محاسبه آنلاین دیه

با وارد کردن سال و نوع جنایت، می توانید دیه را بصورت آنلاین محاسبه کنید.

سال

1403
1402
1401
1389
1400
1399
1398
1397
1396
1395
1394
1393
1392
1391
1390
1374
1388
1387
1386
1385
1384
1383
1382
1381
1380
1379
1378
1377
1376
1375

نوع جنایت

درصدی
قتل نفس
جنین
اعضای بدن
جنابت بر میت


راهنمایی و سوالات متداول

در صورت نیاز به راهنمایی می توانید از سوالات زیر استفاده و یا سوال موردنظر خود را مطرح کنید.

چگونه محاسبه می‌شود که چه مقداری از دیه باید پرداخت شود؟

چه تاثیری بر پرداخت دیه دارد که مقتول قصد قتل را داشته باشد یا نه؟

آیا مقدار دیه در همه جا یکسان است؟

آیا پرداخت دیه تاثیری بر محکومیت جنایی دارد؟

آیا پرداخت دیه می‌تواند به شکل خیریه صورت گیرد؟

آیا دیه می‌تواند در قالب خدمات یا ارزش‌های غیرنقدی پرداخت شود؟

آیا دیه تحت تأثیر مذاکرات خانواده‌ای قرار می‌گیرد؟

آیا دیه می‌تواند برای جبران خسارت‌های جانبی مانند خسارت روحی پرداخت شود؟

به راهنمایی بیشتری نیاز دارید؟

محاسبه دیه

 

طبق قانون 488 مجازات اسلامی، از مهم‌ترین مجازات‌های جرائم در قانون جزایی دیه است. دیه، مقدار معینی مال در قانون اسلام برای جبران جنایات عمدی و خطای محض، شبه عمد، غیرعمد و همچنین نقص عضو مشخص شده که پس از محاسبه دیه، باید پرداخت ‌شود. به طور معمول محاسبه دیه برای اعمالی مانند جرم‌هایی که عمدی صورت گرفته و با استناد به دلایل قانونی برای آن از حکم قصاص استفاده نمی‌شود. بلکه برای جرم‌هایی مانند ضرب و شتم که غیر عمد بوده، تعلق می‌گیرد. دیه اغلب به فرد آسیب‌دیده در حادثه پرداخت می‌شود. برای نحوه محاسبه دیه بهتر است به افراد متخصص این حوزه مراجعه کرد.

 

ارش و دیه چه تفاوتی دارند؟

 

قوه قضاییه طبق شرایط اقتصادی و میزان تورم در کشور نرخ محاسبه دیه را به صورت سالانه تعیین کرده که طبق آن وکیل کیفری برای پرداخت غرامت به فرد آسیب دیده، دیه را مشخص می‌کند. دیه در قانون شرع به میزان جبران خسارت تعیین شده گفته می‌شود و ارش نیز همان دیه غیر مقدر است که مقدار خسارت پرداختی آن در شرع تعیین نشده و محاسبه دیه توسط قاضی دادگاه انجام می‌شود.

میزان ارش با توجه به مواردی مانند نرخ دیه و محاسبه دیه به نرخ روز، نوع جرائم و میزان تأثیر آن روی فرد آسیب دیده، گزارش کارشناس و همچنین میزان خسارت معین می‌شود. از دیگر تفاوت‌های میان ارش و دیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میزان دیه برای زن و مرد: از تفاوت بین دیه و ارش محاسبه میزان دیه برای زن و مرد بوده که دیه مرد در مقایسه با زن، دو برابر بوده، اما در نحوه محاسبه ارش طبق ماده 562 قانون مجازات اسلامی برای دو جنس مرد و زن یکسان بوده و تفاوتی ندارند.

 • تعیین میزان محاسبه دیه و ارش: از دیگر تفاوت‌ها می‌توان به تعیین میزان محاسبه دیه و ارش اشاره کرد که ارش با پیروی از مقررات قانونی و توسط قاضی دادگاه محاسبه شده ولی مقدار دیه را شارع مقدس مشخص می‌کند.

