ممنوع الخروج کردن مرد توسط زن

آیا زن می تواند مرد را ممنوع الخروج کند ؟

 اجازه ی خروج از کشور بین زوجین دست مرد می باشد و هرگاه که زوج بخواهد می تواند مطابق قانون زن خود را ممنوع الخروج کند .

اما بنا به شرایطی زن هم می تواند مانع خروج مرد از کشور شود ، که ما سعی داریم در این مقاله به طور خلاصه به بررسی شرایط ممنوع الخروجی مرد توسط زن می پردازیم :

 زن برای وصول مهریه ی خود از طریق دفاتر خانه ی رسمی ازدواج باید اقدام به صدور اجراییه کند و پس از آن است که زن می تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیر منقول همسر خود اقدام کند .

گاهی اوقات ممکن است زن به اموال همسر خود دسترسی نداشته باشد و به همین دلیل می تواند تقاضای ممنوع الخروجی همسرش را از دادگاه بخواهد .

 مطابق قانون گذر نامه ، امکان ممنوع الخروجی برای زن فراهم شده است و در صورتیکه مرد از پرداخت مهریه به همسر خود خودداری کند می تواند مطابق با مقررات قانونی همسر خود را ممنوع الخروج کند .

به موجب ماده ۲۳ قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی در دعاوی حقوقی از جمله مطالبه مهریه، پس از صدور رای محکومیت مهریه و نپرداختن آن و یا تقسیط نشدن مهریه توسط زوج، محکوم له (زوجه) می‌تواند از دادگاه صادر کننده رای تقاضای صدور قرار ممنوع الخروج کردن زوج را نماید. دادگاه تکلیف به پذیرش آن دارد مگر اینکه مهریه پرداخت شود یا اعسار زوج برای پرداخت مهریه پذیرفته شود.

 طبق قانون، در صورتی که برخی از مردان به دلیل ادعای اعسار از پرداخت یکجای بدهی، حکم تقسیط مهریه را دریافت کرده اند، باید در نظر داشته باشند که صدور حکم تقسیط بدهی از سوی مرجع قضایی مجوزی برای رفع ممنوع‌الخروجی نیست. همچنین با توجه به قانون گذرنامه که به طور کلی و بدون قید مدت دستور منع خروج بدهکاران اجرایی از کشور را بنا به تقاضای طلبکار صادر کرده است، تا زمانی که از طرف مرد بدهی پرداخت نشود نمی‌توان ممنوع‌الخروجی را رفع کرد، حتی اگر سال‌های زیادی از دستور ممنوع‌الخروجی و اجرای آن بگذرد.


منظور از اعسار زوج این است که وی توانایی پرداخت مهریه همسر خود را به صورت یکجا ندارد. اگر مرد معسر نباشد و توانایی مالی کافی برای پرداخت مهریه را به صورت یکجا داشته باشد، قطعاً زن حق ممنوع الخروج کردن او را دارد.


 شرایط شغلی مرد درصورت ممنوع الخروجی :

 

اگر مرد بر اساس شغل خود مجبور به خروج از کشور باشد باید درخواست رفع ممنوعیت ممنوع الخروجی بدهد تا از سوی دادگاه مورد بررسی قرار گیرد با استناد به رای وحدت رویه ی دیوان عدالت اداری اگر مشخص گردد که شرایط فرد ممنوع الخروج خاص است و باید از کشور خارج شود،با درخواست وی موافقت خواهد شد .

  مدت زمان رفع ممنوعیت خروج از کشور چقدر است ؟

  مدت زمان رفع ممنوعیت خروج از کشور مرد محدوده ی زمانی مشخصی ندارد و تا پایان پرداخت بدهی و یا مهریه زوجه ادامه خواهد داشت . 

۵ / 4.5 (از مجموع 1 رای)

دریافت خدمات حقوقی به صورت شبانه روزی

این مقاله رو به اشتراک بگذار!
مشاوره رایگان با وکیل