جرم اسکرین شات در قانون

آیا انتشار اسکرین شات جرم محسوب می شود ؟ 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و مدرن شدن زندگی و وابسته بودن افراد به دنیای مجازی برقراری ارتباط بین انسانها بسیارراحت تر از گذشته شده است ، و این ارتباطات از طریق پیام رسان های مجازی مختلف مانند فیسبوک ،تلگرام ،اینستاگرام و ایمیل و ... می باشد ،اما باتوجه به این سهولت در زندگی افراد دردسر ها و عواقبی هم در پیش رو افراد وجود دارد که خلاف قوانین می باشد که در قانون هم برای اینگونه جرم ها مجازات به خصوصی در نظر گرفته شده است .

حال به بررسی یکی از این مشکلات می پردازیم که جرم انتشار اسکرین شات می باشد :

در خصوص انتشار اسکرین شات می توان گفت هرگاه پیامک بین دو نفر در سامانه ی مخابرات و یا شبکه ها ی اجتماعی رد و بدل شود و یکی از افراد برای سوء استفاده و از بین بردن آبروی شخص و یا حتی تهدید در خصوص صرف نظر کردن از شکایت ، فرد را تهدید به انتشار محتوای پیام های ارسال شده کند مجرم محسوب می شود.  


اما باید بدانیم که آیا به جرم انتشار پیام ها به صورت اسکرین شات بر علیه شخصی می توان شکایت طرح نمود؟ 

اسکرین شات به تنهایی غیر قانونی و جرم نمی باشد ،بلکه اگر از اسکرین شات در جهت نامشروع و خلاف قانون در راستای تهدید و و هتک آبرو استفاده شود مجازاتی را در پی دارد. 


در ماده ی قانون مجازات اسلامی 745 افشای اسرار خصوصی دیگران جرم انگاری شده و مجازات نقدی وتا 2 سال حبس برای فرد خاطی در نظر گرفته شده است .


این اسرار اعم از نامه ها ،عکس ها ،نوشته ها و فیلم های خصوصی و صدای ضبط شده می باشد .


در ماده ی 669 قانون مجازات اسلامی هم تهدید به انجام عملی که موجب هتک حرمت و از بین بردن آبرو و یا افشای اسرار خانوادگی او شود تا 74 ضربه شلاق و تا 2 سال حبس تعیین شده است .

آیا با انتشار اسکرین شات در فضای مجازی مانند فیسبوک ،واتساپ و تلگرام و... میتوان از شخص شکایت نمود ؟  

تمامی متن ها در فضای مجازی مانند ایمیل و فیسبوک و تلگرام و... به عنوان مدارک از فرد شاکی پذیرفته می شود و توسط کارشناسان متخصص صحت مدارک اثبات می شود و در صورت تایید ،حکم مورد نظر صادر می گردد .


آیا تهدید به انتشار چت و پیامک و اسکرین شات هم جرم تلقی می شود ؟ 


مطابق ماده ی: 669 قانون مجازات اسلامی شخصی که شما را به افشای اطلاعات شخصی مانند چت ، متن ،عکس ، فیلم ، صدای ضبط شده تهدید کند ، جرم انجام داده است ،حتی اگر این جرم را عملی نکرده باشد و شما می توانید از وی شکایت کنید .
برابر با ماده 669 قانون مجازات هفتاد و چهار ضربه شلاق و تا 2 سال حبس برای فرد تهدید کننده در نظر گرفته شده است.


آیا اسکرین شات از استوری اینستاگرام هم جرم تلقی می شود ؟ 

باید گفت اسکرین شات اماره می باشد و به عنوان دلیل محسوب نخواهد شد، اما اگر موجب تخلف گردد و باعث بی آبرویی فرد گردد قابل پیگرد قانونی خواهد بود .

۵ / 5 (از مجموع 4 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
سوال حقوقی