07 دی 1401
5

اظهارنامه مطالبه مهریه چیست و نحوه تنظیم + نمونه آن

اظهارنامه مطالبه مهریه چیست و نحوه تنظیم + نمونه آن

اظهارنامه مطالبه مهریه

یکی از دعاوی حقوقی که در دادگاه‌های ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد طلاق است. طلاق یک لغت عربی است که به معنای گشودن و رها کردن است و در اصطلاح به معنی پایان رابطه زناشویی میان زوجین با الفاظ خاص می‌باشد. اما هنگام مطرح شدن پرونده طلاق مسائل مختلفی همچون مهریه، نفقه و ... باید مورد بررسی قرار بگیرد تا صیغه طلاق جاری شود

زنان می‌توانند از طرق مختلف اقدام به دریافت مهریه خود نمایند و ما در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم منظور از اظهارنامه مطالبه مهریه چیست و چه زمانی صادر می‌شود با ما همراه باشید.

 

تصویر مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

مهریه یکی از مهم‌ترین حقوق مالی زن است که حین انعقاد عقد نکاح تعیین می‌گردد و از همان زمان مرد ملزم به پرداخت آن خواهد بوددر نتیجه به محض جاری شدن عقد نکاح این تکلیف بر عهده مرد است و زن هر زمان که بخواهد می‌تواند پرداخت آن را درخواست نماید؛ زیرا از لحظه عقد، مالک آن شده است.

 

روش های دریافت مهریه

همانطور که به آن اشاره کردیم مهریه حقی است که زن هر زمان که بخواهد می‌تواند آن را دریافت کند. اما از روش‌های دریافت مهریه می‌توان به اقدام از طریق اجرای ثبت و مراجعه به دادگاه اشاره کرد. 

گرفتن مهریه از طریق اجرای ثبت: برای اینکه زوجه بتواند از طریق اجرای ثبت، مهریه خود را دریافت نماید باید به دفتر ازدواجی که عقد رسمی انجام شده مراجعه کرده و درخواست صدور اجراییه نماید. در این مرحله ابلاغیه‌ای برای زوج ارسال خواهد شد و وی 10 روز زمان دارد تا مهریه را بپردازد یا روشی برای پرداخت آن ارائه کند.

گرفتن مهریه از طریق دادگاه :روش دوم برای دریافت مهریه، اقدام از طریق دادگاه است. در این روش زوجه باید با مراجعه به دفاتر ثبتی درخواست خود را ثبت نماید و پس از تعیین شعبه و وقت رسیدگی در جلسه  دادگاه حضور یابد. هزینه دادرسی در دادگاه نیز با توجه به میزان مهریه مورد مطالبه زن تعیین خواهد شد.

 

اظهارنامه مطالبه مهریه چیست

پس از اینکه با مفهوم مهریه و روش‌های دریافت آن آشنا شدیم باید بررسی کنیم از چه طریقی می‌توان اقدام به دریافت آن نمود؟ یکی از ابزارهای حقوقی و قانونی که زوجه می‌تواند از طریق آن به صورت رسمی از زوج بخواهد اقدام به پرداخت مهریه نماید اظهارنامه مطالبه مهریه است.

به عبارت دیگر زوجه می‌تواند به وسیله این اظهارنامه به زوج اخطار دهد که مهریه را پرداخت نماید در غیر اینصورت از طریق دادگاه اقدام به طرح دعوی در مراجع قضایی خواهد کرد.  

 

پیامدهای تنظیم اظهارنامه مطالبه مهریه

تنظیم و ارسال اظهارنامه مطالبه مهریه می‌تواند پیامدهایی برای طرفین داشته باشد. از جمله خطرات و پیامدهای ارسال اظهارنامه از طرف زوجه برای زوج می‌توان به انجام اموری به عنوان انتقام و کینه‌توزی اشاره کرد. به عنوان مثال زوج پس از دریافت اظهارنامه و در راستای رهایی از پرداخت مهریه اقدام به معامله‌های صوری همچون انتقال اموال به دیگران خواهد کرد. البته در اغلب موارد ثابت کردن صوری بودن این معاملات امکان‌پذیر است اما ممکن است زمان زیادی ببرد و زوجه به راحتی نتواند حقوق مالی خود را دریافت نماید. 

 

نحوه تنظیم اظهارنامه مطالبه مهریه

پیام هایی که تنظیم و ارسال اظهارنامه به دنبال دارد در برخی موارد موجب انصراف زوجه از ارسال خواهد شد اما این موضوع همیشه صدق نمی کند. برای تنظیم متن اظهارنامه باید چهار قسمت مختلف آن تکمیل شود

در قسمت مربوط به اظهار کننده و مخاطب اظهارنامه اطلاعات هویتی مربوط به هر یک از آن‌ها از قبیل نام و نام خانوادگی، آدرس و در صورت امکان، شماره تماس نیز درج شود

همچنین باید در بخش موضوع اظهارنامه نیز عبارت " مطالبه مهریه " درج شود تا بتوان به درستی به این موضوع رسیدگی شود. ستونی نیز تحت عنوان ستون شرح اظهارنامه وجود دارد که  با استناد به عقدنامه ازدواج، از شوهر تقاضا می‌شود که ظرف مهلت زمانی مشخصی، اقدام به پرداخت مهریه به زن نماید .

 

نحوه ارسال اظهارنامه مطالبه مهریه

پس از اینکه زوجه اظهارنامه مطالبه مهریه را طبق قوانین تکمیل نمود باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و از طریق سامانه ثنا اقدام به ارسال اظهارنامه نماید. برای اینکه زوجه بتواند وارد سامانه شود باید یک حساب کاربری از طریق ارائه مدارک هویتی برای خود ایجاد کند. ابلاغ اظهارنامه دقیقا از همان تاریخ مشاهده زوج انجام می‌شود.

 

عکس میانی مقاله اظهارنامه مطالبه مهریه

 

نمونه اظهارنامه مطالبه مهریه

برای اینکه بتوان یک اظهارنامه مطالبه مهریه را به درستی تنظیم نمود بهتر است نمونه آن را بررسی نمود. به یاد داشته باشید برای تایید اظهارنامه باید تمام قسمت‌های آن به درستی پر شده باشد و اطلاعات هویتی با دقت کافی وارد شده باشد.

مخاطب محترم ؛ جناب آقای ...............

 

با سلام .

اینجانب ........................... فرزند ............................. به شماره شناسنامه ....................... ، در تاریخ ......................... به موجب عقد نامه شماره .......................... به عقد ازدواج دائم جنابعالی درآمده و حین عقد، مهریه ای به میزان ......................... تعیین شده است . از آن جهت که مهریه تعیین شده حین عقد، مهریه عندالمطالبه می باشد، بدینوسیله از شما درخواست می شود تا ظرف مدت ............................. روز پس از مشاهده این اظهارنامه، اقدام به پرداخت مهریه اینجانب نمایید ؛ در غیر این صورت، اقدامات لازم برای مطالبه مهریه در مراجع قضایی ، انجام خواهد شد .

 

سخن آخر

یکی از دعاوی حقوقی که در دادگاه‌های ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد طلاق است به معنی پایان رابطه زناشویی میان زوجین می‌باشد. از روش‌های دریافت مهریه می‌توان به اقدام از طریق اجرای ثبت و مراجعه به دادگاه اشاره کرد. تنظیم اظهارنامه مطالبه مهریه نیز یکی از روش‌‌های قانونی جهت دریافت مهریه می‌باشد که زوجه می‌تواند از طریق آن به زوج اخطار دهد تا مهریه را پرداخت کند. 

از پیامدهای تنظیم و ارسال اظهارنامه می‌توان به انجام اموری به عنوان انتقام و کینه‌توزی از طرف زوج اشاره کرد که باعث عقب افتادن کارهای پرداخت مهریه خواهد شد. پس از اینکه زوجه اظهارنامه را تنظیم نمود می‌تواند با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی آن را برای زوج ارسال کند. 

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول

منظور از مهریه چیست؟

مهریه یکی از حقوق مالی زن است که حین انعقاد عقد نکاح تعیین می‌گردد و از همان زمان مرد ملزم به پرداخت آن خواهد بود.

روش های دریافت مهریه چیست؟

از روش‌های دریافت مهریه می‌توان به اقدام از طریق اجرای ثبت و مراجعه به دادگاه اشاره کرد.

اظهارنامه مطالبه مهریه چیست؟

یکی از ابزارهای حقوقی و قانونی که زوجه می‌تواند از طریق آن به صورت رسمی از زوج بخواهد اقدام به پرداخت مهریه نماید اظهارنامه مطالبه مهریه است.

پیامدهای تنظیم اظهارنامه مطالبه مهریه چیست؟

از پیامدها و خطرات ارسال اظهارنامه از طرف زوجه برای زوج می‌توان به انجام اموری به عنوان انتقام و کینه‌توزی در راستای عدم پرداخت مهریه اشاره کرد.

تنظیم اظهارنامه مطالبه مهریه به چه صورت است؟

برای تنظیم متن اظهارنامه باید چهار قسمت مختلف آن شامل اطلاعات هویتی مربوط به اظهار کننده و مخاطب اظهارنامه، بخش موضوع اظهارنامه و عنوان ستون شرح اظهارنامه به درستی تکمیل شود.

زوجه اظهارنامه مطالبه مهریه را چگونه می‌تواند ارسال کند؟

پس از اینکه زوجه اظهارنامه مطالبه مهریه را طبق قوانین تکمیل نمود باید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرده و از طریق سامانه ثنا اقدام به ارسال اظهارنامه نماید.
سوالات مربوطه اخیر
08 بهمن 1401
لیلا-اردستانی-رستمی
لیلا اردستانی رستمی وکیل پایه یک دادگستری
محاسبه دیه وقتی میزان جراحات توسط پزشک قانونی مشخص شده

سلام پزشکی قانونی متن دیه بنده را خطاب به دادگاه چنین تنظیم کرده(جراحات حارصه خلف قفسه سینه.تورم خلف سر. جراحت حارصه خلف ساعد راست ومچ دست راست. ساق پای راست. مچ پای راست.زانوی چپ...

08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
امکان فسخ قولنامه تنظیم شده

سلام من از مادر خانومم وکالت تمام اختیار دارم یک زمین رو پیش نویس کردم اما مادر خانومم راضی نیست آیا می تونم کنسل کنم این پیش نویس رو یانه درضمن هیچ مدرکی هم به املاک ندادم

08 بهمن 1401
زهرا-نادری
زهرا نادری وکیل پایه یک دادگستری
ازدواج با تبعه افغان

ببخشید من میخوام با یک اقای افغانی ازدواج کنم بعد برگه سرشماری دارن با اون میشه از دولت اجازه ازدواج گرفت ؟
یا باید تابعیت بگیرند
تابعیت هم که نمیدن پس باید چی کار کرد

08 بهمن 1401
راحله-شفیعی-عربی
راحله شفیعی عربی وکیل پایه یک دادگستری
سوال در مورد قیمومت فرزند

سلام .من همسرم فوت شده و تک پسر خانواده بوده و پدر همسرمم هم زودتر از همسرم فوت شده و من می‌خوام مهریه رو بزارم اجرا چون حق ارث همسرم رو از خونه پدریش نمیدن مادر شوهرم .و من برای ق...

08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
مسئولیت ناشی از عیب با کیست؟

با سلام و احترام, همسایه ام شالیزار دارد. و شکایت کرده که سپتینک منزل من مقداری نشتی دارد. منزل در شهر است .سند و گواهی پایان کار دارد. مسولیت ادعای ابراز شده با کیست? صاحب ملک ,...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا