و باکره نیستم..ایا بخام شناسنامه المثنی بگیر نام همسر سابق دوباره ممکن است ثبت شود؟؟

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا