19 مهر 1401

توافق بر سهیم بودن صرفا در سود در شرکت بامسئولیت محدودامکان پذیر است

دسته بندی : ثبتی | ثبت شرکت ها
سوال کاربر :

سلام من وشریکم به نسبت 1 به 9 شرکتی با مسئولیت محدود را ثبت کرده ایم. در حال حاضر من قادر به سرمایه گذاری نیستم. می خواستم بدانم که اگر شریکی به دلایلی نتواند یا نخواهد در پروژه یا فعالیتی از نظر مالی مشارکت کند، ولی از سایر جنبه ها مثلا از نظر دانش فنی یا فعالیت هایی اجرایی مشارکت کند، این موضوع چگونه باید از نظر حقوقی ثبت شود؟ آیا باید در شرکت نامه، جلسه هیئت مدیره و سپس قرارداد محضری به صورت رسمی و کتبی ثبت شود و نیز قید شود که آقای فلانی در صورت ضرر و زیان یا ورشکستگی شرکت سهیم نیست و فقط با توجه به توافق صورت گرفته در سود کار سهیم است. لذا ممنون می شوم برای اقدام حقوقی لازم توضیح دهید. متشکرم

پاسخ وکیل

سلام .قانون­های مربوط به حقوق ثبت شرکت­ها که به نوعی از جمله قوانین اداری و حاکمیتی بوده در دستۀ قوانین امری هستند.در امور مالی و تصمیم گیری بین شرکای شرکت، اصل بر تکمیلی بودن اونهاست، مگر اینکه خلافش ثابت بشه .در شرکت­های با مسئولیت محدود در بسیاری از موارد، قوانین تکمیلی توسط قانونگذار در نظر گرفته شده، در قانون تجارت حدود اختیارات مدیران تابع اساسنامه هست.لذا بنظر می رسد چنین توافقاتی راباید در اساسنامه و.....قید شود.

سوالات حقوقی مشابه
30 فروردین 1402
سعیده-پیربداقی
سعیده پیربداقی وکیل پایه یک دادگستری
ثبت صورت جلسه تغییرات

سلام برای اینکه در شرح فعالیت شرکت تغییری بخواد ایجاد بشه یا فعالیتی به فعالیت های شرکت اضافه بشه چه مراحلی باید طی بشه؟

30 فروردین 1402
ایا به صرف ارسال مدارک در اداره ثبت شرکتها عضوی از شرکت هستم

سلام برادر من داره شرکت ثبت میکنه من تو رودربایستی قبول کردم که عضو شرکت بشم کپی شناسنامه کارت ملی و برگه ثبت ثنارو فرستادم ولی چیزی امضا نکردم ایا جز شرکا محسوب میشم؟

13 تیر 1400
احمد-جمشیدوند
احمد جمشیدوند وکیل پایه یک دادگستری
چگونه شرکت دانش بنیان را ثبت کنیم و اعضای آن باید چه شرایطی داشته باشن...

شرکت دانش بنیان چیست و عموما ثبت شرکت دانش بنیان در کدام قالب مناسب تر است و شرایط اعضای آن چگونه است ؟

22 اسفند 1401
احمد-جمشیدوند
احمد جمشیدوند وکیل پایه یک دادگستری
شرکت مدنی رو چجوری میشه ثبت کرد؟

تعریف شرکت مدنی چیست ؟