زنا و مجازات آن و انواع زنا از نظر قانون

در اسلام به رابطه ی جنسی (شامل مقعدی، مهبلی) بین زن و مرد بدون آنکه رابطه زوجیت میان آنان برقرار باشد زنا گفته می شود. زنی که مرتکب زنا شده باشد را زانیه و مردی که مرتکب زنا شده باشد را زانی می نامند. 

زنای غیر محصنه 

یکی از انواع زنا، زنای غیر محصنه است. در این نوع زنا فردی که اقدام به زنا می کند زن یا مردی مجرد است. یعنی اگر زنی مجرد با مردی مجرد زنا کنند این زنا در دسته ی زنای غیر محصنه قرار می گیرد. 

حکم زنای غیر محصنه

در ماده ی 225 قانون مجازات اسلامی قانونگذار حکم زنای غیر محصنه را صد ضربه شلاق دانسته است. این مجازات یک مجازات حدی است باید توجه داشت که مرتکب برای اینکه مشمول این مجازات باشد حتما باید زنا را با آگاهی و اراده و در زمان بلوغ کامل انجام داده باشد.

زنای محصنه 

زنای مرد و زنی که یکی یا هر دوی آنها دارای همسر باشند را زنای محصنه می نامند. به زنی که شوهر دارد ولی با مرد دیگری زنا می کند محصنه و به مردی که زن دارد ولی با زن دیگری زنا می کند محصن می گویند. 
زنای محصنه زمانی تحقق می‌یابد که زن یا مرد همسردار اولا عاقل باشد ثانیا بالغ باشد ثالثا غلام یا کنیز نباشد رابعا امکان آمیزش با همسر خود در طول شبانه روز بدون هیچگونه مانعی را داشته باشد. 

حکم زنای محصنه 

طبق ماده ٢٢۵ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ٩٢ ، حکم زنا برای محصن یا محصنه ، رجم است . بنابراین طبق این ماده ، حکم زنای مردی که همسر دائم دارد و عاقل است با زن دیگر و همچنین، حکم زنای زنی که همسر دائم دارد با مرد دیگر ، رجم یا همان سنگسار می باشد.
باید توجه داشت که حکم رجم یا سنگسار برای زمانی است که بتوان زنا را ثابت کرد . اگر امکان اجرای مجازات رجم وجود نداشته باشد ، دادگاه صادر کننده حکم قطعی بعد از موافقت رئیس قوه قضاییه ، در صورتی که جرم با بینه ثابت شده باشد ، مجازات اعدام را صادر خواهد کرد، در غیر این صورت یعنی زمانی که نه بتوان سنگسار را انجام داد و نه اعدام را مجازات صد ضربه شلاق در نظر گرفته می‌شود .

راه های اثبات زنا

اقرار
اولین راه اثبات زنا ، اقرار خود زانی است . یعنی اگر کسی خودش اعتراف کند که اقدام به زنا کرده است ، مشمول مجازات این جرم می شود . باید دقت داشت که اقرار خود شخص نیز دارای شرایطی است:
اولا شخصی که اعتراف به زنا می کند باید عاقل و بالغ باشد. 
دوما فرد باید با اراده خودش اقرار به زنا کند و در این کار اختیار داشته باشد
 سوما فرد باید چهار مرتبه به اینکه زنا کرده است اقرار کند اقرار کمترموجب اثبات زنا نمی شود . 
 و در آخر اقرار باید حتما نزد قاضی باشد ، اقرار نزد سایر افراد از اعتبار ساقط است. 
شهادت
راه دیگری که برای اثبات زنا وجود دارد، شهادت شهود است . در قانون برای شهادت در مورد زنا و برای اثبات آن شرایطی است تا کسی نتواند بی دلیل و از روی سوء قصد اقدام به شهادت کند.

 شاهدان اثبات زنا 
چهار مرد عادل که انجام زنا را دیده باشند 
یا سه مرد و دو زن انجام زنا را دیده باشند 
وقتی گفته می شود که انجام زنا را دیده باشند یعنی این تعداد فرد باید دیده باشند که رابطه جنسی به طور کامل انجام شده است یعنی دیده شده باشند که آلت مرد به اندازه ختنه گاه وارد آلت زن شده است . 
نکته مهم اینکه شرایط در نظر گرفته شده برای شهادت جرم زنا تقریبا غیر قابل انجام است. 

علم قاضی
راه دیگری که برای اثبات جرم زنا وجود دارد علم قاضی نسبت به آن مسئله است . علم قاضی یعنی این که به یک صورتی به قاضی اثبات شود که جرم اتفاق افتاده است بنابراین اگر برای قاضی جرم محرز شود می تواند حکم صادر کند. 

تفاوت زنای محصنه و غیر محصنه 

تفاوت زنای محصنه و غیر محصنه فقط در مجرد یا متاهل بودن شخص زناکار است. 
نکته ی قابل توجه این است که در صورتی که زن یا مرد متاهل شرایط نزدیکی با همسر دائمی خود را به هر دلیلی اعم از مسافت طولانی، بیماری و.. نداشته باشند زنا از نوع زنای غیر محصنه خواهد بود و مجازات زنای غیر محصنه نیز جاری خواهد شد. 

  • 13 دی 00
۵ / 4 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!

پرسش و پاسخ های مرتبط

سلام من این سوال رو پرسیدم و شما گفتید خیر و این که باید عقد موقت خونده بشه یعنی چی این من متوجه نشدم یعنی من با اون دختر خانوم باید بریم عقد یا همون صیغه موقت بخونیم و صیغه نامه باید داشته باشیم که بتوانیم رابطه از معقد ایجاد کنیم بعد چون این دختر کارت ملی نداره و فقط یه شناسنامه داره که اونم عکس دار نیست من باید چیکار کنم چجوری صیغه کنیم و آیا صیغه شفاهی بخونیم یا خودمون بنویسیم کتبی امضا هم بکنیم مشکلی نداره؟ من از این میترسم باهاش رابطه برقرار کنم و بعدا بگه باید منو بگیری و خانواده و خودش شاکی بشن میخام اول همه چیز اوکی باشه و مدرک داسته باشم که اگه ادعا کنن نتونن محکومم کنن چون دختره خودش میخاد و منم بهش گفتم همه چیزو که من شرایط ازدواج ندارم و تو باید راضی باشی که هست . رابطه اتفاق نیافتاده و میخام بدونم که مشکلی پیش نمیاد اگر پسری مجرد ۲۳ساله با دختری بیست ساله مجرد دوست شده و با هم توافق نمایند که رابطه معقدی داشته باشند و دختر راضی باشد و پسر هم از همان اول باید که من قصد دوستی دارم نه ازدواج و دختر قبول کند د رابطه اتفاق بیافتد آیا دختر یا خانواده دختر میتوانند از پسر شکایت نموده که باید دختر مان را بگیری آیا امکان همچنین فرضیه ای وجود دارد ؟ اگه پسر و دختر دوتایی خودشون صیغه بخونن و عمل رو انجام بدن این میتونه به پسر کمک کنه و همچنین رضایت دختر و تاکید پسر مبنی بر ازدواج نکردن با او لطفا راهنمایی کنید ممنون به پاسخ امتیاز دهید. عالی خوب متوسط ضعیف شما میتوانید نظر خود را در مورد این وکیل پاسخگو درج کنید 17 مرداد 1401 4 عذرا نصرآبادی وکیل عذرا نصرآبادی سلام کاربر محترم .1-خیر -2-اگر عقد موقت جاری شود فقط رابطه مشروع ولی همانطور که از اسم عقد موقت برمی اید برای مدتی معین است واین الزامی برای پسرایجاد نمی کند که خانم را به عقد دایم خود دراورد واگر عقد موقتی خوانده نشود رابطه نامشروع وکسی که اگاه می شود میتواند شکایت رابطه نامشروع نماید که عواقب قانونی وشرعی بدی برای انها ایجاد می شود.بهتر است عاقلانه بیاندیشیدوآینده خودرا به خطرنیاندازید. مشاوره حقوقی اگر نیاز به مشاوره و پرسش بیشتر از وکیل پایه یک دادگستری عذرا نصرآبادی دارید کلیک کنید سوالات حقوقی مرتبط رابط نامشروع زوجه و پیگیری زوج رابطه نامشروع مادون زنا شکایت از زنا و عدم ارائه دلیل چکاری باید انجام بدهم ..مکانی که اینکارانجام شده به اجبار برده دخترمو ..لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

دوشنبه ، 17 مرداد 1401

سلام .مادرقانون چیزی بعنوان صیغه نداریم همان عقد موقت کاربرد دارد اما در عرف بین مردم به صیغه موقت معروف شده است صیغه را هرکس می تواند درست اداکند ولی بهتر است در حضور شاهد یا در دفترخانه صورت گیرد تا درصورتی که شکایت رابطه ناشروع مطرح شود بتوان اثبات کرد که صیغه جاری شده است .ودوم اینکه دختر اگر باکره باشد براصیغه موقت هم اذن پدر را لازم دارد درغیر اینصورت عقد شما هرچند که بین خودتان بخوانید وامضاهم کنید درست نیست.واینکه اگررابطه اتفاق بیفتد وصیغه هم جاری نشود رابطه نامشروع است وخانواده وی می توانند علیه شما ودختر شکایت نمایند دختر رضایت هم داشته باشد براین امر در صورت اثبات رابطه نامشروع که معمولا خانم به پزشکی قانونی ارجاع داده می شود وموضوع روشن می شود هرکدام از شما ها محکوم وشلاق می خورید ولی نه قانون ونه خانواده وی نمی توانند شمارا ملزم به ازدواج با دختر کنند

سلام من باردار هستم وهمسرم بهم خیانت میکنه و من نمیتونم اینو اثبات کنم چجوری باید درخواست بدم که پرینت پیام های سیم کارتش دربیارم

سه شنبه ، 07 تیر 1401

با سلام گرفتن پرینت مکالمات یا پیامهای ایشان از مخابرات،صرفا با دستور مقام قضایی ممکن است.شما اگر علیه ایشانشکایت رابطه نامشروع کنید مقام قضایی دستور استعلام میدهد.البته اگر ثابت نشود ممکن است از شما شکایت افترا(اعاده حیثیت)کنند.از طرف دیگر دسترسی بدون اجازه ایشان هم جرم است. موفق باشید

با سلام اگه من خانمم رو با وکیلش دیده باشم که باهم تو ماشین خیلی نامشروع میتونم شکایت کنم

جمعه ، 03 تیر 1401

با سلام برای شکایت مبنی بر رابطه نامشروع بایستی مدارک و شواهد قوی و محکمه پسند داشته باشید. در غیر این صورت میتوانند از شما به جرم افترا(قذف)شکایت کنند.

سلام من همسرم با یک شخصی همش تماس و پیام داشتن ولی هرکاری میکردم ب من نمیگفتن تا اینکه فهمیدم ان شخص یک خانم است بارها با همسرم و حتی ان خانوم دعوا داشتم ک دست از سرزندگی من بردارد ولی متاسفانه او کوتاه نمیامد و الان من چطور میتوانم از ان خانوم شکایت کنم و پرینت خط او و همسرم را بگیرم چون همسرم گفت ک رابطه داشته اند و حاظر نیست پرینت بگیرد

یکشنبه ، 29 خرداد 1401

سلام کاربر گرامی وقت بخیر. برای اخذ پرینت نیاز به شکایت و دیتور قضایی هست که به احتمال زیاد به نتیجه نخواهد رسید

سلام برای زندگی کردن با زنه مطلقه بدونه ازدواج کردن و هیچ رابطه ای چه کاری باید کرد که از لحاظ قانونی مشکلی نداشته باشد یا مثلا مثل مادر و فرزند زندگی کنیم ؟؟؟

سه شنبه ، 17 خرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ مورد مطروحه شما و زندگی کردن مرد و زنی بالغ ک رابطه زوجیتی بین انها برقرار نیست بلحاظ شرعی موجه نبوده و بلحاظ قانونی نیز دارای اشکال و تحت شرایطی جرم و قابل تعقیب هست،راهکار قانونی و موجهی در این جهت وجود ندارد و بعنوان مشاور حقوقی نمیتوانیم راهکاری در جهت عمل نامشروع و غیرقانونی ارائه دهیم مع الوصف با تاکید بر اینکه صرف حضور طولانی مدت زن و مرد نامحرم در یک منزل بدون هیچگونه معاشقه و عملی مانند زنا نمیتواند از مصادیق محرز رابطه نامشروع باشد لیکن میتواند بعنوان قرینه ای در جهت احراز رابطه نامشروع مورد توجه دادگاه و شخص قاضی قرار گیرد بنابر این چنین مواردی بدون ایجاد رابطه زوجیت و عقد نکاح دائم یا موقت ب هیچ عنوان توصیه نمیشود موید باشید

با یه خانم متاهل رابطه دارم و ازش فیلم هم دارم مجازات دو طرف چیه

چهارشنبه ، 11 خرداد 1401

سلام .زنا محصنه محسوب می شود زنای محصنه به معنای آن است که شخص زناکننده دارای همسر دائمی باشد به گونه‌ای که هرگاه بخواهد با همسر خود نزدیکی کند مانعی در کار نباشد و با این حال تن به زنا داده باشد. ساده‌تربگویم اگر یک زن متأهل زنا کند، به زنای آن شخص زنای محصنه گفته می‌شود و اگر زانی مرد باشد زنای محصن گفته می‌شود.مجازات زنای محصنه سنگسار است حال اگر امکان اجرای مجازات رجم وجود نداشته باشد ، دادگاه صادر کننده حکم قطعی بعد از موافقت رئیس قوه قضاییه ، در صورتی که جرم با بینه ثابت شده باشد ، مجازات اعدام را اعمال خواهد کرد، در غیر این صورت ( یعنی اگر نتوان حکم سنگسار را اجرا کرد و شرایطی که برای اجرای حکم اعدام نیز لازم است وجود نداشته باشد ) مجازات ، صد ضربه شلاق خواهد بود . مجازات فرد ی هم که مجرد است صد ضربه شلاق است البته شرایط اثبات زنا تشریفات دارد شهادت 4نفر اقرار دو مرتبه نزد قاضی و..فیلم یک اماره است وموجب علم قاضی در این خصوص نمی شود وممکن است حکم به رابطه نامشروع داده شود ومجازات ان شلاق اشت

باسلام برای بازبینی پرونده روابط نامشروع در فضای مجازی چقدر باید هزینه کنم؟

سه شنبه ، 10 خرداد 1401

مخاطب عزیز ضمن عرض سلام و احترام؛ اگر چنانچه منظور شما هزینه اعتراض و تجدیدنظر خواهی ب حکم صادره در عنوان مجرمانه رابطه نامشروع هست هزینه آن طبق تعرفه سال ۱۴۰۱ معادل ۳۰۰ هزار ریال خواهد بود،لازم ب ذکر هست هزینه تقدیم و طرح شکایت ۱۰۰ هزار ریال و هزینه اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور ۵۰۰ هزار ریال هست. موید باشید

سوال حقوقی