 • با توجه به ماده قانون 548 مجازات اسلامی در محاسبه دیه اعضای بدن، میزان ارش یک جنایت در منافع و اعضا در مقدار دیه آن منفعت و عضو بیشتر محاسبه نمی‌شود.

 •  

انواع دیه شامل چه مواردی می‌شود؟

 

محاسبه دیه با توجه به نوع حادثه و شرایط آن در انواع مختلفی بوده و با توجه به میزان آسیب افراد در حادثه تعیین می‌شود که می‌توان در صورت بروز اتفاق از مشاوره حقوقی فوری در این زمینه مشورت کرده و اطلاعات کافی را کسب کرد.

انواع دیه با توجه به نوع و میزان خسارات شامل موارد زیر می‌شود:

 • دیه تصادف: محاسبه دیه تصادف با توجه به میزان آسیب عمدی یا غیر عمدی وارد شده به فرد به منظور جبران خسارت تعیین می‌شود.

 • دیه شبه عمد: در این پرداخت دیه فرد مجرم قصد ارتکاب جرم منجر به آسیب را دارد اما تصمیم به ارتکاب جنایت به فرد آسیب دیده را ندارد اما درنهایت آسیب جدی به فرد آسیب دیده وارد شده است.

 •  
 • دیه خطای محض: در این نوع دیه همه چیز کاملاً تصادفی رخ داده و در تمام حوادث ایجاد شده نه قصد جنایت وجود داشته و نه این کار به خسارت منجر شده است.

 • دیه جان: در این نوع دیه فرد مجرم با اختیار کامل، قصد وارد کردن آسیب به فرد را داشته که نحوه محاسبه دیه در پزشک قانونی، دادن حق قصاص است که فرد آسیب دیده در صورت رضایت می‌تواند دیه آن را دریافت کند.

 •  
 • دیه اعضای بدن: در محاسبه دیه اعضای بدن اگر فرد به صورت عمدی یا غیر عمد به اعضای بدن فردی آسیب وارد کند ملزم به پرداخت دیه آن عضو می‌شود.

 • دیه سقط جنین: محاسبه دیه سقط جنین با توجه به اینکه جنین در چه مرحله از بارداری بوده تعیین می‌شود.

 • دیه مقدر: این دیه طبق شرع و توسط متخصصان پزشکی قانونی مشخص می‌شود.

 • دیه قتل: اگر فردی مرتکب قتل شد طبق تشخیص قوه قضاییه باید دیه کامل انسان را به خانواده مقتول پرداخت کند.

با توجه به موارد گفته شده در صورت ایجاد چنین مواردی می‌توان با مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی از میزان دیه و سایر اطلاعات، آگاهی پیدا کرد.نحوه محاسبه دیه در وکیل وند

 

نحوه محاسبه دیه اغلب کاری دقیق و حساس بوده که توسط مراجع قضایی و پزشکی قانونی انجام شده و در جدول محاسبه دیه یا جدول محاسبه دیه اعضای بدن قرار می‌گیرد. باید به این نکته توجه داشت که در محاسبه دیه در ماه محرم در موارد فوت بیشتر محاسبه می‌شود. اما در دیه آسیب و جرح عادی مانند سایر ماه‌های عادی تعیین می‌شود.

با توجه به قوانین فقهی میزان دیه یک انسان معادل صد شتر تعیین شده که هرساله با توجه به آن میزان دیه مشخص می‌شود و در صورت وارد شدن آسیب جراحت با توجه به ماده 709 قانون مجازات اسلامی دیه جراحت مشخص خواهد شد که می‌توان به کمک محاسبه دیه آنلاین تا حدودی از میزان دیه آگاهی پیدا کرد. وکیل وند با سابقه درخشان در این زمینه و به کمک وکلای برگزیده و تضمین کیفیت، مشاوره حقوقی رایگان را به صورت تلفنی و 24 ساعت با تضمین بازگشت پول انجام داده و همواره به دنبال رضایت مشتریان خود است.

اگر دستی را بشکنید، به این فکر کرده اید که دیه شکستگی دست چگونه تعیین خواهد شد؟ راه مناسب برای تخمین مبلغ پرداختی برای شکستگی دندان چیست؟ درک راهنمای محاسبه دیه به پاسخ به این سوالات کمک می کند. انواع دیه با مقادیر متفاوتی عرضه می شود. مثلا پرداخت هزینه جراحت بدون خون در مقایسه با آسیبی که منجر به خونریزی می شود، کاملاً متفاوت خواهد بود.در این مقاله از سایت مشاوره حقوقی آنلاین وکیل وند به بررسی کامل راهنمای محاسبه دیه می پردازیم. تیم ما دقایقی را با شما سپری می کند تا شما را با هر یک از انواع دیه و مبلغ آن آشنا کند.

 

دیه چیست و چه انواعی دارد؟


دیه یکی از انواع مجازات اسلامی است که برای مجرمانی که قصاص آنها ممکن نیست در نظر گرفته شده است. قانون مجازات اسلامی دیه را چنین تعریف کرده است:

دیه مقدار معینی از مال است که شرع مقدس برای جنایت عمدی یا جنایت غیر عمدی بر نفس، عضو یا منفعت بدون قصاص مقرر کرده است.

جریمه دیه به دلایل زیر تعیین و پرداخت می شود:
قتل نفس غیر عمد
اعضای بدن (یک عضو بدن قطع شده یا به طور کامل فلج شده است)
جراحت
منافع اعضا (انسان یکی از حواس پنج گانه بدن خود را از دست بدهد)
برای هر یک از این موارد در قانون مجازات اسلامی دیه مشخص شده است. قبل از انجام هر کاری، بیایید خودتون را با "دیه کامل انسان" آشنا کنید.

 

دیه کامل انسان چیست؟


قتل نفس غیرعمد مسلمان طبق قانون مجازات های اسلامی با مبلغ دیه کامل مجازات می شود. ریاست قوه قضاییه هر ساله این مبلغ را تعیین و اعلام می کنند.

نکته: 100 شتر سالم در محاسبه دیه کامل انسان در نظر گرفته شده است. امکان استفاده از اقلامی مانند 200 گاو سالم، 1000 گوسفند سالم و... وجود دارد.

با توجه به اینکه سایر انواع دیه به صورت درصدی از دیه کامل محاسبه می شود، تعیین مقدار برای آن نوع دیه مهم است. در واقع برای هر جرمی که مستلزم پرداخت دیه باشد، درصدی از دیه کامل یک نفر طبق قانون مجازات اسلامی جزای نقدی محسوب می شود.

 

میزان دیه زن و مرد سال های اخیر

 

دیه در سال 1403


برای سال 1403، دیه کامل برای یک مرد مسلمان در ماه‌های عادی برابر با 900 میلیون تومان اعلام شد. در ماه‌های حرام، این مبلغ با یک‌سوم افزایش به 1 میلیارد و 200 میلیون تومان رسید.

 

دیه در سال 1402


در سال 1402، دیه کامل برای یک مرد مسلمان در ماه‌های عادی برابر با 800 میلیون تومان تعیین شد. در ماه‌های حرام (رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم) این مبلغ یک‌سوم افزایش یافته و به 1 میلیارد و 66 میلیون تومان رسید.

 

 دیه در سال 1401

 

 • دیه کامل در ماه‌های عادی: 600 میلیون تومان
 • دیه کامل در ماه‌های حرام (رجب، ذی‌القعده، ذی‌الحجه و محرم): 800 میلیون تومان

 

 

محاسبه دیه برای انواع جراحت


طبق قانون مجازات های اسلامی جراحت دیه دارد. نحوه وارد شدن جراحت تأثیری در پرداخت دیه ندارد. (فرقی نمی کند که جراحت ناشی از تصادف باشد یا جراحت از درگیری خیابانی)

 

جراحت سر و صورت 

 

هر یک از انواع جراحت های زیر در شرع اسلام بیان شده است:
نوع جراحت: مبلغ دیه کامل
حارصه سر و صورت (جراحت بدون خونریزی) - 1 صدم دیه کامل
دامیه سر و صورت (خونریزی ناشی از جراحت به پوست) – 2 صدم دیه کامل
متلاحمه سر و صورت ( جراحتیکه، بدون اینکه به پوست استخوان برسد، گوشت را برش می دهد) – 3 صدم دیه کامل
سمحاق سر و صورت (جراحت استخوانی که به پوست نازک روی آن می رسد) - 4 صدم دیه کامل
موضحه سر و صورت (جراحتی که باعث نمایان شدن استخوان می شود) – 5 صدم دیه کامل
هاشمه سر و صورت (شکستگی استخوان در اثر جراحات ایجاد می شود) – 10 درصد دیه کامل
منعله سر و صورت (منجر به جابجایی استخوان پس از جراحت می شود) - 15 درصد دیه کامل
مامومه سر و صورت (آسیب به کیسه مغز می رسد)- یک سوم دیه کامل
نکته: گوش، بینی، زبان، فک، لب ها و داخل دهان همه قسمت های سر و صورت هستند.

 

جراحت سایر اعضای بدن


جراحت وارده به سایر اعضای بدن نیز با همان درصد جراحت  سر و صورت دنبال می شود. با این تفاوت که وقتی چنین دیه ای پرداخت می شود، درصدی از کل آن عضو پرداخت می شود.

برای مثال، دیه جراحت وارده به دست، متناسب با دیه کامل دست محاسبه و پرداخت می شود.

نحوه محاسبه دیه اعضای بدن
دیه نقض اعضای بدن بر اساس دو قانون کلی محاسبه می شود:
قانون اول: نقص یکی از اعضای زوج بدن انسان نصف دیه کامل محاسبه می شود
قانون دوم: اگر عضوی از بدن انسان که فرد باشد قطع شود (دیه هر عضوی به اندازه دیه کامل انسان است که فقط یک عضو باشد.)
نکته: دیه منافع اعضا (یکی از حواس پنج گانه انسان از دست برود) دیه کامل انسان مورد نیاز خواهد بود.

 

نحوه محاسبه دیه قتل 


اگر دادگاه تشخیص دهد که قتل نفس غیرعمدی بوده است، قاتل یا بستگان درجه یک او باید دیه کامل را به ب به اولیای دم مقتول بپردازند.

همچنین اگر قتل عمدی بوده و اولیای دم مقتول قصاص را رد کرده و راضی به دریافت دیه باشند، دیه کامل انسان نیز به عنوان جریمه محسوب می شود.

 

دیه تصادف چگونه محاسبه می‌شود؟


محاسبه دیه تصادفات رانندگی نیز مانند سایر جرایمی است که موجب پرداخت دیه می شود. مثلا هنگامی که شخص ثالثی در یک تصادف رانندگی کشته می شود، دیه کامل انسان باید به عنوان جریمه به اولیای دم پرداخت شود.
نکته: با توجه به اینکه تمامی وسایل حمل و نقل موتوری باید بیمه‌نامه شخص ثالث شوند، معمولاً شرکت بیمه کننده مسئول پرداخت دیه تصادفات خواهد بود. در صورت بیمه نبودن وسیله نقلیه و یا متواری شدن راننده، دیه توسط « صندوق تامین خسارت‌های بدنی » پرداخت می شود.


نحوه محاسبه دیه در ماه‌های حرام


شرع اسلام محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه را ماه های حرام می داند. اگر قتل نفس در یکی از این چهار ماه اتفاق بیفتد، پرداخت دیه مشمول قانون «تغلیظ» خواهد بود.
در نتیجه قانون تغلیظ دیه، یک سوم کل دیه به دیه کامل شخص در ماه های حرام اضافه می شود. توجه داشته باشید این قانون شامل سایر دیه های ماه های حرام نمی شود و فقط در مورد قتل نفس اعمال می شود.


دیه کامل زن چیست؟


دیه کامل زن مسلمان، طبق قانون مجازات های اسلامی نصف دیه مرد باشد. اگر مبلغ دیه بیش از یک سوم دیه کامل باشد این قانون جاری است. اگر دیه زن کمتر از یک سوم دیه کامل مرد باشد، بین دیه آن دو فرقی نمی شود.
نکته: قصاص قاتل مشروط به پرداخت دیه از سوی اولیای دم مقتول است که مرد مسلمان عمداً یک زن مسلمان را بکشد.
در هیچ آیه ای از قرآن کریم به طور مستقیم بیان نشده است که دیه زن نصف دیه مرد است. این آیه کریمه تنها سند موجود در این زمینه است:
«الانثى بالانثى»
در این آیه تاکید شده که زن در برابر زن قصاص می شود. علما این آیه را به عنوان توضیحی برای توزیع نابرابر دیه بین زن و مرد ذکر کرده اند. در حدیثی از امام صادق (ع) نقل شده است که فرمودند:
«دیة المرأة نصف دیة الرجل»
دیه زن در اسلام نصف دیه مرد است که در این حدیث آمده است. چرایی و چگونگی این موضوع در این مقاله بررسی نخواهد شد و ما نیز صلاحیت کافی در انجام این کار نیستیم. اما دلیل اصلی این نابرابری را می توان در نقش و اهمیت اقتصادی مردان در خانواده ها جستجو کرد.


محاسبه دیه کامل زن در سال ۱۴۰۱


از آنجایی که دیه کامل زن معادل نصف دیه کامل است، برای محاسبه آن باید به میزان دیه در سال 1401 مراجعه کرد:
در سال 1401، 600 میلیون تومان (معادل 6 میلیارد ریال) مبلغ دیه کامل انسان می باشد. بر این اساس دیه کامل زن در سال 1401 معادل 300 میلیون تومان معادل 3 میلیارد ریال است.
هرگاه زنی به طور غیر عمد کشته شود باید دیه کامل او پرداخت شود. البته اگر قتل عمد بوده باشد؛ ولی اگر اولیای دم از قصاص گذشت نماید و راضی به دریافت دیه باشند، دیه کامل زن قابل پرداخت است.


تفاوت دیه زن مسلمان و غیر مسلمان


قوی ترین روایت تفاوت بین دیه فرد مسلمان و غیر مسلمان (چه مرد و چه زن)، منظور از این اصل است که میزان دیه فرد غیر مسلمان برابر با یک دوازدهم دیه فرد مسلمان است.
قانون اسلام دیه کامل مرد مسلمان را 10000 درهم و دیه کامل زن مسلمان را 5000 درهم تعیین کرده است. از طرفی برای قتل غیرعمد مرد مسلمان ۸۰۰ درهم و برای قتل غیرعمد زن مسلمان ۴۰۰ درهم دیه تعیین شده است.
بر این اساس دیه زن مسلمان تقریباً 12 برابر زن غیر مسلمان است.
پس از مطالعه کامل این مقاله می توانید ادعا کنید که با راهنمای محاسبه دیه انواع جرایم و دیه کامل زن در اسلام آشنا هستید. لازم به ذکر است که شرع مقدس اسلام دیه زن را نصف دیه کامل مرد تعیین کرده است.
در صورتی که همچنان در خصوص محاسبه دیه و انواع دیه و نحوه تعیین مبلغ آن سوال یا ابهامی دارید می توانید از طریق سایت با وکلای ما مشاوره تلفنی حقوقی دریافت نمایید.