محکومیت به پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت

سلام وقتتون بخیر. در دادگاه تجدید نظر استان محکوم شدم به۲۵ میلیون و ۵۰۰هزارتومن اجرت المثل و ۴۸۵ تومن هزینه دادرسی و ۴۰۰ تومن هزینه کارشناسی. در دادگاه شهرمون قاضی بدلیل اینکه خانمم هیچ دستوری از شوهر برای کار کردن در منزل ارائه نکرده بود و عرف ایران بر رایگان کار کردن زنان هست رای بر ابطال دادخواست خانمم داده شده بود اما خانمم اعتراض زد و در جلسه تجدید نظر قاضی بدون توجه به رای قاضی شهرمون و بدون توجه به لایحه ای که وکیل برام نوشته بود رای به محکومیت من دادن و نوشته این حکم قطعیست. آیا دیگه نمیشه اعتراض به رای تجدید نظر بدم؟ آخه هیچ دستوری از من برای کار کردن ارائه نداده که این چطور حکمی هست؟. و این که تا کی وقت داره و کی باید داخواست اعسار بدم؟ قبلا مبلغ ۲۱ میلیون تومن به خانمم قرض دادم و محکوم به پرداخت شده اما اعتراض زده به دادگاه تجدیدنظر دوهفته دیگه جلسه رسیدگی هست و مهریه هم محکوم شدم به دوسکه پیش پرداخت و هر۱۳ ماه یک سکه.و میخوام اعتراض بزنم به دادگاه تجدید نظر. به نظرشما اگه این ۲۱ میلیون قرض محکوم بشه من به قاضی بگم بعنوان پیش پرداخت مهریه حساب کنن بهتره یا برای اجرت المثل؟ اگه برای مهریه لحاظ بشه. برای اجرت المثل چقدر پیش پرداخت میگیرن و قسطهاش هرچندماه باید پرداخت بشه؟

24 مرداد 1401 27

سلام و احترام
محاکم دو رویه متفاوت در خصوص اجرت المثل ایام زوجیت دارند، برخی اصل را بر استحقاق زوجه و برخی بر عدم استحقاق زوجه می دانند.
بنظر مطابق با عرف جامعه ایرانی، تبرعی بودن اقدامات زوجه و عدم استحقاق وی بر اجرت المثل نظر صحیحی باشد.
حالیه با توجه به اینکه رای دادگاه تجدیدنظر قطعی است و قابل اعتراض نیست، عملا می بایست خود را برای پرداخت اماده کنید.
در خصوص زمان طرح دعوی اعسار: بعد از اینکه اجراییه به شما ابلاغ شود از تاریخ ابلاغ در مهلت ده روز؛ می توانید اعسار را مطرح نمایید.
در خصوص تهاتر دین، این موضوع امری شخصی است و تفاوتی در مهریه یا اجرت المثل وجود ندارد.

شما میتوانید مهریه خود را به صورت آنلاین محاسبه کنید

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی