20 شهریور 1401

آیا شهرداری به هر شکل و انحا میتواند چون در زمان اجرای طرح ما مالک نبودیم ، جبران خسارت نکند؟

دسته بندی : شهرداریها | سایر دعاوی
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی
وکیل پایه یک دادگستری
سوال کاربر :

با سلام وقت بخیر ملک ما از سمت توسط شهرداری قرار گرفته است. از حد شرق در سال 1351 در طرح تعریض خیابان اصلی قرار گرفته که اکنون خیابان ، جوب ، پیاده رو شده ، و از حد شمال وصل به قطعه تفکیکی در سال 1370 توسط شهرداری راه پلکانی احداث شده سند ما در سال 1396 بصورت انتقال اجرایی به نام انتقال داده شده است. لازم به ذکر است شهرداری نسبت به تصرفات خود تاکنون جبران خسارت به هر شکلی ننموده است اکنون شهرداری منطقه جبران خسارت وفق ماده 8 را نمی‌پذیرد ، و می‌گوید شما در سال 51 مالک نبودید که جبران خسارت کنیم؟! و کلا توسط دایره حقوقی مغالطه میکنند و محرز است که دنبال بهانه برای عدم اجرای قانون و جبران خسارت هستند سوال بنده این است، آیا شهرداری به هر شکل و انحا میتواند چون در زمان اجرای طرح ما مالک نبودیم ، جبران خسارت نکند؟ آیا در این باره اصلا قانونی وجود دارد که شهرداری مدعی است؟ برای رد ادعای شهرداری که محکمه پسند باشد ما چکار میتوانیم انجام دهیم؟ با تظقاز پاسخ شما

پاسخ وکیل پایه یک دادگستری :

سلام . سوالتان واضح نیست یعنی سال51 مالک بوده اید وفقط سند ثبتی نداشته یاهمان سال 96 مالکیت به شما انتقال وسند خورده؟براساس ﻣﺎده واﺣﺪه ﻗﺎﻧﻮن ﻧﺤﻮه ﺗﻘﻮﯾﻢ اﺑﻨﯿﻪ، اﻣﻼك و اراﺿﯽ ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز ﺷﻬﺮداريﻫﺎ ﻣﺼﻮب با اصلاحات 29/1/1380 و ماده واحده قانون ﻗﺎﻧﻮن ﻧﺤﻮه ﺗﻘﻮﯾﻢ اﺑﻨﯿﻪ، اﻣﻼك و اراﺿﯽ ﻣﻮرد ﻧﯿﺎز ﺷﻬﺮداريﻫﺎ ﻣﺼﻮب 28/8/1370 ﺗﺎ زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ اﻣﻼك و اراﺿﯽ ﮐﺴﺮﺷﺪه ﻫﻤﭽﻨﺎن در ﺗﺼﺮف ﻣﺎﻟﮑﯿﻦ ﺑﺎﺷﺪ، ﺷﻬﺮداري ﺗﮑﻠﯿﻔﯽ در ﭘﺮداﺧﺖ ﻗﯿﻤﺖ زﻣﯿﻦ و اﻣﻼك ﻧﺪارد. زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﺷﻬﺮداري ﺑﺨﻮاﻫﺪ ﻃﺮح را ﺑﻪ اﺟﺮا درآورد،ﻗﯿﻤﺖ روز اراﺿﯽ و اﻣﻼك ﻣﺬﮐﻮر را ﺿﻤﻦ رﻓﻊ ﺗﺼﺮف از ﻣﺎﻟﮑﯿﻦ ﭘﺮداﺧﺖ ﮐﻨﺪ. ملاک پرداخت خسارت قیمت عرصه و اعیان ملک در زمان اجرای طرح خواهد بود.طبق تبصره یک ماده واحده قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها در تبصره یک ماده واحده نیز در باب وظیفه مالکین آمده: در صورتی که اجرای طرح و تملک املاک واقع در آن به موجب برنامه زمان بندی مصوب به حداقل ۱۰ سال بعد موکول شده باشد،‌ مالکین املاک واقع در طرح از کلیه حقوق مالکانه مانند احداث یا تجدید بنا یا افزایش بنا و تعمیر و فروش و اجاره و رهن و غیره برخوردارند و در‌ صورتی که کمتر از ۱۰ سال باشد مالک هنگام اخذ پروانه تعهد می‌نماید هر گاه زمان اجرای طرح قبل از ده سال شروع شود حق مطالبه هزینه احداث و‌ تجدید بنا را ندارد.لذا در قضیه شما باید دید زمان در طرح قرار گرفتن زیر10سال بوده یا بیش از 10سال ؟تكليف مقرر در قانون نحوه تملك املاك واقع در طرح‌هاي عمراني و عمومي مصوب ۱۳۵۸ و نيز قانون تعيين وضعيت املاك واقع در طرح‌هاي دولتي و شهرداري مصوب ۱۳۶۷ و قانون نحوه تقويم ابنيه و املاك واقع در طرح‌هاي شهرداري مصوب ۱۳۷۰ كه مقرر داشته دستگاه اجرايي مي‌بايست املاك واقع در طرح‌هاي عمومي و عمراني را قبل از شروع به اجرا با پرداخت قيمت ملك واقع در طرح بدواً تملك نموده و پس‌ از آن شروع به اجرا نمايند .

اگر نیاز به مشاوره بیشتر با عذرا نصرآبادی دارید کلیک کنید

سوالات حقوقی مشابه
15 آذر 1401
منیره-رحیمی
منیره رحیمی کارآموز وکالت
سوال کاربر در خصوص پیگیری امور شهرداری

با سلام عرض ادب. بنده یک منزل ویلایی دارم که میخواهم یک طبقه به ان اضافه کنم در همین راستا با شخصی اشنا شدم که قرار بر این شد که همه کارهای شهرداری را کلا انجام دهد که در حین تکمی...

14 آذر 1401
الهه-محمدی
الهه محمدی وکیل پایه یک دادگستری
اخذ جواز دکه و مخالفت اداره راه

سلام جناب جمشیدوند بنده مجوز یه باب دکه را از شهرداری گرفتم و حریم راه ۳۸ متری رو هم رعایت کردم الان اداره راه موافقت نمیکنه میشه لطفا راهنمایی بفرمایین

11 آذر 1401
محمد-بابایی-فیشانی
محمد بابایی فیشانی کارشناس حقوقی
وکیل جهت رفع موانع از طریق شهرداری

سلام یک زمین ۱۰۰ متری داریم که ۳۰ سال هست شهرداری اجازه ی فروش و ساخت نداده، مالکان دیگه ای هم هستن، که کنار زمین ما زمین دارند، چون شهرداری فردیس میخواد پارک بسازه میخواد به قیمت...

10 آذر 1401
عذرا-نصرآبادی
عذرا نصرآبادی وکیل پایه یک دادگستری
چقدر حق داره طبقه آخر که پنت هاوس میشه حق داره چه قدر از سر پشتبان را...

سلام خسته نباشید عزیز من یک خانه به مساحت 268 متر داشتم حالا با سازنده توافق کردیم سه تا واحد به من میخواد به امید خدا تحویل بده و مبلغ یک میلیون تومان هم اول قرار داد پرداخت کرده...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02188501681

شبکه های اجتماعی :

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه حقوقی داور عدالت ساعی میباشد

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا