04 بهمن 1401
5

اقرار معلق - شرایط اقرار و اعتبار آن در دادگاه

اقرار معلق - شرایط اقرار و اعتبار آن در دادگاه

اقرار معلق

اقرار یکی از ادله اثبات دعاوی حقوقی یا کیفری بوده که شرایط خاصی دارد و اقرار معلق نیز نوعی از آن است که به وقوع امری حتمی یا غیر حتمی وابسته می باشد؛ اما طبق قانون، هیچ آثار حقوقی برای اقرار معلق ایجاد نمی شود و به بیان دقیق تر، معلق بودن اقرار موجب بی اعتباری آن می شود.

در این مقاله تمامی مسائل مربوط به اقرار معلق، از جمله آثار، شرایط و تفاوت های آن با سایر انواع اقرار را بررسی خواهیم کرد؛ برای اطلاع از این موارد، لطفا تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

 

مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند

اقرار معلق چیست

بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری و قانون آیین دادرسی مدنی، اقرار، یکی از مهم ترین ادله اثبات دعوی است و دارای شرایط و انواع مختلفی از جمله: اقرار معلق، اقرار مشروط، اقرار منجز، اقرار قاطع و غیر قاطع، اقرار صریح و ضمنی، اقرار کتبی و شفاهی، اقرار در دادگاه و خارج از دادگاه می باشد.

مفهوم اقرار در ماده 1259 قانون مدنی اینگونه بیان شده است: اقرار عبارت است از اخبار به حقی است برای غیر، بر ضرر خود؛ همچنین در ماده 164 قانون مجازات اسلامی آمده: اقرار عبارت از اخبار شخص به ارتکاب جرم از جانب خود است.

بنابراین، ماهیت اقرار، ایجاد ضرر و زیان برای اقرار کننده است؛ لذا برای مؤثر و معتبر بودن به شرایط خاصی بستگی دارد که یکی از مهم ترینِ آن ها، منجز بودن اقرار (مشروط و معلق نبودن) می باشد. اقرار معلق یعنی اقراری که مفاد و محتوای آن به تحقق امر دیگری وابسته باشد.

برای مثال، اگر شخص اقرار کننده بگوید ":اگر امروز باران ببارد، من به فلانی بدهکارم " یا اگر رضا ادعای حسین را تصدیق کند، من به حسین بدهکارم "این اقرار از نوع معلق است؛ زیرا امر مورد اقرار، به امر دیگری که وقوع یا عدم وقوع آن احتمالی است، معلق شده است.

علاوه بر آن، تعلیق ظاهری نوع دیگری از اقرار معلق محسوب می شود که در آن، اقرار به امری که قطعی و حتمی است، معلق خواهد شد؛ برای مثال، اگر شخص اقرار کننده یا مقر بگوید: اگر فردا هوا آفتابی باشد، من 500 هزار تومان به حسن بدهکارم!

 

اثرات اقرار معلق

حال که مفهوم اقرار معلق را ذکر نمودیم، ممکن است این سؤال برای شما ایجاد شده باشد که آثار اقرار معلق چیست و آیا اقرار معلق معتبر است؟ در ادامه پاسخ این سؤال را بررسی می کنیم.

از نظر قانون گذار، اقرار معلق معتبر نیست و تفاوتی ندارد که تعلیق در اقرار، به صورت ظاهری باشد یا به صورت واقعی و در هر حال، بی اعتبار است. دلیل معتبر نبودن آن نیز این است که خبر دادن از حقی در گذشته که به زیان خود (اقرار کننده) باشد، با تعلیق یا مشروط بودن آن منافات دارد. دو مورد از مستندات قانونی اثر اقرار معلق در زیر ذکر شده است:

 

·         ماده 1268 قانون مدنی: اقرار معلق موثر نیست.

·         ماده 167 قانون مجازات اسلامی: اقرار باید منجز باشد و اقرار معلق و مشروط معتبر نیست.

 

بنابراین در رابطه با آثار اقرار معلق می توان گفت، نه در دعاوی حقوقی و نه در دعاوی کیفری، اقرار معلق، اعتبار ندارد و آثار حقوقی ایجاد نمی کند؛ در نتیجه، قابل استناد نخواهد بود.

 

تفاوت اقرار معلق و منجز

پیش از آشنایی با تفاوت های اقرار معلق و منجز، بهتر است ابتدا مفهوم اقرار منجز را شرح دهیم؛ اقرار منجز به اقراری گفته می شود که قطعی است و اقرار کننده به موجب آن، خبر از حقی می دهد که پیش از آن، وجود داشته و استقرار یافته است و به همین دلیل به امری غیر حتمی و نامشخص، معلق نمی شود.

برای مثال، اقرار در دعاوی کیفری زمانی منجز است که شخص اقرار کننده بگوید: من، فلانی را با چاقو کشتم؛ این اقرار منجز و قطعی می باشد و به هیچ امر دیگری معلق نشده است. اما اگر بگوید: در صورتیکه حمید شهادت بدهد، من رحیم را با چاقو کشته ام؛ این اقرار معتبر نبوده و از نوع معلق است.

بنابراین مهم ترین تفاوت اقرار معلق با اقرار منجز در اعتبار و آثار حقوقی آن ها است؛ طبق قانون، اقرار معلق هیچ اعتباری ندارد و اقرار منجز، در صورتیکه سایر شرایط را دارا باشد، اثر حقوقی خواهد داشت و قاضی بر اساس آن حکم صادر می کند.

 

تفاوت اقرار معلق و مشروط

در رابطه با تفاوت اقرار معلق و مشروط باید بگوییم، اقرار مشروط آن است که اخبار حقی به زیان خود فرد اقرار کننده، منوط به شرط دیگری شده باشد. برای درک بهتر، به این مثال توجه کنید: زمانی که شخص مُقر بگوید: من جمشید را با چاقو زخمی کردم، به شرط اینکه مرا زندانی نکنید.

اقرار مشروط نیز مانند اقرار معلق نافذ و معتبر نیست؛ زیرا در اقرار معلق، اقرار کننده محتوای اقرار خود را منوط به امری حتمی یا غیر حتمی می کند و در اقرار مشروط، آن را منوط به تحقق یک شرط می نماید.

 

اقرار معلق - وکیل وند

 

شرایط صحت اقرار معلق

حال که مفهوم اقرار معلق، آثار و تفاوت آن با اقرار منجز و مشروط را دانستید؛ بهتر است شرایط صحت اقرار معلق را نیز بشناسید؛ به طور کلی این شرایط عبارتند از:

 

الف- وجود امری که در خارج بر اقرار دلالت داشته باشد.

 

ب- منجز و صریح بودن اقرار، به طور کلی زمانی اقرار اعتبار دارد و می تواند بر حجت ادعای طرف قرار گیرد که به صورت منجز و صریح بیان شود.

 

پ- در اقرار نیازی به لفظ مخصوصی نیست، به عبارت دیگر، با استفاده از هر لفظی می توان اقرار کرد و با هر زبانی که اقرار واقع شود، اعتبار خواهد داشت.

همان طور که از ماده 1280 قانون مدنی، می توان استنباط کرد که امضا و نوشته، در ردیف لفظ است. در واقع کسی که مانند فرد لال باشد یا هر فردی که با زبان آشنایی ندارد، چنانچه مبین اقرار باشد، اقرار علیه او اعتبار دارد.

 

ت- با توجه به مطالعات صورت گرفته، سکوت نمی تواند نشان از اقرار باشد؛ زیرا ممکن است نشانه بی اعتنایی یا انکار باشد و نمی تواند به عنوان اراده شخص از وجود اخبار به شخص قلمداد شود، مگر اوضاع و احوال به صورت قطعی بر اقرار دلالت کند.

 

سخن پایانی

اقرار، شهادت، قسم و علم قاضی از مهم ترین ادله اثبات در دعاوی حقوقی یا کیفری هستند که هر یک از آن ها شرایط خاصی داشته و در جهت احقاق حقوق یا دفاع از موضوعِ دعوی مورد استفاده قرار می گیرند.

اقرار، یکی از رایج ترین دلایلی است که در قانون پیش بینی شده و به این معنا است که شخص، موضوعی را که به ضرر خود و به نفع دیگری بوده، بیان می کند

اقرار دارای انواع مختلفی می باشد و یکی از آن ها اقرار معلق است که در این مقاله به بررسی آن پرداختیم؛ اقرار معلق هیچ اعتباری ندارد و به صدور رای قاضی کمک نمی کند، بنابراین نمی توان از آن برای اثبات ادعا استفاده نمود.

 

چنانچه نیاز به مشاوره متنی در این زمینه دارید میتوانید به سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیلوند مراجعه نمایید.

لطفا کمی صبر کنید
سوالات متداول

اقرار معلق چیست؟

اقرار معلق یعنی اقراری که مفاد و محتوای آن به تحقق امر دیگری وابسته باشد؛ برای مثال، اگر شخص اقرار کننده بگوید: اگر امروز باران ببارد، من به فلانی بدهکارم، این اقرار از نوع معلق است؛ زیرا امر مورد اقرار، به امر دیگری که وقوع یا عدم وقوع آن احتمالی است، معلق شده است.

آثار اقرار معلق چیست؟

از نظر قانون گذار، اقرار معلق معتبر نیست و تفاوتی ندارد که تعلیق در اقرار، به صورت ظاهری باشد یا به صورت واقعی و در هر حال، بی اعتبار است. دلیل معتبر نبودن آن نیز این است که خبر دادن از حقی در گذشته که به زیان خود (اقرار کننده) باشد، با تعلیق یا مشروط بودن آن منافات دارد.

تفاوت اقرار معلق و اقرار منجز کدام است؟

مهم ترین تفاوت اقرار معلق با اقرار منجز در اعتبار و آثار حقوقی آن ها است؛ طبق قانون، اقرار معلق هیچ اعتباری ندارد و اقرار منجز، در صورتیکه سایر شرایط را دارا باشد، اثر حقوقی خواهد داشت و قاضی بر اساس آن حکم صادر می کند.

تفاوت اقرار معلق و اقرار مشروط کدام است؟

در اقرار معلق، اقرار کننده محتوای اقرار خود را منوط به امری حتمی یا غیر حتمی می کند؛ ولی در اقرار مشروط، آن را منوط به تحقق یک شرط می نماید و اقرار مشروط نیز مانند اقرار معلق نافذ و معتبر نیست.

اقرار منجز چیست؟

اقرار منجز به اقراری گفته می شود که قطعی است و اقرار کننده به موجب آن، خبر از حقی می دهد که پیش از آن، وجود داشته و استقرار یافته است و به همین دلیل به امری غیر حتمی و نامشخص، معلق نمی شود؛ برای مثال، اقرار در دعاوی کیفری زمانی منجر است که شخص اقرار کننده بگوید: من، فلانی را با چاقو کشتم؛ این اقرار منجز و قطعی می باشد و به هیچ امر دیگری معلق نشده است.

در چه صورت سکوت شخص به عنوان اقرار تلقی می شود؟

سکوت نمی تواند نشان از اقرار باشد؛ زیرا ممکن است نشانه بی اعتنایی یا انکار بوده باشد و نمی تواند به عنوان اراده شخص از وجود اخبار به شخص قلمداد شود، مگر اوضاع و احوال به صورت قطعی بر اقرار دلالت داشته باشد.
سوالات مربوطه اخیر
08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
امکان فسخ قولنامه تنظیم شده

سلام من از مادر خانومم وکالت تمام اختیار دارم یک زمین رو پیش نویس کردم اما مادر خانومم راضی نیست آیا می تونم کنسل کنم این پیش نویس رو یانه درضمن هیچ مدرکی هم به املاک ندادم

08 بهمن 1401
راحله-شفیعی-عربی
راحله شفیعی عربی وکیل پایه یک دادگستری
سوال در مورد قیمومت فرزند

سلام .من همسرم فوت شده و تک پسر خانواده بوده و پدر همسرمم هم زودتر از همسرم فوت شده و من می‌خوام مهریه رو بزارم اجرا چون حق ارث همسرم رو از خونه پدریش نمیدن مادر شوهرم .و من برای ق...

08 بهمن 1401
امیراسماعیل-عباسلو
امیراسماعیل عباسلو کارشناس حقوقی
مسئولیت ناشی از عیب با کیست؟

با سلام و احترام, همسایه ام شالیزار دارد. و شکایت کرده که سپتینک منزل من مقداری نشتی دارد. منزل در شهر است .سند و گواهی پایان کار دارد. مسولیت ادعای ابراز شده با کیست? صاحب ملک ,...

08 بهمن 1401
مریم-محمدی
مریم محمدی وکیل پایه یک دادگستری
مشتکی عنه اعاده ی دادرسی ماده ۴۷۷کیست؟

برای اعاده دادرسی ماده 477 برای مواد مخدر در قسمت خوانده نام چه کسی باید نوشته شود؟

08 بهمن 1401
الهه-محمدی
الهه محمدی وکیل پایه یک دادگستری
محازات قذف و توهین....

سلام وعرض ادب. بنده با یک آقایی آشنا شدم و ایشون متاهل بودند ودوتا فرزند دارند باهم صیغه محرمیت خوندیم و محرم بودیم هردو خانواده اطلاع داشتند 12 ساله اینجور شرایط هست خونه داریم و...

تضیمن کیفیت
تضمین کیفیت
بازگشت پول
بازگشت پول
وکلای برگزیده
وکلای برگزیده
24hours
مشاوره 24 ساعته
همراه وکیل‌وند
لینک‌های مفید
ارتباط با ما

تهران ،خیابان مطهری ،خیابان علی اکبری ، ساختمان پارسا واحد 10

پشتیبانی : 02191029120

پشتیبانی از شنبه تا پنجشنبه ساعت 9 الی 17

شبکه های اجتماعی :

طراحی و پشتیبانی شرکت آینده باور تیدا